Porovnávací test a recenze
nejlepších motorových pil

Aktualizováno:
Srpen 2019
Autor:
Daniel Hrbolka

STIHL MS 362

Vítěz porovnání

Top produkt z motorových pil

Jakou motorovou pilu vybrat dle srovnání

Ve výběru nejlepších produktů jsme se zaměřili na motorové pily. Z důvodu velkých rozdílností mezi benzínovými pilami a těmi s elektrickým pohonem jsme se ve výběru zaměřili pouze na jeden druh. Zahrnuty jsou tedy pouze pily, které disponují benzínovým motorem, ty se u zákazníků obecně těší větší oblíbenosti a jsou žádanější. V budoucnu pro vás plánujeme provést srovnávací test i pil fungujících na elektrický pohon.

Při výběru jsme postupovali stejně jako by učinil zákazník dokonale informovaný o trhu motorových pil. Za nejdůležitější parametry, které je vhodné při výběru zohlednit, lze považovat výkon pily a kvality jejího motoru, které se přímo promítají do její síly a schopnosti lehkého řezání. Důležitá je také hmotnost, která je naprosto klíčová pro snadnou manipulaci s pilou. Zohlednili jsme také parametry týkající se lišty a objemu palivové či olejové nádrže a nezapomněli jsme na funkce a vybavení pily.

Na této stránce tak můžete najít výsledek našeho výběru v interaktivní tabulce, kterou je možné seřadit podle hodnot jednotlivých parametrů přesně podle vašich preferencí. Toto seřazení provedete jednoduše kliknutím na název vybraného parametru a docílíte tím seřazení produktů v tabulce podle vašeho filtru. Každé z pil je věnována také samostatná recenze, kterou je možné zobrazit kliknutím na název nebo obrázek vybraného produktu. Pokud se pak nechcete řídit naším srovnáním nebo si nejste jistí správným pochopením některého z parametrů, doporučujeme vám navštívit také našeho nákupního poradce „Jak vybrat motorovou pilu“.


Nejlepší motorové pily dle srovnání

Motorové pily

Varianta výběru
Nejlepší motorové pily
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP produkt

Motorové pily

 • Velký výkon i objem motoru
 • Objemná nádrž na palivo
 • Vysoká cena
 • Lehce vyšší hmotnost

21 500 Kč

Zobrazit nabídky
1.

Cena/výkon

Motorové pily

 • Nízká cena
 • Méně kvalitní konstrukce

4 000 Kč

Zobrazit nabídky
2.

Dostupný produkt

Motorové pily

 • Nízká cena
 • Vysoká hmotnost

2 500 Kč

Zobrazit nabídky
3.

Další na zvážení

Motorové pily

 • Dobrá vybavenost
 • Vyšší cena

6 000 Kč

Zobrazit nabídky
4.

Další na zvážení

Motorové pily

 • Poměr ceny a výkonu
 • Vyšší hmotnost

2 800 Kč

Zobrazit nabídky
5.

Další na zvážení

Motorové pily

 • Všeobecně nadstandardní výbava
 • Kratší lišta
 • Vyšší cena

6 500 Kč

Zobrazit nabídky

Srovnání parametrů nejlepších motorových pil

Recenze STIHL MS 362 STIHL MS 362 Recenze RIWALL RPCS 5545 RIWALL RPCS 5545 Recenze HECHT 45 HECHT 45 Recenze Makita EA3500S Makita EA3500S Recenze RIWALL RPCS 5040 RIWALL RPCS 5040 Recenze HUSQVARNA 135 HUSQVARNA 135

Ocenění

TOP produkt

Cena/výkon

Dostupný produkt

Další na zvážení

Další na zvážení

Další na zvážení

Kategorie

Motorové pily

Motorové pily

Motorové pily

Motorové pily

Motorové pily

Motorové pily

Orientační cena

21 500 Kč

4 000 Kč

2 500 Kč

6 000 Kč

2 800 Kč

6 500 Kč

Výrobce

Stihl

RIWALL

Hecht

Makita

RIWALL

HUSQVARNA

Pohon

Benzínový

Benzínový

Benzínový

Benzínový

Benzínový

Benzínový

Typ pily

Řetězová

Řetězová

Řetězová

Řetězová

Řetězová

Řetězová

Délka lišty (cm)

