Jaký odolný mobil vybrat dle srovnání

Odolné telefony se těší stále větší oblibě nejen u stavařů a milovníků outdoor turistiky. V posledních letech roste zájem o tyto modely i ze strany široké veřejnosti, která má zájem o telefony, které přežijí běžné pády bez většího poškození. Pokud i vy patříte do této skupiny, připravili jsme pro vás výběr nejlepších odolných telefonů dostupných v srpnu 2017 a rozdělili je do jednotlivých kategorií podle jejich specifikací. Na následující stránce tak můžete najít nejlepší volbu ceny ku výkonu, TOP produkt a dostupnou variantu.

Telefony byly do těchto kategorií vybírány především podle toho, jaké splňují normy stupně krytí, které určují právě odolnost proti různým druhům poškození. Přihlíželi jsme však i k jiným parametrům, jako je výkon zařízení, výdrž baterie, kvalita fotoaparátu nebo chod operačního systému. Díky výrazným odlišnostem mezi modely s klasickou tlačítkovou klávesnicí a dotykovými smartphony jsme vybrali zástupce obou kategorií, aby si všichni zákazníci přišli na své.

Na této stránce můžete tedy najít telefony vybrané do výše zmiňovaných kategorií a podle vašich požadavků zvolit vyhovující variantu. V případě, že vám náš výběr z nějakého důvodu nevyhovuje, nebo se prostě chcete začíst do textu plného rad a tipů pro nákup, podívejte se na článek Jak vybrat odolný telefon, kde se více dopodrobna věnujeme specifikům této kategorie a popisu nejdůležitějších parametrů. Jestliže si chcete udělat představu o nejdůležitějších parametrech chytrých telefonů obecně, přečtete si článek Jak vybrat smartphone.


Nejlepší odolné mobily dle srovnání

Odolné mobily

Varianta výběru
Název produktu
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

Top produkt

Odolné mobily

 • Termokamera
 • Vyšší cena

12 000 Kč

Zobrazit nabídky
1.

Top cena/výkon

Odolné mobily

 • Konstrukce
 • Kapacita baterie
 • Vysoká hmotnost

7 000 Kč

Zobrazit nabídky
2.

Dostupná varianta

Odolné mobily

 • Dlouhá výdrž baterie
 • Vysoká hmotnost
 • Slabší fotoaparát

1 400 Kč

Zobrazit nabídky
3.

Dříve jsme doporučovali

Odolné mobily

 • Vyšší výdrž baterie
 • Nižší výkon
 • Reativně těžký

5 000 Kč

Zobrazit nabídky
4.

Dříve jsme doporučovali

Odolné mobily

 • Kvalitní konstrukce
 • Slabší fotoaparát
 • Nízká výdrž baterie

5 000 Kč

Zobrazit nabídky
5.

Dříve jsme doporučovali

Odolné mobily

 • Kvalitní konstrukce
 • Velká kapacita baterie
 • Horší fotoaparát

6 000 Kč

Zobrazit nabídky
6.

Dříve jsme doporučovali

Odolné mobily

 • Poměrně dobrý výkon
 • Nižší kapacita baterie

6 000 Kč

Zobrazit nabídky

Srovnání základních parametrů odolných mobilů

Recenze CAT S60 CAT S60 Recenze Doogee S80 Lite Doogee S80 Lite Recenze CAT B25 CAT B25 Recenze Aligator RX550 eXtremo Aligator RX550 eXtremo Recenze Evolveo StrongPhone G4 Evolveo StrongPhone G4 Recenze iGET Blackview BV6000 iGET Blackview BV6000 Recenze Samsung Galaxy Xcover 4 G390F Samsung Galaxy Xcover 4 G390F

Ocenění

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupná varianta

Dříve jsme doporučovali

Dříve jsme doporučovali

Dříve jsme doporučovali

Dříve jsme doporučovali

Kategorie

Odolné mobily

Odolné mobily

Odolné mobily

Odolné mobily

Odolné mobily

Odolné mobily

Odolné mobily

Orientační cena

12 000 Kč

7 000 Kč

1 400 Kč

5 000 Kč

5 000 Kč

6 000 Kč

6 000 Kč

Stupeň krytí

IP68

IP68

IP67

IP68

IP68

IP68

IP68

Ovládání

Dotykové

Dotykové

Tlačítkové

Dotykové

Dotykové

Dotykové

Dotykové

Počet jader procesoru

8

8

1

4

4

4

4

Maximální frekvence procesoru (GHz)

1,5

2,5

0,208

1,3

1,4

2

1,4

Operační paměť RAM (GB)

3

4

0,256

2

3

3

2

Velikost úložiště (GB)

32

64

0,512

16

32

16

16

Úhlopříčka (v palcích ")

