Recenze 10 nejlepších multimediálních center | Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze 10 nejlepších multimediálních center
z testu 2023

Aktualizováno:
Listopad 2022

Době, kdy televize sloužila jen jako médium pro sledování několika základních stanic, definitivně odzvonilo. S nástupem novodobých Smart TV můžete jediným stiskem příslušného tlačítka ovladače svůj přijímač proměnit v komplexní zábavní centrum. Prohlížení fotek, sledování televizních kanálů, streamů nebo poslech hudby přes Youtube – tohle všechno je možné.

Co když však vlastníte televizor, který nic z toho neumí, ale přitom ještě funguje? Nic nemusíte lámat přes koleno, stačí dokoupit jednu chytrou krabičku v podobě multimediální centra. S její pomocí získáte všechny vymoženosti chytrých televizorů, aniž byste museli podstupovat zbytečně nákladnou výměnu starého železa.

Protože v poslední době obliba multimediálních center stoupá, rozhodli jsme se přispět svou troškou do mlýna. Identifikovali jsme hned několik zásadních parametrů, které se vyplatí mít při výběru na paměti. Přečtěte si o nich v článku Jak vybrat multimediální centrum.


Nejlepší multimediální centra dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Xiaomi TV Stick 4K
Xiaomi TV Stick 4K 94 %
Počet recenzí: 52
2 500 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Xiaomi Mi TV Stick
Xiaomi Mi TV Stick 91 %
Počet recenzí: 282
1 900 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Xiaomi Mi Tv Box S
Xiaomi Mi Tv Box S 90 %
Počet recenzí: 349
2 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Google Chromecast 4 s Google TV GA01919-US
Google Chromecast 4 s Google TV GA01919-US 95 %
Počet recenzí: 56
2 100 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Google Chromecast 3
Google Chromecast 3 90 %
Počet recenzí: 194
1 400 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Nokia Streaming Box 8010
Nokia Streaming Box 8010 Zatím nehodnoceno 3 400 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze TESLA MediaBox XA400
TESLA MediaBox XA400 94 %
Počet recenzí: 104
3 400 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Homatics Box R
Homatics Box R 97 %
Počet recenzí: 19
3 700 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Google Chromecast 4 HD s Google TV GA03131-DE
Google Chromecast 4 HD s Google TV GA03131-DE 100 %
Počet recenzí: 2
1 700 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Nokia Streaming Box 8000
Nokia Streaming Box 8000 99 %
Počet recenzí: 8
2 700 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat multimediální centrum

Mnozí laici si asi pokládají otázku, co to vlastně to multimediální centrum je? V první kapitole textu se ji pokusíme zodpovědět. Budete tedy moci důkladně zvážit, zda by podobný přístroj nalezl ve vašem obýváku využití.

Při samotném nákupu rozhodně berte ohled na operační systém. Ten rozhoduje, která aplikace budete moci používat. O chod multimediálních center se stará procesor ve spojení s grafickou kartou, o nichž si taktéž něco málo povíme.

Podstatná je i přítomnost pevného disku poskytujícího prostor pro uložení důležitého materiálu. V neposlední řadě si ověřte počet vstupů a výstupů. Ovlivňuji, k čemu vlastně budete moci zařízení použít. Nezapomínáme ani na podporu různých formátů zobrazení, udávajících, jaký audiovizuální materiál vlastně půjde sledovat.

Ochudit vás nemůžeme ani o obvyklý závěr v podobě kapitoly věnované cenám. Jelikož trh čítá desítky různorodých modelů, objevili jsme několik cenových pásem. Naleznete v nich přístroje podobné ceny a vlastností.

Co je to multimediální centrum?

Také si nedovedete představit, co by vám vlastně mělo multimediální centrum přinést oproti běžné televizi? Pokud vlastníte nejmodernější zařízení vybavené modulem Smart TV, tak nic. Máte-li ovšem v obývacím pokoji postarší kousek neoplývající moderními vymoženostmi, máte se na co těšit.

Multimediální centra totiž představují jakousi náhradu modulu Smart TV. S jejich pomocí je možné prohlížet fotografie, streamy, případně spustit službu Youtube a oddychnout si u své oblíbené muziky. Mnohdy bývají vybaveny i plnohodnotným prohlížečem, díky němuž lze televizor omezeně použít jako náhradu počítače.

Samozřejmostí je propojení s různorodou technikou. Od externích uložišť, přes fotoaparáty až po nejmodernější kamerové systémy, propojit lze s televizorem zkrátka všechno. Těšte se na komplexní a multimediální zážitek.

