Test nejlepších monitorů 
a jak je vybrat

Obrázek monitoru

Nákupní proces při výběru monitorů bývá často charakteristický nedostatkem informací zákazníka. Protože je problematika poměrně dost technicky náročná, nezřídka dochází k výběru monitoru pouze podle jeho vizuálního dojmu a ceny. V současnosti je však na trhu monitorů k dispozici nespočet různých druhů určených k odlišným účelům, a pokud chcete vybrat ten správný, měli byste nejdříve alespoň ve zkratce pochopit některé koncepty.

Článek, který najdete níže, se bude věnovat výběru správné úhlopříčky, zvolení odpovídajících technologií, rozlišení nebo například při výběru často opomíjené problematice panelů. Hned na začátek je ještě velmi důležité zmínit pár obecných typů, jak při nákupu postupovat.


Nejlepších 10 monitorů dle hodnocení uživatelů

V současnosti zpracováváme velký test desítek monitorů. Předpokládané vydání na tuto stránku je během druhé poloviny roku 2018. Prozatím zde najdete podrobný návod jak vybrat monitor a tabulku modelů, které dle našeho průzkumu nejlépe hodnotí uživatelé po delší době užívání. 

Vzhled

Název monitoru

Typ

Rozlišení

Úhlopříčka

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled monitoru BenQ GL2450HM

BenQ GL2450HM

matný

1920x1080

24"

3 800 Kč

Náhled monitoru Dell U2515H

Dell U2515H

matný

2560x1440

25"

9 500 Kč

Náhled monitoru Dell U2412M

Dell U2412M

matný

1920x1200

24"

6 600 Kč

Náhled monitoru Asus VX239H

Asus VX239H

matný

1920x1080

23"

3 700 Kč

Náhled monitoru Samsung S24F350FHU

Samsung S24F350FHU

matný

1920x1080

23,5"

2 800 Kč

Náhled monitoru BenQ GW2760HS

BenQ GW2760HS

matný

1920x1080

27"

5 000 Kč

Náhled monitoru Asus VS247HR

Asus VS247HR

matný

1920x1080

24"

3 300 Kč

Náhled monitoru Dell U2415

Dell U2415

matný

1920x1200

24"

8 000 Kč

Náhled monitoru Asus VE247H

Asus VE247H

matný

1920x1080

23,6"

3 600 Kč

Náhled monitoru Asus VP247H

Asus VP247H

matný

1920x1080

23,6"

4 000 Kč


1. Obecná pravidla výběru

· Identifikujte cíl nákupu, rozhodněte se, zda monitor pořizujete za účelem hraní her a sledování filmů nebo pro práci v kanceláři. Podle toho vyberte úhlopříčku, technologii, správné pozorovací úhly, rozlišení a ostatní specifikace

· Určete si před výběrem cenovou hranici a vybírejte podle částky, kterou jste ochotni maximálně investovat

· Změřte rozměry místa, kam plánujete monitor umístit a podle toho zvolte správnou úhlopříčku

· Nepodléhejte při výběru pouze prvnímu dojmu z vizuálního vzezření, ale zkoumejte skutečné kvality monitoru


2. Úhlopříčka

Úhlopříčka vyjadřuje vzdálenost diagonálně protilehlých krajních bodů. Určuje velikost vámi kupovaného monitoru a pro většinu zákazníků je tak naprosto klíčovým údajem. Je však třeba mít na paměti, že úhlopříčka nevyjadřuje pouze onu velikost monitoru, ale podstatným způsobem se podepisuje také na kvalitě přenášeného obrazu.

Monitory v nejnižší cenové kategorii v dnešní době přináší zpravidla velikost menší než 20". Této velikostní kategorii bývá často vyčítáno, že není příliš vhodná v kombinaci s vysokými rozlišeními, protože deformuje kvalitu obrazu a bolí z ní oči. Pokud plánujete užíváním monitoru trávit dlouhé hodiny v kanceláři nebo si jen chcete užít realističtější požitek při dlouhotrvajícím hraní her, měli byste se porozhlédnout po monitoru s úhlopříčkou alespoň 22", ty už nabízí poměrně solidní soulad i s vysokým rozlišením a zvládají tak lepší zobrazení.

