Porovnávací test a recenze nejlepších motorových pil
& Jak vybrat motorovou pilu

Poslední aktualizace: 9. 3. 2018

Vítěz porovnání

Makita EA3500S

Top produkt z motorových pil

Přečíst recenzi


Naše doporučení nejlepších motorových pil

TOP produkt

Cena/výkon

Dostupný produkt

Doporučujeme:

Makita EA3500S

Doporučujeme:

RIWALL RPCS 5545

Doporučujeme:

HECHT 45

Orientační cena:
7 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
4 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
2 400 Kč

Přečíst recenzi

Ve výběru nejlepších produktů jsme se zaměřili na motorové pily. Z důvodu velkých rozdílností mezi benzínovými pilami a těmi s elektrickým pohonem jsme se ve výběru zaměřili pouze na jeden druh. Zahrnuty jsou tedy pouze pily, které disponují benzínovým motorem, ty se u zákazníků obecně těší větší oblíbenosti a jsou žádanější. V budoucnu pro vás plánujeme provést srovnávací test i pil fungujících na elektrický pohon.

Při výběru jsme postupovali stejně jako by učinil zákazník dokonale informovaný o trhu motorových pil. Za nejdůležitější parametry, které je vhodné při výběru zohlednit, lze považovat výkon pily a kvality jejího motoru, které se přímo promítají do její síly a schopnosti lehkého řezání. Důležitá je také hmotnost, která je naprosto klíčová pro snadnou manipulaci s pilou. Zohlednili jsme také parametry týkající se lišty a objemu palivové či olejové nádrže a nezapomněli jsme na funkce a vybavení pily.

Na této stránce tak můžete najít výsledek našeho výběru v interaktivní tabulce, kterou je možné seřadit podle hodnot jednotlivých parametrů přesně podle vašich preferencí. Toto seřazení provedete jednoduše kliknutím na název vybraného parametru a docílíte tím seřazení produktů v tabulce podle vašeho filtru. Každé z pil je věnována také samostatná recenze, kterou je možné zobrazit kliknutím na název nebo obrázek vybraného produktu. Pokud se pak nechcete řídit naším srovnáním nebo si nejste jistí správným pochopením některého z parametrů, doporučujeme vám navštívit také našeho nákupního poradce „Jak vybrat motorovou pilu“.


Výběr nejlepších motorových pil

Varianta výběru Vzhled Nejlepší motorové pily Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP produkt

Motorové pily

Makita EA3500S

Přečíst recenzi

Dobrá vybavenost

Vyšší cena

7 000 Kč

1.

Cena/výkon

Motorové pily

RIWALL RPCS 5545

Přečíst recenzi

Nízká cena

Méně kvalitní konstrukce

4 000 Kč

2.

Dostupný produkt

Motorové pily

HECHT 45

Přečíst recenzi

Nízká cena

Vysoká hmotnost

2 400 Kč

3.

Další na zvážení

Motorové pily

RIWALL RPCS 5040

Přečíst recenzi

Poměr ceny a výkonu

Vyšší hmotnost

2 800 Kč

4.

Další na zvážení

Motorové pily

HUSQVARNA 135

Přečíst recenzi

Všeobecně nadstandardní výbava

Kratší lišta

7 000 Kč

Porovnání parametrů nejlepších motorových pil

Údaj

Makita EA3500S

RIWALL RPCS 5545

HECHT 45

RIWALL RPCS 5040

HUSQVARNA 135

Orientační cena

7 000 Kč

4 000 Kč

2 400 Kč

2 800 Kč

7 000 Kč

Výrobce 

Makita

RIWALL

Hecht

RIWALL

HUSQVARNA

Pohon 

Benzínový

Benzínový

Benzínový

Benzínový

Benzínový

Typ pily 

Řetězová

Řetězová

Řetězová

Řetězová

Řetězová

Délka lišty (cm) 

40

45

40

40

36

Hmotnost (kg) 

4,4

5,4

5,4

5,4

4,4

Výkon (kW) 

1,7

2,3

2,7

2,1

1,5

Objem motoru (ccm) 