40

45

40

40

40

36

Hmotnost (kg)

5,6

5,4

5,4

4,4

5,4

4,4

Výkon (kW)

3,5

2,3

2,7

1,7

2,1

1,5

Objem motoru (ccm)

59

54

45

35

49,2

40,9

Automatické mazání řetězu

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Brzda řetězu

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Objem olejové nádrže (l)

Neuvedeno

0,26

0,26

0,29

0,26

0,37

Objem palivové nádrže (l)

0,6

0,55

0,55

0,4

0,55

0,35

Tlumení vibrací

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Jednoduché napínání řetězu

Ano

Ano

Ne

Ne

Ano

Ne

Zubová opěrka

Neuvedeno

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano


Jak vybrat motorovou pilu

Při výběru motorové pily musíte být dostatečně obezřetní, protože na trhu existuje velká spousta modelů určených k odlišnému použití. Před samotným nákupem byste si měli položit několik zásadních otázek typu – Jak často budu s motorovou pilou pracovat? Kde ji budu primárně používat? Jakých rozměrů bude dřevo, které plánuji zpracovávat? Budu využívat pilu na kácení stromů?

Odpovědi na tyto otázky ve spojení s našimi informacemi vás zavedou k tíženému výsledku a vy budete vědět, jaká motorová pila je vhodná právě pro vás. Seznámíme vás s používanými typy a vůbec celkovou kategorizací pil v závislosti na tom, k čemu je chcete užívat. Pokud zjistíte, že hledáte trochu něco jiného než je motorová pila, zkuste si přečíst také článek Jak vybrat přímočarou pilu.

Motorové pily za vás odvedou velký kus práce a v našem článku najdete hlavní body, které byste neměli při výběru opomenout. Může se však stát, že z nějakého důvodu nemůžete tento stroj používat, jedním z nich jsou například hlukové limity. V těchto situacích můžete sáhnout po klasice a koupit ruční pilu, která má také nesporné výhody.

Typ motoru

Na úvod by to chtělo malé vysvětlení principu fungování motorové pily, i když většina čtenářů pravděpodobně tuší, oč jde. Pila se skládá z několika částí. Základem všeho je motor pohánějící řetězku, tedy kruhové ústrojí, jež přenáší výkon motoru, a ozubené kolečko. To následně pohání řetěz, s jehož pomocí řežete dřevo odpovídajícího průměru. Přenos točivého momentu z motoru na řetěz zajišťuje spojka.

Jak asi můžete správně tušit, jednou ze základních částí motorové pily je právě onen zmiňovaný motor, který je dostupný ve dvou odlišných vyhotoveních.

 • elektrický motor
 • benzínový motor

Elektrický motor

Elektrické pily jsou primárně určeny pro lidi, kteří nemají vyšší nároky na řezání dřeva a pilu využívají jen v okolí svého domu k pořezání či zaříznutí nejrůznějších dřevin. Úmyslně zmiňujeme část „v okolí domu“, protože jak naznačuje pojmenování této kategorie pil, k jejich plnohodnotnému provozu je zapotřebí elektřina. Jen stěží s nimi vyrazíte do lesa.

Elektromotor na rozdíl od toho benzínové nedisponuje přemírou výkonu, což se samozřejmě promítá nejenom do délky lišty, ale také způsobu užití. Průměrný výkon se pohybuje kolem 1,8 kW až 2,2 kW. Obvyklé délky lišt jsou cca 30 – 40 centimetrů, což odpovídá zpracování dřeva o průměru do 40 cm.

K výhodám elektrických pil patří bezpochyby jejich nižší pořizovací náklady. Elektromotor se vyznačuje daleko tišším chodem, nezanechává za sebou žádné zplodiny a má v podstatě bezúdržbovou konstrukci.

