Kategorie odolných telefonů se stává stále oblíbenější záležitostí téměř na všech trzích s mobilními zařízeními. Škála využití těchto přístrojů dávno přesahuje určení pouze do náročných pracovních podmínek a odolné konstrukce si oblíbili také cestovatelé, horolezci a milovníci zdolávání těžkých terénů všeobecně. Z tohoto důvodu se na trhu logicky objevuje širší škála produktů a orientace v dané problematice je stále náročnější.
Tento článek se tedy bude věnovat rozboru nejdůležitějších specifikací, které se odolných telefonů týkají. Rozebereme si tak například stupně krytí, které určují míru odolnosti telefonů, vysvětlíme zkratku MIL-STD-810G a proč je důležitá, zaměříme se na vlastnosti displeje, ale také na všeobecná konstrukční specifika a funkce. Pokud byste si rádi upevnili své vědomosti o všeobecných parametrech mobilních telefonů, zkuste se začíst do našeho nákupního poradce Jak vybrat mobilní telefon.
Obecná pravidla pro výběr odolného telefonu
- Zaměřte se na normu IP, která vyjadřuje míru odolnosti vybraného zařízení vůči vodě a prachu a nejlépe tak napoví, co od něj můžete očekávat a do jakých podmínek se hodí.
- Uvažte podmínky, ve kterých budete zařízení využívat. Pro ty nejnáročnější podmínky nejlépe vyhoví mobily s certifikátem odolnosti MIL-STD-810G.
- Zvažte, zda je pro vás vhodnější tlačítkové ovládání, nebo preferujete dnes už běžnější dotykové řešení. Pokud budete mobil využívat v rukavicích, je klasická klávesnice spolehlivější.
- U odolných telefonů bývá často výhodou dlouhá výdrž baterie a i vy byste měli od zařízení v podobné kategorii očekávat slušnou dobu provozu na jedno nabití.
- Odolné konstrukční řešení vyžaduje větší rozměry a hmotnost mobilu, často také výrazný zásah do designu. Pokud máte možnost, zkuste si vybraný model podržet v ruce.
Stupeň krytí
Stupeň krytí definuje, nakolik dovede zařízení odolávat působení vody a prachu. Vychází z certifikace IP (anglicky Ingress Protection), přičemž vyšší hodnota znamená lepší utěsnění. Skládá se ze dvou čísel. To první označuje, jak je model odolný proti vniknutí cizího tělesa (například prachu), zatímco druhé číslo definuje schopnost odolávat působení vody. V rámci popisu telefonů nás budou zajímat jen vyšší hodnoty, protože ty nižší se u těchto typů zařízení neuvádí. Přesnější popis odolnosti vůči prachu je patrný v následující tabulce.
Stupeň krytí | Odolnost proti vniknutí prachu |
IP 5x | částečná |
IP 6x | úplná |
Z kombinace obou čísel si tedy snadno poskládáte výslednou odolnost, kterou telefon nabízí, pokud by byl označen například kódem IP68 znamená to stupeň krytí 6 proti vniknutí cizího tělesa a stupeň krytí 8 proti vniknutí vody. Dle tabulky pak snadno identifikujete, že telefon s tímto označením je odolný proti vniknutí prachu a měl by vydržet ponoření do vody za podmínek uvedených prodejcem. Například iPhone 12 má stupeň krytí IP68 a výrobce uvádí, že lze telefon ponořit až do hloubky 6 metrů po dobu 30 minut. Pokud vás zajímá více o voděodolných telefonech, můžete přejít na jejich srovnání. Podrobněji se odolností vůči vodě zabývá následující tabulka.
