Test nejlepších mrazáků a jak je vybrat

Obrázek mrazáku

Mrazák neboli mraznička, to je pomyslná nadstavba klasické ledničky, chcete-li chladničky. Zařízení, které je schopno ve svých útrobách vyprodukovat teplotu pod hodnotu 0 °C a udržet vložené potraviny v dostatečném chladu. Tím dojde k prodloužení jejich životnosti.

Mrazák je nedílnou součástí jakékoliv domácnosti a může nabývat hned několika podob. Může být součástí chladničky, ale mnoho domácností preferuje jeden mrazák k chladničce navíc, nebo zkrátka oddělený model k chladničce bez mrazáku. Při jeho nákupu je třeba ohlídat určité parametry. Ty by měly vyhovovat vašim požadavkům a návykům z pohledu skladovaní pochutin.

Jestliže si s výběrem nevíte rady nebo aktuálně přemýšlíte o koupi mrazničky, využijte našich hodnotných a uspořádaných informací, které vám v tomto směru pomohou. Pořiďte si domů mrazák, jehož potenciál využijete v plné míře a budete schopni zamrazit libovolné suroviny.


Nejlepších 10 mrazáků dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název mrazničky

Konstrukce

Objem (l)

Akumulační doba (h)

Mrazící výkon (kg/24h)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled mrazáku Electrolux EC 2233AOW1

Electrolux EC 2233AOW1

pultové

223

53

25

8 500 Kč

Malý náhled mrazáku Whirlpool AFB 601 AP

Whirlpool AFB 601 AP

šuplíkové

91

17

8

5 000 Kč

Malý náhled mrazáku Amica FZ 208.3 AA

Amica FZ 208.3 AA

šuplíkové

140

22

10

6 000 Kč

Malý náhled mrazáku Candy CCTUS482WH

Candy CCTUS482WH

šuplíkové

64

15

3

4 000 Kč

Malý náhled mrazáku Zanussi ZFC 51400 WA

Zanussi ZFC 51400 WA

pultové

495

31

20

8 500 Kč

Malý náhled mrazáku Bosch GSN 29VW30

Bosch GSN 29VW30

šuplíkové

195

19

20

12 000 Kč

Malý náhled mrazáku Zanussi ZFG 06400 WA

Zanussi ZFG 06400 WA

šuplíkové

63

14

6

4 000 Kč

Malý náhled mrazáku Beko HSA 24530

Beko HSA 24530

pultové

230

67

12

8 000 Kč

Malý náhled mrazáku Siemens GS 54NEW40

Siemens GS 54NEW40

šuplíkové

323

25

22

17 000 Kč

Malý náhled mrazáku Beko FSA 21320

Beko FSA 21320

šuplíkové

162

15

9

6 500 Kč

Testování a recenze mrazáků pro rok 2017

Na podrobném testu mrazáků v současnosti pracujeme. Jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku 2017. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných mrazáků. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o mrazáky, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaký konkrétní mrazák, o který se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat mrazák

1. Konstrukce mrazáku

2. Mrazící výkon a akumulační doba

3. Spotřeba energie

4. Klimatická třída

5. Objem mrazáku

6. Funkce

7. Cena

8. Pozor na to, co dáváte do mrazáku

Nákup mrazáku je podobný, jako výběr jakéhokoliv typu obdobné elektroniky. Vždy musíte mít představu o tom, co vlastně chcete. Pro kolik členů domácnosti toto zařízení bude sloužit a kolik průměrně uchováváte potravin z dlouhodobého hlediska.

Dále je nezbytná znalost jistých parametrů, na jejichž základě budete schopni vybrat tu správnou mrazničku. Začít byste měli určitě od konstrukce mrazáku. Musíte si stanovit místo situování tohoto mrazícího přístroje.

Následně se zaměříte na celkový výkon, spotřebu, objem, klimatické třídy a v neposlední řadě i jednotlivé funkce. Právě na jejich základě se liší jednotlivé řady mrazáků mezi sebou. S tím vším vám poradíme prostřednictvím následujících řádků. A nakonec vám sdělíme ještě průměrné ceny související s pořízením mrazáku.


1. Konstrukce mrazáku

Na začátku výběru mrazáku byste si měli uvědomit, kam tento spotřebič umístíte a také pro kolik osob bude sloužit. Na základě těchto odpovědí totiž budete volit ideální konstrukci neboli správný typ mrazničky.

Na trhu se můžete setkat s dvěma modely provedení. Každý z nich má samozřejmě své přednosti, které mohou být blízké právě vašim požadavkům.

