Test nejlepších řetězových motorových pil a jak je vybrat

Obrázek řetězové motorové pily

Motorová pila je nepostradatelným pomocníkem při práci kolem domu, v lese a v rámci každoročního zpracování palivového dřeva. Toho je však dosaženo pouze za předpokladu, že si pořídíte kvalitní a správný model pily, který bude do nejmenšího detailu odpovídat vašim požadavkům na konkrétní úkony.

Pokud si nejste jisti nákupem, začtěte se do našeho článku. Ten vám během několika minut dokáže odpovědět na otázku, jak vybrat řetězovou motorovou pilu. Zjistíte, jaké jsou dostupné typy motorů, obecné kategorie těchto výrobků a budete vědět, na jaké parametry motorové pily se zaměřit.

Poradíme vám s volbou, která pro mnoho z vás může být doslova nelehkým úkolem. Přineseme vám řadu tipů, doporučení, ale také rad souvisejících s údržbou a ochrannými pomůckami. Vyberte si novou motorovou pilu na základě přehledných, stručných a obsahově hodnotných informací.


Nejlepších 10 motorových pil dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název pily

Typ pohonu

Délka lišty (cm)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled řetězové motorové pily Husquarna 445

Husqvarna 445

benzínový

33

11 700 Kč

Malý náhled řetězové motorové pily Makita UC3541A

Makita UC3541A

elektrický

35

3 000 Kč

Malý náhled řetězové motorové pily Riwall RPCS 5545

Riwall RPCS 5545

benzínový

45

4 000 Kč

Malý náhled řetězové motorové pily Fieldmann FZP 2020-E

Fieldmann FZP 2020-E

elektrický

40

2 400 Kč

Malý náhled řetězové motorové pily GTM GTC 56

GTM GTC 56

benzínový

45,5

5 000 Kč

Malý náhled řetězové motorové pily Narex EPR 35-20

Narex EPR 35-20

elektrický

35

3 200 Kč

Malý náhled řetězové motorové pily Hecht 45

Hecht 45

benzínový

40

2 400 Kč

Malý náhled řetězové motorové pily Husquarna 135

Husqvarna 135

benzínový

35

6 400 Kč

Malý náhled řetězové motorové pily Makita UC3551A

Makita UC3551A

elektrický

35

4 400 Kč

Malý náhled řetězové motorové pily GTM GTC 38

GTM GTC 38

benzínový

35

3 500 Kč

Testování a recenze motorových pil pro rok 2018

V současnosti pracujeme na velkém testu motorových pil, jeho předpokládané vydání je v druhé polovině roku 2018. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných motorových pil. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o pily, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní pilu, o kterou se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat motorovou pilu

1. Typ motoru

2. Délka lišty, výkon a hmotnost

3. Kategorie pil

4. Praktické tipy

5. Údržba motorové pily

6. Ochranné pomůcky

7. Ceny

Při výběru motorové pily musíte být dostatečně obezřetní, protože na trhu existuje velká spousta modelů určených k odlišnému použití. Před samotným nákupem byste si měli položit několik zásadních otázek typu – Jak často budu s motorovou pilou pracovat? Kde ji budu primárně používat? Jakých rozměrů bude dřevo, které plánuji zpracovávat? Budu využívat pilu na kácení stromů?

Odpovědi na tyto otázky ve spojení s našimi informacemi vás zavedou k tíženému výsledku a vy budete vědět, jaká motorová pila je vhodná právě pro vás. Seznámíme vás s používanými typy a vůbec celkovou kategorizací pil v závislosti na tom, k čemu je chcete užívat.

Přestaňte dřevo kolem sebe zpracovávat za pomoci ručních pil a vyberte si pilu motorovou, která za vás odvede spoustu práce a ušetří hodně drahocenného času. Pusťte se do požadované volby prostřednictvím následujících odstavců.


1. Typ motoru

Na úvod by to chtělo malé vysvětlení principu fungování motorové pily, i když většina čtenářů pravděpodobně tuší, oč jde. Pila se skládá z několika částí. Základem všeho je motor pohánějící řetězku a ozubené kolečko. To následně pohání řetěz, s jehož pomocí řežete dřevo odpovídajícího průměru. Přenos točivého momentu z motoru na řetěz zajišťuje spojka.

Jak asi můžete správně tušit, jednou ze základních částí motorové pily je právě onen zmiňovaný motor, který je dostupný ve dvou odlišných vyhotoveních.

