Menu

Nejlepší MP3 a MP4 přehrávače 2025 dle recenzí, testů a srovnání

MP3 a MP4 přehrávače patří do kategorie multimediálních zařízení. Jde o drobnou elektroniku, která primárně slouží k přehrávání hudby a videí. Díky vysoké mobilitě se těmto požitkům můžete oddávat v podstatě kdekoliv – při sportu, doma při relaxaci nebo při cestování. Tyto funkce sice zastane i mobil nebo třeba tablet, MP3 a MP4 přehrávače jsou však určeny výhradně k tomuto, jsou obvykle menší a skladnější, navíc vám nevybíjí baterii v mobilu, což jistě oceníte například na cestách. I když by se mohlo zdát, že tyto přehrávače dobu své slávy už mají za sebou, právě sport a cestování jsou obvyklými důvody k jejich pořízení i teď.

Přehrávače tohoto typu nabývají nejrůznějších podob, velikostí, tvarů a vzhledů. A právě proto si na své přijde opravdu každý zájemce o kvalitní poslech hudby a přehrávání videí. Jednotlivé modely se od sebe mimo jiné liší také nadstandardní výbavou.

Výběr MP3 a MP4 přehrávače vám může usnadnit tento článek, který se těmto miniaturním přístrojům věnuje dopodrobna. Pokud přemýšlíte o koupi tohoto přístroje, přečtěte si následující řádky a zjistěte, jaký výrobek je vhodný zrovna pro vás a o jaké parametry byste se měli primárně zajímat.

Nejlepší MP3 a MP4 přehravače dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 90 %
Počet recenzí: 142
96 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 85 %
Počet recenzí: 4
1 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 88 %
Počet recenzí: 25
1 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Zatím nehodnoceno 5 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Zatím nehodnoceno 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 94 %
Počet recenzí: 4
3 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 100 %
Počet recenzí: 1
7 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 50 %
Počet recenzí: 1
260 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 88 %
Počet recenzí: 9
10 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 13 000 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat MP3/MP4 přehrávač

V první řadě byste měli mít jasno mezi dvěma základními pojmy. V bohatých produktových nabídkách výrobců totiž narazíte na výraz MP3 přehrávač a MP4 přehrávač. S oběma vás blíže seznámíme hned v první kapitole tohoto článku.

Následovat bude představení jednotlivých parametrů a vlastností těchto multimediálních zařízení. Přihlížet musíte například k celkové velikosti a tvaru přístroje. Dále je třeba řešit způsob napájení. Vybírat si můžete minimálně ze dvou variant, u kterých vám nastíníme jejich klady a zápory.

V průběhu článku se zaměříme také na podporované formáty, kapacitu paměti nebo provedení displeje. Nebude chybět ani potřebná konektivita a prezentace základních a nadstandardních funkcí. Nakonec vám MP3/MP4 přehrávače přiblížíme i z pohledu pořizovacích nákladů.

Rozdíl mezi MP3 a MP4 přehrávačem

Na první pohled jde o vzhledově velice podobné typy produktů. Malý kapesní přehrávač s displejem patřičné velikosti. Jen název některých modelů se liší. A právě rozdílnost mezi  MP3 a MP4 přehrávači vám vysvětlíme prostřednictvím následujících řádků.

MP3 přehrávače slouží pouze k poslechu hudby. I přesto jsou vybaveny displeji, na kterých si můžete zobrazit například aktuálně přehrávané skladby, obrázky nebo provozní informace.

MP4 přehrávače umí to samé jako MP3 přehrávače. Kromě poslechu hudby vám však přináší ještě podporu video formátů. Na displeji si tak budete moci přehrávat různé klipy, ale klidně i film. V případě MP4 přehrávače musíte počítat s trochu vyššími pořizovacími náklady.

Tento článek zaměřený na téma Jak vybrat MP3/MP4 přehrávač se bude zabývat oběma typy zařízení. Níže popisované vlastnosti a funkce jsou ve své podstatě shodné pro výběr toho či onoho přístroje. Pouze MP4 přehrávač nabídne širší využití.

Konstrukce

Při prezentaci důležitých částí MP3/MP4 přehrávačů začněme tím nejzákladnějším, co možná většina z vás ani nebude považovat za důležité. Je to tvar a celková velikost konkrétního modelu. Na počátku všeho si totiž musíte rozmyslet, k čemu všemu a kde budete přehrávač využívat.