 • Šuplíkové mrazáky
 • Pultové mrazáky
Pultové vs šuplíkové mrazáky

Šuplíkové mrazáky

Šuplíková mraznička je velice často označována slovem „skříňová“. To je výstižné pojmenování. Tento typ mrazáku připomíná klasickou chladničku neboli ledničku. Je to na výšku stojící spotřebič, který má otevírání zepředu.

Uvnitř takového zařízení najdete několik polic pro uložení libovolných potravin. Obvykle jde o průhledné plastové boxy, jejichž výhodou je vyšší přehlednost obsahu mrazáku. Díky omezenějšímu množství surovin v každém boxu máte jistotu, že docílíte rychlého a pohodlného přístupu ke všem uskladněným pochutinám.

Šuplíkové mrazáky jsou děleny ještě do další podkategorie, a to v závislosti na tom, jak a kam je umístíte.

 • Volně stojící mrazáky – Mohou stát vedle chladničky, popřípadě jim vyberete jiné místo.
 • Vestavěné mrazáky – Tyto modely se stávají nedílnou součástí kuchyňské linky.

Z charakteru uskladnění potravin do skříňového mrazáku vyplývá pouze jediné omezení, kterým je nižší objem oproti mrazákům pultovým. Při nákupu tohoto modelu musíte počítat také s vyšší cenou.

Pultové mrazáky

Druhou kategorii tvoří pultové neboli truhlicové mrazáky. Ty mají velice obdobnou podobu jako výše uvedené šuplíkové mrazničky, jen trochu jiné rozložení. Pultové mrazáky mají horní otevírání a na první pohled vypadají jako mraznička položená na zadní stranu.

Toto umístění vyžaduje určitě více prostoru. Zároveň je jenom stěží zakomponujete do moderní kuchyně. Mrazničky tohoto typu jsou vhodné spíše do odlehlejších prostor, kde vám svou velikostí nebudou nijak překážet.

Tato zařízení neobsahují plastové šuplíky, ale disponují povětšinou drátěnými koši. Do nich je možné uložit podstatně více potravin. Vkládat můžete i větší kusy masa, se kterými byste měli u šuplíkových mrazáků značné problémy.

S pultovými mrazáky docílíte určitě většího skladovacího objemu. Musíte však počítat s tím, že kvůli tomu bude pravděpodobně trochu pokulhávat manipulace se surovinami, včetně celkové přehlednosti. Ocenitelná je kromě objemu také nižší energetická spotřeba a cena.


2. Mrazící výkon a akumulační doba

Jak už vyplývá z charakteru tohoto elektrospotřebiče, bude jedním z nejdůležitějších parametrů pravděpodobně mrazící výkon. Pod tímto údajem se skrývá schopnost mrazáku zamrazit odpovídající množství potravin za jediný den. Není proto s podivem, že v parametrech narazíte například na tento údaj – 20 Kg/24 hod. Tzn., že takový mrazák dokáže zmrazit 20 Kg uložených potravin za 24 hodin.

Obecně se mrazící výkon pohybuje od cca 3 Kg/24 hod. až po 40 Kg/24 hod. Tento parametr obvykle narůstá s velikostí mrazničky.

Mrazící výkon souvisí ještě s jedním symbolem uvedeným na většině zařízení tohoto typu. Jsou to hvězdičky „*“. Celkový výkon vztahující se k teplotě a způsobu užití. Jinak prezentovaná třída mrazení. Narazit můžete na jednu až čtyři hvězdičky. Pro přehlednost vám uvedeme význam takového označení:

 • * – pro teploty kolem -6 °C a krátkodobé skladování potravin v řádu dnů
 • ** – pro teploty kolem -12 °C a střednědobé skladování potravin v řádu týdnů
 • *** – pro teploty kolem -18 °C a skladování potravin v řádech měsíců
 • **** – pro teploty pod hranici -18 °C a dlouhodobé skladování

Akumulační doba

Vedle mrazícího výkonu a třídy mrazení neopomínejte ani na další důležitý parametr v podobě akumulační doby. Představte si, že ve vaší nemovitosti dojde k výpadku elektrické energie, a to třeba i k tomu dlouhodobému. Pak vás bude zajímat, jak dlouho vydrží vaše potraviny zamražené.

O tomto časovém úseku vypovídá akumulační doba určující čas, za který dojde k rozmražení potravin bez přívodu elektrické energie nebo při vypnutém mrazáku. Z logiky věci jednoznačně vyplývá, že čím vyšší tato hodnota je, tím lépe.

Narazit můžete na akumulační dobu v rozmezí několika hodin až dnů – cca 5 hodin až 2,5 dne.


3. Spotřeba energie

Vzhledem k tomu, že mrazák je větším elektrospotřebičem, od kterého se vyžaduje určitý mrazící výkon, musíte počítat také s odpovídající spotřebou elektrické energie. I na prezentaci tohoto parametru samozřejmě pomýšlí současní výrobci těchto zařízení.

