Recenze Samsung Smart Monitor M8 - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Samsung Smart Monitor M8

89,8 % Hodnocení
redakce

Další na zvážení

Monitory nad 24"

Klady a zápory

Klady

  • 10 bitový monitor s 99% pokrytím sRGB
  • Samostatné fungování bez počítače
  • Webkamera na magnetický konektor

Zápory

  • Chybí pokrytí prostoru AdobeRGB nebo DCI-P3
  • Velmi vysoká cena
15 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Samsung přinesl na jaře roku 2022 na trh levnější a vybavenější alternativu k monitorům od společnosti Apple. Displej s názvem Smart Monitor M8 v sobě proto spojuje čistý a minimalistický design, moderní vybavení a kvalitní VA panel. Ten má úhlopříčku 32 palců a rozlišení 3 840 x 2 160 pixelů. Jedná se tedy o poměrně velký model. Povrch obrazovky má matnou úpravu, výborný pozorovací úhel až 178 stupňů a běžnou obnovovací frekvenci 60 Hz.

Na první pohled je zřejmé, že se nejedná o nijak levný monitor. Pokud ale vezmeme v potaz veškeré vybavení a použité technologie a jako soupeře postavíme daleko dražší obrazovku Applu, Samsung na plné čáře vítězí. Svítivost obrazovky je typicky 400 NITů, bude dobře čitelná i v prosvětlené kanceláři. Zařízení zvládá 10 bitovou barevnou hloubku a výrobce slibuje kalibraci na 99% pokrytí barevného prostoru sRGB.

Prodlevu tvoří 4 milisekundy, což ve spojení s „kancelářskou“ obnovovací frekvencí napovídá, že není monitor určen pro náročné hráče. Pivotem tento model nedisponuje, podstavec ale dovolí nastavení výšky i naklápění, tedy v podstatě vše, co od stojanu většina uživatelů potřebuje.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Samsung

Typické využití

Kancelář, Online grafika

Úhlopříčka (")

32

Rozlišení (px)

3 840 x 2 160

Poměr stran

16:9

Typ panelu

VA

Povrch displeje

Matný

Prohnutí obrazovky

Ne

Obnovovací frekvence (Hz)

60

Jas (cd/m2)

400

Statický kontrast

3 000:1

Odezva (ms)

4

Barevná hloubka

10bit

s RGB

99

Pozorovací úhel (°)

178

Pivot

Ne

Charakteristika, funkce a konektivita

Boční a horní rámeček jsou úzké, pouze ten spodní podtrhuje celkový čistý design. Model Smart Monitor M8 má oproti monitorům Apple hned několik výhod. Tou největší je jeho podstata fungování, zařízení totiž dokáže fungovat samostatně i bez počítače. Výkon samozřejmě v takovém případě není nejvyšší, ale pro práci v sadě Microsoft 365 naprosto vyhovující.

Autonomní provoz se ale pyšní ještě celou řadou dalších zajímavých funkcí. Obrazovka totiž dobře poslouží i jako multimediální panel pro přehrávání videí, a to i ze streamovacích služeb, jako je Netflix či HBO MAX. Samozřejmostí je také fungování YouTube a dalších aplikací. Bezdrátově můžete přenášet obraz prostřednictvím AirPlay, Samsung DeX či klasického mirroringu. Vše můžete ovládat přiloženým ovladačem. Aby toho nebylo málo, nechybí nativní a samostatná podpora vzdáleného připojení.

Jihokorejští vývojáři ale přidali i něco, co konkurence nenabídne. Tím je magnetická připínací webkamera, která vám umožní využít monitor i bez připojení počítače pro konání videohovorů. Kamera se navíc připojuje pouze pomocí magnetických konektorů, funguje tedy podobně jako technologie MagSafe od Applu. Pokud chcete mít jistotu soukromí, kameru z monitoru prostě jen sundáte. Jako každý monitor s autonomním fungováním i Samsung Smart Monitor M8 disponuje reproduktory.

