Recenze a porovnání Acer X27P | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Acer X27P

96,5 % Celkové hodnocení

v kategorii Monitory nad 24"

Klady

  • Vysoká obnovovací frekvence
  • Vysoké rozlišení
  • G-Sync

Zápory

  • Vysoká cena
  • Vysoká hmotnost
  • Odezva by mohla být rychlejší
40 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Acer Predator X27P je špičkový herní displej s úhlopříčkou 27 palců určený pro ty nejnáročnější hráče. I přes vysoké 4K rozlišení (3 840 x 2 160 pixelů) dosahuje extrémní obnovovací frekvence 144 hertz. Výrobce nezařadil tento model do řady Predator náhodně, všechny jeho parametry, jako je krátký čas odezvy 4 ms či velmi vysoká svítivost 600 NITS v sobě odráží dravost náležející k vyžití při těch nejlepších herních titulech.

Matný povrch displeje umožní nerušené hraní. Aby nebylo vše jen o hrách, je nutno dodat, že tento displej zvládá také velmi kvalitní zobrazení barev. To je zajištěno pokrytím více než 99 % barevného prostoru AdobeRGB a 100 % sRGB. Své využití tedy najde i u grafiků a fotografů.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Acer

Typické využití

Herní

Úhlopříčka (")

27

Rozlišení (px)

3840x2160

Poměr stran

16:9

Typ panelu

IPS

Povrch displeje

Matný

Prohnutí obrazovky

Ne

Obnovovací frekvence (Hz)

144

Jas (cd/m2)

600

Statický kontrast

1 000:1

Odezva (ms)

4

Barevná hloubka

8bit

Adobe RGB

99

s RGB

100

Pozorovací úhel (°)

178

Pivot

Ano

Charakteristika, funkce a konektivita

Výše uvedené parametry však stále nejsou ničím až tak speciálním s ohledem k vysoké ceně. Co však zajímavé je, je osazení technologie G-Sync do útrob monitoru. Ta je odbornou veřejností pokládána za kvalitnější, než univerzální FreeSync od AMD. Význam spočívá v korekci obnovovací frekvence displeje podle počtu snímků, které za sekundu vygeneruje grafická karta. Abyste tuto funkci využili, budete potřebovat grafickou kartu NVIDIA.

Scházet nesmí redukce blikání a modrého světla, nadstandardní je však osazení integrovaných reproduktorů. Ty dovolí skvělý herní prožitek bez potřeby samostatných reproduktorů či sluchátek. Přítomnost reproduktorů je jistě benefitem, podle osobních zkušeností však vím, že kvalitní prostorová sluchátka při CSku a dalších kompetitivních e-sportech nenahradí.

S ohledem k vysoké svítivosti, velikosti a rozlišení je také spotřeba vysoká a běžně dosahuje 65 wattů. Uživatelé se však při výběru takto drahých monitorů podle spotřeby příliš neorientují.

Parametr Tento produkt
Integrované reproduktory

Ano

Funkce FreeSync/G-Sync

G-Sync

Redukce blikání

Ano

Redukce modrého světla

Ano

TV tuner

Ne

Třída energetické účinnosti

G

Výška (cm)

44,5

Šířka (cm)

62,9

Hloubka (cm)

38,5

Hmotnost (kg)

12,3

Výrobce osadil tento model vyšším počtem konektorů, mezi nimiž samozřejmě dominují moderní varianty HDMI a DisplayPortu, které podporují vysokou obnovovací frekvenci při rozlišení 4K. Bez moderních konektorů by využití těchto parametrů nebylo možné, je totiž potřeba zmínit, že datový tok je v takovém případě skutečně vysoký. Pokud tedy monitor připojíte nekvalitním kabelem, může se stát, že jeho potenciál nevyužijete.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

DisplayPort

Ano

DVI

Ne

VGA (D-sub)

Ne

USB

Ano

Připojení sluchátek

Ne

Názory uživatelů a dalších expertů

Acer se svou řadou Predator cílí dlouhodobě na ty nejnáročnější hráče, kteří požadují jak maximální výkon, tak také vysokou kvalitu provedení. Ostatně právě tou je řada Predator pověstná. Uživatelé si pochvalují zejména kvalitní obraz, na paškál však přišly reproduktory, které jsou označovány jako „nouzovka“.

V hodnocení odborné redakce rtings.com obstál monitor na výbornou, odborného měření se dočkaly všechny důležité parametry. Oceňován je zejména pro své univerzální využití, protože mimo herních nadšenců perfektně splní také požadavky grafiků, multimediální zábavy a také práce v kanceláři. Jedná se o skutečně multifunkční produkt.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Největší výhody tohoto monitoru lze spatřovat zejména v kombinaci vysoké obnovovací frekvence a rozlišení doplněné o funkci G-Sync. Poměrně nestandardní v oblasti herních monitorů je velmi kvalitní podání barev. To však z části plyne také z modulu G-Sync.

Kdybych měl produkt hodnotit kriticky, rozhodně bych mu vytkl vysokou cenu. Technologie G-Sync je sice drahá, ale rozdíl oproti FreeSyncu není až tak razantní. Také je potřeba zdůraznit, že aby G-Sync fungoval, musí mít uživatel v počítači grafickou kartu NVIDIA, nikoliv AMD. Vysoká hmotnost je také parametr, ke kterému je z důvodu nosnosti stolu přihlédnout a odezva by s ohledem k ceně mohla být kratší.

Závěrečné shrnutí

Monitor Acer X27P lze označit za téměř dokonalý herní monitor, který však najde uplatnění také při jakékoliv jiné práci na počítači. Díky velkému pokrytí barevných prostorů AdobeRGB a sRGB vyhoví dobře grafikům a fotografům, vysoké rozlišení, redukce modrého světla a Flicker-free umožňují kancelářské využití. Kvalitní šedý IPS panel zkrátka najde své využití u všech, komu na hraní her skutečně záleží.

Pokud je tento monitor mimo vaše finanční možnosti, zajímavou 4K variantou je Samsung U28E590DS.

40 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: Acer X27P | Hodnocení: 96,5 %

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Acer X27P

Acer X27P

40 000 Kč Orientační cena