Menu

Recenze a srovnání Gigabyte G24F

82,9 % Celkové hodnocení

Cenově dostupná alternativa v kategorii Monitory do 24"

Klady

  • Vysoká obnovovací frekvence
  • Solidní reprodukce barev
  • Úzké rámečky displeje

Zápory

  • Vyšší cena
  • Průměrná svítivost
  • FullHD rozlišení
5 300 Kč Orientační cena

Základní parametry

Herní monitor Gigabyte G24F se pyšní IPS dispejem s úhlopříčkou necelých 24 palců. Tedy pyšní, s rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů se nejedná o nic, čím by se mohl výrobce chlubit. Ale jen do té doby, než padne zrak na obnovovací frekvenci. Ta je skutečně vysoká, vývojáři dali monitoru do vínku celých 165 Hz, přičemž frekvence je samozřejmě variabilní (s dopomocí technologie FreeSync). Panel displeje je zde osazen ve formě IPS s odezvou pouhou 1 milisekundu. Tyto parametry dělají z Gigabyte G24F zajímavou variantu pro kompetitivní hráče.

Matný povrch displeje redukuje odlesky, na monitoru tak uvidíte světlo, okno a skleničku nepříznivě odrážející svit měsíce jen v minimálním množství. Ať už při práci nebo při hraní, matný povrch je v tomto ohledu vždy ceněným doplňkem. Zařízení s IPS displejem se běžně pyšní dobrými pozorovacími úhly a není tomu jinak ani v případě tohoto modelu.

Věnujete se grafické práci, zejména tedy tvorbě grafiky pro online prostředí? Barevný gamut sRGB je pokryt ze 120 %, podání virtuální grafiky je tak barevně věrohodné. Solidní je také pokrytí DCI-P3, v tomto případě z 90 %. Profesionální grafici a fotografové si ale na své nepřijdou, AdobeRGB není jednou ze silných stránek Gigabyte G24F.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce

Gigabyte

Typické využití

Herní

Úhlopříčka (")

23,8

Rozlišení (px)

1 920 × 1 080

Poměr stran

16:9

Typ panelu

IPS

Povrch displeje

Matný

Prohnutí obrazovky

Ne

Obnovovací frekvence (Hz)

165

Jas (cd/m2)

300

Statický kontrast

1 000:1

Odezva (ms)

1

Barevná hloubka

8bit

s RGB

120

DCI-P3

90

Pozorovací úhel (°)

170

Pivot

Ne

Charakteristika, funkce a konektivita

Ve smyslu spotřeby panuje poměrně nesoulad mezi podstatou energetických štítků a kvalitou monitoru. I když tedy Gigabyte G24F obdržel hodnocení třídy energetické účinnosti F, neznamená to, že je výrazně energeticky náročnější, než konkurenční produkty. Typicky jde pouze o to, že vyšší obnovovací frekvence a svítivost spotřebovávají také více energie. Hmotnost je lehce nadprůměrná, zastavila se na hodnotě 5,3 kilogramů.

Při kancelářské práci jistě potěší funkce redukce blikání, stejně jako redukce modrého světla. TV tuner obdobně jako u většiny konkurenčních produktů schází. A není to na škodu, při úhlopříčce 24 palců a průměrném rozlišení by monitor filmová díla příliš dobře neprezentoval.

Parametr Tento produkt
Integrované reproduktory

Ne

Funkce FreeSync/G-Sync

FreeSync

Redukce blikání

Ano

Redukce modrého světla

Ano

TV tuner

Ne

Spotřeba SDR (W)

22

Spotřeba HDR (W)

32

Třída energetické účinnosti

F

Výška (cm)

51,9

Šířka (cm)

54,1

Hloubka (cm)

1,4

Hmotnost (kg)

5,3

Power Delivery

Ne

S ohledem na konektivitu je na tom Gigabyte G24F poměrně dobře. Není sice vhodný pro vysloveně staré počítače s požadavkem na VGA nebo DVI konektor, ale s novějšími počítači jej propojíte snadno. Nechybí samozřejmě HDMI a DisplayPort. Konektor pro USB nepřekvapí, ten sluchátkový ale standardem nebývá.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

DisplayPort

Ano

DVI

Ne

VGA (D-sub)

Ne

USB

Ano

Připojení sluchátek

Ano

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Ve srovnání s jinými modely ve stejné cenové hladině se recenzovaný produkt vyznačuje zejména svou vysokou obnovovací frekvencí 165 Hertz, přičemž ta je navíc i variabilní (FreeSync). Monitor pokrývá poměrně dobře typické barevné gamuty, vyjma AdobeRGB. Designu vévodí úzké rámečky a stabilní stojan.

Bohužel se monitor Gigabyte G24F potýká také s poměrně vysokou pořizovací cenou, která ale není tak vysoká, aby své parametry nedovedl odůvodnit. Vyšší hmotnost sicen nepotěší, na druhou stranu se ale monitory moc často nepřenáší. Rozlišení FullHD při hraní kompetitivních titulů vyhoví perfektně, není ale zcela oprimální pro účely profesionální, nebo kancelářské práce. Na 4K monitoru jsou obrázky zkrátka detailnější a vejde se více obsahu.

Závěr

Gigabyte G24F je monitorem zajímavým zejména pro kompetitivní hráče. Doporučujeme ho uživatelům, kteří ocení opravdu vysokou obnovací frekvenci, a to i na úkor rozlišení. Recenzovaný model podporuje 165 Hz a pro ně typické rozlišení FullHD. Dobře vyhoví pro tituly jako je CS:GO, Fortnite, Valorant a jiné, kde na počtu snímků záleží.

Se svou svítivostí 300 NITS se neřadí mezi nejzářivější obrazovky, ale spadá spíše do průměru. Funkčně nelze monitoru nic moc vytknout, když pomineme AdobeRGB, pokrývá i barevné gamuty relativně solidně. Pokud ale hledáte monitor s vyšším rozlišením a je pro vás bezdrátový přenos obrazu zajímavý, zaměřte se spíše na model HP U27 4K Wireless.

5 300 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Gigabyte G24F | Hodnocení: 82,9 %
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola je redaktorka pohybující se zejména v oblasti financí a technologií. Její nadšení do nových zařízení a gadgetů ji čas od času zavede i do světa gamingu, kde je kvalita monitorů alfou a omegou. S nimi má však zkušenost i v rámci svého povolání, které mimo jiné zahrnuje práci s grafikou či úpravu fotografií.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Gigabyte G24F

Gigabyte G24F

5 300 Kč Orientační cena