Jestliže patříte mezi příznivce sportu, pak bude vaší jasnou volbou pravděpodobně kompaktnost, menší velikost a s ní související hmotnost. To vše na úkor úhlopříčky displeje. Takto malý přehrávač samozřejmě můžete nosit i na šňůrce na krku, aniž by vás omezoval. Většina malých přehrávačů ale disponuje klipem, kterým lze zařízení připnout například na oblečení nebo na popruh batohu.

Opačné požadavky budou mít ti, kdo pořizují přehrávač spíše na sledování videí. K tomu je vhodnější přehrávač větších rozměrů, a tím i s větším displejem.  Takové modely se vám vejdou do kapsy, či kabelky nebo batohu.

Zvláštností jsou MP3 přehrávače integrované do sluchátek. Ty jsou určeny zejména na sport, některé díky vodotěsnosti dokonce na plavání. Vypadají jako sportovní bezdrátová sluchátka, která se nasazují přes hlavu. Neobtěžují vás tedy žádné kabely. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

 

Napájení

MP3/MP4 přehrávače jsou mobilními typy zařízení, jsou tedy napájeny z vlastního zdroje energie. Jedná se v zásadě o dvě varianty:

  • integrovaný akumulátor
  • nabíjecí baterie

Integrovaný akumulátor

Jde o bateriový článek, který je nedílnou, a hlavně pevnou součástí MP3/MP4 přehrávače. Nedochází k jeho vyjmutí, i když za pomoci správného náčiní je to možné například kvůli výměně již zastaralého akumulátoru. Takovou obměnu lze však v závislosti na daném modelu považovat za komplikovanou.

Na druhou stranu vám integrovaný akumulátor přináší řadu přínosných výhod. Je skladný, a tudíž má i menší hmotnost oproti klasickým bateriím o stejné kapacitě. Jeho parametry jsou předzvěstí dostatečně dlouhé výdrže.

Nabíjecí baterie

Klad předchozí varianty se mění v zápor této verze. Nabíjecí baterie jsou o něco větší a těžší, takže dochází k drobnému nárůstu celkové hmotnosti MP3/MP4 přehrávače. Na druhou stranu, pokud vám dojdou baterie v přístroji, zaběhnete do prvního obchodu a koupíte si nové, takže snadná dostupnost a výměna je rozhodně na místě. Využívány jsou jak baterie typu AA, tak AAA.

Jak dlouho vydrží MP3/MP4 přehrávače v provozu?

Tento údaj se samozřejmě liší v závislosti na konkrétním modelu přehrávače a použité baterii či akumulátoru. Obecně však můžete narazit na poměrně široké rozmezí nejenom výdrže, ale také doby nabíjení.

  • doba nabíjení od 2,5 do 4 hodin
  • doba výdrže od 3 do 100 hodin

Sami si proto musíte uvědomit, kde a jak dlouho chcete využívat MP3/MP4 přehrávač, popřípadě zda budete mít v dosahu zdroj elektrické sítě pro nabíjení.

Podporované formáty

Podporované formáty jsou údajem, kterému věnujte při nákupu MP3/MP4 přehrávače velkou pozornost. Rozhodují totiž o tom, jaké hudební a video soubory budete schopni na daném zařízení spustit a bez problému přehrát. Čím více formátů bude váš budoucí MP3/MP4 přehrávač podporovat, tím lépe.

Většina levnějších přístrojů dokáže bez problému přehrát ztrátově komprimované formáty, mezi které patří MP3, WMA, AAC a OGG. Lepší modelové řady přehrávačů si poradí i s bezztrátově komprimovanými formáty. Mezi ně lze s jistotou zařadit ALAC, FLAC, WMA Lossless, APE nebo DSD. Poslední jmenovaný formát se využívá hlavně u studiových nahrávek.

Ve výčtu formátu by šlo samozřejmě pokračovat, a to bez rozdílu. Hodit se vám bude určitě MOV, AVI, AIF, APE, DXD, TTA, WV, MP2, H.264, AMV, ale také JPG a jiné, abyste si kromě poslechu hudby a přehrávání videa mohli na displeji zobrazit obrázky a fotografie.

Kapacita paměti

Nový MP3/MP4 přehrávač by měl kromě dokonale padnoucího tvaru a dostatečného množství podporovaných formátů disponovat i odpovídající pamětí. Vždyť právě ta rozhoduje o tom, kolik hudebních skladeb, videí a fotografií budete schopni na zařízení uložit. Pokud váš oblíbený repertoár čítá opravdu hodně skladeb, volte raději větší paměť. Nebudete také muset při nahrávání nových skladeb přemýšlet o tom, co smazat.

