Menu

Recenze a srovnání Dell Alienware AW2721D

97,6 % Celkové hodnocení

Nejlepší produkt v kategorii Monitory nad 24"

Klady

  • Velmi vysoká obnovovací frekvence
  • G-Sync
  • Výborné pokrytí barevných gamutů

Zápory

  • Vysoká cena
  • Rozlišení není 4K
16 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Dell Alienware AW2721D se řadí mezi špičkové herní monitory určené zejména pro náročné hráče. Tento produkt jsme volili do našeho výběru i přesto, že nedisponuje 4K rozlišením. To, co ztrácí na rozlišení totiž dohání na dalších parametrech. Podrobnost displeje je 2 560 x 1 440 pixelů, tedy pro naprostou většinu uživatelů více než dostatečná. Za velkou výhodu považujeme 240 Hz vysokou obnovovací frekvenci.

Takováto frekvence je optimální i pro ty nejnáročnější hráče kompetitivních titulů, jako je CS:GO, Fortnite či třeba Valorant. Displej má odezvu pouhou 1 milisekundu, což lze považovat v této cenové hladině za standard. IPS panel, který tvoří zobrazovací plochu monitoru, má maximální svítivost až 450 NITů, podporuje HDR a pyšní se 10 bitovou barevnou hloubkou.

Samotná barevná hloubka je sice benefitem pro fotografy a grafiky, barvy však musí být také korektně zobrazeny. Výrobce uvádí, že displej pokrývá 131 % barevného gamutu sRGB a 98 % barevného gamutu DCI-P3. S ohledem na tyto hodnoty můžeme zařízení doporučit s klidnou hlavou také profesionálům. Ty potěší také matný povrch redukující nepříjemné odlesky.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Dell

Typické využití

Herní, fotografie, grafika

Úhlopříčka (")

27

Rozlišení (px)

2 560x1 440

Poměr stran

16:9

Typ panelu

IPS

Povrch displeje

Matný

Prohnutí obrazovky

Ne

Obnovovací frekvence (Hz)

240

Jas (cd/m2)

450

Statický kontrast

1 000:1

Odezva (ms)

1

Barevná hloubka

10bit

s RGB

131

DCI-P3

98

Pozorovací úhel (°)

178

Pivot

Ne

Charakteristika, funkce a konektivita

Aby nebylo zajímavých funkcí málo a vysoká pořizovací cena byla něčím zdůvodněna, volil výrobce pro toto zařízení také využití technologie G-Sync. Ta zajistí variabilní obnovovací frekvenci při hraní her a zamezuje nepříjemnému trhání obrazu. Pro čerpání výhod tohoto zlepšováku však potřebujete v počítači grafickou kartu Nvidia.

Při kancelářské práci je kladen důraz na to, aby z obrazovky nebolely oči. Přílišná námaha očních bulev je většinou způsobována modrým světlem a blikáním. Dell Alienware AW2721D má integrovány funkce, které tyto efekty eliminují. Na druhou stranu se jedná v této cenové hladině o poměrně standardní výbavu.

Parametr Tento produkt
Integrované reproduktory

Ne

Funkce FreeSync/G-Sync

G-Sync

Redukce blikání

Ano

Redukce modrého světla

Ano

TV tuner

Ne

Spotřeba SDR (W)

31

Spotřeba HDR (W)

22

Třída energetické účinnosti

G

Výška (cm)

44,3

Šířka (cm)

60,8

Hloubka (cm)

2,5

Hmotnost (kg)

10,9

Power Delivery

Ne

Na zadní straně monitoru jsou k dispozici dva konektory HDMI doplněné o konektor typu DisplayPort. Pro datové přenosy osadil Dell také čtveřici portů USB 3.2 Gen 1. Snadno tak k monitoru připojíte všechno ostatní potřebné příslušenství, tedy vyjma sluchátek. Neschází typické RGB podsvícení na zadní straně zařízení.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

DisplayPort

Ano

DVI

Ne

VGA (D-sub)

Ne

USB

Ano

Připojení sluchátek

Ne

Názory uživatelů a dalších expertů

Monitor patří k novějším, uživatelských recenzí je tak dostupných minimum. Pokud se však zaměříme na ty expertní, můžeme si mezi nimi vybírat. Na tento monitor se zaměřila celá řada jiných odborných redakcí a youtuberů. Ti se shodují, že se jedná o jeden z nejlepších univerzálních monitorů, pokud rádi hrajete počítačové hry. Za největší přednosti tito recenzenti označují kvalitu displeje a líbivý design.

Na druhou stranu označují cenu za trochu přemrštěnou. Všimli si také, že po krajích displeje je občas viditelný rozdíl v podsvícení oproti celé ploše.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Kladů tohoto zařízení není málo. V základu lze na výbornou hodnotit kvalitu provedení displeje, a to ať už po stránce korektnosti zobrazení barev, tak také vysoké obnovovací frekvence. Hráče potěší také funkce G-Sync, která upravuje obnovovací frekvenci podle toho, kolik snímků za sekundu posílá do obrazovky počítač.

Monitor však obdržel také poměrně vysokou cenovku. S cenou blížící se 20 000 Kč bychom očekávali spíše 4K displej. Ten by sice s takto vysokou obnovovací frekvencí hráči nevyužili, profesionální grafici a fotografové však samozřejmě ano.

Závěrečné shrnutí

Pokud hledáte špičkový herní monitor, ať už pro kompetitivní tituly či akční hry, narazili jste na správnou recenzi. Dell Alienware AW2721D se řadí mezi herní špičku, a to více méně bez výhrad. Monitor oceníte také při grafické práci či editaci videí a fotografií. Pokud je však vaší primární náplní práce právě práce s grafikou a na hry vás moc neužije, zaměřte se spíše na profesionální monitor EIZO ColorEdge CS2420.

16 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: Dell Alienware AW2721D | Hodnocení: 97,6 %

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Dell Alienware AW2721D

Dell Alienware AW2721D

16 000 Kč Orientační cena