Při hledání ideálního mopu si ze všeho nejdřív ujasněte, zda jej potřebujete jen pro domácí použití, nebo se jako profesionální uklízečka věnujete vytírání rozlehlých prostor. Mopy pro malé byty se od profesionálních úklidových sad liší jak materiálem a vybavením, tak i částkou, kterou na jejich nákup budete muset vynaložit.
Důležitým kritériem je materiál podlahy, na kterou mop budete používat. Různé podlahové krytiny mají různou odolnost vůči poškrábání, nesnesou agresivní čisticí prostředky nebo hrubé zacházení. Jiné typy podlah se zase vyznačují citlivostí na vodu a některým opravdu vadí přílišné namáčení. Zde je rozhodně vhodné věnovat pozornost systému ždímání a jeho účinnosti.
V neposlední řadě se můžete zaměřit i na detaily a drobné vychytávky. Je docela možné, že zde objevíte kritérium, které byste jinak nevzali v potaz, ale které vám pomůže vybrat lepšího kandidáta, nebo se naopak vyhnout maléru.
Jak vybrat mop stručně:
- Zvažte účel mopu – Stále populárnějšími se stávají mopy sprejové, ty se však hodí spíše pro rychlý každodenní úklid než pro měsíční gruntování.
- Nejdříve zvolte typ hlavice – S plochým mopem rychle vytřete rozlehlou plochu, s třásněmi se lépe dostanete do úzkých míst.
- Zjistěte, zda potřebujete odstředivý systém ždímání – Pomocí něj mop lépe vyždímáte, což oceníte zejména v případě, že je vaše podlaha citlivá na množství vody.
- Mrkněte na rukojeť – Jestli je dostatečně dlouhá, lehká a ergonomická nebo z příjemného materiálu.
- Vyberte materiál návleku – Bavlna zvládne vyšší teploty v pračce i silné čisticí prostředky, extra jemný návlek z mikrovlákna je zase citlivější k podlaze.
- Zamyslete se nad nádobou na vodu – Také ta totiž může být vylepšená například vypouštěcím ventilem nebo kolečky.
- Vyšperkujte detaily – Zamyslete se nad dalšími požadavky, které na mop máte.
Účel a plánované použití mopu
Hned na začátku bude vhodné ujasnit si frekvenci a náročnost úklidu, ze kterého pramení také očekávané zatížení mopu. Jiné požadavky můžete mít na mop, který používáte k častému vytírání bytu, jiné stanovisko pravděpodobně zaujmete k mopu určenému například na chatu, kde bude při méně častém pobytu větší množství prachu a kde děti každou chvíli vyběhnou do zahrady, odkud nanosí více špíny.
Na úvod vás seznámíme s několika základními pojmy.
Úklidová sada
Většinu produktů na trhu seženete v sadě. Ta zpravidla obsahuje mop, návlek a kbelík se ždímacím košem. Častým doplňkem jsou také další návleky z jiných materiálů sloužící k úklidu různých typů podlah. Výrobci se pomocí vychytávek předhánějí, kdo neoblíbenou práci co nejvíce ulehčí. U dražších modelů tak najdete teleskopickou rukojeť nebo dávkovač saponátu přidělaný ke kbelíku. Častější jsou také materiály, které vydrží náročnější zacházení, rukojeti z kovu nebo návleky z bavlny.
Spray mop
Najdete jej také pod označením „sprejový“ nebo „mop s rozprašovačem“. Specifický produkt, který se na trhu objevil v posledních letech a rozhodně není pro každého. Jedná se vlastně o samostatný mop bez kbelíku vybavený malou nádobkou připevněnou k rukojeti. Po stisknutí tlačítka či páčky rozprašovač nanese malé množství čisticí kapaliny přímo před mop.
Během vytírání se návlek zpravidla nesundává a nepere. Je tedy jasné, že tento typ mopu rozhodně není vhodný pro klasický týdenní úklid. Pokud si však potrpíte na podlahu bez jediné skvrnky a při každém ukápnutí běžíte pro hadr, sprejový mop se stane vaším oblíbeným pomocníkem. Je totiž lehký, skladný a rychle připravený k použití.
Základní rozdělení mopů podle typu hlavice
Prvním kritériem, které byste měli vzít v úvahu, je velikost a členitost vytírané plochy. Budete vytírat hlavně široké chodby a minimalisticky vybavené prostory? Nebo jste naopak milovníky útulných pokojíků plných nábytku? Existují dva typy hlavic – plochá a třásňová. Při tomto rozhodování vybírejte právě podle velikosti a členitosti podlahy.