Současné největší úhlopříčky se nabízí ve velikostech okolo 30", zde samozřejmě dostáváte opravdu realistický obraz v kombinaci s perfektním rozlišením. Je však potřeba zamyslet se také nad praktičností jednotlivých velikostí, pro někoho může být monitor s velkou úhlopříčkou poněkud nepohodlným řešením, protože díky rozměrům se nemusí vejít ani na běžný kancelářský stůl.

Podle obecných doporučení jsou pro kancelářské práce vhodné úhlopříčky okolo velikosti 22" a pro sledování filmů, hraní her a užívání si multimediální zábavy se většinou volí větší monitory s velikostí 24" a více. Tato poučka je však jen stěží aplikovatelná zcela všeobecně, každému vyhovují jiné rozměry a je nutné si skutečně před výběrem správné úhlopříčky vše dobře promyslet.

Uhlopříčka

Účel

Úhlopříčky kolem 22"

Obvykle jsou používány pro pracovní účely

Úhlopříčky 24" a více

Využívají se spíše pro multimediální zábavu 
(hraní her, sledování filmů)

Poměr stran

Problémem udávání úhlopříčky je poměrně zavádějící měřítko, které nezohledňuje poměr stran monitoru. Při zachování stejné úhlopříčky a změně poměru stran, dochází ke změně faktické velikosti zobrazované plochy v cm2. Nejčastějším poměrem stran u dnešních monitorů je 16:9, tento poměr stran je vypočítán na základě ideální šířky zorného pole. Toto rozlišení se příliš nedoporučuje k využití pro kancelářské práce, ale spíše pro účely multimediální zábavy, jako sledování filmů, případně hraní her.

Pro pracovní účely se tak všeobecně doporučuje raději poměr 16:10. Další variantou je poměr 4:3, ten už je dnes používaný poměrně zřídka, a pokud ho zvolíte, bude vám monitor sloužit opravdu téměř jen ke kancelářským pracím, protože je sice uzpůsoben zornému poli člověka, ale nezohledňuje možnost periferního vidění.

Posledním, relativně nově používaným poměrem je 21:9 zde platí opačným extrém než u 4:3, 21:9 je vhodné téměř jen ke sledování filmů a hraní her. Ale pozor, některé filmy a starší hry tento poměr nemusí podporovat a může se vám stát, že bude při jejich sledování nebo hraní obrazovka na krajích vyplněná černými pruhy. Na závěr je nutné podotknout, že všechny tyto poměry jsou vázány k jednotlivým rozlišením, a proto se mění v závislosti na jejich volbě. Nelze určit jeden poměr, který sedí každému uživateli pro daný úkon a je potřeba si nejdříve jednotlivé parametry vyzkoušet.


3. Technologie monitorů

V současnosti se můžete na trhu monitorů setkat se třemi technologiemi výroby. V následující kapitole si stručně každou z těchto technologií rozebereme a poukážeme na její výhody a nevýhody.

Technologie TN

Jsou nejstarší ze všech tří technologii, přesto jsou stále poměrně hojně používané. Za jednoznačně největší výhodu monitorů vyráběných touto technologií je považována jejich nižší cena. Často je považována za jejich silnou stránku také rychlá odezva. Tato odezva vyjadřuje, jak rychle je jeden pixel na obrazovce schopen změnit barvu nebo odstín.

Naopak za negativa je v souvislosti s TN technologii považováno všeobecně horší vykreslování barev, špatné pozorovací úhly, horší jas a kontrast než u jiných technologií. Sečteno a podtrženo, technologie TN se vám vyplatí pro běžné kancelářské práce nebo k hraní her, které dokáží využít nadstandardně rychlé odezvy.

