Menu

Recenze a porovnání Poco X4 Pro 5G 6GB/128GB

Nejlepší cena/výkon v kategorii Mobilní telefony do 7 000 Kč

Klady

  • Velmi rychlé nabíjení
  • Vyšší svítivost displeje
  • Stereo reproduktory

Zápory

  • Starší procesor s nižším výkonem
  • Bez podpory 4K natáčení
  • Makro objektiv je spíše zbytečný
6 700 Kč Orientační cena

Základní parametry

Poco X4 Pro je zdařilým nástupcem předchozí generace. Na rozdíl od běžných následovníků ale neplatí, že by telefon byl pouze lepší a v ničem horší. Výrobce reorganizoval specifikace a někde přidal, jinde však naopak trochu překvapivě ubral. Zlepšení se dočkal například displej a foťák, naopak procesor má výkon nižší a video už nelze natáčet ve 4K. Pro podrobnější informace čtěte dále.

Výkon, konstrukce a systém

Vývojáři společnosti Xiaomi pro tentokrát volili procesor Snapdragon 695. Ten sestává z 8 jader pracujících na taktu až 2,2 GHz. Podle zátěžového testu AnTuTu mobil obdržel 384 650 bodů, což značí dostatečný výkon i pro hraní her. Výkonnostně se tento model ale ke špičce zdaleka neřadí a předchůce Poco X3 Pro měl výkon téměř o 50 % vyšší. Ve své cenové hladině se však model Poco X4 Pro stále řadí k průměru a nijak nezaostává.

Operační paměť se z 8 GB snížila na 6 GB, velikost úložiště klesla z 256 na 128 GB. Je potřeba ale brát v potaz to, že se náklady na výrobu zvýšily a kurz evropské měny oproti loňsku podstatně klesnul. Aby mohla být cena zachována, musel tedy výrobce nezbytně sáhnout do parametrů. V telefonu najdete slot na microSD kartu, není tedy problém si paměť rozšířit. Z výroby dostanete předinstalovaný Android 11. Ten můžete rovnou aktualizovat na Android 12 a v budoucnu pravděpodobně i na verzi 13. To ale bohužel není zatím oficiálně potvrzeno.

Parametr Tento produkt
Operační systém

Android 11

Procesor

Snapdragon 695

Počet jader procesoru

8

Maximální frekvence procesoru (GHz)

2,20

Operační paměť RAM (GB)

6

Výkon podle AnTuTu

384 650

Výkon podle GeekBench 5 (jedno jádro)

691

Výkon podle GeekBench 5 (všechna jádra)

2 012

Velikost úložiště (GB)

128

Displej a fotoaparát

Na rozdíl od předchozí verze tvoří displej modelu Poco X4 Pro 5G kvalitní AMOLED panel s rozlišením 2 400 x 1 080 pixelů. Při úhlopříčce 6,67 palců tak dostaneme jemnost displeje přibližně 395 pixelů na palec, a to je víc než dost. Výhodou AMOLED panelu je perfektní zobrazení barev, ale také podpora režimu Always On Display, který IPS obrazovky z logiky svého fungování zkrátka neumí. Obrazovku pak chrání vysoce odolné sklo Gorilla Glass 5. Zajímavostí je překvapivě vysoká svítivost displeje, která se zvedla typicky na 700 nitů, v maximu pak až na 1 200 nitů. To je podstatně více, než u předchozí generace.

Parametr Tento produkt
Úhlopříčka hlavního displeje (v palcích ")

6,67

Technologie displeje

AMOLED

Rozlišení hlavního displeje (px)

2 400 x 1 080

Jemnost hlavního displeje

395

Obnovovací frekvence hlavního displeje (Hz)

120

Maximální svítivost v HDR (NITS)

1 200

Odolné sklo

Gorilla Glass 5

Po stránce designu výrobce modul posunul o kousek blíže ke konkurenci, kulatý modul z minulosti nadobro zmizel. Na zádech najdete hlavní snímač s rozlišením 108 megapixelů a velikostí 1/1,52 palce. Jedná se o poměrně velký senzor ukrytý pod objektivem se světelností f/1,90. Fotografie odpovídají své cenové třídě, nijak zásadně nepřekvapí, ale rozhodně také nezklamou. Jsou ovšem lepší, než tomu bylo u předchozí verze. Snímač je totiž podstatně větší, posbírá proto více světla i za šera.