Ploché mopy
Nízký obdélníkový mop je nejvíce podobný tradičnímu hadrem omotanému koštěti. Hůře se s ním vytírají úzká místa, takže tento typ oceníte, pokud je plocha, na kterou jej budete používat, málo členitá. Například je ideálním pomocníkem pro úklid chodeb a místností s minimem nábytku. K tomuto mopu si můžete dokoupit návleky z různých materiálů, což jej činí velmi univerzálním. Jen je důležité si pohlídat, zda nový návlek bude na váš plochý mop sedět.
Třásňové mopy
Naproti tomu mop s hlavicí plnou dlouhých třásní je volbou číslo jedna v členitých prostorech. Třásněmi jednoduše objedete každou jednu tenkou nožičku ozdobného stolku. Vhodnější jsou i na vytírání schodů. Existují dokonce hlavice ve tvaru trojúhelníku, které se lépe dostanou do rohů.
Třásně mají výbornou absorbci tekutin, což oceníte při likvidaci pohrom typu vyteklé pračky. Na druhou stranu v rozlehlých prostorách je tento typ hlavice méně efektivní, protože třásňový mop má menší stírací záběr než mop plochý. Navíc, třásně mohou u nekvalitních výrobků postupně vypadávat.
Typ hlavice | Výhody | Nevýhody | Vhodné typy prostor |
Plochá | + Velký záběr a rychlost vytírání
+ Různé typy vyměnitelných návleků + Elektrostatické návleky pro suché vytírání |
– Horší flexibilita v členitých prostorách
– Kolem nábytku hůře vytírá |
• Větší
• Méně členité |
Třásňová | + Flexibilnější
+ Delší třásně se dostanou všude + Výborná absorpční schopnost |
– Menší rychlost vytírání
– Nelze použít na suché vytírání – Riziko vypadávání třásní |
• Menší
• Více členité • Schody |
Systém ždímání
Systém ždímání je při výběru mopu naprosto klíčovým kritériem. Určuje, jak moc se při vytírání nadřete a zda na citlivou podlahu nenacákáte víc vody, než je vhodné. Obvykle je systém zabudován ve kbelíku a u některých mopů lze ovládat skrze rukojeť.
Klasické
Nejstarší a nejzákladnější systém, dnes využívaný zejména u levných mopů. Třásňovou nebo plochou hlavici namočíte, položíte do ždímacího košíku a vodu vymačkáte vlastní silou. Některé ploché mopy lze také sklopit pomocí vidlice ovládané z rukojeti a silou přitisknout jeden okraj k druhému. Takovým vyždímáním se samozřejmě nemusíte vždy zbavit vší přebytečné vody, je zde zapotřebí fyzické síly a o pohodlí při ždímání také nemůže být ani řeč.
Odstředivé
Toto ždímání používají mopy, kterým říkáme rotační. Také sem patří modely ploché i třásňové. Od klasických typů se liší tím, že mají hlavici upevněnou na rotačním kloubu. Při ždímání se kloub dokáže roztočit tak rychle, že ke zbavení se přebytečné vody využije odstředivou sílu. Rotační mopy tedy lze rychle a bez námahy vyždímat téměř dosucha (Zdroj: Wikipedie).
Tyto systémy se dělí na dva základní typy.
- Externí – Ždímací mechanismus je umístěn v kbelíku a spouští se sešlápnutím integrovaného pedálu.
- Zabudované – Zde se ždímání spouští v rukojeti pomocí páčky. Po jejím uvolnění můžete pohybovat rukojetí směrem dolů, čímž se ždímací koš roztočí.
Nádoba na vodu
U nádoby na vodu je nejpodstatnější systém ždímání, který už byl vysvětlen výše. Nyní se podíváme na další nabízené vychytávky.
- Kolečka – Umožňují jednodušší přesun kbelíku z místnosti do místnosti a šetří vaše záda.
- Ventil – Vypouštěcí ventil kbelíku je spíš taková třešnička na dortu. Díky němu však nemusíte kbelík převracet, což oceníte zejména u objemných a těžkých nádob. Rozhodně ale bude dobré pohlídat, aby vám například omylem nevypustily vodu zvědavé děti nebo abyste jej nenechali omylem otevřený.
- Dávkovač na čisticí prostředek – Stává se, že vám při lití saponátu do vody „ujede ruka“? Nebo naopak potřebujete trochu prostředku přidat a lahev je zrovna daleko? Pomůže vám dávkovač, který bude připevněný na kbelíku jezdit všude s vámi.
