Menu

Recenze a srovnání EIZO ColorEdge CS2420

98,2 % Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Monitory do 24"

Klady

  • Perfektní zobrazení barev
  • Vysoká kvalita provedení
  • Kalibrace sondou

Zápory

  • Vysoká cena
  • Vysoká hmotnost
  • Rozlišení by mohlo být vyšší
16 500 Kč Orientační cena

Základní parametry

EIZO se řadí mezi ty výrobce, kteří jsou proslulí svou kvalitou monitorů. Jinak tomu není ani v případě modelu EIZO ColorEdge CS2420. Čtyřiadvaceti palcová obrazovka s rozlišením 1 920 x 1 200 pixelů se zaměřuje na fotografy, grafiky a všechny uživatele, kteří vyžadují maximálně korektní zobrazení barev. S ohledem na toto využití a tzv. zlatý řez volil výrobce poměr stran 16:10. Díky tomu bude práce s grafikou a fotografiemi o něco jednodušší.

Displej využívá technologie IPS a obdržel matnou povrchovou úpravu. Jas 350 NITS je spíše průměrný, nicméně oproti některým jiným výrobcům je na papírové hodnoty skutečně spoleh, svítivost bude tedy dostatečná. Hlavní předností monitoru je perfektní zpracování barev, které dokazuje 99,9% pokrytí gamutu AdobeRGB, 100% sRGB a 95% DCI-P3. Tyto hodnoty jsou všeobecně zcela nadstandardní a běžné monitory jich nedosahují.

Jako slabé místo monitoru může působit delší odezva, monitor pracuje s hodnotou 15 milisekund. Stejně tak obnovovací frekvence se zastavila na přibližně 60 Hz. Osobně jsem trochu skeptický k tomu označit tyto parametry za negativum, ostatně tento monitor není určen pro hraní her a při práci s grafikou či v kanceláři vyšších hodnot nevyužijete. Za negativum tedy považuji spíše to, že monitor není z tohoto pohledu univerzální.

Parametr Tento produkt
Výrobce

EIZO

Typické využití

Fotografie, grafika, kancelář

Úhlopříčka (")

24

Rozlišení (px)

1 920 × 1 200

Poměr stran

16:10

Typ panelu

IPS

Povrch displeje

Matný

Prohnutí obrazovky

Ne

Obnovovací frekvence (Hz)

60

Jas (cd/m2)

350

Statický kontrast

1 000:1

Odezva (ms)

15

Barevná hloubka

10bit

Adobe RGB

99

s RGB

100

DCI-P3

95

Pozorovací úhel (°)

178

Pivot

Ano

Charakteristika, funkce a konektivita

Stranou funkcí chybí FreeSync či G-Sync pro synchronizaci počtu snímků z grafické karty s obnovovací frekvencí monitoru. Opět však platí, že monitor celkově není pro hraní her určen a tyto technologie jsou vyčleněny právě hráčům. Práci v kanceláři zpříjemní funkce Flicker-free, která redukuje blikání monitoru. Společně s redukcí modrého světla tak nebudou vaše oči příliš namáhány při běžné kancelářské práci.

Spotřeba s ohledem na úhlopříčku a svítivost není nijak zvlášť vysoká, logika nových energetických štítků však nálepkuje monitory dost přísně a i tento obdržel označení G, tedy nejméně úsporný. Nedoporučuji se podle toho příliš orientovat, zaměřte se spíše na konkrétní spotřebu. Ta je u tohoto modelu při průměrném využití 24 wattů.

Šířka monitoru 55,4 cm je jen o něco málo větší než výška, tedy 55,1 cm. Tělo monitoru je s hodnotou 24,5 cm průměrně hluboké. S ohledem na vyšší kvalitu provedení počítejte také s vyšší hmotností 8 kg.

Parametr Tento produkt
Integrované reproduktory

Ne

Funkce FreeSync/G-Sync

Ne

Redukce blikání

Ano

Redukce modrého světla

Ano

TV tuner

Ne

Spotřeba SDR (W)

28

Třída energetické účinnosti

G

Výška (cm)

55,1

Šířka (cm)

55,4

Hloubka (cm)

2,5

Hmotnost (kg)

8

Power Delivery

Ne

Konektivita produktů společnosti EIZO jde trochu jiným směrem, než u ostatních výrobců. Neočekávejte neomezený počet konektorů, jako spíše jejich variabilitu. Na zadní straně monitoru lze nalézt HDMI, DisplayPort, ale také starší DVI. Nechybí konektor typu USB.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

DisplayPort

Ano

DVI

Ano

VGA (D-sub)

Ne

USB

Ano

Připojení sluchátek

Ne

Názory uživatelů a dalších expertů

Společnost EIZO si se svým přístupem k výrobě monitorů z dlouhodobého hlediska vydobyla punc kvality. Právě takto jsou monitory tohoto výrobce chápány, i když to jde samozřejmě ruku v ruce s poměrně vysokou cenou. Většina uživatelů ve svých recenzích model EIZO ColorEdge CS2420 označuje jako kvalitní, spolehlivý, s perfektním zobrazením barev. Více než pozitivně je chápána možnost kalibrace barev monitoru.

Odborníci ve svých recenzích označují stejně jako uživatelé tento monitor jako nejlepší grafický monitor pro úpravu fotografií ve své cenové kategorii.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Monitor se oproti jiným modelům v cenové kategorii vyznačuje perfektní reprodukcí barev, ať už se podíváme na kterýkoliv z barevných gamutů. Barvy mohou být kalibrovány sondou, což je privilegium pouze monitorů určených pro profesionály.

Hlavní negativa jsou pak poměrně zřejmá, jedná se o vysokou cenu plynoucí z výše uvedených výhod, ale také o nižší rozlišení, než byste možná od této cenové hladiny očekávali. Ostatně sehnat solidní 4K monitor lze již okolo 5 000 Kč. Hmotnost také není zrovna nejnižší, monitor by měl mít své pevné a stabilní místo na stole. Nepatří sice mezi ty vůbec nejtěžší, ale tenký stůl se pod ním už trochu prohne.

Závěrečné shrnutí

EIZO ColorEdge CS2420 můžeme s ohledem na vysoce kvalitní IPS panel a téměř dokonalé zobrazení barev považovat za ideální 24 palcovou variantu pro grafiky a fotografy. S využitím kalibrační sondy si své přesné podání barev podrží celé roky. Rozlišení odpovídá grafické práci, je však samozřejmě poměrně nízké s ohledem k ceně.

Svítivost i ostatní charakteristiky, jako je odezva 15 mi a obnovovací frekvence 60 Hz, odpovídají kancelářské práci spíše než jakémukoliv hraní her. Nejedná se o univerzální monitor a své využití najde spíše u profesionálů, či nadšenců s požadavky na kvalitní zobrazení. Spotřeba s ohledem na úhlopříčku není nízká, energetický štítek zařadil tento model do kategorie G, tedy nejméně úsporné.

S konektivitou na tom není monitor vůbec špatně, výrobce osadil HDMI, DisplayPort, DVI a hned několik portů USB. Rámečky nejsou tenké, umožňují ale umístění stínidel jako volitelného příslušenství. S hmotností 8 kg patří tento model mezi těžší. Pokud vás zajímá spíše hraní her, než grafická práce, zkuste se podívat na model AOC AG241QX s nižší cenou, řadou parametrů vhodných pro hráče, ale také horším zpracováním barev.

16 500 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: EIZO ColorEdge CS2420 | Hodnocení: 98,2 %

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze EIZO ColorEdge CS2420

EIZO ColorEdge CS2420

16 500 Kč Orientační cena