Výhody

Nevýhody

Nízká cena

Špatné pozorovací úhly

Rychlá odezva

Horší barvy

-

Špatný jas a kontrast

Technologie IPS

Technologie IPS se snaží odstranit nedostatky předchozí zmiňované technologie TN a nabízí tak podstatně lepší pozorovací úhly, kvalitní vykreslování barev a lepší jas. V minulosti byla tato technologie spojovaná s pomalou odezvou, ale monitory dnešní doby již disponují srovnatelnou odezvou s TN monitory. Za nevýhody lze považovat průměrný kontrast a vysokou cenu. Díky velmi realistickému zobrazení barev je však IPS velice vhodnou technologii pro různé grafické práce a zobrazování detailních náhledů, pokud tedy plánujete monitor využívat k podobným účelům, investice do IPS se vám určitě vyplatí.

Výhody

Nevýhody

Výborné zobrazení barev

Vysoká cena

Dobré pozorovací úhly

U starších modelů pomalejší odezva

Dobrý jas

Slabší kontrast

PVA/MVA technologie

Byly vytvořeny jako cenový kompromis mezi oběma výše zmiňovanými technologiemi, protože levné monitory TN byly považovány za příliš nízký standard a drahé IPS tvořily naopak příliš vysokou cenovou kategorii. Tyto technologie nabízí silný kontrast a poměrně kvalitní zobrazení barev, ačkoliv kvalit IPS technologie v žádném případě nedosahuje. Starší modely v této technologii opět disponovaly relativně pomalou odezvou, dnes už však modifikované způsoby vývoje dokáží tento problém odstranit a doba odezvy je slušná.

Jak již bylo řečeno, tato technologie je kompromisem mezi dvěma předchozími a z toho vyplývají i její poměrně univerzální možnosti použití. Využijete ji pro běžné kancelářské práce i práci s profesionální grafikou. Novější modely s rychlou odezvou se dají využívat i pro hrají her. V současnosti stále volíte výběrem těchto technologií zlatou střední cestu, klesající cena kvalitnějších IPS však do budoucna dost možná PVA/MVA monitory udělá méně atraktivními.

Výhody

Nevýhody

Výborné zobrazení barev

U starších modelů pomalejší odezva

Dobré pozorovací úhly i kontrast

S klesající cenou lepších technologií 
klesá výhodnost PVA/MVA

Široké možnosti využití

-


4. Mat x lesk

Rozlišení vyjadřuje maximální možný počet pixelů zobrazených na obrazovce televizoru. Větší rozlišení zobrazuje na obrazovce více informací (větší zobrazovací plocha), ale na úkor toho jsou zobrazené informace menší. V současnosti se na trhu s televizemi můžete setkat v podstatě jen se třemi druhy rozlišení.

Monitory s matným povrchem

Je odolný proti odrazům, takže uplatní své vlastnosti především na světlých místech. Všeobecně se doporučuje kupovat displeje s matným povrchem pro využívání na cestách, kde není možné vytvořit uměle temnější podmínky. Pokud se jedná o monitory ke stolním počítačům, tato výhoda na cestách odpadá, ale i tak matné monitory nachází své využití v místnostech, kam přímo vniká slunce. Matné monitory jsou také odolnější proti ušpinění a vyznačují se lepší čitelností.

Monitory s lesklým povrchem

Jejich využití je vhodné pro domácí účely. Nabízí výraznější barvy a vyšší kontrast. Charakteristické jsou také lepšími pozorovacími úhly. Pokud tedy budete monitor provozovat v tmavém prostředí, povede se vám eliminovat jeho nevýhody a bude pro vás vhodnější volbou.

Typ plochy obrazovky

Využití a výhody

Matné monitory

Vhodné pro světlá místa, odolnost proti ušpinění, lepší čitelnost

Lesklé monitory

Mají výraznější barvy a kontrasty, vhodné pro tmavší prostředí


5. Pozorovací úhly

Pozorovací úhel je maximální úhel, ze kterého je monitor možné sledovat, aniž by došlo ke zhoršení vlastností barev nebo kontrastu. Platí pravidlo, že čím větší pozorovací úhel monitory mají, tím jsou lepší a jejich využití větší. Pozorovací úhly jsou pro vás důležité, především pokud budete monitor sledovat i z jiných úhlů než přímo před obrazovkou. Mnohem důležitější jsou například u LCD televizorů než u samotných monitorů, nicméně i zde hrají důležitou roli. Pro běžné využívání vám stačí pozorovací úhly okolo 160°. Pokud jsou pro vás pozorovací úhly důležité a plánujete využívat monitor pro účely zábavy, ať už to bude sledování filmů nebo hraní her, můžete zvolit úhly okolo 170°. Nejlepší monitory nabízí pozorovací úhly s šířkou okolo 180°.