Parametr Tento produkt
Počet zadních fotoaparátů

3

Rozlišení hlavního fotoaparátu (Mpx)

108

Světelnost hlavního fotoaparátu

f/1,90

Velikost snímače hlavího fotoaparátu (palců)

1/1,52

Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem (MPx)

2

Světelnost fotoaparátu s teleobjektivem

f/2,40

Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu (MPx)

8

Světelnost širokoúhlého fotoaparátu

f/2,20

Počet předních fotoaparátů (selfie)

1

Rozlišení předního fotoaparátu (MPx)

16

Světelnost předního fotoaparátu

f/2,50

Optická stabilizace

Ne

Maximální kvalita videa (hlavní fotoaparát)

FullHD 30fps

Ultraširoký fotoaparát pracuje se snímačem o rozlišení 8 megapixelů doplněným o objektiv světelnosti f/2,20. Žádné překvapení se nekoná, fotky jsou ve své třídě zcela průměrné. Co nás trochu překvapuje, je makro fotoaparát s rozlišením pouze 2 megapixely a velmi malým snímačem. Ten je zde spíše do počtu a více bychom uvítali, kdyby jej výrobce neosazoval a místo toho investoval více do ultraširokého snímače. Telefon je oproti minulosti limitován na natáčení FullHD videa při 30 snímcích za sekundu.

Konstrukce a funkce

Základem konstrukce je plast, který ale nepůsobí nijak zvlášť levně. I když jsou tedy plastová záda vložena do lesklého plastového rámečku, celkově působí bytelným a luxusním dojmem. Design je trochu hranatější než dříve, v ruce pasuje telefon lépe. Tomu ostatně nasvědčuje o kousek nižší hmotnost (pouze 205 gramů).

Telefon podporuje rychlé nabíjení. Baterii s kapacitou 5 000 mAh můžete doplňovat příkonem až 67 wattů. Telefon se proto dovede nabít za méně než třičtvrtě hodiny. Bezdrátové nabíjení bohužel není k dispozici, limitováni proto budete na nabíjení kabelem.

Výrobce vybavil Poco X4 Pro také duálním slotem pro SIM kartu. Ten je hybridní, pokud by vám tedy pochybělo úložiště telefonu a chtěli jste jej rozšířit, můžete místo druhé SIM karty vložit microSD kartu. Na bočním tlačítku naleznete čtečku otisku prstu, což považujeme za zcela optimální provedení v dané cenové hladině. Mezi moderním vybavením nechybí 5G připojení, NFC a všechny důležité navigační systémy. Trochu překvapivě výrobce stále ještě neupustil od sluchátkového konektoru, což oceňujeme.

Parametr Tento produkt
Slot pro SD kartu

Ano, sdílený

Rychlonabíjení

Ano

Rychlost drátového nabíjení (W)

67

Bezdrátové nabíjení

Ne

Rychlost bezdrátového nabíjení (W)

Nerelevantní

Kapacita akumulátoru (mAh)

5 000

Krytí proti vodě a prachu

Ne

DUAL SIM

Ano

Čtečka otisku prstů

Ano

Technologie připojení k internetu

5G

Navigační systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Ano

Jack 3,5 mm

Ano

Termokamera

Ne

Armádní standard odolnosti

Ne

Hmotnost (g)

205

Šířka (mm)

76,1

Výška (mm)

164,2

Tloušťka (mm)

8,1

Názory uživatelů a dalších expertů

Uživatelské recenze jsou v případě tohoto modelu poněkud jednotvárné – hovoří téměř výhradně o výborném poměru ceny a výkonu/vybavenosti. Hodnocení jsou vysoká, jedna z mála výtek směřovala pouze k vyšší hmotnosti, která ovšem reálně odpovídá konkurenčním zařízením stejné úhlopříčky.