Určitou odnoží elektrických pil jsou ty akumulátorové, které jsou poháněny z připevněné baterie, již je třeba pravidelně dobíjet. Nemusíte se tak omezovat přívodním kabelem. Nutno podotknout, že jejich výkon je spíše malý, délka lišt je obecně kratší, ale i zde najdete přístroje s délkou přes 30 centimetrů.

Benzínový motor

Plánujete-li motorovou pilu využívat častěji i mimo dosah elektrické zásuvky, pak zvolte benzínový model. Spalovací motor se vyznačuje svou mobilitou a podstatně vyšším výkonem, než jaký najdeme u elektrického motoru.

Pořídit si můžete motorové pily s delší lištou a výkonem až několika koní. Ty si bez sebemenšího problému poradí s dřevem o průměru nad 70 centimetrů. I proto jsou benzínové pily daleko častější výbavou domácích kutilů a lidí navštěvujících pravidelně lesy a nejrůznější dřevěné porosty.

Také benzínový motor má bezpochyby své nevýhody, mezi něž patří výfukové zplodiny, vyšší hmotnost a samozřejmě i výraznější hluk. Možnosti takového výrobku jsou však daleko bohatší, než se může na první pohled zdát.

Délka lišty, výkon a hmotnost

Při výběru motorové pily se setkáte pravděpodobně se třemi základními parametry, které budou hrát při nákupu tu nejpodstatnější roli. Pojďme si je trochu více popsat, abyste byli schopni následně zjistit, jaká kategorie pil je pro vás vyhovující.

Délka lišty

Lišta je prvkem, který vyčnívá z těla pily a na němž běhá řetěz, jímž řežete dřevo. Při volbě konkrétního produktu vás bude zajímat především délka této lišty. Ta do značné míry prozrazuje, jak silný průměr kmene budete moci řezat.

Délka lišty začíná na 35 centimetrech a u benzínových pil dosahuje až 50 centimetrů. U elektrických pil je ideální hodnotou 35 centimetrů, maximálně 40 centimetrů. Hned si povíme proč.

S délkou lišty samozřejmě narůstá i požadavek na celkový výkon, protože při řezání větších průměrů dřeva dochází k výraznějšímu tření. A to se podepisuje právě na úbytku výkonu. Chcete-li delší lištu, potom úměrně s ní zvyšujte také výkon motorové pily.

Výkon

Nyní se přesuneme k výkonu, o jehož vztahu s délkou lišty jsme si pověděli o pár řádků výše. Zde myslete na jediné. Je potřeba vybrat pro danou délku lišty odpovídající výkon, aby nedošlo k situaci, že zakoupíte slabou pilu s dlouhou lištou. Mohla by se totiž kvůli velkému tření zasekávat.

Výkon motorových pil začíná na hranici 1 kW a u profesionálních zařízení může dosahovat až 4 kW. Setkáte se i s označením koňských sil HP (1 HP = 0,75 kW).

Hmotnost

Třetím slibovaným parametrem je váha, která do značné míry rozhoduje o celkovém komfortu při řezání. I v tomto případě je třeba hledat přímou úměru mezi výkonem a hmotností. Pokud si zakoupíte profesionální výkonnou pilu, můžete se dostat k hmotnosti až 10 kilogramů. U běžných modelů to bývá v průměru mezi 4,5 – 6,5 kilogramy.

Kategorie pil

Nyní když víte, s jakými základními parametry kalkulovat při nákupu motorové pily, je nejvyšší čas, seznámit vás s dělením těchto výrobků na základě jejich užití. Z tohoto pohledu narazíte na tři kategorie, do nichž spadají produkty s velice obdobnými technickými vlastnostmi:

 • hobby motorové pily
 • farmářské motorové pily
 • profesionální motorové pily
Typy pyl podle použití.

