Srovnávací test a recenze
nejlepších monitorů dechu

Ukázka produktu ve srovnání monitorů dechu

Monitor dechu je nepostradatelnou pomůckou všech rodičů s dříve narozenými dětmi, ale i všech ostatních. Nenápadný výrobek přibližující se svým vzhledem klasické domácí chůvičce. Jen s tím rozdílem, že jeho primární funkcí je monitorování dechu.

Hlavním úkolem monitoru dechu je ochránit malé dítě před syndromem náhlého kojeneckého úmrtí, který je označován zkratkou SIDS. K tomu slouží kvalitní a citlivá čidla, včetně spolehlivé a rychlé možnosti upozornění na takovou situaci.

Monitory dechu se využívají nejenom v domácnostech, ale i ve zdravotnických zařízeních. Velice často na ně můžete narazit pod názvem Baby monitor. V tomto článku se dozvíte, jak vybrat ideální monitor dechu pro vaše dítě, abyste mu zajistili maximální ochranu.


Nejlepší monitory dechu dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze Jablotron Monitor dechu Nanny BM 02 Jablotron Monitor dechu Nanny BM 02 Jablotron 2 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hisense Monitor dechu Babysense I Hisense Monitor dechu Babysense I Hinse 2 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hisense Monitor dechu Babysense 7 Hisense Monitor dechu Babysense 7 Hinse 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Baby Control Digital monitor dechu BC 200 Baby Control Digital monitor dechu BC 200 Baby Control Digital 2 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Jablotron Nanny BM02 se 2 podložkami Jablotron Nanny BM02 se 2 podložkami Jablotron 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hisense monitor dechu Babysense 1 Pro Hisense monitor dechu Babysense 1 Pro Hisense 2 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hisense Monitor dechu Babysense 2 Pro Hisense Monitor dechu Babysense 2 Pro Hisense 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Baby Control Digital monitor dechu BC 230i Baby Control Digital monitor dechu BC 230i Baby Control Digital 4 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Angelcare AC517 Angelcare AC517 Angelcare 5 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SNUZA Monitor dechu Hero MD SNUZA Monitor dechu Hero MD Snuza 2 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat monitor dechu

Nejprve vás seznámíme s detailnějším používáním monitoru dechu. Uděláte si představu o tom, do kolika let je třeba jej využívat, pro koho je apod. Následně se zaměříme na techničtější parametry těchto profesionálních výrobků.

Zjistíte, jaké jsou dostupné varianty monitoru dechu na trhu. K těm uvedeme ještě několik doplňujících a zásadních informací, jakými jsou například dosah signálu a jednotlivé funkce.

Tento článek uzavřeme představením orientačních pořizovacích nákladů souvisejících s monitory dechu.

Použití monitoru dechu

Na začátek je třeba představit monitory dechu trochu podrobněji, abyste o jejich fungování a přínosu měli větší povědomí. Při jejich nákupu si musíte uvědomit hlavní rozdíl mezi klasickými chůvičkami a monitory dechu.

 • Klasické chůvičky slouží primárně pro přenášení zvuku, popřípadě obrazu.
 • Monitory dechu naopak dokáží díky svým velice citlivým senzorům hlídat dech dítěte, to znamenán jeho životní funkce.

Monitory dechu jsou využívány od narození malé ratolesti, zhruba po dobu půl roku. Nejčastěji je volí rodiče s dříve narozenými dětmi, pokud však chcete mít své dítě pod naprostým drobnohledem, můžete si jej pořídit i po běžném a normálním porodu.

Hlavní příčinou využívání tohoto přístroje je syndrom náhlého kojeneckého úmrtí, k němuž může docházet právě během prvního půlroku kojence. Toto zařízení je schopno rozeznat pokles frekvence dechu nebo jeho úplnou zástavu a upozorní vás na to nejenom vizuálně, ale také akusticky.

Pokud se rozhodnete pořídit si monitor dechu z druhé ruky, myslete na to, že takový přístroj je vhodné nechat odborně zkalibrovat, aby plnil svoji funkci na sto procent Obecně platí, že kalibrace u monitorů dechu by se měla provádět jednou za dva roky.

Provedení monitoru dechu

Nyní se dostáváme k jedné z nejdůležitějších částí tohoto článku. A tou je základní rozdělení monitorů dechů dle jejich výsledného vzhledu a použití. Na trhu si můžete vybírat hned z několik dostupných variant, z nichž každá přináší jisté výhod a nevýhody. Na základě nich se můžete rozhodnout, jaký monitor dechu bude pro vaše dítě ten nejvhodnější.