35

54

45

49,2

40,9

Automatické mazání řetězu 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Brzda řetězu 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Objem olejové nádrže (l) 

0,29

0,26

0,26

0,26

0,37

Tlumení vibrací 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Objem palivové nádrže (l) 

0,4

0,55

0,55

0,55

0,35

Jednoduché napínání řetězu 

Ano

Ano

Ne

Ano

Ne

Zubová opěrka 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Jak vybrat motorovou pilu

1. Typ motoru

2. Délka lišty, výkon a hmotnost

3. Kategorie pil

4. Praktické tipy

5. Údržba motorové pily

6. Ochranné pomůcky

7. Ceny

Při výběru motorové pily musíte být dostatečně obezřetní, protože na trhu existuje velká spousta modelů určených k odlišnému použití. Před samotným nákupem byste si měli položit několik zásadních otázek typu – Jak často budu s motorovou pilou pracovat? Kde ji budu primárně používat? Jakých rozměrů bude dřevo, které plánuji zpracovávat? Budu využívat pilu na kácení stromů?

Odpovědi na tyto otázky ve spojení s našimi informacemi vás zavedou k tíženému výsledku a vy budete vědět, jaká motorová pila je vhodná právě pro vás. Seznámíme vás s používanými typy a vůbec celkovou kategorizací pil v závislosti na tom, k čemu je chcete užívat.

Přestaňte dřevo kolem sebe zpracovávat za pomoci ručních pil a vyberte si pilu motorovou, která za vás odvede spoustu práce a ušetří hodně drahocenného času. Pusťte se do požadované volby prostřednictvím následujících odstavců.


1. Typ motoru

Na úvod by to chtělo malé vysvětlení principu fungování motorové pily, i když většina čtenářů pravděpodobně tuší, oč jde. Pila se skládá z několika částí. Základem všeho je motor pohánějící řetězku a ozubené kolečko. To následně pohání řetěz, s jehož pomocí řežete dřevo odpovídajícího průměru. Přenos točivého momentu z motoru na řetěz zajišťuje spojka.

Jak asi můžete správně tušit, jednou ze základních částí motorové pily je právě onen zmiňovaný motor, který je dostupný ve dvou odlišných vyhotoveních.

 • Elektrický motor
 • Benzínový motor

Elektrický motor

Elektrické pily jsou primárně určeny pro lidi, kteří nemají vyšší nároky na řezání dřeva a pilu využívají jen v okolí svého domu k pořezání či zaříznutí nejrůznějších dřevin. Úmyslně zmiňujeme část „v okolí domu“, protože jak naznačuje pojmenování této kategorie pil, k jejich plnohodnotnému provozu je zapotřebí elektřina. Jen stěží s nimi vyrazíte do lesa.

Elektromotor na rozdíl od toho benzínové nedisponuje přemírou výkonu, což se samozřejmě promítá nejenom do délky lišty, ale také způsobu užití. Průměrný výkon se pohybuje kolem 1,8 kW až 2,2 kW. Obvyklé délky lišt jsou cca 30 – 40 centimetrů, což odpovídá zpracování dřeva o průměru do 40 cm.

K výhodám elektrických pil patří bezpochyby jejich nižší pořizovací náklady. Elektromotor se vyznačuje daleko tišším chodem, nezanechává za sebou žádné zplodiny a má v podstatě bezúdržbovou konstrukci.

Určitou odnoží elektrických pil jsou ty akumulátorové, které jsou poháněny z připevněné baterie, již je třeba pravidelně dobíjet. Nemusíte se tak omezovat přívodním kabelem. Nutno podotknout, že jejich výkon je minimální a délka lišt dosahuje maximálně 10 – 15 centimetrů.

Benzínový motor

Plánujete-li motorovou pilu využívat častěji i mimo dosah elektrické zásuvky, pak zvolte benzínový model. Spalovací motor se vyznačuje svou mobilitou a podstatně vyšším výkonem, než jaký najdeme u elektrického motoru.