Parametr Tento produkt
Integrované reproduktory

Ano

Funkce FreeSync/G-Sync

Ne

Redukce blikání

Ano

Redukce modrého světla

Ano

TV tuner

Ne

Spotřeba SDR (W)

40

Spotřeba HDR (W)

75

Třída energetické účinnosti

G

Výška (cm)

41,9

Šířka (cm)

71,3

Hloubka (cm)

2,2

Hmotnost (kg)

4,4

Power Delivery

Ano, 65 W

Že se jedná o moderní přístroj po všech stránkách, dokazuje Samsung také konektivitou. Na zádech najdete 2 konektory typu USB-C, přičemž jeden z nich podporuje funci PowerDelivery. Díky tomu můžete připojit ultrabook, který se bude nabíjet, zatímco bude přenášet obraz. Vše na jednom jediném kabelu. Výrobce pak tyto dva porty doplnil o Micro HDMI, za který bychom jej normálně zkritizovali, ovšem pouze pokud by nebyl součástí balení. Kabel v krabici s monitorem najdete. Příslušenství připojíte pomocí Bluetooth.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

DisplayPort

Ne

DVI

Ne

VGA (D-sub)

Ne

USB

Ano

Připojení sluchátek

Ne

Názory uživatelů a dalších expertů

V době psaní této recenze (duben 2022) se na monitor dělaly ještě předobjednávky, nemůžeme tak shrnout názory uživatelů. Zaměřili jsme se proto na hlasy odborníků, a to zejména těch zahraničních. Samsung si touto obrazovkou u nich vysloužil téměř ryze kladné komentáře. S ohledem na kompletně moderní vybavení a velké množství funkcí téměř nikdo ani nezmiňuje vyšší cenu. Někteří z nich dokonce zmiňují, že takto dobře vybavený monitor ještě nikdy netestovali.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Klady tohoto modelu jsou na první pohled zřejmé, tím největším je naprosto všestranná vybavenost. Displej dokáže pracovat samostatně bez připojení počítače, a to nejen pro provoz sady Microsoft 365, ale také pro účely videohovorů, nebo sledování streamovacích služeb. Vývojáři volili doplnění monitoru o mangetickou webkameru se solidní kvalitou obrazu a možností snadného odpojení jediným pohybem. Displej je 10 bitový a nabídne pokrytí 99 % barevného prostoru sRGB.

S ohledem na vysokou cenu bychom ale očekávali, že se bude moci výrobce pochlubit i profesionálnějšími barevnými prostory, například 100% pokrytím DCI-P3 nebo AdobeRGB. Také svítivost obrazovky by mohla být o něco vyšší, i když je dostatečná. Cenu by to lépe odůvodnilo, ale to bychom byli už příliš kritičtí.

Porovnání s alternativami

Protože tímto modelem Samsung míří přesně na ty uživatele, kteří hledají alternativu s Apple Studio Display, monitory si v této kapilote srovnáme. Napřed je ale potřeba říci, že Apple Studio Display je předražený kus techniky, který stojí téměř dvakrát více než M8. Má ale i své výhody cílené na profesionály.

Varianta od výrobce s jablkem v logu se pochlubí 600 NITy svítivosti oproti 400 NITům Samsungu. To v praxi znamená, že na monitoru uvidíte obsah lépe, pokud bude místnost silně prosvětlená. Apple navíc nabídne také pokrytí barevného gamutu DCI-P3 pro profesionální grafiky, PowerDelivery s až 96 watty, vyšší rozlišení a otvory pro VESA držák. A to je vše, v ostatních parametrech vítězí model z Jižní Koreji. Je větší, dovede fungovat samostatně, pracuje se streamovacími službami, má snímatelnou webkameru a stále podstatně nižší cenovku. Z těchto dvou zařízení bychom doporučili volit Samsung.

Závěrečné shrnutí

Jestliže hledáte alternativu k drahému monitoru Apple Studio Display, model Samsung Smart Monitor M8 si na první pohled oblíbíte. Svým minimalistickým designem zapadá do jakékoliv sestavy zařízení Apple, nabízí však navíc samostatné fungování, přehrávání streamovacích služeb i magnetickou webkameru. Zařízení vyhoví také všem uživatelům, kteří hledají kancelářský monitor bez kompromisů. Díky pokrytí 99 % prostoru sRGB poslouží dobře také při tvorbě grafických materiálů určených pro virtuální prostor.

Pokud hledáte model specificky pro grafickou tvorbu, zaměřte se spíše na profesionální displej EIZO ColorEdge CS2420 s hardwarovou kalibrací barev a výborným pokrytím barevných gamutů.

15 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: Samsung Smart Monitor M8 | Hodnocení: 89,8 %

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Samsung Smart Monitor M8

Samsung Smart Monitor M8

15 000 Kč Orientační cena