Menu

Recenze a srovnání AOC C24G1

Doporučujeme Při nákupu v kategorii monitorů do 24"

Datum doporučení: Září 2019

84,4 % Celkové hodnocení
  • Vysoký kontrast
  • Vysoká obnovovací frekvence a krátká odezva
  • Relativně nízká spotřeba
  • Vyšší hmotnost
  • Horší základní nastavení barev
  • Tlačítka bez podsvícení
5 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Monitor AOC C24G1 se řadí na horní hranici monitorů s úhlopříčkou do 24 palců. Má rozlišení FullHD, tedy 1 920 x 1 080 pixelů, což je v dané kategorii monitorů úplný standard. Poměr stran je také běžný, a to 16:9. Výrobce deklaruje velmi krátkou odezvu 1 milisekundu, což se hodí zejména hráčům počítačových her. Tento model disponuje VA panelem, který není tak rozšířený, ale svou kvalitu určitě má.

Povrchová úprava je matná, což je vhodné do místností, kam například svítí ostřejší sluneční paprsky. Ty se z matného povrchu méně odráží zpět. Jas se nijak nevymyká standardu a jeho maximální hodnota je 250 cd/m2. Velmi dobrou hodnotu pak nabízí tento monitor v případě parametru kontrastu, statická hodnota je 3000:1. Pozorovací úhly jsou 178°, touto hodnotou se ale výrobci chlubí poměrně často i u konkurenčních modelů. Velmi dobrá je obnovovací frekvence 144 Hz. Toto číslo uvádí, že se na displeji vystřídá až 144 snímků za jednu vteřinu a výsledný obraz je velmi plynulý.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce AOC
Typické využití Kancelář
Úhlopříčka (") 24
Rozlišení (px) 1920x1080
Poměr stran 16:9
Typ panelu VA
Povrch displeje Matný
Prohnutí obrazovky Ano
Obnovovací frekvence (Hz) 144
Jas (cd/m2) 250
Statický kontrast 3 000:1
Odezva (ms) 1
Barevná hloubka 8bit
Adobe RGB 75
s RGB 96
Pozorovací úhel (°) 178
Pivot Ne

Charakteristika, funkce a konektivita

Spotřeba monitoru je celkem nízká, průměrně potřebuje 22 W a za to si vysloužil označení energetické účinnosti A. Výška modelu s podstavcem je 51,3 cm, šířka 53,7 cm a hloubka 24,5 cm. Hmotnost je spíše vyšší 4,5 kg, takže bude lepší, když bude mít monitor své určené místo a nebudete jej po stole často stěhovat. Drtivá většina monitorů na trhu se prodává v černé barvě a ani tento není výjimkou.

Upozorňujeme, že se jedná o monitor s prohnutou obrazovkou, který se hodí hlavně pro hráče počítačových her nebo pro někoho, kdo často sleduje filmy a seriály. Prohnutí má dobrý efekt vtažení do děje, protože vás celý obraz téměř obklopí. Je však nutné sedět přímo před monitorem, při pohledu z boku je pak obraz velmi rychle deformovaný. Pozitivní je přítomnost funkce FreeSync, která dokáže sladit funkcí monitoru s grafickou kartou.

Parametr Tento produkt
Integrované reproduktory Ne
Funkce FreeSync/G-Sync FreeSync
Redukce blikání Ano
Redukce modrého světla Ano
TV tuner Ne
Spotřeba (W) 22
Třída energetické účinnosti G
Výška (cm) 51,3
Šířka (cm) 53,7
Hloubka (cm) 24,5
Hmotnost (kg) 4,5

Když se zaměříme na konektory, můžeme konstatovat, že tento model nezaostává. Má dokonce moderní DisplayPort, nechybí ani HDMI a také VGA port. Bohužel zde nenajdeme možnost připojení USB, těmito konektory ale nedisponuje většina modelů na trhu. Pozitivní je naopak možnost připojení sluchátek přímo do monitoru.

Parametr Tento produkt
HDMI Ano
DisplayPort Ano
DVI Ne
VGA (D-sub) Ano
USB Ne
Připojení sluchátek Ano

Závěr

Monitor AOC C24G1 s 24palcovým VA panelem osloví hlavně díky vysoké obnovovací frekvenci 144 HZ, vysokým kontrastem 3000:1 a rychlé odezvě 1 ms. Jedná se o monitor s prohnutou obrazovkou a matným povrchem displeje, rozlišení je FullHD (1 920 x 1 080 pixelů). Pozitivní je také poměrně nízká spotřeba 22 W, díky které si tento přístroj vysloužil označení energetické účinnosti A. Hmotnost je vzhledem k menší úhlopříčce displeje poměrně velká. Monitor váží 4,5 kilogramu, což může ztížit práci, pokud se jej chystáte častěji přesouvat. Dobrou spolupráci monitoru a grafické karty zajistí funkce FreeSync. Co se týče připojení k počítači, najdeme zde starší VGA konektor, populární HDMI, ale také moderní DisplayPort. Pozitivem je také možnost připojit sluchátka, chybí ale například USB port.

Pokud hledáte levnější model s mírně kratší úhlopříčkou, přečtěte si recenzi na Samsung S24F350FHU.

5 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec, Daniel Černý | Datum: | Produkt: AOC C24G1 | Hodnocení: 84,4 %
Jakub Gulec je redaktorem zaměřeným primárně na technologie. Monitory jsou jedním z jeho novějších témat, problematikou se však zabýval ještě před působením v naší redakci. Protože se kromě redakční činnosti věnuje také fotografování, práci s grafikou, ale ve volném čase hraje i počítačové hry, jednotlivým parametrům dobře rozumí. Vyjma monitorů se věnuje také notebookům, mobilům a jiné elektronice.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze AOC C24G1

AOC C24G1

5 000 Kč Orientační cena