Hobby motorové pily

Nejnižší a zároveň i nejlevnější třída motorových pil, čemuž samozřejmě odpovídá jejich primární užití. Hobby pilku si pořídíte v případě, že potřebujete čas od času prořezat ovocné stromy na zahradě, k čemuž se vám mimochodem hodí lehčí pracovní nástroj. Zároveň si chcete připravit omezené množství palivového dřeva v menším průměru.

Benzínové hobby motorové pily se vyrábí v motorizaci cca 30 až 50 kubických centimetrů. Délka lišt se pohybuje kolem 30 až 37 centimetrů. V této kategorii můžete samozřejmě narazit na opravdu levné modely i značkové výrobky.

V průměru se pyšní následující výbavou – odpružení je obvykle řešeno jen gumovými silentbloky, základ posléze tvoří klasický primer, tedy možnost natlačit benzín do válce za pomoci gumového balónku. Dost často objevíte produkty, u nichž do jisté míry převažují plastové díly s kratší životností.

Pořizovací náklady hobby motorových pil startují na 4 000 Kč až 5 000 Kč.

Farmářské motorové pily

Nyní se dostáváme o kategorii výše. Jsou to farmářské pily, mnohdy označované jako poloprofesionální nástroje. Jejich využití je mnohem širší a zvládnou udělat daleko více práce. Hodí se nejenom k náročnější a častější přípravě palivového dřeva, ale poslouží vám i při kácení stromů menšího průměru.

Tento všestranný výrobek lze označit za zlatou střední třídu, čemuž samozřejmě odpovídají i jednotlivé parametry. Objem benzínového motoru očekávejte v rozmezí od 50 do 70 kubických centimetrů. Průměrná délka lišty je cca 45 centimetrů. Výjimkou však není ani možnost výměny lišty za delší, pakliže motorová pila disponuje odpovídajícím výkonem. Lišty ostatně můžete měnit dle vlastních potřeb a aktuálního užití pilky.

Ve prospěch farmářských pil hovoří vyspělejší technologie a lepší zpracování jednotlivých dílů. K obsluze daných částí nebudete kupříkladu potřebovat jakékoliv přidružené nástroje. Těšit se můžete na propracovaný systém odpružení, automatický sytič nebo praktický dekompresní ventil, s nímž se vám bude pila startovat daleko snáze. Výjimkou nejsou ani elektronické jednotky pro řízení chodu motoru.

Ceny farmářských pil se obvykle pohybují kolem 10 000 Kč až 19 000 Kč.

Profesionální motorové pily

Tu nejvyšší třídu tvoří profesionální pily uzpůsobené pro každodenní několikahodinový provoz. Tomu samozřejmě odpovídá i celkové zpracování výrobků, kam patří použití těch nejlepších materiálů promítajících se do celkové životnosti produktu.

Zmínit je třeba určitě patřičný výkon, na nějž má vliv motor s maximální hranicí kolem 120 kubických centimetrů. Tomu odpovídají i délky lišt. Příjemná může být například funkce automatické detekce optimálního výkonu nebo vyhřívané rukojeti. Ty oceníte hlavně v zimě.

Profesionální motorové pily si běžně poradí s kácením stromů se silnějším kmenem. Pořizovací náklady započínají na 20 000 Kč a mohou se přehoupnout přes částku až 40 000 Kč.

Praktické tipy

Pokud se má motorová pila stát výhodnou investicí do let budoucích a zároveň praktických nástrojem s dlouhou životností a jednoduchou obsluhou, pomůže vám určitě několik tipů, jak toho docílit. Při pořizování pily se zaměřte na následující parametry.

 • Životnost motoru prodlužuje aplikování vnitřní vrstvy zvané nikalis. Motor vydrží až desetkrát více než v případě její absence.
 • Místo plechového výlisku vsaďte spíše na kovové provedení kliky.
 • Pakliže to stroje ve vámi zvolené cenové hladině umožňují, dejte přednost dvou pístním kroužkům, které se vyznačující vyšší těsností spalovacího prostoru než kroužek jeden.
 • Praktičtější, snazší, a hlavně rychlejší je napínání řetězu z boku motorové pily.
 • Vsaďte na nylonový vzduchový filtr. Ten má daleko menší propustnost nečistot, než filtr molitanový.
 • Jestliže vám to finanční možnosti dovolí, volte řetězku s výměnným kroužkem, která předčí řetězku hvězdicovou. Minimálně v tom, že není třeba měnit celé pohonné ústrojí, což snižuje náklady na provoz. Obě dvě řešení mají obdobnou životnost pro výměnu (vydrží cca čtyři řetězy, životnost řetězu se různí podle péče a zatížení).

