Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších nafukovacích postelí

Aktualizováno:
Červenec 2020
Autor:
Eliška Srncová

Ukázka produktu ve srovnání nafukovacích postelí

Nafukovací postel je mnohým známa také pod názvem nafukovací matrace. Tu můžete využívat nejenom při kempování, ale i v běžné domácnosti. Například v okamžiku, kdy vás svou návštěvou překvapí kamarádi a rodinní příslušníci, kteří se zdrží přes noc. Pak vytáhnete nafukovací postel a vytvoříte jim pohodlné zázemí pro nocleh.

Nafukovací matrace je jednoúčelovým produktem. Přece jen ale existuje několik různých typů. Při nákupu nové nafukovací postele se vám proto hodí několik cenných rad zaměřených na jednotlivé parametry výrobku. I když jich není mnoho, je vhodné být se s nimi seznámit.

Využijte proto náš článek k nákupu nafukovací postele, která vám bude z dlouhodobého hlediska přinášet odpovídající komfort a pohodlí. Pokud hledáte spíše informace o klasických postelích, přečtěte si článek Jak vybrat postel.


Nejlepší nafukovací postele dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Nosnost (kg) Šířka (cm) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Intex Air Bed Classic Downy
Intex Air Bed Classic Downy 273 183 460 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Intex 68759
Intex 68759 273 152 450 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Intex King 68755
Intex King 68755 273 183 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Intex 68950
Intex 68950 136 76 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Intex Dura-Beam Comfort Queen
Intex Dura-Beam Comfort Queen 273 152 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Intex Classic Downy Full
Intex Classic Downy Full 273 137 450 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bestway Air Bed Klasik
Bestway Air Bed Klasik 295 183 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Intex Queen Ultra Plush
Intex Queen Ultra Plush 136 152 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Intex Air Bed Comfort-Plush Twin
Intex Air Bed Comfort-Plush Twin 136 99 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Intex Air Bed Camping
Intex Air Bed Camping 136 72 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat nafukovací postel

O nafukovacích postelích si nejprve povíme něco obecně, abyste zjistili, kde se tyto produkty primárně používají a jaké jsou jejich klady a zápory. Dozvíte se například to, jaké typy povrchů se vyrábí a na jaké je ideální se zaměřit.

V jednotlivých kapitolách vás seznámíme i s dostupnými rozměry nafukovacích matrací a s jejich celkovou nosností. Neopomeneme ani na příslušenství, které byste si měli také pořídit, pokud chcete pracovat s nafukovací postelí rychle a bez obtíží.

Závěr článku na téma „jak vybrat nafukovací postel“ bude zaměřen hlavně na představení prověřených značek těchto produktů a na výši pořizovacích nákladů.

Pokud se chcete zaměřit spíše na klasické místo pro spánek bez nafukování, věnovali jsme se také běžným postelím, ale navíc také tomu jak vybrat matraci nebo postelový rošt. A pokud jde spíše o občasné přenocování nebo jen odpolední odpočinek, mohou posloužit také pohovky nebo sedací soupravy.

Výhody a nevýhody

Nežli se pustíme do popisu jednotlivých parametrů nafukovacích postelí, sdělíme vám několik obecnějších informací. Tento produkt patří k velice vyhledávaným především na dovolených, chatách a chalupách, kde představuje krátkodobý typ noclehu. Nafukovací matrace můžete využít v bytě nebo rodinném domě, kde vám poslouží hlavně při ubytování návštěv. S těmito výrobky se samozřejmě pojí řada kladů a záporů, o kterých byste měli rozhodně vědět.

Výhody nafukovacích postelí

Když se zamyslíte nad tím, jak nafukovací matrace fungují, určitě oceníte jejich skladnost. Po složení totiž nezabírají téměř žádné místo a když je chcete použít, velice rychle je nafouknete. Díky nízké hmotnosti a prostorové nenáročnosti ve složeném stavu se můžete těšit také na jednoduché přenášení z místa na místo.

Ve prospěch nafukovacích postelí hovoří i jejich snadná údržba, pokud zvolíte ten správný výrobní materiál. S přihlédnutím k občasnému využívání nafukovacích matrací lze počítat s jejich opravdu dlouhou životností a vůbec s vysokou odolností proti proražení vnějšího pláště.

Většina dostupných produktů na současném trhu je navíc vybavena speciálními těsnícími ventily, které zabraňují jakémukoliv nežádoucímu úniku vzduchu. Takže ráno se rozhodně neprobudíte na vypuštěné matraci a na tvrdé zemi.

U matrací pro dvě osoby oceníte také možnost nákupu modelů s dvěma oddělenými vzduchovými komorami. To přispívá k lepšímu a nerušenému spánku, protože při otáčení nebudete rušit druhou osobu ležící vedle vás.

Nevýhody nafukovacích postelí

I nafukovací matrace mají svá drobná negativa, která však vychází z toho, že tento výrobek nebudete plně využívat k tomu, k čemu je určený. Pokud si totiž z nafukovací postele uděláte vaše stálé zázemí pro nocleh, pak počítejte s tím, že se nevyhnete bolesti zad. Tento produkt je vhodný jen pro občasné ležení.

Zároveň nepočítejte s tím, že nafukovací matrace představuje nějakou výraznou tepelnou izolaci od podlahy, jak by se vám to hodilo například ve stanu. Tomu tak rozhodně není. Jestliže zakoupíte levnější a méně kvalitní modely, setkáte se s tím, že budete muset matraci častěji dofukovat.

Typy nafukovacích postelí

Nafukovací postele nebo matrace se naštěstí nedělí do mnoha kategorií. Pro přehled je ale dobré si uvést alespoň základní rozdělení podle velikosti a několik specifických typů.

 • Podle velikosti – V základu si můžeme matrace rozdělit na varianty pro děti, single (jednolůžko) a double (dvoulůžko). Rozměrově zhruba kopírují klasické postele.
 • Matrace do auta – K dostání je také specifická matrace, které promění zadní sedadlo vašeho auta v poměrně pohodlnou postel, která přijde vhod na delších cestách.
 • Multifunkční – Pokud hledáte model s širším využitím, máme pro vás dobrou zprávu. Některé nafukovací postele je možné složit do podoby pohovky, získáte tak dva kusy rekreačního nábytku v jednom.

Povrch

V okamžiku, kdy se rozhodnete zakoupit nafukovaní postel, dbejte na to, jaký je její povrchový materiál. Ano, tyto výrobky jsou zhotoveny z tvrzeného PVC, dobré je však to, když jsou opatřeny ještě speciální povrchovou vrstvou promítající se do vašeho celkového komfortu.

Rozhodně se vyvarujte nafukovacím matracím, které mají gumový povrch. Ano, matrace může být měkká a pohodlná jako kterákoliv jiná, pokud na ní však budete spát v létě, bude vás obtěžovat pot přicházející do kontaktu s povrchem. Jednoduše se budete k matraci lepit.

Proto je lepší vsadit na nafukovací postele opatřené speciální semišovou vrstvou, velice často označovanou jako velurová úprava. Toto provedení se pozitivně podepíše na vašem celkovém komfortu, o tom nemějte žádných pochyb.

Rozměry

Z pohledu velikosti nafukovací postele byste se měli zajímat o dva zásadní parametry.

 • matrace ve složeném stavu
 • plně nafouknutá postel

První údaj vypovídá o tom, kolik místa vám vyfouknutá matrace zabere ve skříni, když ji složíte. Délka většiny produktů se pohybuje od 20 cm do 50 cm, šířka pak od 10 cm do 40 cm podle toho, jestli pořizujete jednolůžko nebo dvojlůžko a větší. Pokud jde o hmotnost, neměli byste se s matrací dostat přes 5 kg.

Plně nafouknutá postel připravená k použití vás bude zajímat hlavně z toho hlediska, jak velký máte prostor pro její uložení a pro kolik osob chcete vytvořit plochu pro nocleh. K této velikosti přihlížejte s velkým důrazem v okamžiku, když si nafukovací matraci pořizujete do stanu, kde je trochu více omezenější plocha a je třeba dbát i na zkosení stanu. Délka matrace se obvykle pohybuje kolem 180 cm. S přihlédnutím k délce osob lze volit modely s parametrem až nad 200 cm. Pokud jde o šířku, jednolůžka jsou do 99 cm. Problém však nebudete mít ani s nákupem nafukovací postele se šířkou až 190 cm.

Tloušťka

Tento parametr jsme si nechali úmyslně zvlášť, protože má asi ten největší vliv na celkový komfort při spaní. Z obecného hlediska platí, že čím vyšší je tloušťka matrace, tím většího pohodlí se vám dostane. Nafukovací postele do stanů mohou mít tloušťku od 10 cm, která je hraniční a spánek vám zpříjemní jen z části. Rozhodně je to lepší než spát na holé karimatce. Navíc taková matrace bude i dostatečně skladná do batohu.

Pokud máte nafukovací postel uloženou doma ve skříni a plní roli občasného noclehu pro vaše přátele a rodinné příslušníky, volte rozhodně větší tloušťku. Minimálně kolem 20 cm až 22 cm. Výjimkou však nejsou ani vysoké několikapatrové nafukovací matrace s tloušťkou okolo 50 cm.

Nosnost

Uvědomit byste si měli také to, pro jak těžké osoby hodláte nafukovací postele pořídit. V technických parametrech těchto produktů totiž velice často narazíte na pojem nosnost. Většina nafukovacích matrací je dimenzována tak, aby bez problému unesly osoby s váhou přes 130 kg (pro jednolůžko). Pokud víte, že na posteli budou ležet těžší lidé, raději horní hranici nosnosti částečně předimenzujte, než kdyby tomu bylo naopak. Tento krok se rozhodně vyplatí.

Nejvyšší nosnost nafukovacích matrací může přesahovat dokonce hranici 300 kg. U těch dvoulůžkových variant to může být až 400 kg.

Příslušenství

Nyní vám hlavou možná problikla myšlenka, jak náročné je vlastně nafouknout postel velikosti klasického jednolůžka či dvojlůžka? Při představě nafukování svépomocí vás asi správně napadá, že by vám dříve praskla žilka v hlavně, nebo byste upadli do mdlob, než by matrace byla plně nafouknutá. Takový scénář samozřejmě nikdy nemůže nastat. S nákupem tohoto výrobku totiž musíte počítat s investicí ještě nepostradatelných doplňků, které k nafukovacím postelím nepochybně patří.

 • Pumpička – Nožní pumpička usnadňující nafouknutí matrace. S pomocí tohoto nástroje bude postel připravena během dvou až pěti minut. Některé kvalitnější modely nafukovacích postelí jsou dokonce vybaveny integrovanou pumpičkou, takže vám odpadá nutnost zakoupení tohoto prvku.
 • Elektrická pumpa – Rychlejším  a jednodušším způsobem nafouknutí je využití elektrické pumpičky, často ale bude nutné ji k matraci přikoupit.
 • Lepení – I když jsou novodobé materiály opravdu pevné a odolné, přesto se může stát, že vaší neopatrností či jinými vlivy dojde k protržení nafukovací matrace. V takový okamžik byste měli disponovat kvalitním lepením. S tím díru zacelíte během krátké chvíle a postel bude možné obratem plnohodnotně využívat.

V rámci praktického příslušenství lze zmínit ještě nafukovací polštářky, které bývají součástí nafukovací matrace. Tento doplněk slouží především ke zvýšení celkového komfortu při spaní. Na ten se mimo jiné podepisují i zateplené deky. Ty se pokládají přímo na matraci, aby bylo zamezeno šíření chladu od podlahy. Toho využijete hlavně při venkovním kempování.

Cena

Cena nafukovací postele se liší především podle všech výše uvedených parametrů. Při jejím nákupu byste měli v první řadě dbát na profesionálního výrobce. Jeho kvalitní produkty vám totiž zaručí dlouhou a bezproblémovou životnost postele a vaší celkovou spokojenost. Mezi vhodné značky patří rozhodně Bestway, Coleman, Intex, Marimex, Master, Campingaz, Vango a další.

Cena do 400 Kč

Nejlevnější nafukovací postel pořídíte už od 200 Kč. Takový výrobek bude ale primárně označován pojmem „junior“ a to mnohé naznačuje. Jde spíše o dětské matrace. Tomu mimochodem odpovídají celkové rozměry a nosnost.

Cena od 400 do 1 000 Kč

V tomto případě se vám do výběru dostanou hlavně nafukovací postele pro dospělé. Jejich délka bude kolem 190 cm a šířka se bude pohybovat do 100 cm. Výjimkou nejsou ani dvoulůžka, která mají šířku cca 150 cm. Nosnost je obvykle do 145 kg.

Cena od 1 000 do 1 400 Kč

Nafukovací matrace s větší tloušťkou kolem 30 cm. To přináší maximální komfort při spaní. Výjimkou nejsou ani dělitelné nafukovací postele. Z těch můžete velice rychle a jednoduše složit například křeslo. Velký důraz je kladen také na kvalitní povrchovou úpravu.

Cena nad 1 400 Kč

Profesionální nafukovací matrace mohou dosahovat výše pořizovacích nákladů až 8 000 Kč. U nich se můžete těšit na propracované vnitřní komory zvyšující celkový komfort, délku přesahující 200 cm, šířku nad 160 cm a nosnost přes 300 kg. Takové nafukovací postele už jsou do jisté míry zhmotněním luxusu.

Tipy k používání

Použití nafukovací matrace samozřejmě není žádná věda – matraci vybalíte, nafouknete a můžete se uložit ke spánku. Přesto existuje pár tipů, jejichž dodržování bude mít vliv hlavně na životnost matrace.

 • Obal – Matraci skladujte v obalu, který ji chrání nejen před prachem, ale i dalšími vnějšími vlivy.
 • Skládání – Před uložením matraci očistěte a skládejte ji volně, aby nevznikly žádné ostré ohyby. Ty mohou narušit materiál matrace a hrozí i její prasknutí.
 • Nafukování – Tvrdost matrace, neboli míru nafouknutí, byste měli přizpůsobit nejen své hmotnosti a preferencím, ale také okolní teplotě. Ve vysokých teplotách se vzduch v matraci rozpíná a opět hrozí její poškození.