Je to písmenné označení. Dnes se už většina produktů vyrábí s ohledem na co nejnižší náklady, takže se můžete setkat v podstatě s jedinou variantou „A“. Jen výjimečně narazíte na volbu „B“ a „C“. Ekonomičtější modely pak ještě disponují přívlastkem „+“. Ten značí ještě nižší energetickou spotřebu. Typickým příkladem jsou varianty A, A+, A++ a A+++.

Pro lepší představu vám nastíníme přibližné náklady na provoz mrazáků:

 • Energetická třída A – roční spotřeba cca 210 kWh
 • Energetická třída A+ – roční spotřeba cca 180 kWh
 • Energetická třída A++ – roční spotřeba cca 150 kWh

4. Klimatická třída

Se spotřebovanou elektrickou energií bezpochyby souvisí také pojem klimatická třída. Ta určuje, do jakého prostředí je vhodný konkrétní mrazák. Na mysli máme především teplotu okolí. S jejím nárůstem totiž dochází i k růstu celkové spotřeby energie.

Moderní mrazničky mohou spadat pouze do jedné klimatické třídy, popřípadě jich pokrývají hned několik a mají poměrně široký rozsah užití. V závislosti na okolní teplotě objevíte čtyři základní třídy:

 • Třída SN – neboli subnormální pro rozsah okolních teplot od 10 °C do 32°C
 • Třída N – neboli normální pro rozsah okolních teplot od 16 °C do 32 °C
 • Třída ST – neboli subtropická pro rozsah okolních teplot od 18 °C do 38°C
 • Třída T – neboli tropická pro rozsah okolních teplot od 18 °C do 43°C

Z obecných zkušeností platí, že čím chladnější bude místnost, kam mrazák umístíte, tím bude jeho provoz ekonomičtější. Je ale podstatné držet se rozsahu klimatické třídy, příliš nízké teploty správnému provozu také neprospějí. Rozhodně se vyvarujte situování do blízkosti jakéhokoliv vytápění. Zároveň dodržujte zásadní pravidlo, že za mrazákem musí zůstat volný prostor alespoň 30 centimetrů a zároveň musí docházet k proudění vzduchu.


5. Objem mrazáku

Přesuňme se nyní od těch techničtějších parametrů k tomu obecnému, který je však pro používání libovolného mrazáku možná jedním z nejdůležitějších. Je to objem mrazničky. Ten prezentuje, kolik místa budete mít pro uskladnění vašich oblíbených pochutin. Při stanovení ideálního objemu můžete počítat s následující pomůckou. Je to minimální objem udávaný v litrech na jednu osobu v domácnosti.

 • Šuplíkové mrazáky – Vzhledem k menšímu objemu tohoto zařízení počítejte s objemem alespoň 25 litrů na osobu.
 • Pultové mrazáky – U truhlicového mrazáku si můžete dovolit 40 litrů na osobu.

Výsledný objem je samozřejmě individuální záležitostí a často jej ovlivňují i ostatní faktory. Ten, kdo pravidelně zmrazuje velké množství ovoce a zeleniny ze zahrádky nebo dělá dvě zabijačky do roka, ocení jistě větší objem. Pak lze výše uvedená čísla minimálně jednou násobit.

Při volbě konkrétního objemu si dejte pozor ještě na jednu věc, kterou je správné uvedení tohoto parametru. Rozlišují se totiž dva druhy objemu:

 • Brutto objem – Hrubý objem mrazničky. V této hodnotě je uveden také vnitřní prostor nevyužitelný pro mrazení potravin.
 • Netto objem – Čistý užitný objem vhodný k zamrazení pochutin.

6. Funkce

Jak můžete správně vytušit z výše popisovaných parametrů mrazáků, není konkrétní výběr ničím příliš složitým. Zaměříte-li se na pár základních věcí, určitě se do vašeho užšího výběru dostanou produkty vyhovující po stránce technické. Jenže, důležité je myslet také na provozní vlastnosti a ovládání. Takové věci mají běžně na starosti rozšířené funkce mrazáku. Pomyslné vychytávky, se kterými se domůžete automatického a komfortního provozu. V tomto případě je jistě z čeho vybírat.