- Kbelík bez ždímacího koše – Možná z finančních důvodů zvažujete nákup samotného mopu bez kbelíku, nebo se vám koš rozbil. Pokud si vyberete mop, který se ždímá pomocí vidlice v rukojeti, bez ždímacího koše se obejdete.
- Dávkovací nádržka na vodu – Pakliže budete vybírat mop s rozprašovačem (tedy bez kbelíku a ždímacího systému), dívejte se na objem nádobky na vodu. Pohybuje se od 400 ml až do cca 800 ml.
Materiál návleku
Opět velmi důležitá kategorie. Návleky a třásně se vyrábějí z několika různých materiálů. Pokud máte doma víc druhů povrchů, vyplatí se koupit mop, ke kterému seženete i návlek pro jiný typ podlah.
- Bavlna – Je přírodní materiál. Velkou výhodou je, že bavlněný návlek můžete vyprat v pračce na 95 °C a neponičíte jej ani agresivním čisticím prostředkem. Hodí se tedy na silně znečištěné podlahy a odolné materiály. Většinou se označuje anglickým slovem „cotton“.
- Mikrovlákno – Jako materiál je mnohem citlivější než bavlna. Řada těchto návleků při praní nesnese teplotu vyšší než 30 °C, a pokud do pračky přidáte aviváž, riskujete poškození mikrovláken a zhoršení jejich schopností. Na druhou stranu nabízí návleky různé hrubosti, takže je možné použít je na všechny typy povrchů. Návleky na suché vytírání, které výborně poslouží například při úklidu chlupů vašich domácích mazlíčků, se také vyrábějí z mikrovlákna.
- Kombinace – Někteří výrobci nabízejí návleky z několika druhů vláken, hrubších i jemnějších. Hrubší vlákna lépe odstraní zaschlé nečistoty, jemnější vám zase pomohou zbavit se mastnoty. Návlek se pak stává velmi všestranným.
- Oboustranný mop z mikrovláken a žinylkových vláken – výhodou některých mopů je oboustranné použití. Z každé strany mají jiné typy textilií, a zatímco horní strana z mikrovlákna může sloužit pro běžné mokré vytírání, druhá strana s žinylkovými vlákny pak zajistí leštění a vytírání do sucha.
Materiál návleku | Klady | Zápory | Vhodný typ podlahy |
Bavlna | + Přírodní materiál
+ Lze prát na 95 °C + Můžete použít agresivní čističe |
– Jen na odolné podlahy | • Silně znečištěná
• Odolná vůči poškrábání a vlhkosti |
Mikrovlákno | + Hrubé i SOFT návleky
+ Elektrostatické návleky |
– Citlivé na teplotu praní
– Nesnese aviváž ani silné čističe |
• Podlaha citlivá na vlhkost nebo poškrábání |
Kombinace | + Odstraní zaschlé nečistoty i mastnotu | – Záleží na záporech kombinovaných materiálů | • Záleží na použitých materiálech |
Oboustranný – mikrovlákna/žinylková vlákna |
|
– Odvíjí se od záporů použitých materiálů | • Obvykle všechny včetně citlivých, ale záleží na použitých materiálech |
Materiál vytírané plochy
Podle materiálu vytírané plochy vybírejte materiál návleku. Některé podlahové krytiny jsou totiž citlivější než jiné. Abyste mohli vybrat mop, který materiál neponičí, bude nutné zjistit, jaké jsou klíčové vlastnosti vaší podlahy. Zejména si musíme ujasnit, které povrchy jsou choulostivé na množství vody a kterým nedělá dobře hrubý návlek.
- Dřevo, dřevěné parkety a laminát – Přírodní materiál, který se při přemokření ničí. Je tedy důležité vytírat téměř suchým mopem, ideálně s rotačním systémem ždímání. Protože dřevo je velmi citlivé, nejlepší službu vám udělají ploché mopy s jemným návlekem z mikrovlákna.
- Korek – Tento zajímavý materiál se stále víc dostává do popředí. I když se důkladně lakuje, stále je citlivý na vodu, takže i zde nejlépe poslouží perfektně vyždímané ploché mopy s jemným návlekem. Jak na parkety, tak i na korek používejte pouze speciální čističe doporučené výrobcem.
