Menu

Recenze a srovnání Dell AW3418DW

Doporučujeme Při nákupu v kategorii monitorů nad 24"

Datum doporučení: Prosinec 2019

  • Vysoké rozlišení
  • Slušná konektivita
  • Dobrá obnovovací frekvence
  • Velmi vysoká cena
  • Nadprůměrná spotřeba
  • Vysoká hmotnost
19 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Monitor Dell AW3418DW je jednoduše řečeno luxusní zboží pro opravdové fajnšmekry. Jde o opravdu velký monitor s úhlopříčkou něco málo přes 34 palců, nabízí navíc vysoké rozlišení 3 440 x 1 440 px a tedy poměrně méně standardní poměr stran 21:9. Běžnější na trhu i v našem testu je poměr 16:9 (prosinec 2019), v tomto případě se tedy jedná o opravdu širokoúhlý monitor. Efekt obklopení obrazem navíc umocňuje prohnutí obrazovky. Deklarovaný pozorovací úhel sice je 178°, hodnota se ale váže pouze k deformaci barev a věřte, že prohnutý monitor je velmi špatně použitelný, pokud nesedíte přímo před ním.

Povrch panelu je matný a zobrazovací technologie je IPS, což je poměrně běžné. Odezvu bychom si dokázali představit kratší, než 4 milisekundy, přeci jen se poměrně často objevuje i hodnota 1 milisekundy, nejde však o žádný obrovský hendikep. Jas dosahuje hodnoty 300 cd/m2, v testu se přitom monitory nejčastěji pohybují v rozmezí 250 a 350 cd/m2. Kontrast se drží poměrně nízko u hodnoty 1 000:1.

Obnovovací frekvence je poměrně slušných 120 Hz, na obrazovce se tedy vystřídá 120 snímků za sekundu. To už zajistí opravdu silný dojem plynulosti obrazu, přesto se dají najít modely s vyššími hodnotami.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce Dell
Úhlopříčka (") 34,1
Rozlišení (px) 3440x1440
Formát zobrazení 21:9
Odezva (ms) 4
Typ panelu IPS
Povrch displeje Matný
Jas (cd/m2) 300
Statický kontrast 1 000:1
Pozorovací úhel (°) 178
Obnovovací frekvence (Hz) 120

Charakteristika, funkce a konektivita

Energetickou třídu sice výrobce neuvádí, avšak věřte, že spotřeba tohoto kousku je poměrně vysoká – dosahuje 60 W. Na stole byste si kvůli velkým rozměrům přístroje i jeho podstavci měli připravit celkem dost místa, konkrétní hodnoty najdete dole v tabulce. Nejde o model, který by se dal snadno a jednoduše přenášet, váží totiž téměř 12 kilogramů.

Nejedná se o monitor, který by uměl 3D zobrazování, to je však zatím záležitost opravdu malé hrstky zařízení. Vzhledem k rozměrům a prohnutí obrazovky není možná ani funkce pivotu, tedy možnost otočení o 90°. Nečekejte ani integrované reproduktory či TV tuner, spolehnout se ale můžete na funkci synchronizace s grafickou kartou.

Parametr Tento produkt
Spotřeba (W) 60
Třída energetické účinnosti Neuvedeno
Výška (cm) 44,2
Šířka (cm) 81,3
Hloubka (cm) 31,9
Hmotnost (kg) 11,9
Barva Černá
3D zobrazení Ne
Prohnutí obrazovky Ano
Pivot Ne
Integrované reproduktory Ne
TV tuner Ne
Funkce FreeSync/G-Sync Ano

Pokud se zaměříme na konektivitu, je jasné, že se výrobce zaměřil na moderní technologie. Nenajdete zde starší VGA, DVI a S-video výstupy, naopak disponuje klasickým HDMI konektorem a DislayPortem. Potěší také přítomnost konektoru pro připojení sluchátek nebo USB.

Parametr Tento produkt
VGA (D-sub) Ne
DVI Ne
HDMI Ano
DisplayPort Ano
S-video Ne
USB Ano
Připojení sluchátek Ano

Závěr

Dell AW3418DW je monitor z velmi dobrými parametry a dá se označit za luxusní zboží v kategorii velkých modelů. To se projevuje také na jeho vysoké cenovce. Jeho úhlopříčka dosahuje přes 34 palců, má prohnutou obrazovku s matným povrchem a IPS zobrazovací technologií. Mezi přednosti patří hlavně velmi kvalitní rozlišení 3 440 x 1 440 pixelů, ovšem pozor, jedná se o širokoúhlý model s poměrem stran 21:9, takže zvažte jeho využití. Pro kancelářskou práci se příliš nehodí. Celkem slušná je také 120Hz obnovovací frekvence nebo jas 300 cd/m2. Kontrast je 1 000:1, deklarované pozorovací úhly 178°, což je ale trochu zavádějící hodnota, protože u zahnutých monitorů je potřeba sedět přímo před obrazovkou. S velkým modelem jde ruku v ruce nadstandardní spotřeba 60 W a vysoká hmotnost téměř 12 kilogramů, monitor tedy není komfortní často stěhovat. Ze sledovaných funkcí má synchronizaci s grafickou kartou, neočekávejte ale pivot, vestavěné reproduktory nebo TV tuner. Co se týče připojení, vsadili výrobci na moderní HDMI a DisplayPort, které doplnili o USB a konektor pro připojení sluchátek.

Jestliže nehledáte monitor z nejvyšší cenové hladiny, přesto trváte na velké obrazovce, dobrý poměr mezi cenou a výkonem nabízí například 28palcový model Samsung U28E590DS se 4K rozlišením.

19 000 Kč Orientační cena

Diskuze a poradna

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Dell AW3418DW

Dell AW3418DW

19 000 Kč Orientační cena