Pořídit si můžete motorové pily s delší lištou a výkonem až několika koní. Ty si bez sebemenšího problému poradí s dřevem o průměru nad 70 centimetrů. I proto jsou benzínové pily daleko častější výbavou domácích kutilů a lidí navštěvujících pravidelně lesy a nejrůznější dřevěné porosty.

Také benzínový motor má bezpochyby své nevýhody, mezi něž patří výfukové zplodiny, vyšší hmotnost a samozřejmě i výraznější hluk. Možnosti takového výrobku jsou však daleko bohatší, než se může na první pohled zdát.


2. Délka lišty, výkon a hmotnost

Při výběru motorové pily se setkáte pravděpodobně se třemi základními parametry, které budou hrát při nákupu tu nejpodstatnější roli. Pojďme si je trochu více popsat, abyste byli schopni následně zjistit, jaká kategorie pil je pro vás vyhovující.

Délka lišty

Lišta je prvkem, který vyčnívá z těla pily a na němž běhá řetěz, jímž řežete dřevo. Při volbě konkrétního produktu vás bude zajímat především délka této lišty. Ta do značné míry prozrazuje, jak silný průměr kmene budete moci řezat.

Délka lišty začíná na 35 centimetrech a u benzínových pil dosahuje až 50 centimetrů. U elektrických pil je ideální hodnotou 35 centimetrů, maximálně 40 centimetrů. Hned si povíme proč.

S délkou lišty samozřejmě narůstá i požadavek na celkový výkon, protože při řezání větších průměrů dřeva dochází k výraznějšímu tření. A to se podepisuje právě na úbytku výkonu. Chcete-li delší lištu, potom úměrně s ní zvyšujte také výkon motorové pily.

Pro vaši představu – s délkou lišty 40 centimetrů jste schopni pohodlně řezat dřevo o průměru 50 centimetrů.

Výkon

Nyní se přesuneme k výkonu, o jehož přímé úměře s velikostí lišty jsme si pověděli o pár řádků výše. Zde myslete na jediné. Navrženému výkonu musí odpovídat i přiměřená délka lišty, aby nedošlo k poddimenzování síly motorové pily neboli koňských sil označovaných HP (1 HP = 0,746 kW).

Výkon motorových pil započíná na hranici 1 kW a u profesionálních zařízení může dosahovat až 4 kW.

Hmotnost

Třetím slibovaným parametrem je váha, která do značné míry rozhoduje o celkovém komfortu při řezání. I v tomto případě je třeba hledat přímou úměru mezi výkonem a hmotností. Pokud si zakoupíte profesionální výkonnou pilu, můžete se dostat k hmotnosti až 10 kilogramů. U běžných modelů to bývá v průměru mezi 4,5 – 6,5 kilogramy.


3. Kategorie pil

Nyní když víte, s jakými základními parametry kalkulovat při nákupu motorové pily, je nejvyšší čas, seznámit vás s dělením těchto výrobků na základě jejich užití. Z tohoto pohledu narazíte na tři kategorie, do nichž spadají produkty s velice obdobnými technickými vlastnostmi:

 • Hobby motorové pily
 • Farmářské motorové pily
 • Profesionální motorové pily
Typy pyl podle použití.

Hobby motorové pily

Nejnižší a zároveň i nejlevnější třída motorových pil, čemuž samozřejmě odpovídá jejich primární užití. Hobby pilku si pořídíte v případě, že potřebujete čas od času prořezat ovocné stromy na zahradě, k čemuž se vám mimochodem hodí lehčí pracovní nástroj. Zároveň si chcete připravit omezené množství palivového dřeva v menším průměru.

Benzínové hobby motorové pily se vyrábí v motorizaci cca 30 až 50 kubických centimetrů. Délka lišt se pohybuje kolem 30 až 37 centimetrů. V této kategorii můžete samozřejmě narazit na opravdu levné modely i značkové výrobky.

V průměru se pyšní následující výbavou – odpružení je obvykle řešeno jen gumovými silentbloky, základ posléze tvoří klasický primer, tedy možnost natlačit benzín do válce za pomoci gumového balónku. Dost často objevíte produkty, u nichž do jisté míry převažují plastové díly s kratší životností.