- Mramor, žula a leštěný kámen – Ačkoliv se může zdát, že kámen vydrží vše, tyto podlahy jsou velmi citlivé na poškrabání. Proto je důležité zaměřit se na materiál návleku mopu a zvolit ten z jemného mikrovlákna.
- Břidlice – Břidlice je typ hrubé kamenné dlažby. Není glazovaná a je porézní, takže vůbec nesnese mokré vytírání. Pořiďte si návlek z elektrostatického materiálu, který v sobě udrží prach. A nebo jednoduše podlahu vysajte. Na skvrny pak použijte výhradně speciální prostředky.
- Dlažba – Keramická dlažba má výbornou odolnost proti vodě i chemikáliím. Zde si pohlídejte, aby byl váš mop schopný vyčistit i spáry. Ideální jsou třásňové mopy, pokud jste odhodlaní používat plochý, pořiďte si k němu návlek s hrubší strukturou.
- PVC a vinyl – Tento materiál si naopak s vodou poradí. Vinylové desky jsou oproti PVC odolnější i vůči mechanickému poškození. Při výběru mopu je tedy možné řídit se jen členitostí povrchu – na velké plochy použít plochý mop, do pokojů s množstvím nábytku ten třásňový.
- Marmoleum a linoleum – Jsou materiály podobné PVC, ale z přírodních materiálů, takže je nutné s jejich údržbou postupovat opatrněji. I zde však můžete použít jak plochý, tak třásňový mop.
- Lité podlahy – Tento typ podlah byl až donedávna výsadou garáží, sklepů a komerčních prostor, dnes už si ale razí cestu i do moderních domácností. Jeho předností je absence spár a výborná odolnost. Mop tedy můžete použít téměř jakýkoliv.
- Plovoucí podlahy – Specifické plovoucí podlahy mohou být z různých materiálů. Plovoucími se nazývají, protože jsou položené na podkladu bez přilepení. Je tedy jasné, že místa se spárami budou extrémně citlivá na vodu. Takový materiál snese jen vytírání téměř suchým mopem, neobejdete se tedy bez rotačního systému ždímání a návleku z jemného mikrovlákna.
Materiál podlahy |
Citlivost na vodu | Citlivost na poškrábání | Vhodný typ hlavice | Vhodný materiál návleku |
Dřevo, dřevěné parkety a laminát | Vysoká | Vysoká | Plochá s rotačním systémem | Jemné mikrovlákno |
Korek | Vysoká | Střední | Plochá, rotační systém ždímání | Mikrovlákno |
Mramor, žula, leštěný kámen | Nízká | Vysoká | Jakákoliv | Jemné mikrovlákno |
Břidlice | Vysoká | Nízká | Plochá | Elektrostatické mikrovlákno |
Keramická dlažba | Nízká | Nízká | Třásňová | Bavlna nebo hrubé mikrovlákno |
Vinyl | Nízká | Nízká | Jakákoliv | Jakýkoliv |
PVC | Nízká | Střední | Jakákoliv | Jakýkoliv |
Marmoleum, přírodní linoleum | Střední | Střední | Plochá | Mikrovlákno |
Lité podlahy, beton | Nízká | Nízká | Jakákoliv | Jakýkoliv |
Plovoucí podlahy | Vysoká | Podle materiálu | Plochá | Podle materiálu |
Další vlastnosti mopu
Kromě klíčových kritérií, bez jejichž znalosti se jednoduše neobejdete, existuje i několik dalších drobností, které mohou ovlivnit používání mopu.
Materiál rukojeti
Zde platí jediný princip. Plast je lehký a méně odolný, kovové části jsou odolnější, ale mop se vám pronese. Některé mopy jsou také vybaveny ergonomicky tvarovaným zakončením, aby vám lépe padly do ruky.
Nastavitelná délka rukojeti
Teleskopickou rukojeť oceníte zejména tehdy, pokud bude mop sloužit několika lidem různé výšky. Pokud vám například při domácích pracích asistují vaše děti, zkratitelnou rukojetí jim to hodně ulehčíte. Prodloužením rukojeti se navíc můžete dostat i do hůře přístupných míst.
Šířka záběru
Šířka záběru je rozměr nejdelší strany hlavice mopu. Zde tedy opět vezměte v úvahu velikost stírané plochy a úzká zákoutí, kam se rozměrnější produkt nemusí vejít. Současně ale také zvažte, kdo bude mop v domácnosti používat. Mop se širokým záběrem sice rychleji setře větší plochu, avšak na jeho manipulaci bude potřeba více síly a jistý grif.
- Mop se šířkou záběru okolo 25 cm – Tyto úzké mopy jsou vhodné do menších domácností či vybraných místností, kde není příliš prostoru na manipulaci. Díky užší mopovací hlavě se s nimi snadno dostanete i do drobných zákoutí.
- Mop se šířkou záběru cca 35 cm – Průměrně velké mopy se hodí do všech typů domácností. Zabírají poměrně velkou plochu, a tak je úklid s nimi hezky svižný. Současně se s nimi ale dostanete i do běžných rohů.
- Mop se šířkou záběru cca 45 cm – Velké mopy jsou na manipulaci sice náročnější, ale úklid s nimi rychle odsýpá a velkou plochu máte vytřenou raz dva. Neporadí si ale s těsnými prostory v domácnosti.
Náhradní díly
Tady jde spíš o vlastnosti a možnosti výrobce než-li samotnéhomopu. Zejména pokud se rozhodnete investovat do dražšího mopu, oceníte, když k němu v případě rozbití seženete i náhradní díly, a nebude tak třeba kupovat celou úklidovou soupravu znovu. Základem je, pokud se dá dokoupit alespoň mop nebo kyblík zvlášť. Mnoho výrobců však jde dál a nabízí například:
- náhradní rukojeti,
- hlavice mopu s kloubem,
- třásně či návlek,
- náhradní ždímací koš,
- šlapací mechanismus pro rotační mopy.
Speciální čisticí prostředky
Rovněž jde spíše o možnosti samotných výrobců, ovšem speciální čisticí prostředky si můžete bez problémů pořídit i k mopu jiné značky. Vyplatí se po nich sáhnout, protože povětšinou obsahují velmi účinné receptury, které si v kombinaci s kvalitním mopem poradí s odolnými i zaschlými skvrnami i mastnotou. Speciální prostředky ale také často slouží jako ochrana pro citlivé typy podlah, antibakteriální vrstva či pro zvýšený lesk povrchů po vytírání.
Cena
Mopy na podlahu se nabízejí v širokém cenovém spektru. Ať už se chystáte investovat větší částku, nebo chcete na mopu šetřit, rozhodně si vyberete.
Cena do 400 Kč
V této kategorii se pohybují spíš levnější mopy na vytírání , přičemž robustnější modely jsou povětšinou bez kbelíku. Najdete zde i úklidové sady s kyblíkem, který je ale obyčejný, a tak se při ždímání budete muset spolehnout na vlastní sílu.
Cena od 400 do 1 000 Kč
V této kategorii se pohybuje většina kvalitních mopů s dobrými vlastnostmi. Na výběr budete mít ze spousty produktů s pokročilým odstředivým ždímáním a teleskopickou rukojetí. V tomto cenovém rozhraní si vyberete i kvalitní mop s rozprašovačem, který šetří čas i energii, protože při vytírání s sebou netaháte kbelík s vodou.
Cena nad 1 000 Kč
Pokud sháníte profesionální špičkový mop, najdete jej v této cenové kategorii. Povětšinou jde o úklidové sady, kteréjsou vybaveny kolečky, dávkovači na saponát a často obsahují náhradní návleky. A pokud chcete posunout péči o svou podlahu ještě o stupeň výše, najdete zde i nějaké další a pokročilejší přístroje.
Další pomocníci při vytírání
Ačkoliv většině lidí obyčejný mop na vytírání bohatě postačí, byla by škoda nezmínit některé produkty na trhu, které jdou s usnadněním domácích prací ještě dál.
- Parní mopy – Vzhledem jsou podobné sprejovému mopu, na rozdíl od něj však využívají horkou páru. Ta je v uvolňování nečistot mnohem účinnější, proto není třeba používat žádný čisticí prostředek. Navíc se při používání parního mopu nevíří prach, takže jej oceníte i tehdy, kdy máte doma alergika či astmatika.
Stejně jako v případě sprejového mopu, i zde však platí pravidlo, že parní mop neslouží k vytírání stoleté špíny – návlek se během vytírání příliš často nemáchá a na silně zaneřáděné podlaze by tedy mohl zanechat šmouhy. - Robotické vysavače – Jsou sice primárně určené k vysávání, řada z nich však disponuje i režimem vytírání. Zde však platí, že funkce je to spíš doplňková. Robotický vysavač dokáže vytřít drobné nečistoty, ty odolnější mu však mohou působit problém. Na trhu se pomalu objevují i robotické mopy, které by tuto činnost měly ovládat lépe, zatím jsou však spíše raritou.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.