 • Elektrický motor
 • Benzínový motor

Elektrický motor

Elektrické pily jsou primárně určeny pro lidi, kteří nemají vyšší nároky na řezání dřeva a pilu využívají jen v okolí svého domu k pořezání či zaříznutí nejrůznějších dřevin. Úmyslně zmiňujeme část „v okolí domu“, protože jak naznačuje pojmenování této kategorie pil, k jejich plnohodnotnému provozu je zapotřebí elektřina. Jen stěží s nimi vyrazíte do lesa.

Elektromotor na rozdíl od toho benzínové nedisponuje přemírou výkonu, což se samozřejmě promítá nejenom do délky lišty, ale také způsobu užití. Průměrný výkon se pohybuje kolem 1,8 kW až 2,2 kW. Obvyklé délky lišt jsou cca 30 – 40 centimetrů, což odpovídá zpracování dřeva o průměru do 40 cm.

K výhodám elektrických pil patří bezpochyby jejich nižší pořizovací náklady. Elektromotor se vyznačuje daleko tišším chodem, nezanechává za sebou žádné zplodiny a má v podstatě bezúdržbovou konstrukci.

Určitou odnoží elektrických pil jsou ty akumulátorové, které jsou poháněny z připevněné baterie, již je třeba pravidelně dobíjet. Nemusíte se tak omezovat přívodním kabelem. Nutno podotknout že jejich výkon je minimální a délka lišt dosahuje maximálně 10 - 15 centimetrů.

Benzínový motor

Plánujete-li motorovou pilu využívat častěji i mimo dosah elektrické zásuvky, pak zvolte benzínový model. Spalovací motor se vyznačuje svou mobilitou a podstatně vyšším výkonem, nežli jaký najdeme u elektrického motoru.

Pořídit si můžete motorové pily s delší lištou a výkonem až několika koní. Ty si bez sebemenšího problému poradí s dřevem o průměru nad 70 centimetrů. I proto jsou benzínové pily daleko častější výbavou domácích kutilů a lidí navštěvujících pravidelně lesy a nejrůznější dřevěné porosty.

Také benzínový motor má bezpochyby své nevýhody, mezi něž patří výfukové zplodiny, vyšší hmotnost a samozřejmě i výraznější hluk. Možnosti takového výrobku jsou však daleko bohatší, než se může na první pohled zdát.


2. Délka lišty, výkon a hmotnost

Při výběru motorové pily se setkáte pravděpodobně se třemi základními parametry, které budou hrát při nákupu tu nejpodstatnější roli. Pojďme si je trochu více popsat, abyste byli schopni následně zjistit, jaká kategorie pil je pro vás vyhovující.

Délka lišty

Lišta je prvkem, který vyčnívá z těla pily a na němž běhá řetěz, jímž řežete dřevo. Při volbě konkrétního produktu vás bude zajímat především délka této lišty. Ta do značné míry prozrazuje, jak silný průměr kmene budete moci řezat.

Délka lišty začíná na 35 centimetrech a u benzínových pil dosahuje až 50 centimetrů. U elektrických pil je ideální hodnotou 35 centimetrů, maximálně 40 centimetrů. Hned si povíme proč.

S délkou lišty samozřejmě narůstá i požadavek na celkový výkon, protože při řezání větších průměrů dřeva dochází k výraznějšímu tření. A to se podepisuje právě na úbytku výkonu. Chcete-li delší lištu, potom úměrně s ní zvyšujte také výkon motorové pily.

Pro vaši představu - s délkou lišty 40 centimetrů jste schopni pohodlně řezat dřevo o průměru 50 centimetrů.

Výkon

Nyní se přesuneme k výkonu, o jehož přímé úměře s velikostí lišty jsme si pověděli o pár řádků výše. Zde myslete na jediné. Navrženému výkonu musí odpovídat i přiměřená délka lišty, aby nedošlo k poddimenzování síly motorové pily neboli koňských sil označovaných HP (1 HP = 0,746 kW).

Výkon motorových pil započíná na hranici 1 kW a u profesionálních zařízení může dosahovat až 4kW.

Hmotnost

Třetím slibovaným parametrem je váha, která do značné míry rozhoduje o celkovém komfortu při řezání. I v tomto případě je třeba hledat přímou úměru mezi výkonem a hmotností. Pokud si zakoupíte profesionální výkonnou pilu, můžete se dostat k hmotnosti až 10 kilogramů. U běžných modelů to bývá v průměru mezi 4,5 – 6,5 kilogramy.


