Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších napařovačů oděvů

Aktualizováno:
Červen 2021
Autor:
Michaela Černá, Eliška Srncová

Jaké napařovače vybrat dle srovnání

Tento ruční napařovač je jedním z nejprodávanějších na českých eshopech. Vyniká vysokým příkonem i parním rázem.

Philips GC362/80

Orientační cena

2 000 Kč

Stojanový napařovač od značky Tefal se řadí mezi výkonější a zároveň nejoblíbenější modely ve své kategorii.

Tefal QT 2020 E0 IXEO

Orientační cena

8 000 Kč

Ruční napařovač vede v poměru cena výkon. Je výkonný a díky menším rozměrům se hodí také na cesty.

Tefal DT 8150 E0

Orientační cena

1 800 Kč

Přes jeho velmi nízkou cenu se jedná o výkonný napařovač, který je vhodný zejména pro méně náročné uživatele.

Tefal IT 2460 E0

Orientační cena

1 800 Kč

Napařovač oděvů dokáže ušetřit spoustu času a v mnohém nahradí žehličku na prádlo. Jde o produkt, který pomocí páry vyhlazuje pomačkaná vlákna látky. Prádlo můžete takto rovnat přímo pověšené na ramínku. Není potřeba mít k němu žádné prkno a díky jeho skladnosti je naparovač vhodný i na cesty.

V případě, že vás tento produkt zaujal, ale nevíte, jaký napařovač koupit, přečtěte si našeho nákupního rádce o tom, jak vybrat napařovač oděvů. Vysvětlíme vám zde jednotlivé parametry a provedeme krok po kroku k nákupu optimálního výrobku, který se stane oblíbeným pomocníkem vaší domácnosti.

V tabulce níže najdete také doporučení na nejoblíbenější produkty na trhu, na základě zkušeností uživatelů, kterým se můžete při výběru napařovače oděvů inspirovat.


Nejlepší napařovače oděvů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Typ Příkon (W) Parní ráz (g/min) Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Philips GC362/80
Philips GC362/80 Ruční 1 300 24 2 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Tefal DT 9100 E0
Tefal DT 9100 E0 Ruční 1 600 30 2 500 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Philips GC 363/30
Philips GC 363/30 Ruční 1 300 24 2 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Tefal DT 8150 E0
Tefal DT 8150 E0 Ruční 1 600 26 1 800 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze ETA Victoria 0270 90000
ETA Victoria 0270 90000 Ruční 1 200 25 1 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Tefal QT 2020 E0 IXEO
Tefal QT 2020 E0 IXEO Stojanový 2170 90 8 000 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Tefal IT 2460 E0
Tefal IT 2460 E0 Stojanový 1800 37 1 800 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze SteamOne PRO 2000
SteamOne PRO 2000 Stojanový 2000 42 8 300 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Tefal IT 3440 E0
Tefal IT 3440 E0 Stojanový 1800 30 3 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Steamone H18B
Steamone H18B Stojanový 1800 40 4 700 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat napařovač oděvů

Napařovač oděvů pomocí páry narovnává zmačkané oblečení a přijde vhod nejen na cestách. V následujícím článku se napařovačům oděvů podrobně věnujeme. Dozvíte se bližší informace o ručních i stojanových modelech. Zaměříme se také na parametry napařovačů, jako je objem nádržky, příkon nebo různé funkce. Věnovat se budeme také ceně těchto pomocníků.

Vedle podrobného článku věnujícímu se naparovačům oděvů jsme zpracovali také text o žehličkách prádla a parních generátorech. Pokud tedy dáváte přednost klasice, zkuste se podívat i na tato témata.

Jak vybrat napařovač oděvů stručně:

 • Typ napařovače – Ruční se hodí hlavně na cesty a rychlé žehlení, stojanový využijete i na bytové textilie.
 • Co budete napařovat – Jemnějším látkám stačí nižší množství páry, na domácí textil pak budete potřebovat páry daleko více.
 • Na cesty nebo na doma – Od toho se bude odvíjet velikost a hlavně hmotnost produktu.
 • Další funkce – Ujasněte si, jestli chcete základní produkt nebo nějaký s doplňkovými funkcemi.
 • Stanovte si rozpočet – Ceny za napařovače se liší v závislosti na typu i parametrech.

Typ parního napařovače

Na trhu se můžete setkat se dvěma typy napařovačů. Každý má své výhody a nevýhody a je vhodný na trochu něco jiného. Záleží tedy, proč si chcete napařovač pořídit a co od něho očekáváte. Na výběr máte:

 • Ruční napařovač oděvů
 • Stojanový napařovač oděvů
Typ napařovače Výhody Nevýhody
Ruční +       Přenosný

+       Nízká cena

–        Menší výkon

–        Menší objem nádoby

Stojanový +       Vyšší výkon

+       Vhodný i na bytové textilie

–        Velký a těžký

–        Vyšší cena

 

Ruční napařovač oděvů

Hlavní výhodou tohoto typu je především jeho kompaktnost a nízká hmotnost. Díky tomu se s ním lépe manipuluje. Hodí se zejména na cesty, kde vám nahradí žehličku a zabere daleko méně místa. Často je využíván také v případě, že potřebujete rychle něco narovnat a jít, přičemž nahřívání žehličky, rozkládání prkna a následné žehlení by bylo zbytečně zdržující.

Výhoda ručního napařovače je ta, že s ním můžete rovnat oblečení přímo na ramínku. Díky páře jej lze využívat i na jemné látky, které se pro klasickou žehličku příliš nehodí. Navíc je okamžitě připravený k používání. Příznivá je i jeho pořizovací cena, která obvykle nepřekročí tři tisíce korun.