6. Rozlišení

Rozlišení vašeho monitoru vyjadřuje maximální počet pixelů, který se může zobrazit na obrazovce. Záleží na vašich preferencích, jaké rozlišení je pro vás nejvhodnější. Větší rozlišení a (větší počet pixelů) přináší větší zobrazovací plochu na displeji, ale logicky se s ní zmenšuje velikost zobrazovaných informací. Pokud tedy budete pracovat s rozlišením 1366x768 zobrazované informace (například ikony na ploše) budou větší, ale celková velikost plochy bude menší než v případě rozlišení 1600x1200.

V současné době jsou nejčastěji u monitorů používána rozlišení 1366×768 (HD Ready), 1600×1200 (UXGA, Ultra-eXtended) a 1920×1080 (Full HD). Pokud nemáte s výběrem správného rozlišení žádné zkušenosti, určitě si nejdříve různé možnosti vyzkoušejte, pozdější manipulace s jeho nastavením je sice možná, ale výrazně snižuje kvalitu obrazu, protože monitor je nastavený pro jednu určitou hodnotu.


7. Input lag

Vyjadřuje rychlost zobrazení požadavku, který je monitoru zadán. Na rozdíl od odezvy se tedy nezaměřuje na schopnost změny barev, ale na rychlost reakce nutné k provedení vykreslení. Pro používání monitoru v kancelářích vás tento údaj nemusí téměř vůbec zajímat, pohyby myší a podobné méně složité úkony zvládnou zpracovat bez problémů i ty nejméně kvalitní monitory současnosti. Problém může nastat v momentě hraní her, kde dlouhotrvající odezva může znamenat značné nepříjemnosti. Pro náročnější hry je potřeba hledat monitory s hodnotou input lag okolo 30 ms (odezva do 30 milisekund).


8. Odezva

Na rozdíl od výše popisovaného Input lagu vyjadřuje doba odezvy čas, který monitor potřebuje na změnu hodnoty a překreslení odstínu jedné barvy do jiné. Klasická odezva se skládá ze dvou částí. Měří celkovou dobu, kterou monitor potřebuje na přebarvení z jedné barvy do druhé a pak zpět do původní. Kratší doba samozřejmě znamená rychlejší schopnost přebarvení a je tak nesporným plusem.

Problémem při měření odezvy je však poněkud matoucí označování od některých výrobců. Předně je třeba mít na paměti, že výrobce vždy udává rychlost odezvy jen pro jednu konkrétní barvu. Pokud se jedná o šedou barvu, moderní monitory se mohou dostat s odezvou i pod 5 milisekund. Odezva u bíle barvy je pak standardně mnohem delší a pohybuje se okolo 15 milisekund u běžných monitorů.

Dalším poměrně častým marketingovým tahem je udání pouze první části odezvy, tedy překreslení jedné barvy na druhou, ale nezapočtení doby potřebné k vykreslení zpět. Jen pro přibližnou orientaci je tedy možné nastínit, že ke kancelářským účelům vám postačí monitory s odezvou okolo 15 milisekund a pokud plánujete monitor využívat ke hraní náročných her, volte raději odezvu okolo 5 milisekund.


9. Jas

Jas udává vlastně svítivost displeje, přesněji řečeno počtem kandel (jednotek svítivosti) na jeden metr čtvereční. Měří se při stavu, kdy všechny pixely zobrazí bílou barvu a běžné hodnoty se pohybují okolo 250-300 kandel na metr čtvereční (cd/m2). Pro běžné používání v domácím prostředí není hodnota jasu až tak důležitá, problém může nastat, když jsou hodnoty příliš vysoké. V tmavém prostředí pak může dojít při sledování obrazu s vysokým jasem k problémům s očima. Jas velmi často není výrobcem monitorů uváděn, proto je velmi vhodné vyhledávat jeho hodnoty na internetu v uživatelských recenzích a předejít tak případnému nepříjemnému překvapení po koupi.