3. Kategorie pil

Nyní když víte, s jakými základními parametry kalkulovat při nákupu motorové pily, je nejvyšší čas, seznámit vás s dělením těchto výrobků na základě jejich užití. Z tohoto pohledu narazíte na tři kategorie, do nichž spadají produkty s velice obdobnými technickými vlastnostmi:

 • Hobby motorové pily
 • Farmářské motorové pily
 • Profesionální motorové pily

Hobby motorové pily

Nejnižší a zároveň i nejlevnější třída motorových pil, čemuž samozřejmě odpovídá jejich primární užití. Hobby pilku si pořídíte v případě, že potřebujete čas od času prořezat ovocné stromy na zahradě, k čemuž se vám mimochodem hodí lehčí pracovní nástroj. Zároveň si chcete připravit omezené množství palivového třeba v menším průměru.

Benzínové hobby motorové pily se vyrábí v motorizaci cca 30 až 50 kubických centimetrů. Délka lišt se pohybuje kolem 30 až 37 centimetrů. V této kategorii můžete samozřejmě narazit na opravdu levné modely i značkové výrobky.

V průměru se pyšní následující výbavou – odpružení je obvykle řešeno jen gumovými silentbloky, základ posléze tvoří klasický primer, tedy možnost natlačit benzín do válce za pomoci gumového balónku. Dost často objevíte produkty, u nichž do jisté míry převažují plastové díly s kratší životností.

Pořizovací náklady hobby motorových pil startují na 4 000 Kč až 5 000 Kč.

Farmářské motorové pily

Nyní se dostáváme o kategorii výše. Jsou to farmářské pily, mnohdy označované, jako poloprofesionální nástroje. Jejich využití je mnohem širší a zvládnou udělat daleko více práce. Hodí se nejenom k náročnější a častější přípravě palivového dřeva, ale poslouží vám i při kácení stromů menšího průměru.

Tento všestranný výrobek lze označit za zlatou střední třídu, čemuž samozřejmě odpovídají i jednotlivé parametry. Objem benzínového motoru očekávejte v rozmezí od 50 do 70 kubických centimetrů. Průměrná délka lišty je cca 45 centimetrů. Výjimkou však není ani možnost výměny lišty za delší, pakliže motorová pila disponuje odpovídajícím výkonem. Lišty ostatně můžete měnit dle vlastních potřeb a aktuálního užití pilky.

Ve prospěch farmářských pil hovoří vyspělejší technologie a lepší zpracování jednotlivých dílů. K obsluze daných částí nebudete kupříkladu potřebovat jakékoliv přidružené nástroje. Těšit se můžete na propracovaný systém odpružení, automatický sytič nebo praktický dekompresní ventil, s nímž se vám bude pilka startovat daleko snáze. Výjimkou nejsou ani elektronické jednotky pro řízení chodu motoru.

Ceny farmářských pil se obvykle pohybují kolem 10 000 Kč až 19 000 Kč.

Profesionální motorové pily

Tu nejvyšší třídu tvoří profesionální pily uzpůsobené pro každodenní několikahodinový provoz. Tomu samozřejmě odpovídá i celkové zpracování výrobků, kam patří použití těch nejlepších materiálů promítajících se do celkové životnosti produktu.

Zmínit je třeba určitě patřičný výkon, na nějž má vliv motor s maximální hranicí kolem 120 kubických centimetrů. Tomu odpovídají i délky lišt. Příjemná může být například funkce automatické detekce optimálního výkonu nebo vyhřívané rukojeti. Ty oceníte hlavně v zimě.

Profesionální motorové pily si běžně poradí s kácením stromů se silnějším kmenem. Pořizovací náklady započínají na 20 000 Kč a mohou se přehoupnout přes částku až 40 000 Kč.


4. Praktické tipy

Pokud se má motorová pila stát výhodnou investicí do let budoucích a zároveň praktických nástrojem s dlouhou životností a jednoduchou obsluhou, pomůže vám určitě několik tipů, jak toho docílit. Při pořizování pily se zaměřte na následující parametry.

 • Životnost motoru prodlužuje aplikování vnitřní vrstvy zvané nikalis. Motor vydrží až desetkrát více než v případě její absence.
 • Místo plechového výlisku vsaďte spíše na kovové provedení kliky.
 • Pakliže to stroje ve vámi zvolené cenové hladině umožňují, dejte přednost dvou pístním kroužkům, které se vyznačující vyšší těsností spalovacího prostoru nežli kroužek jeden.
 • Praktičtější, snazší, a hlavně rychlejší je napínání řetězu z boku motorové pily.
 • Vsaďte na nylonový vzduchový filtr. Ten má daleko menší propustnost nečistot, než filtr molitanový.
 • Jestliže vám to finanční možnosti dovolí, volte řetězku s výměnným kroužkem, která předčí řetězku hvězdicovou. Minimálně v tom, že není třeba měnit celé pohonné ústrojí, což snižuje náklady na provoz. Obě dvě řešení mají obdobnou životnost pro výměnu – vydrží cca čtyři řetězy.