Údržba motorové pily

Každý, kdo někdy pracoval s motorovou pilou jistě moc dobře ví, jak tento nástroj vypadá po několikaminutovém, natož několikahodinovém řezání dřeva. Většina důležitých částí je zanesena pilinami a mnohdy také olejem. Aby vám pila vydržela co nejdéle a byla ve stejně dobré kondici, vyplatí se po každém řezání provádět jistou údržbu. Níže uvádíme pár základních kroků, jimž se určitě nevyhýbejte.

 • Lišta – po každém řezání z lišty odstraňte všechny nečistoty, a to nejenom z povrchu, ale i v kolejnici, kde běhá řetěz. Důležitá je část mazacích kanálků a vodicí hvězdice. Pokud máte již opotřebovaný řetěz a musíte jej nabrousit, je dobré lištu připevnit k pilce vzhůru nohama. To samé pak provedete při dalším ostření řetězu – zkrátka lištu pravidelně otáčíte.
 • Vzduchový filtr – ten je obvykle umístěn pod horním krytem motorové pily. Pro její bezproblémový chod by měl být udržován stále čistý, proto ho nezapomínejte pravidelně vyfoukat, například za pomoci vzduchového kompresoru. Podrobit ho můžete také očistě pod vodou, nutné je však provést jeho důkladné vysušení.
 • Zapalovací svíčky – pro správný běh motoru je zapotřebí, aby svíčky házely dobrou jiskru, proto občas zkontrolujte i je. Svíčky nesmí být zaolejované.
 • Řetězka – V rámci důkladnější údržby byste neměli zapomínat ani na řetězku, kterou je možné odmontovat a celý prostor kolem ní patřičně vyčistit. I v tomto případě vám práci může usnadnit použití vzduchového kompresoru.

Nakonec nesmíme zapomenout ani na jednu z velice důležitých rad na závěr. A tou je správné napnutí řetězu mající vliv na celkový průběh řezání i bezpečnost. Řetěz by měl být utažený tak, abyste s ním mohli volně pohybovat. Jeho napnutí musí být takové, že jej od vodící lišty napnete maximálně do viditelné poloviny vodícího článku na řetězu.

Broušení řetězu

Při otupení pilového řetězu mají uživatelé dvě možnosti broušení. Buď svou pilu přinesou do servisu, kde jim ji odborník profesionálně nabrousí, nebo si mohou pilu naostřit svépomocí. V této kapitole probereme návod, jak se s broušením řetězu popasovat doma. Pokud se naučíte správný postup a získáte cvik, nezabere vám to déle než 10 až 20 minut. Přesto pamatujte, že jednou za čas je dobré nechat pilu nabrousit odborníkem.

Vhodnou dobu pro broušení pily poznáte tak, že hobliny při řezání přestanou být dlouhé a rovné, ale naopak vzniká drobná drť či pilinový prach.