Operační systém

Operační systém funguje jako mozek celého zařízení. Zpřístupňuje veškeré služby a vytváří prostředí, v němž se všechno odehrává. V současné době se u multimediálních center široce uplatňuje základní dvojice systémů:

 • Android TV
 • Apple TV

Relativně nedávno vstoupila do světa multimediálních platforem i společnost Nvidia. Ve svém vlastním centru Nvidia Shield uplatňuje znalosti nabyté vývojem a produkcí nejmodernějších grafických čipů. Těšit se proto můžete na obrovský výkon a vysokou kvalitu zobrazení. Za zmínku stojí i podpora 3D videa, s níž se ovšem lze setkat i v případě Androidu a Applu.

Android TV

Dovedete si představit život bez chytrého telefonu vybaveného Androidem? Nástup moderního operačního systému od společnosti Google spustil revoluci ve vnímání mobilů a komunikačních systémů vůbec. Rázem se roztrhl pytel s nejrůznějšími aplikacemi usnadňujícími život, ale nabobtnal i trh s mobilními hrami.

Android TV z pozice svého mobilního bratříčka výrazně těží. Plně přejímá jeho rozhraní, takže ihned po spuštění televize budete přesně vědět, co která ikonka znamená. Přítomnost tržiště Google Play umožňuje pružně reagovat na vaše potřeby. Setkáte-li se třeba s videem běžně nepodporovaného formátu, není nic jednoduššího než si stáhnout odpovídající přehrávač.

Google má podepsány exkluzivní smlouvy s většinou producentů elektroniky. Naleznete jej tak v naprosté většině běžně dostupných aparátů.

Apple TV

Nebyl by to Apple, kdyby nepředstavil vlastní řešení. iOS v mobilních telefonech a tabletech doplňuje Apple TV. Svou příslušností do rodiny s logem nakousnutého jablíčka dovoluje propojení se všemi dalšími platformami tohoto výrobce. Díky tomu si snadno a rychle vytvoříte univerzální multimediální domácnost, jež lze řídit jediným ovladačem.

Podobně jako Android i Apple nabízí vlastní tržiště, na němž naleznete širokou škálu aplikací. S jejich pomocí si svůj audiovizuální materiál snadno uspořádáte, případně rozšíříte podporu o další formáty videa.

Procesor a grafická karta

Asi se teď ptáte, k čemu že to multimediální centrum potřebuje procesor a grafickou kartu, když se o obraz stará televizor? Princip fungování těchto přístrojů je však o něco málo komplikovanější. Centrum totiž samostatně zpracovává všechny informace, včetně grafiky a na televizoru se následně promítá pouze obraz. K tomu všemu je třeba zajistit hladký chod různými nabídkami a okny s možnostmi. O to všechno se musí postarat adekvátní technologické vybavení.

Čím kvalitnější jsou použité komponenty, tím lepší úrovní obrazu a rychlostí reakcí disponují. Poohlížet byste se měli po zařízení vybaveném minimálně čtyřjádrovým procesorem o frekvenci 2,0 GHz. Pokud jde o grafické karty, účel splní i běžně dostupné mobilní čipy zajišťující odpovídající vykreslení všech detailů.

Pevný disk

Co by to bylo za chytrou televizi bez možnosti nahrávání? Každé multimediální centrum ukládání sledovaného materiálu umožňuje, jde jen o to, kam. Na trhu se běžně setkáte se dvěma druhy zařízení podle vybavenosti interní pamětí:

 • Centra s interním HDD
 • Centra bez interního HDD

Chcete-li aktivně nahrávat, vybírejte přístroje vybavené DVB-T2 tunery. Ty umožňují zápis na interní i externí média. Pokud jsou přítomny hned dva, můžete jeden kanál sledovat a jiný nahrávat. Jestliže vlastníte bohatou knihovnu Blu-ray disků, poohlédněte se po přístrojích vybavených prostorem pro umístění příslušné mechaniky.

Centra s interním HDD

V první řadě vás chceme upozornit, že ani centra s interním HDD neobsahují ve své základní verzi uložiště. Připlácíte si zkrátka za možnost nějaký ten disk zakoupit a následně do zařízení vložit. Tím získáte možnost sledované pořady kdykoliv uložit.

Nemusíte se obávat, že byste přišli o možnost záznamu na externí uložiště. Šíře podporovaných vstupů a výstupů zůstává stále stejná. Přítomnosti interního disku zkrátka získáte jednu užitečnou možnost navíc.