Pořizovací náklady hobby motorových pil startují na 4 000 Kč až 5 000 Kč.

Farmářské motorové pily

Nyní se dostáváme o kategorii výše. Jsou to farmářské pily, mnohdy označované jako poloprofesionální nástroje. Jejich využití je mnohem širší a zvládnou udělat daleko více práce. Hodí se nejenom k náročnější a častější přípravě palivového dřeva, ale poslouží vám i při kácení stromů menšího průměru.

Tento všestranný výrobek lze označit za zlatou střední třídu, čemuž samozřejmě odpovídají i jednotlivé parametry. Objem benzínového motoru očekávejte v rozmezí od 50 do 70 kubických centimetrů. Průměrná délka lišty je cca 45 centimetrů. Výjimkou však není ani možnost výměny lišty za delší, pakliže motorová pila disponuje odpovídajícím výkonem. Lišty ostatně můžete měnit dle vlastních potřeb a aktuálního užití pilky.

Ve prospěch farmářských pil hovoří vyspělejší technologie a lepší zpracování jednotlivých dílů. K obsluze daných částí nebudete kupříkladu potřebovat jakékoliv přidružené nástroje. Těšit se můžete na propracovaný systém odpružení, automatický sytič nebo praktický dekompresní ventil, s nímž se vám bude pilka startovat daleko snáze. Výjimkou nejsou ani elektronické jednotky pro řízení chodu motoru.

Ceny farmářských pil se obvykle pohybují kolem 10 000 Kč až 19 000 Kč.

Profesionální motorové pily

Tu nejvyšší třídu tvoří profesionální pily uzpůsobené pro každodenní několikahodinový provoz. Tomu samozřejmě odpovídá i celkové zpracování výrobků, kam patří použití těch nejlepších materiálů promítajících se do celkové životnosti produktu.

Zmínit je třeba určitě patřičný výkon, na nějž má vliv motor s maximální hranicí kolem 120 kubických centimetrů. Tomu odpovídají i délky lišt. Příjemná může být například funkce automatické detekce optimálního výkonu nebo vyhřívané rukojeti. Ty oceníte hlavně v zimě.

Profesionální motorové pily si běžně poradí s kácením stromů se silnějším kmenem. Pořizovací náklady započínají na 20 000 Kč a mohou se přehoupnout přes částku až 40 000 Kč.


4. Praktické tipy

Pokud se má motorová pila stát výhodnou investicí do let budoucích a zároveň praktických nástrojem s dlouhou životností a jednoduchou obsluhou, pomůže vám určitě několik tipů, jak toho docílit. Při pořizování pily se zaměřte na následující parametry.

 • Životnost motoru prodlužuje aplikování vnitřní vrstvy zvané nikalis. Motor vydrží až desetkrát více než v případě její absence.
 • Místo plechového výlisku vsaďte spíše na kovové provedení kliky.
 • Pakliže to stroje ve vámi zvolené cenové hladině umožňují, dejte přednost dvou pístním kroužkům, které se vyznačující vyšší těsností spalovacího prostoru než kroužek jeden.
 • Praktičtější, snazší, a hlavně rychlejší je napínání řetězu z boku motorové pily.
 • Vsaďte na nylonový vzduchový filtr. Ten má daleko menší propustnost nečistot, než filtr molitanový.
 • Jestliže vám to finanční možnosti dovolí, volte řetězku s výměnným kroužkem, která předčí řetězku hvězdicovou. Minimálně v tom, že není třeba měnit celé pohonné ústrojí, což snižuje náklady na provoz. Obě dvě řešení mají obdobnou životnost pro výměnu – vydrží cca čtyři řetězy.

5. Údržba motorové pily

Každý, kdo někdy pracoval s motorovou pilou jistě moc dobře ví, jak tento nástroj vypadá po několikaminutovém, natož několikahodinovém řezání dřeva. Většina důležitých částí je zanesena pilinami a mnohdy také olejem. Aby vám pilka vydržela co nejdéle a byla ve stejně dobré kondici, vyplatí se po každém řezání provádět jistou údržbu. Níže uvádíme pár základních kroků, jimž se určitě nevyhýbejte.