Stupeň krytí | Odolnost proti vniknutí vody |
IP x4 | méně intenzivní déšť po krátkou dobu |
IP x5 | intenzivnější déšť po krátkou dobu |
IP x6 | déšť / sprcha |
IP x7 | ponoření do vody (max. 1 metr na 30 minut) |
IP x8 | ponoření do vody (přesně definuje výrobce) |
IP x9 | úplná ochrana i při potápění (hloubku určí výrobce) |
Vojenské standardy odolnosti
Několik produktů na trhu má v popisu produktu uvedenou certifikaci MIL-STD-810 (z anglického Military Standard 810). Tato certifikace je vůbec ta nejvyšší, jakou můžete u telefonu očekávat (v říjnu 2020). Certifikát MIL-STD-810 není primárně určen pro telefony, ale všeobecně pro všechna zařízení, která armáda využívá, a sestává tak z celé řady parametrů, včetně odolnosti proti radiaci, toxickým plynům a podobně.
Nepředpokládá se, že byste u svého mobilního zařízení potřebovali zvýšenou odolnost například vůči radiaci, proto každý výrobce volí jen některé zkoušky, které mu připadají potřebné. Většinou se jedná o testování odolnosti vysoké a nízké teplotě, vibracím a slané mlze (přímořský vzduch a částečně voda). Pokud koupíte telefon s touto certifikací, můžete si být jistí, že náročné podmínky bez úhony přežije.
Displej
U displejů odolných telefonů je samozřejmě vhodné zaměřit se na stejné specifikace jako u displejů běžných mobilních zařízení. Pro zachování přehlednosti zde však již nebudeme uvádět popis parametrů jako je rozlišení nebo jednotlivé druhy displejů. Pokud se o tyto specifikace zajímáte, navštivte našeho všeobecného nákupního poradce Jak vybrat mobilní telefon.
Pro účely popisu telefonů s odolnými konstrukcemi si vystačíme s konstatováním, že velice důležité je u těchto modelů sledovat čitelnost jejich displejů na přímém slunci. Tu bohužel nemáte příliš možnost vyčíst z papírových parametrů, ale budete si ji muset buď osobně vyzkoušet anebo si ji zkusit ověřit v internetových recenzích. Případné špatné reference však rozhodně neberte na lehkou váhu, protože provozování v extrémních podmínkách, pro které jsou tyto telefony určené, vás může velmi často dostat do situace, kdy budete čelit přímému slunečnímu svitu.
Odolnost skla
S kvalitou displeje samozřejmě přímo souvisí také odolnost jeho skla. Ta bývá u odolných telefonů často zajištěna technologií Gorilla Glass. Ta má zajistit, aby displej telefonu zůstal v osmi z deseti případů po pádu nepoškozen, a výrazně tak přispět k tomu, aby se váš odolný telefon stal téměř „nerozbitným“. Samozřejmě pokud vám spadne telefon z lešení v 8. podlaží, mrazení na zádech se nezbavíte a telefon vyvázne spíše se štěstím.
Konstrukce
Kvalita konstrukce je do značné míry samozřejmě udávána již zmiňovanými charakteristikami odolnosti. Pokud tedy zvolíte přístroj, který splňuje některou z pokročilejších norem, samotná konstrukce bude pravděpodobně velice kvalitní. Pozor si však určitě dejte na krytky konektorů, které by měly dobře doléhat a izolovat vybrané části telefonu.
I zde je bohužel problém v tom, že na první pohled nejde kvalitu krytek příliš dobře ověřit, a proto je opět vhodné zaměřit se na reference od uživatelů, kteří telefon vlastní a poskytnou vlastní recenze. Všeobecně lze ale říct, že telefony s pogumovaným povrchem nebo hranami odolávají pádům lépe a také nepadají při práci z ruky tak často.
Ovládání
Stejně jako u klasických telefonů máte i u odolných na výběr, zda budete volit tlačítkovou variantu nebo variantu dotykovou. Zde hraje největší roli preference každého jednotlivce, protože obě volby mají své nesporné výhody i nevýhody, nicméně pro přehlednost a lepší orientaci v problematice si ve stručnosti oba druhy ovládání rozebereme.