 • NoFrost – Na tuto funkci můžete narazit pod názvem bez-námrazový systém nebo Frost Free. Systém zabraňující tvorbě jakékoliv nežádoucí námrazy. Díky němu odpadá proces pravidelného odmrazování.
 • AllFrost – Rovnoměrné zamrazování ve všech částech mrazničky. Odpadá nutnost jakéhokoliv přesunu potravin. Vše je stejně zmrazeno.
 • SuperFrost – Rychlé zamrazování, při kterém dochází k výraznému snížení vnitřní teploty. V okamžiku, kdy jsou potraviny zamrazeny, systém sám vypne tuto funkci. Objevit ji můžete také pod názvem Frostmatic.
 • FrostSafe – Funkce zabraňující jakémukoliv rozmrazení potravin při krátkodobém či dlouhodobém otevírání dvířek. Přísun výrazně teplého vzduchu zvenčí na zmrazené potraviny nebude mít žádný vliv.
 • Alarm - Některé mrazáky jsou vybaveny zvukovým a signalizačním prvkem. Ten se spustí poté, co jsou delší dobu otevřené dveře. Popřípadě, když dojde ke zvýšení vnitřní teploty. S tímto systémem se vám už nikdy nestane, že byste nechali u mrazáku pootevřené dveře.
 • Výrobník ledu - Tento výdobytek je součástí především šuplíkových mrazáků vyšších tříd. Nejčastěji jsou to dveře, kde se nachází otvor vyčleněný pro výrobník ledu. Ten si nasypete do skleničky, aniž by došlo k otevření mrazáku.

Tyto funkce se samozřejmě úměrně promítají do pořizovacích nákladů konkrétního mrazáku.


7. Cena

Vybíráte-li si mrazničku do bytu, rodinného domu, chalupy či jiného typu objektu, zaměřujte se na kvalitní výrobce tohoto sortimentu. Právě ti jsou totiž zárukou bezproblémového chodu a dlouhé životnosti. Nejvíce poptávané jsou značky Beko, Candy, Electrolux, Whirlpool, Zanussi, Gorenje, Liebherr, Miele a AEG.

Co se týče pořizovacích nákladů, jsou vskutku rozmanité. Nejlevnější mrazničky začínají na 2 500 Kč a ty nejdražší se šplhají přes hranici 250 000 Kč. Z toho jednoznačně vyplývá, že každý si přijde na to své. V rámci komplexnosti našeho článku vám přinášíme několik cenových kategorií.

Cena do 10 000 Kč

Už při nákladech do 10 000 Kč si v rámci nákupu nového mrazáku vybere spousta zákazníků. Především ti, kdo neprahnou po velkém objemu. Za tuto cenu zakoupíte zařízení volně stojící, ať už jde o mrazáky pultové nebo šuplíkové. Počítat musíte s „horší“ energetickou třídou A a mrazícím výkonem kolem 12 Kg/24 hod.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

V tomto případě se už dá hovořit o kvalitě a přínosných funkcích. V této cenové kategorii jednoznačně vedou mrazáky šuplíkové, které nabízí nižší spotřebu energie díky třídě A+ a vyšší mrazící výkon kolem 17 Kg/24 hod. Zároveň máte možnost pořídit větší mrazničky o objemu cca 220 litrů. Výjimkou není ani řada vestavěných variant.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

Za tyto peníze si pořídíte úsporný mrazák, a to nejenom ten šuplíkový, ale také pultový. Jeho objem může nabývat velikosti až 360 litrů. Zárukou vám bude energetická třída A++ a A+++, mrazící výkon kolem 25 Kg/24 hod. a řada doplňkových funkcí.

Cena nad 40 000 Kč

Investujete-li do mrazáku více, jak 40 000 Kč, můžete se zastavit až u špičkových modelů kolem 250 000 Kč. Zde už to není jen o výše uvedených parametrech. Ty každopádně narůstají s cenou a mají svoji hranici. U těchto výrobků narážíte hlavně na propracovanost nejmenších detailů, odlišné výrobní materiály a barevné provedení mrazáků, včetně nadstandardních funkcí.


8. Pozor na to, co dáváte do mrazáku

Mrazák dnes bere většina lidí jako naprostou samozřejmost, což se promítá také do toho, co v mrazničce skladují. Jenže i v tomto případě existuje několik obecných zásad, které je vhodné dodržovat, aby vaše potraviny byly po rozmrazení v tom nejlepším stavu.

Určitě se vyvarujte zamrazování surovin bez jakéhokoliv obalu. Vždy zmrazujte jen pochutiny dostatečně studené, nikoliv teplé. Zároveň do mrazáku nestrkejte už jednou rozmrazené pokrmy.

Co se týče obalového materiálu, je jistě výhodnější volbou polyetylen nežli klasický plast v podobě PVC. Z něj se totiž mohou uvolňovat nežádoucí látky do zmrazené potraviny.

Velkým strašákem jsou také suroviny, jejichž obsah vody je bohatší. Typickým příkladem jsou melouny, okurky a brambory. Například houby musí být tepelně opracované, nežli přijdou do mrazničky. Dále se vyhněte zmrazování sýrů.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test mrazáků
Průměrné hodnocení 4.7 z 13 hlasů