Recenze mobilu Nokia 105 2019 Dual SIM | Arecenze
Menu

Recenze a porovnání Nokia 105 2019 Dual SIM

Pro nenáročné v kategorii Nejlepší telefony pro seniory

Klady

  • Dual SIM
  • Jednoduchá obsluha
  • Dlouhá výdrž baterie

Zápory

  • Bez slotu pro SD kartu
  • Absence fotoaparátu
  • Absence SOS tlačítka
550 Kč Orientační cena

Základní parametry

Nokia 105 (2019) je velmi oblíbeným modelem nejnižší cenové kategorie. Cílovka samozřejmě nejsou nároční uživatelé. V průběhu posledního desetiletí vznikla celá řada variant tohoto modelu, my se zaměříme na model z roku 2019.

Na první pohled je zřejmé, že primárním účelem tohoto přístroje je telefonování. Displej s úhlopříčkou 1,77 palce a rozlišením 160 x 120 pixelů je o něco větší, než jakým disponovaly starší modely. Multimediální zábava je omezena na poslech FM rádia. Design konstrukce se z hranatého změnil na zaoblený a podle uživatelů tak příliš neklouže v ruce a dobře se drží. Pro seniory a nenáročné uživatele, kteří vyhledávají telefon určený k základním účelům, může být tento model i přes výše uvedené zajímavou volbou.

Technické parametry

Samozřejmostí je jednoduché ovládání, které je zajištěno specifickým softwarem společnosti Nokia. Ta se v tomto ohledu snaží svým zákazníkům maximálně vyjít vstříc. Hmotnost je pouhých 74 gramů, mobil je velmi lehký a nezatíží ani slabší ruce. Interní paměť pak sestává stejně jako v předchozích generacích ze 4 MB datového prostoru. Ten by měl pojmout až 2 000 kontaktů a 500 SMS zpráv.

Kapacita baterie se zachovala na hodnotě 800 mAh a zaručí až desítky dnů provozu v pohotovostním režimu na pouhé jedno nabití. Proto se telefon hodí také jako záložní varianta na cestách. Dual SIM funkce potěší majitele dvou telefonních čísel. Nabíjení probíhá prostřednictvím Micro USB konektoru, neschází konektor pro sluchátka. Pro milovníky her je zajímavostí, že nechybí ani klasická hra Had. Dostupná by měla být kalkulačka, kalendář, budík a dokonce také svítilna.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Ovládání

Tlačítkové

Slot pro SD kartu

Ne

Úhlopříčka hlavního displeje (v palcích ")

1,77

Technologie displeje

TFT

Rozlišení hlavního displeje

160 x 120

Rozlišení hlavního fotoaparátu (Mpx)

Nerelevantní

Kapacita akumulátoru

800

DUAL SIM

Ano

Technologie připojení k internetu

Bez připojení

Navigační systémy

Ne

Jack 3,5 mm

Ano

Armádní standard odolnosti

Ne

Závěr

Telefon Nokia 105 (2019) je zajímavý zejména svou velmi nízkou cenou, jednoduchým uživatelským rozhraním a dlouhou výdrží baterie. Výrobce slibuje solidní odolnost i při hrubším zacházení a ve prospěch ovládání hovoří také vystouplá tlačítka. Neschází žádná ze základních funkcí, které ani dnes nejsou standardní u všech modelů telefonů.

Absence SOS tlačítka však nepotěší, pokud by právě ono bylo parametrem výběru, zkuste se podívat například na telefon CPA Halo 11 v podobné cenové hladině.

550 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Nokia 105 2019 Dual SIM
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technicky zaměřeným redaktorem, který se v našem týmu věnuje zejména elektronice. Mobily patří mezi témata, která adoptoval po starších redaktorech nejdříve. Mimo to je technologickým nadšencem, a tak parametrům dobře rozumí. V kategorii mobilů pro seniory zdůrazňuje důležitost SOS tlačítka, ale také nutnost ověření, co ono tlačítko ve skutečnosti po stisknutí umí udělat. Některé modely pouze vytočí hovor, jiné posílají souřadnice dle GPS. Kromě mobilů se věnuje také televizím, kamerám do auta a další elektronice.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den,
tlačítkové telefony zpravidla bankingové ani jiné pokročilejší aplikace, které by z důvodu bezpečnosti potřebovaly časté bezpečnostní záplaty systému, nemají.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Nokia 105 2019 Dual SIM

Nokia 105 2019 Dual SIM

550 Kč Orientační cena