 • Lišta – po každém řezání z lišty odstraňte všechny nečistoty, a to nejenom z povrchu, ale i v kolejnici, kde běhá řetěz. Důležitá je část mazacích kanálků a vodicí hvězdice. Pokud máte již opotřebovaný řetěz a musíte jej nabrousit, je dobré lištu připevnit k pilce vzhůru nohama. To samé pak provedete při dalším ostření řetězu – zkrátka lištu pravidelně otáčíte.
 • Vzduchový filtr – ten je obvykle umístěn pod horním krytem motorové pily. Pro její bezproblémový chod by měl být udržován stále čistý, proto ho nezapomínejte pravidelně vyfoukat, například za pomoci vzduchového kompresoru. Podrobit ho můžete také očistě pod vodou, nutné je však provést jeho důkladné vysušení.
 • Zapalovací svíčky – pro správný běh motoru je zapotřebí, aby svíčky házely dobrou jiskru, proto občas zkontrolujte i je. Svíčky nesmí být zaolejované.
 • Řetězka – V rámci důkladnější údržby byste neměli zapomínat ani na řetězku, kterou je možné odmontovat a celý prostor kolem ní patřičně vyčistit. I v tomto případě vám práci může usnadnit použití vzduchového kompresoru.

Nakonec nesmíme zapomenout ani na jednu z velice důležitých rad na závěr. A tou je správné napnutí řetězu mající vliv na celkový průběh řezání i bezpečnost. Řetěz by měl být utažený tak, abyste s ním mohli volbě pohybovat. Jeho napnutí musí být takové, že jej od vodící lišty napnete maximálně do viditelné poloviny vodícího článku na řetězu.


6. Ochranné pomůcky

Každý jistě správně tuší, že motorová pila je pracovním nástrojem, při jehož používání může dojít lehce k nepříjemnému úrazu. Proto byste měli dbát na patřičnou bezpečnost práce, jíž samozřejmě zvýšíte za pomoci odpovídajících pracovních pomůcek.

 • Pracovní rukavice
 • Ochranné brýle
 • Sluchátka
 • Ochranné mřížky na obličej
 • Kompletní ochranné přilby

7. Ceny

V kapitole zaměřené na kategorie pil (hobby, farmářské a profesionální) jsme se již obecně zmínili o cenových rozsazích jednotlivých skupin. Nyní zkusíme být trochu konkrétnější a nastíníme vám, co za danou peněžní sumu můžete získat. V nabídce je určitě velká spousta výrobců, kteří pokrývají segment amatérského pracovního náčiní i profesionálních nástrojů pro náročné řezání dřeva. Jmenovat lze značky Still, Husquarna, Dolmar, Oleo-Mac či Makita.

Cena do 10 000 Kč

Nejste-li na řezání dřeva příliš a potřebujete motorovou pilu spíše pro občasnou práci, určitě si v této cenové hladině vyberete. Pestrá nabídka bude jak z pohledu benzínového, tak elektrického motoru. Vzhledem k tomu, že jde o pilky menšího provedení s lištou kolem 35 – 38 centimetrů, bude tomu samozřejmě odpovídat i menší hmotnost kolem 4 – 7 kilogramů.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

V této kategorii již narazíte a zmiňované „farmářky“. Téměř ve všech případech se bude jednat o benzínové provedení. V rámci výkonu se budete pohybovat v rozmezí od 2,2 kW do 3,4 kW. Standardně bude převládat použití lišty s délkou 39 – 45 centimetrů. Vstupní investice se úměrně promítne také do kvality zpracování jednotlivých dílů.

Cena nad 20 000 Kč

Za tuto cenu budete pomalu přecházet z farmářských pilek na ty profesionální uzpůsobené pro náročné použití. Výkon benzínových motorových pilek je dokonce za hranicí 3,5 kW. Těšit se můžete na možnost výměny lišt, jejichž délky dosahují až 50 centimetrů. Celková hmotnost takové pily může být i 10 kilogramů.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Motorové pily
Průměrné hodnocení 3.6 z 56 hlasů