 • Pilu zabrzdíme bezpečnostní brzdou řetězu, pevně uchytíme, aby se nepohybovala, a podložíme špičku lišty.
 • Při broušení pilníkem je vhodné použít vodítko, které by mělo být součástí vybavení pily a pomůže vám určit správnou hloubku ostření zubu.
 • Průměr pilníku je vždy nutné zvolit podle daného řetězu.
 • Vždy je potřeba dodržovat potřebný úhel broušení (doporučuje se u polokulatých zubů 30° a ostrých zubů 25°; vodítko by vám mělo pomoci v dodržení správného úhlu).
 • Brousí se zhruba třemi tahy délkou celého pilníku směrem ven ze zubu.
 • Postupně řetěz posouváme (nezapomínejte vždy zajistit bezpečnostní brzdou) a dobrousíme všechny zuby.
 • Vedle řezacích zubů se zaměřte i na omezovací zuby (ty mají za úkol regulovat hloubku záběru řezacích zubů) – musejí mít správnou výšku, kterou zjistíte za pomocí měrky, jež by měla být v zakoupené sadě s pilou.
 • S určitými zkušenostmi je možné řetěz brousit i bez pomůcek (vodítko na pilníku atp.), je nutné dodržovat správný úhel.
 • Při laickém broušení pilníkem se doporučuje postup opakovat třikrát a poté nechat pilu nabrousit v odborném servisu.

Ochranné pomůcky

Každý jistě správně tuší, že motorová pila je pracovním nástrojem, při jehož používání může dojít lehce k nepříjemnému úrazu. Proto byste měli dbát na patřičnou bezpečnost práce, jíž samozřejmě zvýšíte za pomoci odpovídajících pracovních pomůcek. Bezpečností práce profesionálů s motorovu pilou a jinými zařízeními se zabývá Nařízení vlády č. 339/2017 Sb. o bližších požadavcích na způsob organizace práce a pracovních postupů při práci v lese a na pracovištích podobného charakteru. Úzce s ním souvisí také Nařízení vlády č. 378/2001 Sb. o požadavcích na bezpečný provoz a používání různých strojů.

Mezi důležité pomůcky patří:

 • pracovní rukavice
 • ochranné brýle
 • sluchátka
 • ochranné mřížky na obličej
 • kompletní ochranné přilby
 • protipořezový oděv
 • boty s tvrdou špičkou.

Pokud jde o výběr správné a bezpečné pily, měli byste se také zaměřit na fakt, jestli splňuje bezpečnostní normy. Těmto přístrojům se konkrétně věnuje norma ČSN o zemědělských a lesnických strojích (Zdroj: Technické normy ČSN).

Ceny

V kapitole zaměřené na kategorie pil (hobby, farmářské a profesionální) jsme se již obecně zmínili o cenových rozsazích jednotlivých skupin. Nyní zkusíme být trochu konkrétnější a nastíníme vám, co za danou peněžní sumu můžete získat. V nabídce je určitě velká spousta výrobců, kteří pokrývají segment amatérského pracovního náčiní i profesionálních nástrojů pro náročné řezání dřeva. Jmenovat lze značky Still, Husquarna, Dolmar, Oleo-Mac či Makita.

Cena do 10 000 Kč

Nejste-li na řezání dřeva příliš závislí a potřebujete motorovou pilu spíše pro občasnou práci, určitě si v této cenové hladině vyberete. Pestrá nabídka bude jak z pohledu benzínového, tak elektrického motoru. Vzhledem k tomu, že jde o pilky menšího provedení s lištou kolem 35 – 38 centimetrů, bude tomu samozřejmě odpovídat i menší hmotnost kolem 4 – 7 kilogramů.

Cena od 10 000 do 20 000 Kč

V této kategorii již narazíte a zmiňované „farmářky“. Téměř ve všech případech se bude jednat o benzínové provedení. V rámci výkonu se budete pohybovat v rozmezí od 2,2 kW do 3,4 kW. Standardně bude převládat použití lišty s délkou 39 – 45 centimetrů. Vstupní investice se úměrně promítne také do kvality zpracování jednotlivých dílů.

Cena nad 20 000 Kč

Za tuto cenu budete pomalu přecházet z farmářských pilek na ty profesionální uzpůsobené pro náročné použití. Výkon benzínových motorových pilek je dokonce za hranicí 3,5 kW. Těšit se můžete na možnost výměny lišt, jejichž délky dosahují až 50 centimetrů. Celková hmotnost takové pily může být i 10 kilogramů.


Použité zdroje:

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-272

https://cs.wikipedia.org/wiki/Řetězová_pila