MP3/MP4 přehrávače jsou obvykle vybaveny alespoň 2 až 4 GB úložného prostoru. U MP4 přehrávačů musíte každopádně počítat s větším místem, protože video soubory jsou objemnější. Od této minimální hranice se lze odrazit k dalším dostupným kapacitám – 8, 16, 32, 64 nebo dokonce 128 a 256 GB. S narůstající velikostí paměti dochází samozřejmě k úměrnému růstu pořizovacích nákladů.

Abyste měli alespoň základní představu o tom, kolik skladeb, videí a obrázků můžete uložit na nový MP3/MP4 přehrávač, přinášíme vám několik příkladů.

Kapacita Počet skladeb MP3 Počet fotek JPG Počet skladeb FLAC Počet DVD filmů
8 GB 1600 2000 320 2
32 GB 6400 8000 1320 8
128 GB 25 600 32000 5300 32

Spousta MP3/MP4 přehrávačů je mimo základní interní paměti vybavena také slotem pro vložení paměťové karty. S pomocí ní můžete rozšířit celkovou kapacitu. Podpora slotů paměťových karet nabývá nejrůznějších podob.

  • SD karty
  • SDHC karty
  • SDXC karty
  • Micro SD karty
  • Micro SDHC karty
  • Micro SDXC karty

Při nákupu věnujte pozornost tomu, jakou kapacitu paměťové karty přehrávač podporuje. Tomu přizpůsobte případný nákup.

Displej

Displej je v podstatě nepostradatelnou součástí jakéhokoliv dnes pořízeného MP3/MP4 přehrávače. Rozdíl je pouze v tom, jak velkému a technologicky zpracovanému řešení dáte přednost. Obecně totiž platí, že čím větší displej bude přehrávač mít, tím bude celý přístroj těžší a rozměrnější. Navíc bude při jeho provozu docházet k rychlejšímu vybíjení baterií či akumulátorů. Na druhou stranu větší displej poskytne lepší a přehlednější zázemí nejenom pro přehrávání videí, ale také hudby a zobrazení přidružených informací.

Na trhu můžete narazit na odlišné typy displejů.

  • MP3 přehrávače s maticovým displejem – Nejzákladnější typ černobílého displeje s horšími zobrazovacími vlastnostmi. Jeho největší předností je nižší spotřeba a tím vyšší výdrž baterie.
  • MP3/MP4 přehrávač s LCD displejem – Nejpoužívanější typ displeje, který se pyšní dobrým podáním obrazu. Počítat však musíte s vyšší spotřebou energie.
  • MP3/MP4 přehrávač s OLED displejem – Displej vhodný i pro náročnější uživatele z hlediska zobrazení multimediálního obsahu. Lepší varianta oproti LCD má menší nároky na provozní energie. Nevýhodou je ale kratší životnost.
  • MP3/MP4 přehrávač s AMOLED displejem – Drahé a špičkové modely přehrávačů disponují tímto vynikajícím displejem, který je v mnohých případech i dotykový.

Rozlišení těch nejmenších 1 palcových displejů může začínat na 128 x 64 pixelů a pokračovat výše k 3,5 až 5 palcovým displejům s rozlišením 1 280 x 720 pixelů a vyšším.

Ovládání

Jeden z dalších důležitých parametrů promítající se především do vašeho celkového komfortu. Ovládání by vám mělo vyhovovat ve všech směrech, hlavně s ohledem na používání MP3/MP4 přehrávače. Obvykle je řešeno dvěma způsoby.

  • Mechanické ovládání – Tlačítka umístěna na různých částech přehrávače, ať už je to z boku nebo zepředu.
  • Dotykové ovládání – Ovládání přehrávače prostřednictvím většího displeje, který je dotykový.

Konektivita

Abyste do svého nového MP3/MP4 přehrávače dostali nějakou hudbu, videa a obrázky, je nutné myslet také na správnou konektivitu. Ta se obvykle odvíjí od typu daného zařízení. Ve výsledku si proto pohlídejte, jaké z nabízených variant dáváte přednost.

  • USB nebo USB mini
  • USB-C
  • Lighting port

Nepostradatelnou součástí MP3/MP4 přehrávačů je i 3,5 mm jack pro připojení sluchátek.

Vedle fyzického propojení přehrávače s počítačem se zajímejte také o softwarové řešení spojené s přesunem skladeb a videí.

  • Mass Storage Class – Nejideálnější varianta. Připojený MP3/MP4 přehrávač se tváří jako klasický externí disk, na který můžete pohodlně přesunout odpovídající množství multimédií, jak soubory, tak složky.
  • Přenos za pomoci softwaru – Některé přehrávače jsou dodávány se speciálním programem, přes který dochází k přenosu hudby a videí. Tato varianta vás může omezovat například v okamžiku, kdy si chcete stáhnout hudbu z jiného počítače bez tohoto softwarového doplňku.

