Menu

Recenze a porovnání Samsung Galaxy Z Fold 3 5G F926B 12GB/512GB

Také nás zaujalo v kategorii Mobilní telefony Samsung

Klady

  • Spolehlivé fotoaparáty
  • Skládací konstrukce s voděodolností IPX8
  • Adaptivní obnovovací frekvence až 120 Hz

Zápory

  • Stále opravdu vysoká cena
  • Selfie kamera schovaná pod displejem je šeredná
  • Chybí slot pro S-Pen
31 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Samsung přináší už třetí generaci svého ikonického skládacího telefonu Samsung Galaxy Z Fold3 a s ním i několik zlepšení oproti předchozí generaci. Některé inovace jsou větší, zejména tedy v případě fotoaparátu, jiných parametrů se vývojáři naopak spíše nedotkli. Jedná se o typickou vlajkovou loď s vysokým výkonem, kvalitním fotoaparátem, jedním z nejlepších displejů a nadstandardními funkcemi.

Vysoká kvalita použitých materiálů je samozřejmostí, stejně jako v předešlé generaci tvoří záda telefonu a zadní displej nejodolnější varianta skla Gorilla Glass Victus. Díky tomu působí telefon nejen luxusním dojmem v ruce, ale je také vcelku odolný vůči nějakému tomu pádu z menší výšky. Nakolik tomuto ale odolá pant skládací konstrukce nedoporučujeme testovat. Pant nově funguje už opravdu plynule, bez záseků, a umožňuje telefon certifikovat odolností proti vodě IPX8.

Výkon, konstrukce a systém

Uvnitř telefonu se nachází jeden z nejvýkonnějších procesorů současnosti (leden 2022), Qualcomm Snapdragon 888 (hovorově se také ujal jako „tripléjt“, tedy tripple eight). Se svými osmi jádry a maximálním taktem 2,84 gigahertz jej AnTuTu hodnotí 698 300 body za výkon. Zařízení si hravě poradí i s těmi nejnáročnějšími herními tituly, střih videí probíhá rychle, stejně jako jejich rendering. V každém ohledu se jedná o výkon, který vás nemůže nikterak limitovat.

Shodně s předchozí generací byla zachována operační paměť 12 GB RAM. Pro naši recenzi jsme volili model s 512 GB úložiště, protože slot pro paměťovou kartu není k dispozici a při pořizovací ceně v řádech vyšších desetitisíců je dobré, aby úložiště nescházelo. Samozřejmostí je Android 12, přičemž výrobce slibuje podporu 3 roky od vydání. V budoucnu by tak měl být k dispozici update na verze Android 13 a 14.

Parametr Tento produkt
Operační systém

Android 12

Procesor

Snapdragon 888

Počet jader procesoru

8

Maximální frekvence procesoru (GHz)

2,84

Operační paměť RAM (GB)

12

Výkon podle AnTuTu

698 300

Výkon podle GeekBench 5 (jedno jádro)

1 117

Výkon podle GeekBench 5 (všechna jádra)

3 693

Velikost úložiště (GB)

512

Displej a fotoaparát

Na první pohled může displej působit stejně, skutečnost je ale trochu jiná. Oproti předchozí generaci mají oba displeje provedení Dynamic AMOLED, podporují dynamickou změnu obnovovací frekvence, a to až do limitu 120 hertz. Dynamická frekvence pomáhá šetřit baterii, pokud telefon například odpozoruje, že prohlížíte statický obsah, obnovovací frekvenci sníží a prodlouží tak výdrž baterie. Hlavní obrazovka má úhlopříčku 7,6 palců a rozlišení 2 208 x 1 768 pixelů. Bohužel je formát telefonu trochu zvláštní a i po rozevření je spodní hrana užší. To trochu popírá ideu rozšíření obrazu.