Odborníci se zaměřují na vybavenost tohoto modelu detailněji. Jako jeho největší přednosti označují například solidní haptickou odezvu (vibrace při psaní), či třeba stereo reproduktory. Za nadstandard považují také rychlé nabíjení či 108 megapixelový fotoaparát. V tomto případě je ale potřeba dodat, že rozlišení není zásadním parametrem, který stojí za kvalitou fotografie. Negativa spatřují naopak v absenci možnosti natáčení ve 4K či starší verzi Androidu.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Poco X4 Pro je ve své třídě zajímavé zejména svou všestranností. Výrobce tentokrát nevsadil pouze na maximalizaci výkonu či extrémně propracovanou konstrukci. Místo toho se zaměřil na veškeré stránky telefonu. Výkon je proto dostatečný, fotoaparát fotí dle očekávání, displej konkurenci spíše o kousek předčí, 67 wattové nabíjení uvítáte a detaily, jako je haptická odezva či stereo reproduktory, jsou už za odměnu. Takto vyrovnané vybavení většina konkurenčních modelů nenabídne.

Některá negativa vypíchnout musíme, ale druhým dechem je potřeba dodat, že souvisí s limity použitých komponent. Například podpora pouze FullHD videa je v roce 2022 už spíše smutná. Na druhou stranu je tento limit omezením samotného procesoru Snapdragon 695, který vyšší rozlišení videa nepodporuje. Sociální sítě navíc dovedou pracovat také pouze s FullHD videem, v tomto ohledu se proto nejedná o nevýhodu. Je ale otázkou, zda nemohl výrobce zvolit alespoň o kousek modernější procesor.

Porovnání s alternativami

Jako zajímavá alternativa se jeví například Motorola Edge 20. V jejím případě je sice potřeba počítat s o něco vyšší cenou, odměnou ale bude telefon s hliníkovými rámečky, o 40 gramů nižší hmotnost při stejných rozměrech displeje a modernější procesor Snapdragon 778G. Jeho vyšší výkon není pro většinu uživatelů natolik podstatný, jako spíše podpora 4K videa.

Zatímco hlavní fotoaparát se mezi těmito dvěma modely nikterak neliší, ultraširoký i teleobjektiv má Motorola lepší. Poco však vítězí s ohledem na tempo nabíjení, které využívá více než dvojnásobný příkon. I baterie mobilu Poco X4 Pro je větší, a to o rovných 1 000 mAh. Na první pohled se může zdát i displej Motoroly Edge 20 lepší, má totiž o kousek lepší obnovovací frekvenci (což v praxi nehraje roli). Svítivost displeje Poco je ale v maximu téměř dvojnásobná.

Závěrečné shrnutí

Poco X4 Pro je na rozdíl od svého předchůdce překvapivě všestranné zařízení. Výrobce tentokrát upustil od maximalizace výkonu a celou koncepci přepracoval. Recenzovaný model má solidní výkon, vysoce kvalitním displej, konkurenceschopný fotoaparát a k dobru příjemně pracující haptickou odezvu a stereo reproduktory. Nezklame vás také velmi rychlé nabíjení. Pokud hledáte všestranný telefon za rozumnou cenu, Poco X4 Pro vám poslouží dobře. Jestliže ale vyžadujete například natáčení 4K videí a optickou stabilizaci, zaměřte se spíše na model Oneplus Nord2.

6 700 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Poco X4 Pro 5G 6GB/128GB
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub plní v našem týmu roli technicky zaměřeného redaktora. Protože jsou mobily jedním z jeho hlavních témat a technologiím se věnuje i v osobním životě, snadno vám vysvětlí, jaké funkce můžete od telefonů do 7 000 Kč očekávat. Kromě této kategorie najdete jeho recenze také u notebooků, bezdrátových sluchátek a celé řady jiné elektroniky.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Sháním mobil s vyšším jasem displeje, čili co nejlepší viditelností na denním světle. Zhruba v ceně 7000 Kč. Je mi jasné, že v této cenové kategorii to až taková hitparáda nebude. Píšete že Poco X4 ma tu svítivost vyšší. Je to v tomto směru dostatečné nebo by jste doporučili nějaký další mobil? Děkuji.

Dobrý den,
telefon má ve své cenové hladině svítivost aktuálně nejvyšší. Vyšší svítivosti pak dosahují už pouze vlajkové lodi výrobců.

Jakub Gulec, redaktor

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Poco X4 Pro 5G 6GB/128GB

Poco X4 Pro 5G 6GB/128GB

6 700 Kč Orientační cena