Recenze a porovnání AOC AG241QX | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání AOC AG241QX

86,2 % Celkové hodnocení

v kategorii Monitory do 24"

Klady

  • Vysoké rozlišení
  • Vysoká obnovovací frekvence
  • Výborná konektivita

Zápory

  • Vysoká cena
  • Vyšší spotřeba
  • Nadprůměrná hmotnost
8 600 Kč Orientační cena

Základní parametry

Monitor AOC AG241QX se s téměř 24palcovou úhlopříčkou rovného zobrazovacího panelu s TN technologií řadí v našem výběru mezi menší modely (prosinec 2019). Jeho parametry jsou ale velmi dobré. Rozlišení nadprůměrně kvalitní, tedy 2 560 x 1440 pixelů, z čehož vyplývá také poměr klasický stran 16:9. Odezva panelu je velmi rychlá a rovná se 1 milisekundě, jde tedy o vhodný produkt pro hráče počítačových her.

Povrch displeje je matný, zamezuje tak nechtěným odrazům světla z okolí. Jas dosahuje slušné hodnoty 350 cd/m2, statický kontrast je 1 000:1 (v dané kategorii se objevovaly i monitory s vyšším jasem, nejde ale o žádný podprůměr). Naopak pozorovací úhly monitoru jsou spíše nižší, tedy 170°, přitom běžně výrobci deklarují 178°. Velmi dobrá je obnovovací frekvence 144 hertzů. To znamená, že se za jednu sekundu na obrazovce prostřídá až 144 snímků, tož nahrává větší plynulosti obrazu.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce

AOC

Typické využití

Herní

Úhlopříčka (")

23,8

Rozlišení (px)

2 560 x1 440

Poměr stran

16:9

Typ panelu

TN

Povrch displeje

Matný

Prohnutí obrazovky

Ne

Obnovovací frekvence (Hz)

144

Jas (cd/m2)

350

Statický kontrast

1 000:1

Odezva (ms)

1

Barevná hloubka

8bit

Pozorovací úhel (°)

170

Pivot

Ano

Charakteristika, funkce a konektivita

Co se týče spotřeby, je tento model monitoru spíše na horní hranici, není tedy úplně úsporný, což dokládá i energetická třída B. Poměrně vysoká je také hmotnost 5,5 kilogramu, proto je dobré, pokud monitoru najdete jeho stálé místo a nebudete jej muset často přenášet. Barevné provedení je černé se stříbrnými a rudými prvky.

Nejedná se o produkt s funkcí 3D zobrazení, to ale svede pouze minimum monitorů na trhu. Ani TV tuner není rozšířený a ani zde jej nenajdete. Co ale jistě potěší, je možnost synchronizace s konkrétní grafickou kartou přes FeeSync a G-Sync.

Někteří uživatele ale využijí praktického pivotu, který dovoluje otáčení monitoru až o 90°. To se hodí hlavně pro čtení dlouhých dokumentů. Model má také zabudované reproduktory.

Parametr Tento produkt
Integrované reproduktory

Ano

Funkce FreeSync/G-Sync

FreeSync

Redukce blikání

Ano

Redukce modrého světla

Ano

TV tuner

Ne

Spotřeba SDR (W)

32

Spotřeba HDR (W)

55

Třída energetické účinnosti

G

Výška (cm)

48,9

Šířka (cm)

55,4

Hloubka (cm)

21,3

Hmotnost (kg)

5,5

V konektivitě pak můžeme tento produkt jen chválit. Najdete u něj velké množství konektorů, ve výbavě nechybí VGA a DVI porty, samozřejmě má i HDMI a pozitivní je také přítomnost moderního DisplayPortu. K tomu se přidává ještě USB a konektor pro sluchátka.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

DisplayPort

Ano

DVI

Ano

VGA (D-sub)

Ano

USB

Ano

Připojení sluchátek

Ano

Závěr

Monitor AOC AG241QX můžeme doporučit uživatelům, kteří shánějí menší model (úhlopříčka 23,8 palce) s velmi dobrými parametry a nebojí se za ně připlatit. Matný a rovný TN panel zvládá opravdu vysoké rozlišení v dané kategorii, tedy 2 560 x 1 440 px. K tomu se přidává ještě velmi dobrá snímková frekvence až 144 Hz a krátká 1ms odezva. Jas 350 cd/m2 je celkem vysoký, kontrast 1 000:1 nevyniká. Malou výtku můžeme zmínit u menších pozorovacích úhlů 170° a vyšší hmotnosti 5,5 kilogramu.

Užitečné je, že monitor disponuje funkcí pivotu, synchronizace s grafickou kartou a má také zabudované reproduktory. Navíc nabízí velmi bohatou nabídku konektorů, ve kterých nechybí USB, sluchátkový jack, HDMI, DisplayPort, VGA a DVI. S takovými parametry se však připravte na trochu vyšší spotřebu 32 wattů, i proto tento model dostal trochu horší označení energetické třídy G.

Pokud nechcete do monitoru investovat velké částky a hledáte podobně velký produkt s příjemnou cenovkou, zkuste se podívat například na recenzi Samsung S24F350FHU.

8 600 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: AOC AG241QX | Hodnocení: 86,2 %
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola je redaktorka pohybující se zejména v oblasti financí a technologií. Její nadšení do nových zařízení a gadgetů ji čas od času zavede i do světa gamingu, kde je kvalita monitorů alfou a omegou. S nimi má však zkušenost i v rámci svého povolání, které mimo jiné zahrnuje práci s grafikou či úpravu fotografií.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze AOC AG241QX

AOC AG241QX

8 600 Kč Orientační cena