Recenze a porovnání AOC C24G1 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání AOC C24G1

84,4 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

  • Vysoký kontrast
  • Vysoká obnovovací frekvence a krátká odezva
  • Relativně nízká spotřeba

Zápory

  • Vyšší hmotnost
  • Horší základní nastavení barev
  • Tlačítka bez podsvícení
5 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Monitor AOC C24G1 se řadí na horní hranici monitorů s úhlopříčkou do 24 palců. Má rozlišení FullHD, tedy 1 920 x 1 080 pixelů, což je v dané kategorii monitorů úplný standard. Poměr stran je také běžný, a to 16:9. Výrobce deklaruje velmi krátkou odezvu 1 milisekundu, což se hodí zejména hráčům počítačových her. Tento model disponuje VA panelem, který není tak rozšířený, ale svou kvalitu určitě má.

Povrchová úprava je matná, což je vhodné do místností, kam například svítí ostřejší sluneční paprsky. Ty se z matného povrchu méně odráží zpět. Jas se nijak nevymyká standardu a jeho maximální hodnota je 250 cd/m2. Velmi dobrou hodnotu pak nabízí tento monitor v případě parametru kontrastu, statická hodnota je 3000:1. Pozorovací úhly jsou 178°, touto hodnotou se ale výrobci chlubí poměrně často i u konkurenčních modelů. Velmi dobrá je obnovovací frekvence 144 Hz. Toto číslo uvádí, že se na displeji vystřídá až 144 snímků za jednu vteřinu a výsledný obraz je velmi plynulý.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce

AOC

Typické využití

Kancelář

Úhlopříčka (")

24

Rozlišení (px)

1920x1080

Poměr stran

16:9

Typ panelu

VA

Povrch displeje

Matný

Prohnutí obrazovky

Ano

Obnovovací frekvence (Hz)

144

Jas (cd/m2)

250

Statický kontrast

3 000:1

Odezva (ms)

1

Barevná hloubka

8bit

Adobe RGB

75

s RGB

96

Pozorovací úhel (°)

178

Pivot

Ne

Charakteristika, funkce a konektivita

Spotřeba monitoru je celkem nízká, průměrně potřebuje 22 W a za to si vysloužil označení energetické účinnosti A. Výška modelu s podstavcem je 51,3 cm, šířka 53,7 cm a hloubka 24,5 cm. Hmotnost je spíše vyšší 4,5 kg, takže bude lepší, když bude mít monitor své určené místo a nebudete jej po stole často stěhovat. Drtivá většina monitorů na trhu se prodává v černé barvě a ani tento není výjimkou.

Upozorňujeme, že se jedná o monitor s prohnutou obrazovkou, který se hodí hlavně pro hráče počítačových her nebo pro někoho, kdo často sleduje filmy a seriály. Prohnutí má dobrý efekt vtažení do děje, protože vás celý obraz téměř obklopí. Je však nutné sedět přímo před monitorem, při pohledu z boku je pak obraz velmi rychle deformovaný. Pozitivní je přítomnost funkce FreeSync, která dokáže sladit funkcí monitoru s grafickou kartou.

Parametr Tento produkt
Integrované reproduktory

Ne

Funkce FreeSync/G-Sync

FreeSync

Redukce blikání

Ano

Redukce modrého světla

Ano

TV tuner

Ne

Třída energetické účinnosti

G

Výška (cm)

51,3

Šířka (cm)

53,7

Hloubka (cm)

24,5

Hmotnost (kg)

4,5

Když se zaměříme na konektory, můžeme konstatovat, že tento model nezaostává. Má dokonce moderní DisplayPort, nechybí ani HDMI a také VGA port. Bohužel zde nenajdeme možnost připojení USB, těmito konektory ale nedisponuje většina modelů na trhu. Pozitivní je naopak možnost připojení sluchátek přímo do monitoru.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

DisplayPort

Ano

DVI

Ne

VGA (D-sub)

Ano

USB

Ne

Připojení sluchátek

Ano

Závěr

Monitor AOC C24G1 s 24palcovým VA panelem osloví hlavně díky vysoké obnovovací frekvenci 144 HZ, vysokým kontrastem 3000:1 a rychlé odezvě 1 ms. Jedná se o monitor s prohnutou obrazovkou a matným povrchem displeje, rozlišení je FullHD (1 920 x 1 080 pixelů). Pozitivní je také poměrně nízká spotřeba 22 W, díky které si tento přístroj vysloužil označení energetické účinnosti A. Hmotnost je vzhledem k menší úhlopříčce displeje poměrně velká. Monitor váží 4,5 kilogramu, což může ztížit práci, pokud se jej chystáte častěji přesouvat. Dobrou spolupráci monitoru a grafické karty zajistí funkce FreeSync. Co se týče připojení k počítači, najdeme zde starší VGA konektor, populární HDMI, ale také moderní DisplayPort. Pozitivem je také možnost připojit sluchátka, chybí ale například USB port.

Pokud hledáte levnější model s mírně kratší úhlopříčkou, přečtěte si recenzi na Samsung S24F350FHU.

5 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: AOC C24G1 | Hodnocení: 84,4 %
Jakub Gulec je redaktorem zaměřeným primárně na technologie. Monitory jsou jedním z jeho novějších témat, problematikou se však zabýval dávno před působením v naší redakci. Protože se kromě redakční činnosti věnuje také fotografování, práci s grafikou a ve volném čase hraje i počítačové hry, jednotlivým parametrům velmi dobře rozumí. Vyjma monitorů vám poradí také s výběrem notebooků, mobilů a jiné elektroniky.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze AOC C24G1

AOC C24G1

5 000 Kč Orientační cena