Funkce

Vedle základních technických parametrů MP3/MP4 přehrávačů přizpůsobte svůj finální výběr také funkční výbavě. Jednotlivé modely se od sebe liší jak vzhledem, velikostí displeje, typem akumulátoru, tak dostupností základních a nadstandardních funkcí. Jestliže nemáte tušení, co od svého budoucího přehrávače v tomto směru očekávat, přinášíme vám sumář toho nejpodstatnějšího.

  • FM rádio – MP3/MP4 přehrávač je schopen kromě přehrávání hudby a video souborů přijímat i radiový signál a reprodukovat jej do sluchátek.
  • Diktafon – Moderní přehrávače jsou vybaveny integrovaným mikrofonem, který vám umožní nahrávat zvuky z okolí, obdobně jako diktafon.
  • Ekvalizér – MP3/MP4 přehrávač vám umožňuje měnit zvukový výstup a ovlivňovat jednotlivé části jakými jsou basy, výšky apod.
  • Wi-Fi, Bluetooth, NFC – Přehrávače vybavené těmito bezdrátovými technologiemi vám umožní buď snazší nahrávání skladeb, ale také sdílení obsahu nebo připojení k dalším externím zařízením. Můžete tak snadno připojit bezdrátová sluchátka.
  • ID3-Tag – S touto funkcí budete schopni na displeji zobrazit název sklady, interpreta a ostatní informace zaznamenané právě v tagu dané sklady nebo videa. Jednoduše se vám nezobrazuje pouze název daného souboru, ale všechny potřebné informace.
  • Fotoaparát – Dražší modely MP3/MP4 přehrávačů jsou vybaveny i základním fotoaparátem, takže vám umožní pořizovat fotografie nebo videa. Neočekávejte ale žádné závratné rozlišení výsledných snímků..

Cena

Závěr našeho článku jako obvykle patří přehledu cenových nákladů na pořízení MP3/MP4 přehrávačů. Tato multimediální zařízení představují poměrně širokou škálu výrobků s cenami od 400 Kč do 95 000 Kč. V tomto cenovém rozpětí samozřejmě narazíte na nejrůznější značky, mezi které patří Creative, LENCO, Hyundai, Sandisk, Samsung, Trevi, SONY, Sencor, Orava, Gogen, FiiO, Apple a další.

Cena do 1 000 Kč

Pokud vsadíte na levnější MP3/MP4 přehrávače, dostane se vám sice velkého výběru tvarově odlišných modelů, ale musíte počítat s jistými omezeními. Například displej bude menší a zobrazování nebude díky nižšímu rozlišení tak dokonalé. Počítat lze s kapacitami paměti kolem 4 až 8 GB. Modely za cca 1 000 Kč už si poradí nejenom s hudbou, ale také s videem.

Cena od 1 000 do 5 000 Kč

V této cenové kategorii si budete vybírat z modelů s větší pamětí až 64 GB, dostane se vám možnosti přehrát formáty FLAC a mnohé další. K dispozici jsou větší barevné displeje, ale také ekvalizéry, integrované D/A převodníky a například bezdrátová technologie Bluetooth.

Cena od 5 000 do 15 000 Kč

Náročný posluchač hudby si jistě rád připlatí. Za tuto cenu lze totiž pořídit MP3/MP4 přehrávače s displejem větším než 3,5 palce. I přes tak velkou zobrazovací plochu se výdrž baterie může pohybovat kolem 45 až 50 hodin. Tyto přehrávače si poradí v podstatě s libovolným zvukovým i video formátem.

Cena nad 15 000 Kč

Investice nad 15 000 Kč už neskrývá tak pestrý výběr MP3/MP4 přehrávačů. Cíleno je spíše na celkovou kvalitu zpracování a zvukové výstupy. Přehrávače mohou být vybaveny technologií Wi-Fi, mají symetrický výstup, velkou integrovanou paměť až 256 GB, hi-fi systém a bezpočet dalších funkcí.

Veronika vystudovala mediální studia a žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně, magisterská studia dokončila na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně v oboru marketingová komunikace. Psaní článků a hledání informací je pro ni tedy hračka. Ve svém volnu tráví čas nejraději v kuchyni, na zahrádce nebo při sledování filmů a seriálů. V práci využívá nabyté zkušenosti, a proto se věnuje recenzím všemožných kuchyňských a domácích pomocníků.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 83 hlasů

Další oblíbené kategorie