 • Deskový monitor dechu
 • Monitor dechu na plenku
 • Monitor dechu pro dvojčata
 • Kombinovaný monitor dechu

Deskový monitor dechu

Jeden z nejprodávanějších výrobků tohoto typu, který se pravděpodobně používá i nejdelší dobu. Jak už prozrazuje jeho samotný název, jde o desku s potřebnými senzory. Tento prvek je pak napojen na řídící jednotku nacházející se opodál. Pokud deska se senzorem vyhodnotí, že došlo k zástavě dechu nebo poklesu jeho frekvence, upozorní na to řídící jednotku. Ta může pak spustit vizuální i zvukový alarm.

Vzhledem k tomu, že kojence často přenášíte z jedné místnosti do druhé nebo třeba do kočárku, lze takovou situaci vyřešit následujícím způsobem. Pořídíte si několik deskových monitorů dechu a napevno si je uložíte na daná místa. Pak mezi nimi budete chodit pouze s jednou řídící jednotkou.

Deskový monitor dechu umožňuje dokoupit další desky, což se velkým přínosem. Z hlediska pohodlí jde určitě o tu komfortnější variantu pro dítě.

Nastat může pouze situace, kdy se vám živější ratolest dostane z desky pryč. V takový okamžik pak dojde k planému poplachu a vy o této skutečnosti budete včas informováni. Tento problém mnozí rodiče řeší tak, že pořizují dvě desky vedle sebe napojené na jednu řídící jednotku.

U deskového monitoru dechu si také pohlídejte, do jaké tloušťky matrace je možné tento výrobek použít. To samé platí i o vhodném podkladu, protože některé monitory dechu nejsou vhodné pro pružinové matrace.

Monitor dechu na plenku

Trochu skladnější a mobilní alternativou deskového monitoru dechu je výrobek označovaný jako monitor dechu na plenku. Ten nabývá podstatně menších podob. Malý přístroj je možné připnout na plenku dítěte, díky čemu získáte značnou mobilitu. Odpadá tak přesouvání desky a zapojování řídící jednotky. V tomto případě obdržíte vše v jednom. Takže ať už dítě v noci umístíte k sobě do postele nebo odpoledne do kočárku, bude pod neustálým drobnohledem. K jízdě v kočárku je třeba podotknout, že monitor dechu funguje pouze v okamžiku, když je dítě v klidu. To znamená nikoliv za jízdy, kdy by bylo měření vlivem pohybu nepřesné.

Ve prospěch monitoru dech na plenku hovoří určitě fakt, že tento prvek využijete na spoustě míst. Zároveň může být vybaven jemnými vibracemi, které budou příjemně stimulovat dítě. Nehrozí ani to, že byste svou malou ratolest zvedli z postýlky a spustili tak alarm.

I tyto produkty však mají jistá negativa, mezi které patří například trochu omezenější pohyb dítěte. Pokud máte živějšího kojence, může mu připevněný monitor dechu na plence částečně vadit. Pak se připravte ještě na to, že když dítě přikryjete pokrývkou, částečně tím ztlumíte zvuk vycházející z řídící jednotky na plence.

Monitor dechu pro dvojčata

V produktových nabídkách mnohých výrobců můžete narazit také na monitor dechu pro dvojčata. Nejedná se o nic jiného než o zdvojený deskový monitor dechu, který z pohledu pořizovacích nákladů vychází levněji. Obsahem takového balení jsou obvykle dvě až čtyři desky s jednou řídící jednotkou. Něco podobného můžete zakoupit i u plenkového monitoru dechu.

Kombinovaný monitor dechu

Výjimkou samozřejmě nejsou ani výrobky kombinující funkci monitoru dechu a klasické chůvičky. To znamená, že prostřednictvím takového modelu budete moci snímat v podstatě vše potřebné, od dechu novorozence, přes zvuky, jaké vydává, až po vizuální obraz. Je však pravdou, že tyto modely jsou cenově nákladnější a mnohdy se vyplatí koupit zvlášť chůvičku a zvlášť monitor dechu. Když si navíc vezmete fakt, že monitor dechu už můžete po půl roce dítěte odstavit a chůvičku lze používat ještě několik dalších měsíců až let, je to zcela pochopitelné.

