Menu

Recenze a srovnání BenQ SW240

96,3 % Celkové hodnocení

Další na zvážení v kategorii Monitory do 24"

Klady

  • Výborné pokrytí barevných prostorů
  • Hardwarová kalibrace barev
  • Větší barevná hloubka

Zápory

  • Vysoká cena
  • Nízká obnovovací frekvence
11 300 Kč Orientační cena

Základní parametry

BenQ cílí s monitorem SW240 zejména na grafiky, fotografy a jiné profesionály. Čtyřiadvacetipalcová IPS obrazovka využívá rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů a obnovovací frekvenci 60 HZ. Svítivost dosahuje bohužel pouze 250 NITů, pro korektní náhled na barvy tak bude vhodné spíše tmavší prostředí. S ohledem na projektované využití je odezva 5 milisekund dostatečná.

Povrch displeje je matný. Poměr stran 16:10 lze označit za ideální pro práci s grafikou, protože respektuje tzv. zlatý řez. Silnou stránkou monitoru je zejména pokrytí barevných gamutů a větší barevná hloubka (10 bitů). AdobeRGB je pokryto z 99 %, sRGB 100 % a DCI-P3 pak z 95 %.

Parametr Tento produkt
Výrobce

BenQ

Typické využití

Fotografie, grafika

Úhlopříčka (")

24

Rozlišení (px)

1 920 × 1 200

Poměr stran

16:10

Typ panelu

IPS

Povrch displeje

Matný

Prohnutí obrazovky

Ne

Obnovovací frekvence (Hz)

60

Jas (cd/m2)

250

Statický kontrast

1 000:1

Odezva (ms)

5

Barevná hloubka

10bit

Adobe RGB

99

s RGB

100

DCI-P3

95

Pozorovací úhel (°)

178

Pivot

Ano

Charakteristika, funkce a konektivita

Zařízení není cíleno na hráče, nevyužívá proto žádnou z technologií pro variabilní obnovovací frekvenci. Na druhou stranu neschází dobře zpracovaná redukce blikání displeje, stejně jako redukce modrého světla. Spotřeba displeje je zcela průměrná.

Parametr Tento produkt
Integrované reproduktory

Ne

Funkce FreeSync/G-Sync

Ne

Redukce blikání

Ne

Redukce modrého světla

Ne

TV tuner

Ne

Spotřeba SDR (W)

18

Třída energetické účinnosti

E

Výška (cm)

42,9

Šířka (cm)

53,3

Hloubka (cm)

2,3

Hmotnost (kg)

6,7

Power Delivery

Ne

Přenos obrazu umožní konektory HDMI, DisplayPort a také starší DVI. Připojení tedy nebude problém, i kdybyste využívali staršího počítače. Výrobce osadil také jeden port USB a jeden sluchátkový konektor.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

DisplayPort

Ano

DVI

Ano

VGA (D-sub)

Ne

USB

Ano

Připojení sluchátek

Ano

Názory uživatelů a dalších expertů

Zpětná vazba od uživatelů je ryze kladná. Za největší výhody považují vysokou přesnost zobrazení barev podpořenou možností hardwarové kalibrace displeje. Chvála směřuje také k dobré kalibraci už z výroby, což není standardem.

Odborníci zejména z řad fotografů dávají monitoru vysoké známky, ve svých hodnoceních se shodují s uživateli. Odlišnosti v recenzních v tomto případě nejsou z toho důvodu, že sami uživatelé jsou často odborníky na kvalitu obrazu.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Narozdíl od jiných produktů cílených na hráče volil BenQ u tohoto modelu spíše parametry důležité pro fotografy, grafiky a jiné odborníky zaměřené na kvalitu obrazu. Perfektních hodnot tak dosahuje monitor zejména stranou přesného zobrazení barev. To lze navíc optimalizovat prostřednictvím hardwarové kalibrace.

Obnovovací frekvence a rozlišení jsou však o něco nižší, než jakých dosahuje konkurence. Do cenovky se zkrátka tyto parametry v lepším provedení nevlezly. Monitor tak není vhodný pro hraní zejména akčních her. Se strategiemi si poradí bravurně.

Závěrečné shrnutí

BenQ SW240 můžeme označit za cenově dostupný monitor určený profesionálům s vysokými nároky na zobrazení barev. Své klienty najde mezi fotografy, grafiky i filmaři. Umožní hardwarovou kalibraci barev. Na druhou stranu se rozhodně nejedná o vhodnou variantu pro uživatele, jejichž primárním cílem je hraní her. Pro náruživé hráče doporučujeme například AOC AG241QX.

11 300 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: BenQ SW240 | Hodnocení: 96,3 %

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze BenQ SW240

BenQ SW240

11 300 Kč Orientační cena