Centra bez interního HDD

Patříte mezi uživatele dávající přednost bezprostřednímu zážitku? Nevíte, kdy naposledy jste si něco nahráli a následně sledovali? Pak vám doporučujeme dát přednost aparátům bez možnosti vložení interního pevného disku. Jejich nákupem totiž ušetříte ne zrovna malý finanční obnos, který lze investovat třeba do pořízení pořádného externího uložiště.

Vstupy a výstupy

Dalším podstatným atributem všech multimediálních center je jejich vybavenost různorodými vstupy a výstupy. Svůj význam mají zejména tehdy, chcete-li sledovat materiál uložený na externích datových uložištích. Nabídka vstupů tedy zahrnuje:

 • USB – obvykle 2–3 pro připojení externích pevných disků, flashdisků, fotoaparátů a kamer
 • AV vstup – pro přehrání starších záznamů z videokazet
 • Čtečka paměťových karet – umožňuje vložení SD uložišť
 • Vstup LAN – zajišťuje přímé připojení k síti

Podobně široká je i vybavenost různými výstupy:

 • HDMI – moderní propojení s televizorem zajišťující perfektní kvalitu obrazu a zvuku
 • SCART – k propojení se staršími televizory
 • Kompozitní video – pro starší televizory
 • Koaxiálové vstupy – digitální i analogové pro připojení zvukové techniky

Poněkud stranou stojí adaptéry Wi-Fi. Integrovány bývají pouze u malého množství drahých přístrojů a bývají řešení spíše připojitelným USB adaptérem. S jeho pomocí se vyhnete obtížnému propojování centra pomocí síťového kabelu, vystačíte si s bezdrátovým spojením. Počítat samozřejmě musíte s nižší stabilitou připojení, jež se projevuje zejména při sledování internetových programů a streamů.

Podporované formáty

Důvodem, proč multimediální centra vůbec vznikla, bylo přehrávání specifických formátů, s nimiž si neporadí samotný televizor. Jejich škála je široká, a i ty nelevnější přístroje zajistí pohodlné fungování s většinou dostupných videí. A pokud ne, vždycky je k dispozici online tržiště, odkud lze snadno a rychle stáhnout pomocnou aplikaci.

Konkrétně můžete počítat s podporou těchto formátů:

 • AVI, WMV, MPEG, DivX, MKV – standardní formáty videa
 • MP3, MP4, FLAC – zvukové nahrávky

Cena

V poslední části našeho článku se věnujeme jako obvykle cenám. Důkladnou analýzou trhu se nám podařilo identifikovat tři základní cenové hladiny. V nich se pohybují modely podobných vlastností, provedení a určení:

Cena do 5 000 Kč

Již za cenovku nepřesahující hranici 5 000 korun zakoupíte výkonná centra, vybavená vším potřebným. Samozřejmostí je možnost přehrávání různorodých formátů videa, včetně pokročilých DivX souborů. Standardně bývají přístroje vybaveny systémem Android TV a propojeny se službami společnosti Google.

I v této kategorii se setkáte s produkty vybavenými interním diskem či Wi-Fi adaptérem. Méně rozšířená je podpora 4K, nejčastěji lze pořady sledovat ve Full HD. Poměrně běžná je i přítomnost DVB-T2 tuneru umožňujícího nahrávání sledovaných programů. Nepatříte-li mezi fajnšmerky vyžadující za všech okolností to nejlepší, plně si vystačíte s aparátem z této skupiny

Cena od 5 000 do 10 000 Kč

Druhá cenová třída je určena náročnějším zákazníkům. Zde již interní harddisk nebo podpora Wi-Fi patří mezi nutný standard. K tomu všemu se ještě připojují libůstky jako je Full 3D nebo zvuk nejvyšší kvality DTS True. Komponenty a vyladěné operační systémy se starají o dokonalý a rychlý chod, stejně tak se můžete těšit na stabilní signál.

Od cenovky okolo 5 000 korun začínají i první produkty společnosti Apple. Jejich výbava je velmi podobné zbytku produkce. Liší se jen použitým operačním systémem a širokou konektivitou s ostatními platformami amerického giganta.

Cena nad 10 000 Kč

Na úplném vrcholu stojí nejvýkonnější centra, která nahradí jakýkoliv jiný doplněk televize. Suplují DVD přehravače, set-top boxy, ale i reprosoustavy. Podporují prakticky všechny dostupné formáty videa a zvukových nahrávek. Poslouží i při přenosu vašeho streamu na síť. To vše ve vynikající kvalitě.

Svým určením se jedná o vybavení pro nejnáročnější zákazníky. Na své si ale přijdou právě i streameři, kteří dostanou do rukou perfektní zařízení pro záznam a rychlý přenos videa.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 113 hlasů