5. Údržba motorové pily

Každý, kdo někdy pracoval s motorovou pilou, jistě moc dobře ví, jak tento nástroj vypadá po několikaminutovém, natož několikahodinovém řezání dřeva. Většina důležitých částí je zanesena pilinami a mnohdy také olejem. Aby vám pilka vydržela co nejdéle a byla ve stejně dobré kondici, vyplatí se po každém řezání provádět jistou údržbu. Níže uvádíme pár základních kroků, jimž se určitě nevyhýbejte.

 • Lišta – po každém řezání z lišty odstraňte všechny nečistoty, a to nejenom z povrchu, ale i v kolejnici, kde běhá řetěz. Důležitá je část mazacích kanálků a vodicí hvězdice. Pokud máte již opotřebovaný řetěz a musíte jej nabrousit, je dobré lištu připevnit k pilce vzhůru nohama. To samé pak provedete při dalším ostření řetězu – zkrátka lištu pravidelně otáčet.
 • Vzduchový filtr – ten je obvykle umístěn pod horním krytem motorové pily. Pro její bezproblémový chod by měl být udržován stále čistý, proto ho nezapomínejte pravidelně vyfoukat, například za pomoci vzduchového kompresoru. Podrobit ho můžete také očistě pod vodou, nutné je však provést jeho důkladné vysušení.
 • Zapalovací svíčky – pro správný běh motoru je zapotřebí, aby svíčky házely dobrou jiskru, proto občas zkontrolujte i je. Svíčky nesmí být zaolejované.
 • Řetězka – V rámci důkladnější údržby byste neměli zapomínat ani na řetězku, kterou je možné odmontovat a celý prostor kolem ní patřičně vyčistit. I v tomto případě vám práci může usnadnit použití vzduchového kompresoru.

Nakonec nesmíme zapomenout ani na jednu z velice důležitých rad na závěr. A tou je správné napnutí řetězu mající vliv na celkový průběh řezání i bezpečnost. Řetěz by měl být utáhnut tak, abyste s ním mohli volbě pohybovat. Jeho napnutí musí být takové, že jej od vodící lišty napnete maximálně do viditelné poloviny vodícího článku na řetězu.

 • Elektrická trouba s klasickým ohřevem
 • Horkovzdušná trouba
 • Parní trouba

6. Ochranné pomůcky

Každý jistě správně tuší, že motorová pila je pracovním nástrojem, při jehož používání může dojít lehce k nepříjemnému úrazu. Proto byste měli dbát na patřičnou bezpečnost práce, jíž samozřejmě zvýšíte za pomoci odpovídajících pracovních pomůcek.

 • Pracovní rukavice
 • Ochranné brýle
 • Sluchátka
 • Ochranné mřížky na obličej
 • Kompletní ochranné přilby

7. Ceny

V kapitole zaměřené na kategorie pil (hobby, farmářské a profesionální) jsme se již obecně zmínili o cenových rozsazích jednotlivých skupin. Nyní zkusíme být trochu konkrétnější a nastíníme vám, co za danou peněžní sumu můžete získat. V nabídce je určitě velká spousta výrobců, kteří pokrývají segment amatérského pracovního náčiní i profesionálních nástrojů pro náročné řezání dřeva. Jmenovat lze značky Still, Husquarna, Dolmar, Oleo-Mac či Makita.

Cena do 10 000 Kč

Nejste-li na řezání dřeva příliš a potřebujete motorovou pilu spíše pro občasnou práci, určitě si v této cenové hladině vyberete. Pestrá nabídka bude jak z pohledu benzínového, tak elektrického motoru. Vzhledem k tomu, že jde o pilky menšího provedení s lištou kolem 35 – 38 centimetrů, bude tomu samozřejmě odpovídat i menší hmotnost kolem 4 – 7 kilogramů.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

V této kategorii již narazíte a zmiňované „farmářky“. Téměř ve všech případech se bude jednat o benzínové provedení. V rámci výkonu se budete pohybovat v rozmezí od 2,2 kW do 3,4 kW. Standardně bude převládat použití lišty s délkou 39 – 45 centimetrů. Vstupní investice se úměrně promítne také do kvality zpracování jednotlivých dílů.

Cena nad 20 000 Kč

Za tuto cenu budete pomalu přecházet z farmářských pilek na ty profesionální uzpůsobené pro náročné použití. Výkon benzínových motorových pilek je dokonce za hranicí 3,5 kW. Těšit se můžete na možnost výměny lišt, jejichž délky dosahují až 50 centimetrů. Celková hmotnost takové pily může být i 10 kilogramů.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test motorových pil
Průměrné hodnocení 3.7 z 39 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít