Menu

Mora VTS 545 BX – Recenze, testy a srovnání

70,1 % Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii S párou jako doplňkovou funkcí

Klady

  • Trouba s parní funkcí
  • 1 teleskopický rošt
  • Dětský zámek
  • Čištění Eco Clean

Zápory

  • Menší využití parní funkce
  • Bez ECO programu
  • Nemá horkovzdušný ohřev
  • Bez dotykového ovládání
10 000 Kč Orientační cena

Základní charakteristika

Vestavná trouba Mora VTS 548 BX je v rámci své cenové kategorie tou nejlepší možnou volbou, pokud hledáte model s přídavnou parní funkcí. Díky své cenové dostupnosti se hodí i pro nenáročné uživatele, pro které je hlavní prioritou nízký rozpočet. I přesto však nabídne širokou funkční výbavu a nadstandardní objem 77 litrů, s jehož hodnotou patří v rámci našeho srovnání k těm největším. Vysokých provozních nákladů se přitom bát nemusíte, protože i přes velkolepý objem nedochází ke zvýšení spotřeby energie na cyklus. Optimalizaci spotřeby energie navíc podporuje i integrované osvětlení, díky kterému nemusíte troubu otevírat, pokud byste chtěli zkontrolovat stav uvnitř.

Trouba je vhodnou volbou pro velké rodiny, které ocení přípravu jídel společně s XXL plechy se šířkou 46 cm. Díky klenutému tvaru se dovnitř vejde hned 5 plechů najednou, takže můžete připravit skutečně velké porce jídel. Využít zde můžete také víceúrovňové pečení, a to hned v 5 úrovních, čímž tento model zastiňuje i leckterou dražší konkurenci. Manipulaci s plechy navíc usnadňuje 1 teleskopický rošt, přičemž výsuvné rošty nejsou mnohdy ani u dražších modelů vždy samozřejmostí (pozor ovšem na to, že v rámci základní konfigurace je zde teleskopický rošt pouze 1).

Co se týče parní funkce, je zde spíše doplňková a dle výrobce se hodí především pro přípravu pečiva s křupavým povrchem. Tím tento model za dražší konkurencí spíše zaostává. Bohužel zde nenajdete funkci pro možnost vaření vakuovaných potravin, kterou vynikají spíše dražší modely, ani teplotní sondu, která by za vás pohlídala optimální teplotu propečení, za tyto vymoženosti byste si museli připlatit.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Mora

Objem (l)

77

Energetická třída

A

Spotřeba při běžném pečení (kWh)

0,97

Spotřeba při horkovzdušném pečení (kWh)

0,82

Počet programů

12

Kruhové topné těleso

Ano

Pravé parní vaření

Ne

Gril

Ano

Rozmrazování

Ano

Teplotní sonda

Ne

Sous vide

Ne

Výsuvné rošty

Ano (1 ks)

Chladná dvířka

Ne

Ovládání

Zamačkávací knoflíky

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

V době psaní této recenze (květen 2023) sklízí vestavná trouba českého výrobce Mora vesměs samá pozitivní uživatelská hodnocení. O velké míře spokojenosti mimo jiné svědčí také fakt, že na portále heureka.cz trouba sklízí vynikající 100% průměr všech hodnocení. Uživatelé si nejvíce chválí jednoduché ovládání a spoustu programů, díky kterým má trouba v kuchyni pestré využití. Kladně hodnotí také přídavnou parní funkci, díky které lze upéct výborně křupavé pečivo, a vyzdvihují také pečicí program na pizzu, při němž trouba dosahuje úctyhodných 300 °C.

Na druhou stranu někteří negativně hodnotí fakt, že trouba nemá podsvícené knoflíky, což znemožňuje ovládání při nižší míře světla (trouba má však integrované osvětlení uvnitř, které by mohlo částečně pomoci, pozn. redakce). V jedné recenzi pak uživatelka zmiňuje nefunkční úpravu povrchu proti otiskům prstů, která je výrobcem v oficiálním popisku uvedena.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Hlavní výhodou této multifunkční trouby s parní funkcí je jednoznačně velký objem 77 litrů, se kterým patří v rámci našeho srovnání k největším a převyšuje jím i značně dražší modely. Další výhodou je také celkem 12 programů, což je v rámci dané kategorie nadprůměrná hodnota. Mezi nimi nechybí například program na pizzu, při němž trouba dosahuje 300 °C, což například u čistě parních trub nenajdete.

Na druhou stranu ale trouba nemá tak velkou využitelnost parní funkce, která je zde doplňková a slouží zejména pro pečení křupavého a zároveň vláčného pečiva. Vzhledem k nízké pořizovací ceně je proto trouba vhodnou volbou pro méně náročné uživatele, kteří hledají multifunkční spotřebič do domácnosti a parní funkci ocení jen jako praktický doplněk pro občasné využití. Chybí zde také bezpečnostní chladná dvířka a poměrně využitelná teplotní sonda, kterou leckterá konkurence oplývá. Byť trouba nabízí extra objem a díky svému klenutí hned 5 úrovní (pro vložení 5 plechů), najdete zde bohužel jen 1 teleskopický rošt.

Porovnání s alternativami

Vestavná trouba Mora VTS 548 BX je vhodným řešením zejména pro nenáročné uživatele, kteří nehledají model s pravým parním vařením. V tomto případě je pára jen doplňkovou funkcí u pečicích programů. Pokud by vám nevadilo investovat vyšší částku a ocenili byste větší využití páry, pak za zvážení stojí vestavná trouba Samsung NV7B4455UAB, která nabízí pestřejší paletu funkcí a větší využitelnost. Má také srovnatelně velký objem, ovšem stojí zhruba dvakrát více. Alternativně vám můžeme doporučit také Electrolux EOD6P71X, která navíc nabídne i teplotní sondu pro snazší kontrolu správné teploty propečení.

Závěrečné shrnutí

Vestavná trouba Mora VTS 548 BX se skrze svou nižší pořizovací cenu hodí zejména pro ty uživatele, pro které je stěžejní nízký pořizovací rozpočet a nelpí na propracovanosti parní funkce, která je zde spíše doplňková. I přes nízkou cenu však trouba nabídne velkolepý objem 77 litrů, s nímž v našem srovnání patří k největším. Disponuje navíc hned 12 programy, mezi nimiž nechybí například speciální program pro pizzu nebo mražené potraviny, bohužel zde ale chybí poměrně zásadní funkce horkovzdušného ohřevu. Vzhledem k nízké ceně je však funkční výbava adekvátní a skrze objem se trouba hodí i do velké rodiny.

10 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Mora VTS 545 BX | Hodnocení: 70,1 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva má coby redaktorka již řadu zkušeností s výběrem a srovnáváním produktů, které zúročuje také u parních trub. Díky tomu, že při práci využívá nejen výsledky nejrůznějších testů, ale bere v potaz i uživatelské a odborné recenze, může doporučit vhodnou parní troubu různým skupinám uživatelů – ať už je pro vás stěžejní pořizovací cena a provozní náklady, nebo funkční výbava a celková využitelnost v kuchyni.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Mora VTS 545 BX

Mora VTS 545 BX

10 000 Kč Orientační cena