Jak na výběr Dual SIM mobilu
Dual SIM telefony nabízejí možnost provozovat na zařízení dvě SIM karty najednou a tím umožnit využívání dvou tarifů a čísel v jednom telefonu. Zdá se to jako samozřejmost bez jediného háčku, opak je však pravdou. I při výběru Dual SIM telefonu můžete narazit na nejrůznější odlišnosti, které je třeba zohlednit.
Následující článek tedy rozebere ty specifikace, na které byste si měli dát pozor, aby nedošlo při vaší koupi k omylu. Méně zkušení uživatelé totiž nemají ani tušení, že existuje rozdíl mezi aktivní a pasivní Dual SIM technologií, nebo že spousta výrobců používá takzvané hybridní sloty pro SIM karty. Oříškem může být pak porozumění tomu, co znamená zkratka eSIM. Patříte mezi ně také? Tak si pročtěte náš nákupní poradce, který vám nejen tyto pojmy pomůže pochopit.
Hybridní nebo skutečné Dual SIM?
První a velmi podstatný problém, který stěžuje výběr a orientaci mezi Dual SIM telefony, je rozlišení mezi hybridní a skutečnou formou Dual SIM. U telefonů s hybridním slotem a označením Dual SIM slouží první z pozic pro umístění SIM karty a druhá je volitelná, buďto pro druhou SIM nebo pro paměťovou kartu. Z této poučky je zřejmé, že pokud budete využívat dvě SIM karty, přijdete o možnost rozšířit paměť vašeho zařízení.
Zda to vadí nebo ne, to bude záležet na velikosti integrovaného úložiště a toho, jak moc prostoru budete potřebovat. Při výběru se proto zaměřte na telefony, které disponují skutečnou funkcí Dual SIM, nebo mají velké úložiště, které nebudete potřebovat doplnit paměťovou kartou.
Aktivní a pasivní Dual SIM?
V dnešních dobách velmi málo častým, avšak stále aktuálním problémem, je rozdíl mezi aktivní a pasivní technologií Dual SIM. Pasivní Dual SIM totiž sice umožňuje připojení dvou SIM karet, ale uživatel může v jednom momentě používat pouze jednu z karet. Ve finále to tedy znamená, že pokud chce využít druhou SIM kartu, musí přepnout mezi sloty a tím aktuální kartu odpojit od signálu.
Dnes již naštěstí tento háček není takovým problémem jako před několika lety, kdy výrobci podobnou technologii aplikovali často, nicméně i tak si dejte pozor, zda vybraný model disponuje skutečně aktivní Dual SIM technologií. Jistě vás však potěší, že zařízení s pasivní Dual SIM technologií se na trhu již téměř nevyskytují a jsou spíše raritou.
Co je eSIM?
Jedná se o moderní technologii poprvé využitou v roce 2016 v chytrých hodinkách. Telefony a jiná zařízení označená jako eSIM podporují využití virtuální SIM karty. Klasickou plastovou kartičku tedy potřebovat nebudete. Od operátora obdržíte instalační kartičku s kódem a výrobním číslem eSIM karty. Po nahrání těchto údajů do telefonu se váš přístroj k síti připojí sám.
Z pohledu miniaturizace a voděodolnosti je toto řešení velmi zajímavé a pravděpodobně se v něm skrývá také pohled do budoucnosti telekomunikací. Nevýhodou však je, že pokud se vám telefon pokazí či vybije, nebude možné eSIM kartu jednoduše vytáhnout a využít v jiném telefonu. Toto bude možné pouze prostřednictvím internetové samoobsluhy vašeho operátora nebo po komunikaci s ním.
SIM karty od dvou různých operátorů?
V souvislosti s Dual SIM technologií se často objevují otázky, zda mohou být Dual SIM telefony osazeny dvěma kartami od různých operátorů. A odpověď je překvapivě jednoduchá – ANO! Přesně toto využití je totiž hlavním benefitem Dual SIM technologie. Výjimku tvoří pouze modely, které jsou uzamčené pro některého z operátorů, ale ty nedovolují použití ani jedné ze SIM karet mimo vybranou síť, takže problém nenastává jen u telefonů Dual SIM. Zkrátka pokud si nevyberete telefon blokovaný na některého z operátorů, nebudete mít problém s navolením různých sítí pro jednotlivé karty.
Tip na závěr
Pokud se chcete dozvědět více informací o obecném výběru telefonu, přejděte na jak vybrat mobil.
Diskuze, poradna a vaše zkušenosti
Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.