10. Kontrast

Velice zjednodušeně se dá říct, že kontrast vyjadřuje živost zobrazených barev na vašem monitoru. Na jeho hodnotách záleží především při provozování monitoru ve světlém prostředí, ovlivněném slunečním svitem. Kontrast se vypočítává z hodnoty svítivosti bílé a černé barvy a je uváděn v luxech. Obě hodnoty jsou pak dány do poměru. Výsledným formátem kontrastního poměru tak může být například 800:1. Pro běžné účely postačí kontrast v hodnotách okolo 1000:1 a méně.

Při výběru správných kontrastních hodnot se můžete setkat také s pojmem dynamický kontrast, který ale používá úplně jiné měřítko než kontrast klasický. Proto se v jeho měření často dostanou výrobci na mnohonásobně větší hodnoty. V případě dynamického kontrastu je běžná hodnota poměru zhruba 3000:1. Vyšší kontrast je tedy vhodné volit pouze v případě, kdy plánujete monitor používat ve světlých podmínkách, v ostatních situacích to není příliš vhodné a z dlouhé práce u monitoru s vysokým kontrastem by vás mohly bolet oči.


11. Vstupy

Každý monitor obsahuje základní analogový VGA vstup, který slouží k jeho připojení k zařízení (nejčastěji počítači) a zajišťuje přenos obrazu. Dalšími výstupy, kterými může být váš monitor vybaven je DVI (částečně digitální) a HDMI (digitální). Všeobecně platí, že digitální HDMI vstupy jsou kvalitnější a nabízí větší rychlost, přesnost a větší rozlišení než DVI nebo VGA. Při výběru správného vstupu je potřeba zohlednit také podporu ze strany vaší grafické karty.

Starší typy mohou podporovat například jen DVI nebo dokonce jen VGA. Nejnovější technologií, která je výsadou monitorů v dražších cenových kategoriích a nabízí největší kvalitu přenosu je tzv. DisplayPort konektor. Nicméně pokud máte na monitor více než základní požadavky, pak my mělo být DVI minimálním standardem, který byste měli požadovat.

Zvláštní kategorií jsou pak vstupy určené pro přenos TV signálu, tak zvané TV tunery, jejichž prostřednictvím můžete připojit monitor k televiznímu vysílání a vytvořit tak plnohodnotnou náhradu za televizor.


12. Podsvícení

Podsvícení monitoru je zajištěno několika trubicemi, které zajišťují stejné vlastnosti barev, jasu a kontrastu po celé ploše monitoru. Ve starých monitorech se můžete setkat například jen s dvěma trubicemi, jejíchž podsvícení může nabízet poměrně nerovnoměrné zobrazení a také menší životnost každé z trubic. Ta je zapříčiněna právě tím, že nízký počet panelů musí vydat několikanásobně větší energii, než kdyby bylo v monitoru panelů více. V případě koupě nového monitoru požadujte obsažení minimálně 4 trubic uvnitř jeho panelu.


13. Ostatní

Obnovovací frekvence

Obnovovací frekvence vyjadřuje schopnost monitoru zajišťovat plynulý obraz. Plynulost obrazu je však na této úrovni důležitá pouze pro sledování filmů a hraní her. Pro běžnou kancelářskou práci si vystačíte s frekvencí okolo 60 Hz, pro účely hraní her byste měli volit frekvence minimálně 100 Hz a více.

Dotykové monitory

Dotykové monitory jsou velmi populární modifikací klasických monitorů. Nabízí možnost ovládání počítače bez nutnosti vlastnit myš a klávesnici. V současnosti jsou nejpoužívanější technologie dotykových monitorů kapacitní a rezistivní.

Kapacitní dotykové displeje

Jsou nejčastěji používanou technologií, která má věrné zobrazení barev a reaguje i na jemný dotyk. Její nevýhodou, že ji lze ovládat pouze přímo prstem, a nikoliv například dotykovým perem nebo rukou v rukavicích.