Tlačítkové ovládání
V souvislosti s odolnými telefony je stále velmi aktuální a zůstává častým řešením. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, jistě oceníte především pohodlnost, protože nebudete mít problémy s ovládáním mokrými prsty, za deště nebo oblečenými pracovními rukavicemi. Na druhou stranu budete muset počítat s usazováním nečistot mezi jednotlivými tlačítky a tím pádem i jejich náročnějším čištěním.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
pohodlnost ovládání | usazování nečistot |
lze používat i v rukavicích, mokrýma rukama | horší údržba |
Dotykové ovládání
Zde je samozřejmě ovládání s rukavicemi nebo mokrými prsty poněkud složitější. Mnozí výrobci dotykových mobilů však mysleli i na tento problém a pokusili se jej odstranit pomocí speciálních režimů, které by měly umožnit bezproblémový dotyk i v těchto podmínkách. Nicméně i přesto bude například dlouhé rolování displeje v pracovních rukavicích poměrně nepohodlné a displej nemusí reagovat tak, jak chcete. Na druhou stranu můžete od těchto telefonů očekávat mnohem snadnější údržbu, voděodolné telefony tak můžete jednoduše umýt například pod tekoucí vodou.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
přítomnost speciálních režimů | problémy při používání v rukavicích nebo mokrýma rukama |
jednoduchá údržba |
Cena
Samozřejmě jako při výběru jakéhokoliv jiného produktu i u odolných telefonů hraje podstatnou roli při výběru jejich cena. Podle cen lze rozdělit mobily do jednotlivých kategorií. Tato kapitola rozebere pro vaši lepší představu, jaké specifikace můžete od každé z nich očekávat. Ještě než se pustíme do samotného rozboru, je na místě uvést, že obvykle platí to, že odolné telefony s dotykovým displejem bývají dražší než ty s tlačítky. Tuto poučku samozřejmě nelze aplikovat všeobecně, ale pro pořádek je dobré mít ji na paměti. V porovnání s běžnými smartphony bez zvýšené odolnosti také očekávejte vyšší cenu za nižší výkon.
Do 6 000 Kč
Ačkoliv se jedná o nižší cenovou kategorii, můžete i v ní narazit na opravdu zdařilé kousky. V této cenovce doporučujeme volit modely, které disponují stupněm krytí alespoň IP67, což je předurčuje i k používání v poměrně těžkých podmínkách. Bývají dostupné v tlačítkových a dotykových variantách a dosahují většinou podobných kvalit jako smartphony v běžném provedení, které nejsou určeny do těžkých podmínek. Pozor si dejte na utěsnění krytek konektorů, které by u levných modelů mohly dělat problémy (viz kapitola konstrukce). Zaměřit se budete muset spíše na méně známé výrobce.
Do 10 000 Kč
V této cenové kategorii můžete očekávat, že mobily budou disponovat stupněm krytí IP68 a vyšším. Většinou se jedná o dotykové mobily, ale i zde se můžete setkat u prémiových modelů s tlačítkovým ovládáním. Co se týče výkonu a ostatních parametrů, i zde platí, že cenová kategorie kopíruje výbavou kategorii klasických telefonů.
Nad 10 000 Kč
Tyto telefony disponují stupněm krytí minimálně IP68 a mají téměř výhradně dotykové ovládání. Kromě toho jsou vybaveny buď krytkami velmi vysoké kvality, které jsou dobře utěsněné, nebo krytky vůbec nemají a konektory jsou utěsněny samy o sobě. Často se jedná o vlajkové lodě firem specializujících se na toto odvětví, jako je například CAT či iGET, které svoje nové telefony vylepšují k dokonalé odolnosti. Ani u těch nejdražších zařízení však neočekávejte výkon střední třídy běžných smartphonů bez zvýšené odolnosti.
Dobrý den,
potřebuji odolný mobil pro instalatéra. Měl by fungovat internet, nějaké aplikace (banka, WhatsUp, E-mail). Také by neměl chybět dostatek místa pro ukládání fotek. S cenou se potřebuji vejít do 5000,-. Dříve měl dotykový smartphone od CAT za 5500 Kč, ale ten už je otlučený. Děkuji za radu.