4,7

5,99

2

4,7

5

4,7

5

Rozlišení displeje

1280x720

2160x1080

320x240

1920x1080

1280x720

1280x720

1280x720

Rozlišení fotoaparátu (Mpx)

13

13

2

13

8

13

13

Operační systém

Android 6.0

Android 8.1

Android 4.2

Android 6.0

Android 6.0

Android 6.0

Android 7.0


Jak vybrat odolný telefon

Kategorie odolných telefonů se stává stále oblíbenější záležitostí téměř na všech trzích s mobilními zařízeními. Škála využití těchto přístrojů dávno přesahuje určení pouze do náročných pracovních podmínek a odolné konstrukce si oblíbili také cestovatelé, horolezci a milovníci zdolávání těžkých terénů všeobecně. Z tohoto důvodu se na trhu logicky objevuje stále širší skála produktů a orientace v dané problematice je z tohoto důvodu stále náročnější. Tento článek se tedy bude věnovat rozboru nejdůležitějších specifikací, které se odolných telefonů týkají. Rozebereme si tak například stupně krytí, které určují míru odolnosti telefonů, vlastnosti displeje nebo všeobecná konstrukční specifika. Pokud vám nejsou jasné některé pojmy, které však nejsou specifické pouze pro odolné telefony, ale všeobecně pro mobilní telefony, navštivte našeho nákupního poradce Jak vybrat mobilní telefon, kde se věnujeme všeobecně zaměřenému výběru.

Obecná pravidla pro výběr odolného telefonu

 • Zaměřte se na normu IP, která vyjadřuje míru odolnosti vybraného zařízení a nejlépe tak napoví, co od něj můžete očekávat a do jakých podmínek se hodí.
 • Zvažte, zda je pro vás vhodnější tlačítkové ovládání nebo preferujete dnes už běžnější dotykové řešení.
 • U odolných telefonů bývá často výhodou dlouhá výdrž baterie a i vy byste měli od zařízení v podobné kategorii očekávat slušnou dobu provozu na jedno nabití.
 • Díky specifickému určení mohou odolné telefony být často poměrně netypicky tvarované, což může některým uživatelům nadělat při používaní dost nepříjemností, pokud tedy máte možnost určitě je vhodné osobně si vyzkoušet držení telefonu a osahat si jeho tvary, čímž předejde zbytečným problémům do budoucna.

Stupeň krytí

Stupeň krytí je určen hodnotou IP kódu (z anglického ingress protection). Hodnoty tohoto kódu udávají odolnost telefonu proti vniknutí cizích těles a vody (první číslice měří odolnost proti cizím tělesům a druhá proti vodě). Na první pohled to zní možná trochu složitě ale s přehlednou tabulkou nebudete mít problém s tím identifikovat, jak moc odolnou konstrukcí vámi vybraný telefon disponuje. Tabulku, ve které jsou popsané všechny stupně krytí, najdete zde.

Z kombinace obou čísel si tedy snadno poskládáte výslednou odolnost, kterou telefon nabízí, pokud by byl označen například kódem IP 57 znamená to stupeň krytí 5 proti vniknutí cizího tělesa a stupeň krytí 7 proti vniknutí vody. Dle tabulky pak snadno identifikujete, že telefon s tímto označením, je částečně odolný proti vniknutí prachu a měl by vydržet ponoření do vody po dobu 30 minut do hloubky jednoho metru.

Displej

U displejů odolných telefonů je samozřejmě vhodné zaměřit se na stejné specifikace jako u displejů běžných mobilních zařízení. Pro zachování přehlednosti zde však již nebudeme uvádět popis parametrů jako je rozlišení nebo jednotlivé druhy displejů. Pokud se o tyto specifikace zajímáte, navštivte našeho všeobecného nákupního poradce „Jak vybrat mobilní telefon“. Pro účely popisu telefonů s odolnými konstrukcemi si vystačíme s konstatováním, že velice důležité je u těchto modelů sledovat čitelnost jejich displejů na přímém slunci. Tu bohužel nemáte příliš možnost vyčíst z papírových parametrů, ale budete si ji muset buď osobně vyzkoušet anebo si ji zkusit ověřit v internetových recenzích. Případné špatné reference však rozhodně neberte na lehkou váhu, protože provozování v extrémních podmínkách, pro které jsou tyto telefony vás může velmi často vystavovat do situace, kdy budete čelit přímému slunečnímu svitu.

Odolnost skla

S kvalitou displeje samozřejmě přímo souvisí také odolnost jeho skla. Odolnost skla bývá u odolných telefonů často zajištěna technologií Gorilla Glass. Ta by měla zajistit, že displej telefonu by měl zůstat v osmi z deseti případů po pádu nepoškozen a výrazně tak přispět k „nepoškoditelnosti“ vašeho odolného telefonu.

Konstrukce

Kvalita konstrukce je do značné míry samozřejmě udávána již zmiňovaným stupněm krytí, který měří její odolnost vůči vniknutí různých těles a vody. Pokud tedy zvolíte přístroj, který splňuje některou z pokročilejších norem, samotná konstrukce bude pravděpodobně velice kvalitní. Pozor si však určitě dejte na krytky konektorů, které by měly dobře doléhat a izolovat vybrané části telefonu. I zde je bohužel problém v tom, že na první pohled nejde kvalitu krytek příliš dobře ověřit, a proto je opět vhodné zaměřit se na reference od uživatelů, kteří telefon vlastní a poskytnou vlastní recenze.

Ovládání

Stejně jako u klasických telefonů máte i u odolných na výběr, zda budete volit tlačítkovou variantu nebo variantu dotykovou. Zde hraje největší roli preference každého jednotlivce, protože obě volby mají své nesporné výhody i nevýhody, nicméně pro přehlednost a lepší orientaci v problematice si ve stručnosti oba druhy ovládání rozebereme.

Tlačítkové ovládání

V souvislosti s odolnými telefony je stále velmi aktuální a zůstává častým řešením. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, jistě oceníte především pohodlnost, protože nebudete mít problémy s ovládáním s mokrými prsty nebo oblečenými pracovními rukavicemi. Na druhou stranu budete muset počítat s usazováním nečistot mezi jednotlivými tlačítky a poněkud náročnější údržbou než u telefonů s ovládáním dotykovým.

Výhody

Nevýhody

Pohodlnost ovládání Usazování nečistot
Lze používat i v rukavících, mokrýma rukama Horší údržba

Dotykové ovládání

Zde je samozřejmě ovládání s rukavicemi nebo mokrými prsty poněkud složitější. Mnozí výrobci dotykových mobilů však mysleli i na tento problém a pokusili se odstranit pomocí speciálních režimů, které by měly umožnit bezproblémový dotyk i v těchto podmínkách, nicméně i přes to bude například dlouhé rolování displeje v pracovních rukavicích poměrně nepohodlné. Na druhou stranu můžete od těchto displejů očekávat mnohem snadnější údržbu pomocí hadříku nebo pohodlného umytí vodou u kompletně vodotěsných modelů.

Výhody

Nevýhody

Přítomnost speciálních režimů Problémy při používání v rukavících nebo mokrýma rukama
Jednoduchá údržba

Cena

Samozřejmě jako při výběru jakéhokoliv jiného produktu i u odolných telefonů hraje podstatnou roli při výběru jejich cena. Podle cen lze rozdělit mobily do jednotlivých kategorií. Tato kapitola rozebere pro vaši lepší představu, jaké specifikace můžete od každé z nich očekávat. Ještě, než se pustíme do samotného rozboru je na místě uvést, že obvykle platí to, že odolné telefony s dotykovým displejem bývají dražší než ty s tlačítky, tuto poučku samozřejmě nelze aplikovat všeobecně, ale pro pořádek je dobré mít ji na paměti.

Do 6 000 Kč

Ačkoliv se jedná o nižší cenovou kategorii, můžete i v ní narazit na opravdu zdařilé kousky. V této cenovce doporučujeme volit modely, které disponují stupněm krytí alespoň IP67, což je předurčuje i k používání do poměrně těžkých podmínek. Bývají dostupné v tlačítkových a dotykových variantách a dosahují většinou podobných kvalit jako smartphony v běžném provedení, které nejsou určeny do těžkých podmínek. Pozor si dejte na utěsnění krytek konektorů, které by u levných modelů mohly dělat problémy (viz kapitola konstrukce.

Do 10 000 Kč

V této cenové kategorii můžete očekávat, že mobily budou disponovat stupněm krytí IP68 a vyšším. Většinou se jedná o dotykové mobily ale i zde se můžete setkat u prémiových modelů s tlačítkovým ovládáním. Co se týče výkonu a ostatních parametrů i zde platí, že cenová kategorie kopíruje výbavou kategorii klasických telefonů.

Nad 10 000 Kč

Tyto telefony disponují stupněm krytí minimálně IP68 a mají téměř výhradně dotykové ovládání. Kromě toho jsou vybaveny buď krytkami velmi vysoké kvality, které jsou dobře utěsněné nebo krytky vůbec nemají a konektory jsou utěsněny samy o sobě. Často se jedná o vlajkové lodě velkých firem, které svoje nové telefony vylepšují k odolnosti, ačkoliv jsou určený do běžných podmínek a nemají plnit primárně funkci outdoorového přístroje.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Nejlepší odolné mobily
Průměrné hodnocení 4.7 z 14 hlasů