Recenze mobilu Nokia 105 | Arecenze
Menu

Recenze a porovnání Nokia 105

Klady

  • Dual SIM
  • Jednoduchá obsluha
  • Dlouhá výdrž baterie

Zápory

  • Menší displej
  • Absence fotoaparátu
  • Absence SOS tlačítka
500 Kč Orientační cena

Základní parametry

Nokia 105 byla vyráběna ve více řadách a v letošním roce výrobce oznámil pro poměrně velký zájem obnovu tohoto modelu. My se však zaměříme na předchozí model, který je v prodeji od roku 2015.

Na první pohled je pravděpodobně každému jasné, co bude doménou tohoto telefonu. Displej o úhlopříčce 1,4 palce s rozlišením 128 x 128 pixelů, nepříliš lákavý design konstrukce, ale spíše zaměření na odolnost signalizují, že se nejedná o model, který by měl na trh přinášet kvanta multimediální zábavy. Pro důchodce nebo velmi nenáročné uživatele, kteří telefon využívají jen k základním účelům se však může jednat o velmi dobrou volbu.

Technické parametry

Telefon je extrémně jednoduchý, a to především díky platformě Series 30 na které běží, díky tomu se ani méně pokročilý uživatelé nemusí bát, že nezvládnou jeho ovládání. Hmotnostně je také poměrně přívětivý, s necelými 70 gramy by neměl být problém ani při dlouhém držení. Silnou stránkou je také interní paměť o velikosti 4 MB, která pojme zhruba 2000 kontaktů, což je téměř nevyčerpatelná hodnota. Co se týče kapacity baterie zaznamenává Nokia 105 spíše průměrnou hodnotu 800 mAh, která ale v kombinaci s extrémní úsporností jednotlivých komponent znamená úctyhodnou výdrž až 35 dní v pohotovostním režimu na jedno nabití. Mobil je dodáván i ve variantě Dual SIM, která umožňuje použití dvou SIM karet na jednou za téměř stejnou cenu. Co se týče funkcí, můžete očekávat od Nokie 105 také svítilnu s poměrně silnou diodou, která nahradí poměrně obstojně baterku, FM rádio, či dokonce dvě základní hry.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Ovládání

Tlačítkové

Úhlopříčka hlavního displeje (v palcích ")

1,4

Technologie displeje

TFT

Rozlišení hlavního displeje

128 x 128

Kapacita akumulátoru

800

Rychlonabíjení

Ne

Bezdrátové nabíjení

Ne

DUAL SIM

Ano

Čtečka otisku prstů

Ne

NFC

Ne

Jack 3,5 mm

Ano

Závěr

Největší doménou Nokie 105 je zcela jistě její dlouhá výdrž a jednoduchost uživatelského rozhraní. Pokud čekáte od telefonu pouze to, že zvládne přijímat a odesílat zprávy či hovory, pak je tento model jedním z nejlepších, které můžete na trhu dostat. Naše místo si ve výběru našel především díky tomu, že i se svojí nižší cenou dokáže svými funkcemi a vybavením velice dobře konkurovat dražším modelům podobného zaměření. Na druhou stranu absence SOS tlačítka může být scházejícím parametrem. Pokud hledáte telefon s SOS tlačítkem, zkuste se podívat na CPA Halo 11 v podobné cenové hladině.

500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Nokia 105
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technicky zaměřeným redaktorem, který se v našem týmu věnuje zejména elektronice. Mobily patří mezi témata, která adoptoval po starších redaktorech nejdříve. Mimo to je technologickým nadšencem, a tak parametrům dobře rozumí. V kategorii mobilů pro seniory zdůrazňuje důležitost SOS tlačítka, ale také nutnost ověření, co ono tlačítko ve skutečnosti po stisknutí umí udělat. Některé modely pouze vytočí hovor, jiné posílají souřadnice dle GPS. Kromě mobilů se věnuje také televizím, kamerám do auta a další elektronice.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Nokia 105

Nokia 105

500 Kč Orientační cena