Menu

Recenze a srovnání Dell AW3418DW

v kategorii Monitory nad 24"

Klady

  • Vysoké rozlišení
  • Slušná konektivita
  • Dobrá obnovovací frekvence

Zápory

  • Velmi vysoká cena
  • Nadprůměrná spotřeba
  • Vysoká hmotnost
19 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Monitor Dell AW3418DW je jednoduše řečeno luxusní zboží pro opravdové fajnšmekry. Jde o opravdu velký monitor s úhlopříčkou něco málo přes 34 palců, nabízí navíc vysoké rozlišení 3 440 x 1 440 px a tedy poměrně méně standardní poměr stran 21:9. Běžnější na trhu i v našem testu je poměr 16:9 (prosinec 2019), v tomto případě se tedy jedná o opravdu širokoúhlý monitor. Efekt obklopení obrazem navíc umocňuje prohnutí obrazovky. Deklarovaný pozorovací úhel sice je 178°, hodnota se ale váže pouze k deformaci barev a věřte, že prohnutý monitor je velmi špatně použitelný, pokud nesedíte přímo před ním.

Povrch panelu je matný a zobrazovací technologie je IPS, což je poměrně běžné. Odezvu bychom si dokázali představit kratší, než 4 milisekundy, přeci jen se poměrně často objevuje i hodnota 1 milisekundy, nejde však o žádný obrovský hendikep. Jas dosahuje hodnoty 300 cd/m2, v testu se přitom monitory nejčastěji pohybují v rozmezí 250 a 350 cd/m2. Kontrast se drží poměrně nízko u hodnoty 1 000:1.

Obnovovací frekvence je poměrně slušných 120 Hz, na obrazovce se tedy vystřídá 120 snímků za sekundu. To už zajistí opravdu silný dojem plynulosti obrazu, přesto se dají najít modely s vyššími hodnotami.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce

Dell

Úhlopříčka (")

34,1

Rozlišení (px)

3440x1440

Poměr stran

21:9

Odezva (ms)

4

Typ panelu

IPS

Povrch displeje

Matný

Jas (cd/m2)

300

Statický kontrast

1 000:1

Pozorovací úhel (°)

178

Obnovovací frekvence (Hz)

120

Charakteristika, funkce a konektivita

Energetickou třídu sice výrobce neuvádí, avšak věřte, že spotřeba tohoto kousku je poměrně vysoká – dosahuje 60 W. Na stole byste si kvůli velkým rozměrům přístroje i jeho podstavci měli připravit celkem dost místa, konkrétní hodnoty najdete dole v tabulce. Nejde o model, který by se dal snadno a jednoduše přenášet, váží totiž téměř 12 kilogramů.

Nejedná se o monitor, který by uměl 3D zobrazování, to je však zatím záležitost opravdu malé hrstky zařízení. Vzhledem k rozměrům a prohnutí obrazovky není možná ani funkce pivotu, tedy možnost otočení o 90°. Nečekejte ani integrované reproduktory či TV tuner, spolehnout se ale můžete na funkci synchronizace s grafickou kartou.

Parametr Tento produkt
Výška (cm)

44,2

Šířka (cm)

81,3

Hloubka (cm)

31,9

Hmotnost (kg)

11,9

Prohnutí obrazovky

Ano

Pivot

Ne

Integrované reproduktory

Ne

TV tuner

Ne

Funkce FreeSync/G-Sync

FreeSync

Pokud se zaměříme na konektivitu, je jasné, že se výrobce zaměřil na moderní technologie. Nenajdete zde starší VGA, DVI a S-video výstupy, naopak disponuje klasickým HDMI konektorem a DislayPortem. Potěší také přítomnost konektoru pro připojení sluchátek nebo USB.

Parametr Tento produkt
VGA (D-sub)

Ne

DVI

Ne

HDMI

Ano

DisplayPort

Ano

USB

Ano

Připojení sluchátek

Ano

Závěr

Dell AW3418DW je monitor z velmi dobrými parametry a dá se označit za luxusní zboží v kategorii velkých modelů. To se projevuje také na jeho vysoké cenovce. Jeho úhlopříčka dosahuje přes 34 palců, má prohnutou obrazovku s matným povrchem a IPS zobrazovací technologií. Mezi přednosti patří hlavně velmi kvalitní rozlišení 3 440 x 1 440 pixelů, ovšem pozor, jedná se o širokoúhlý model s poměrem stran 21:9, takže zvažte jeho využití. Pro kancelářskou práci se příliš nehodí. Celkem slušná je také 120Hz obnovovací frekvence nebo jas 300 cd/m2. Kontrast je 1 000:1, deklarované pozorovací úhly 178°, což je ale trochu zavádějící hodnota, protože u zahnutých monitorů je potřeba sedět přímo před obrazovkou. S velkým modelem jde ruku v ruce nadstandardní spotřeba 60 W a vysoká hmotnost téměř 12 kilogramů, monitor tedy není komfortní často stěhovat. Ze sledovaných funkcí má synchronizaci s grafickou kartou, neočekávejte ale pivot, vestavěné reproduktory nebo TV tuner. Co se týče připojení, vsadili výrobci na moderní HDMI a DisplayPort, které doplnili o USB a konektor pro připojení sluchátek.

Jestliže nehledáte monitor z nejvyšší cenové hladiny, přesto trváte na velké obrazovce, dobrý poměr mezi cenou a výkonem nabízí například 28palcový model Samsung U28E590DS se 4K rozlišením.

19 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Dell AW3418DW
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola je redaktorka pohybující se zejména v oblasti financí a technologií. Její nadšení do nových zařízení a gadgetů ji čas od času zavede i do světa gamingu, kde je kvalita monitorů alfou a omegou. S nimi má však zkušenost i v rámci svého povolání, které mimo jiné zahrnuje práci s grafikou či úpravu fotografií.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Dell AW3418DW

Dell AW3418DW

19 000 Kč Orientační cena