Výhody kapacitních displejů

Nevýhody kapacitních displejů

Přesná reakce na dotyk

Vyšší cena

Věrné zobrazení barev

Nutno ovládat prstem nebo speciálními stylusy

Rezistivní dotykové displeje

Rezistivní displeje, které již v současnosti nejsou tak často využívané nabízí méně kvalitní zobrazení barev a nejsou tolik přesné a rychlé jako displeje kapacitní. Jejich výhodou je možnost ovládání i jiným tělesem než pouze prstem.

Výhody rezistivních displejů

Nevýhody rezistivních displejů

Nižší cena

Horší zaznamenávání dotyku

Lze je ovládat i jinými tělesy
(tužka apod.)

Obecně horší zobrazování

Reproduktory

Integrované reproduktory mohou být vítaným doplňkem zabudovaným ve vašem monitoru. Nabízí poněkud větší mobilitu než klasické připojovací reproduktory a často je dokáží svojí kapacitou i plně vynahradit. Pokud váš monitor navíc disponuje i vstupem pro přenos televizního signálu. Je možné ho využít s vestavěnými reproduktory jako plnohodnotnou náhradu za televizor.

Pivot

Pivot nabízí funkci, která umožňuje otočení displeje na výšku. Její využití je vhodné především u dotykových displejů nebo pro čtení delších textů.

G-Sync a FreeSync

Tyto dvě technologie nabízí přizpůsobení obnovovací frekvence monitoru podle specifikací grafických karet. FreeSync je technologie kompatibilní s grafickými kartami od AMD a G-Sync s kartami od NVIDIA.


14. Prohnuté monitory

Podobně jako dotykové monitory jsou i prohnuté monitory trendem posledních let. Nabízí realističtější zážitek ze sledovaného obsahu, protože divák je děním v případě sledovaní prohnutého monitoru obklopen. Prohnutým monitorům však velmi často bývá vyčítána jejich nepraktičnost pro běžné užívání, která vychází z nemožnosti sledování obrazu z ostřejších úhlů. Pro pracovní účely je tak investice do prohnutého monitoru zbytečnou záležitostí, pro sledování filmů a hraní her se může jednat o příjemné interaktivní zpestření, ale velmi záleží na správném umístění monitoru, aby měl divák možnost nahlížet do něj přímo z čelního pohledu. Velkou výhodou je, že prohnuté monitory nejsou výsadou jen nejvyšší cenové kategorie, ale dají se sehnat již ve střední cenovce.


15. Cena

Monitory v ceně do 5 000 Kč

Nabízí pouze základní funkce. Jsou vhodné pro méně náročné uživatele, a především pro pracovní účely. Hráči a milovníci multimediálního obsahu by si určitě měli za účelem lepší odezvy, rozlišení, pozorovacích úhlů a jiných specifikací připlatit za monitory ve vyšší cenové kategorii.

Monitory v ceně 5 000 Kč až 10 000 Kč

Tyto monitory již nabízejí slušnou výbavu. Lepší odezvu, jas a kontrast. Často také podporují novější technologie výstupů, což podstatně zvyšuje přenášenou kvalitu obrazu. Opět platí, že jsou vhodné především do kanceláří a pro méně náročné hráče.

Monitory v ceně nad 10 000 Kč

Poslední cenová skupina je velmi široká, protože nejkvalitnější monitory se mohou s cenou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pro účely běžného používaní však zcela jistě zákazníkům postačí monitory v cenách desítek tisíc korun. Monitory v této cenové kategorii všeobecně nabízejí dokonalou kombinaci jasu, kontrastu, perfektní rozlišení, bleskovou odezvu a skvělé pozorovací úhly. Samozřejmostí je také možnost připojení nejnovějších technologií. Tyto monitory jsou vhodné především pro náruživé hráče nebo pro zákazníky, kteří chtějí monitor využívat mimo jiné jako náhradu za televizor.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Monitory
Průměrné hodnocení 4.6 z 43 hlasů