Parametr Tento produkt
Úhlopříčka hlavního displeje (v palcích ")

7,6

Technologie displeje

AMOLED

Rozlišení hlavního displeje (px)

2 208 x 1 768

Jemnost hlavního displeje

372

Obnovovací frekvence hlavního displeje (Hz)

120

Maximální svítivost v HDR (NITS)

1 200

Odolné sklo

Ne

Fotoaparáty na zádech tohoto skládacího mobilu jsou celkem 3. Hlavní snímač disponuje rozlišením 12 megapixelů a rozměry 1/1,76 palce. Při světelnosti f/1,80 přinese dobré výsledky jak za světla, tak také večer a v noci. Samozřejmostí je optická stabilizace obrazu a přisvětlovací LED dioda. Modul fotoaparátu působí designově opravdu hezky, při držení telefonu nikterak nezavází. Čočky si nebudete při držení umazávat. Že je na tom telefon s fotoaparáty dobře, prokazují testy DXOMARKu. Předešlá generace měla papírově stejné fotoaparáty, ale obdržela pouze 109 bodů. Díky kvalitnějším snímačům má Fold3 bodů rovnou 124. Tím se řadí mezi solidní, i když bohužel ne nejlepší, fotomobily.

Parametr Tento produkt
Hodnocení fotoaparátu podle DXOMARK

124

Počet zadních fotoaparátů

3

Rozlišení hlavního fotoaparátu (Mpx)

12

Světelnost hlavního fotoaparátu

f/1,80

Velikost snímače hlavího fotoaparátu (palců)

1/1,76

Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem (MPx)

12

Světelnost fotoaparátu s teleobjektivem

f/2,40

Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu (MPx)

12

Světelnost širokoúhlého fotoaparátu

f/2,20

Počet předních fotoaparátů (selfie)

1

Rozlišení předního fotoaparátu (MPx)

10

Světelnost předního fotoaparátu

f/2,20

Optická stabilizace

Ano

Maximální kvalita videa (hlavní fotoaparát)

4K 60fps

Snímač teleobjektivu a ultraširokého fotoaparátu mají shodně 12 megapixelů rozlišení. Teleobjektiv disponuje světelností f/2,40, „širokáč“ pak f/2,20. Jak jsme uvedli výše, v tomto ohledu se papírově nic nezměnilo. Teleobjektiv ale navíc obdržel také optickou stabilizaci, funguje tak o poznání lépe než v případě předchozí generace. Ultraširoké fotoaparáty se stabilizací zpravidla nevybavují, protože samotný charakter širokého záběru třes rukou zásadně redukuje.

V zavřeném stavu můžete využít selfie kameru stejnou, jako v minulé generaci. Jedná se o snímač s 10 megapixely, velikostí 1/3,00 palce a světelností f/2,20. Selfies jsou při použití tohoto fotoaparátu kvalitní, i když nutno dodat zdaleka ne nejlepší. Po otevření displeje je k dispozici druhá selfie kamera. Ta je nově schovaná pod displejem, což je nejen z našeho pohledu omyl. Pixely překrývající kameru jsou hodně daleko od sebe a tak máme na displeji místo designově čistého a přesně vymezeného výřezu spíše našedlou gradientní šmouhu, kterou hadříkem prostě neodstraníte. Rozlišení je nově pouze 4 megapixely, v tomto ohledu si ale kritiku odpustíme. Smyslem kamery je zejména odemykání displeje.

Konstrukce a funkce

Fold3 má nově konstrukci odolnou vodě, to jsme si řekli už výše. Zajímavé je ale také to, že je ohyb displeje podstatně méně viditelný, než u předchozích generací. Od konkurenčních výrobců jsme ale v lednu 2022 viděli hned několik modelů, které skryly ohyb úplně. Samsung tak spíše napravuje chyby, než že by byl v tomto ohledu nejlepší. Hmotnost je stále poměrně vysoká, konkrétně se jedná o 271 gramů. Galaxy Fold2 byl ale o 11 gramů těží, výrobci se tedy podařilo v tomto ohledu konstrukci vylepšit. Také tloušťka telefonu je menší. V rozloženém stavu pouze 6,4 mm, v tom složeném 16 mm.

Telefon podporuje stále stejné „rychlé“ pětadvaceti wattové nabíjení. Baterii můžete doplňovat také bezdrátově, v tom případě ale pouze s příkonem 11 W. Baterie je o 100 mAh menší, nabídne kapacitu 4 400 mAh. Zajistit by ale měla stejnou výdrž jako v minulosti, a to díky úspornějšímu procesoru a displeji. Neschází NFC, nově také dva samostatné sloty pro SIM kartu v kombinaci s eSIM kartou a možnost 5G připojení.