Dosah

Vzhledem k tomu, že monitory dechu mají řídící jednotky umístěné u deskové podložky nebo jsou připevněny k plenkám dítěte, nemusíte pojem „dosah“ vůbec řešit. Akustický signál se spustí přímo z tohoto zařízení, takže je vhodné mít dítě s monitorem dechu umístěné tam, kde to bez problému uslyšíte.

Dosah by vás ale mohl zajímat u kombinovaného monitoru dechu. A to především u části tvořící klasickou chůvičku. Ta totiž obsahuje k řídící jednotce ještě protikus, který si umístíte do místnosti, kde se nacházíte. A právě tam budete informováni o nejrůznějších zvucích dítěte, popřípadě jej budete pozorovat prostřednictvím video přenosu. Dosah je udávanou v metrech. Pozor si však dejte na to, že konkrétní parametr je prezentován za ideálních podmínek ve volném prostranství. Vy si tak musíte uvědomit, že tato vzdálenost se krátí každou další překážkou v cestě mezi oběma jednotkami. Takže to může být vlivem několika zdí, stropu apod. Pak kombinovaný monitor dechu nemusí mít dosah 250 metrů, ale třeba jen pouhých 30 metrů.

Funkce a doplňky

Monitory dechu jsou jednoduchými přístroji, které plní v podstatě jedinou úlohu. To znamená, že od nich nemůžete očekávat přemíru nejrůznějších funkcí. Přesto byste měli vědět o tom, na jaké hlavní části tohoto zařízení narazíte.

 • Vizuální upozornění – Většina monitorů dechu je opatřena kontrolkami, které vás informují o tom, že dech dítěte je v naprostém pořádku, popřípadě, že je něco v nepořádku. Kojence tak můžete kontrola i pouhým okem z vlastní postele.
 • Akustické upozornění – Jedna z nejzásadnějších součástí monitoru dechu. Právě hlasitý alarm vás bude informovat o tom, že je něco v nepořádku. Hlasitost těchto produktů se pohybuje kolem 85 dB na vzdálenost jednoho metru.
 • Napájení – Vzhledem k použití monitorů dechu dochází k napájení za pomoci tužkových akumulátorů. Přístroje mají obvykle i kontrolu upozorňující na vybitou baterii.
 • Senzory – Monitory dechu mohou být vybaveny nejrůznějšími senzory a můžou tak snímat i více věcí najednou. Je to například teplota pokožky, pohyb bříška, poloha těla, ale také případný pád dítěte.
 • Vibrace – Ty jsou spouštěny vždy, když monitor dechu nezaznamená žádný břišní pohyb. Nejčastěji jsou součástí plenkových monitorů dechu.
 • Aplikace – Součástí vyspělejších monitorů dechu jsou také mobilní aplikace do telefonu se systémem Android a iOS.

Pamatujte si, že pořizovat musíte pouze atestované a certifikované monitory dechu, u kterých je zajištěna odpovídající funkčnost a spolehlivost.

Cena

Pokud jde o monitory dechu, existuje na trhu celkem omezené množství tohoto sortimentu, takže neočekávejte řádné velké cenové rozsahy. Níže uvedené kategorie cen do jisté míry prezentují to, co můžete pořídit a maximálně narazíte jen na drobné odlišnosti mezi jednotlivými značkami. K prověřeným výrobkům mimochodem patří Babysense, Baby Control Digital, Hisence Monitor, Snuza Monitor a další.

Cena do 1 000 Kč

Za cenu do 1 000 Kč pořídíte pouze doplňky k monitorům dechu, a těmi jsou konkrétně desky vhodné pro deskové monitory dechu. Například v situaci, kdy jimi chcete vybavit více míst pro kojence, abyste jej nemuseli stále dokola přenášet.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

Tato cenová skupina patří v podstatě většině dostupných monitorů dechu v deskovém provedení. V závislosti na konkrétním modelu je součástí balení jedna nebo dvě desky a řídící jednotka odpovídajícího tvaru a provedení.

Cena nad 3 000 Kč

V tomto případě můžete sáhnout také po plenkových monitorech dechu. Při ceně nad 3 000 Kč se začínají objevovat i varianty pro dvojčata, ať už jde o plenkové vyhotovení nebo to deskové, kde mohou být součástí balení až čtyři desky.