Parametr Tento produkt
Slot pro SD kartu

Ne

Rychlonabíjení

Ano

Rychlost drátového nabíjení (W)

25

Bezdrátové nabíjení

Ano

Rychlost bezdrátového nabíjení (W)

11

Kapacita akumulátoru (mAh)

4 400

Krytí proti vodě a prachu

IPX8

DUAL SIM

Ano

Čtečka otisku prstů

Ano

Technologie připojení k internetu

5G

Navigační systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Ano

Jack 3,5 mm

Ne

Termokamera

Ne

Armádní standard odolnosti

Ne

Hmotnost (g)

271

Šířka (mm)

67,1

Výška (mm)

158,2

Tloušťka (mm)

16

Názory uživatelů a dalších expertů

Odborníci hodnotí Samsung Galaxy Z Fold3 jako vcelku povedený. Oceňují zejména snahu výrobce o odolnější konstrukci, která je nově voděodolná. Mezi klady zmiňují ale také podporu stylusu S-Pen na otevřeném displeji, adaptivní obnovovací frekvenci a nižší zaváděcí cenu, než v případě Galaxy Z Fold2. Co už ale za pozitiva rozhodně neoznačují je poměrně průměrný fotoaparát s ohledem na cenovou hladinu. Ta je navíc stále velmi vysoká. Vnější displej navíc překvapivě nepodporuje stylus. Recenze uživatelů jsou až překvapivě kladné. Protože se překrývají s odbornými hodnoceními a žádná negativa nezmiňují, nebudeme se o nich více rozepisovat.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Samsung přináší s modelem Galaxy Z Fold3 několik zásadních zlepšení oprotiž předchozím modelům. Jmenovat můžeme zejména podstatné zlepšení konstrukce ve smyslu její odolnosti, ale také adaptivní obnovovací frekvenci až 120 hertz na obou displejích. Fotoaparáty se tváří papírově stejně, využívají však vylepšené snímače a poskytnou podstatně lepší fotky než v minulosti. Navíc se velký displej dočkal konečně také podpory S-Penu, která tady trochu nelogicky v minulosti nebyla. Zaváděcí cena je navíc ve srovnání s Fold2 o něco nižší.

Bohužel se ale podpory stylusu dočkal pouze velký displej. Výrobce se snažil přijít s inovací, za což jej můžeme pochválit. V tomto případě se to ale moc nepovedlo a selfie kamera skrytá pod displejem je řešení opravdu nedokonalé. Nejen, že jsou fotky z ní získané horší než v minulosti, ale není také překryta zcela. Výřez lze i tak vidět, nově ale není černý a designově čistý, ale působí tak trochu jako šedá šmouha. Flek, který vás bude na displeji stále otravovat a chvíli potrvá, než si na něj zvyknete. Naštěstí se jedná ale pouze o selfie kameru na větším z displejů. Vnější displej je v tomto ohledu nenarušen.

Závěrečné shrnutí

Skládací telefony si v posledních letech našly své místo na trhu a získávají na oblibě. Díky inovacím Samsungu postupně klesá také jejich cena, zatímco parametry jsou lepší a lepší. Samsung Galaxy Z Fold3 je jednoznačně produktem pro ty nejnáročnější uživatele. Nejlépe poslouží těm, kteří potřebují zvýšit produktivitu práce, nechtějí ale nosit jak mobil, tak tablet. Ať už patříte do skupiny, která telefon využije jako pracovní nástroj, nebo máte prostě jen rádi v kapse vždy kousek té nejnovější technologie, Fold3 vás nezklame. Pokud ale hledáte spíše naopak skládací telefon, který bude co nejmenší, zaměřte se na Samsung Galaxy Z Flip3.

31 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Samsung Galaxy Z Fold 3 5G F926B 12GB/512GB
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub plní v našem týmu roli technického redaktora. Jeho primárním koníčkem i náplní práce jsou témata věnovaná elektronice. Ve volném čase i v práci věnuje čas studiu nejnovějších technologií spojených s telefony a sám telefon od Samsungu vlastní. Na řádcích níže vám popíše, jak se liší jednotlivé produktové řady jihokorejského výrobce. Mimo telefonů od Samsungu najdete jeho recenze také u tabletů či notebooků.

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Samsung Galaxy Z Fold 3 5G F926B 12GB/512GB

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G F926B 12GB/512GB

31 000 Kč Orientační cena