Nevýhodou je naopak nižší příkon, kvůli kterému rovnání tkanin může trvat o něco déle než stojanového typu napařovače. Vzhledem k tomu, že je velmi kompaktní, je nutné počítat také s menším objemem nádržky na vodu, kterou budete muset častěji doplňovat.

Stojanový napařovač oděvů

Druhou verzí je napařovač oděvů se stojanem. Jde o speciální věšák s parním generátorem zabudovaným v jeho dolní části. Výjimkou dokonce nejsou ani modely s žehlícím prknem, které má zajistit dosažení ještě lepšího výsledku.

Tento typ je výkonnější a je s ním možné napařovat nejen oblečení, ale také bytový textil. Za jeho výhody se dá považovat možnost žehlit více kusů oděvů najednou, nastavení intenzity páry a efektivní odstranění záhybů.

Hlavní nevýhodou stojanového napařovače oděvů je pak jeho větší velikost, která bude v domácnosti zabírat místo, a vyšší pořizovací cena. Oproti ručnímu napařovači je totiž přibližně třikrát dražší.

Příkon

Jedním z důležitých parametrů u tohoto typu produktů je příkon. Udává se ve wattech a obvykle jej najdete označený pod zkratkou „W“. Tento údaj prozradí jednak velikost odběru elektrické energie při provozu a pak také výkon přístroje. Čím větší údaj, tím bude přístroj výkonnější a zároveň náklady na jeho provoz vyšší.

Příkon Vhodné pro
Do 1 400 W Jemné textilní materiály
1 500 až 1 800 W Univerzální materiály
Nad 1 800 W Bytový textil

Záleží také na tom, jestli chcete najednou napařovat pouze jednu vrstvu nebo více. Pokud více, vždy budete potřebovat příkon vyšší.

Často se setkáte s přístroji, na kterých budete moci nastavit intenzitu páry. Čím vyšší intenzita bude, tím bude vyšší příkon, takže i vyšší spotřeba. Když výkon snížíte, bude přístroj brát méně energie a jeho provoz tak bude levnější.

Pokud se tedy rozhodujete mezi více typy, vyberte ten, u kterého můžete nastavovat intenzitu. Díky tomu bude produkt univerzálnější a bude se hodit na všechny materiály.

Pára

Jak ruční napařovač vlastně funguje? V přístroji se díky vysoké teplotě z vody tvoří pára, která vychází ven (Zdroj: Wikipedia). Pára vyrovná nežádoucí záhyby a textili tím „vyžehlí“. Čím více páry vychází, tím je přístroj účinnější.

Vycházející pára se udává v jednotkách gramů za minutu a značí se jako „g/min“.  Výstup páry značí, jak dlouho a plynuje bude pára vystupovat z napařovače oděvů a v jaké intenzitě. Čím vyšší hodnota, tím pochopitelně lépe, minimálně z hlediska snazšího, rychlejšího a efektivnějšího žehlení. Pro představu uvádíme přibližný výstup páry u obou používaných napařovačů.

 • Ruční napařovač oděvů – Má výstupní páru cca 20 až 30 g/min.
 • Stojanový napařovač oděvů – Má výstupní páru cca 30 až 45 g/min.

Objem nádoby na vodu

Jak už bylo řečeno, vycházející pára se tvoří z vody, která je v nádobce uvnitř napařovače. Tu je potřeba pravidelně dolévat. Čím větší nádoba bude, tím déle v ní voda vydrží a vy s napařovačem narovnáte více prádla.

Objemy nádoby se u jednotlivých přístrojů liší. Záleží také samozřejmě na typu. Orientačně můžete u ručního napařovače hledat nádobu s objemem 200 až 250 mililitrů. Velké stojanové napařovače mají nádobu přibližně desetkrát větší, tedy okolo 2,5 litru.

Jak dlouho vám voda vydrží, nezáleží ale pouze na objemu. Roli tu také hraje samotný výkon napařovače. Tedy čím vyšší, tím bude větší spotřeba vody, přístroj vyprodukuje více páry, textilie bude rychleji a kvalitněji narovnaná a vy budete muset častěji nádobu dolévat. Pro orientaci jsme sepsali přibližnou dobu provozu podle objemu nádoby.

 • Objem 200 ml – Vydrží v provozu cca 10 minut.
 • Objem 2,5 l – Vydrží v provozu cca 90 minut.

Hmotnost

Hmotnost je důležitá zejména u ručních napařovačů, které po celou dobu napařování držíte v ruce. Pokud je přístroj moc těžký, začnou vás z něho brzy bolet ruce a špatně se s ním manipuluje. U stojanového typu tento údaj už tak důležitý není.

Při koukání na váhu berte v potaz také to, že budete muset naplnit ještě nádobku na vodu, která celkovou hmotnost také o něco navýší. Hmotnost ručních napařovačů se pohybuje okolo jednoho až dvou kilogramů.

Při výběru vhodného napařovače je tak potřeba najít vhodný poměr mezi jeho hmotností a velikostí objemu nádoby na vodu.

Délka kabelu

Tento parametr je často opomíjený. Může hrát ale podstatnou roli. S krátkým kabelem totiž budete muset napařovat oděvy v blízkosti zásuvky. Problém pak bývá třeba s napařováním záclon a závěsů.

Na druhou stranu se dá ale problém s krátkým kabelem hravě vyřešit prodlužovačkou. Přesto v případě, že se rozhodujete mezi dvěma typy a jeden má výrazně delší kabel, pak doporučujeme vzít ten.

Funkce

Napařovač oděvů je na první pohled velice jednoduché zařízení. Má ale přece jen některé funkce, které přináší vyšší komfort při jeho používání. Čím více doplňkových funkcí napařovač má, tím může stoupnout jeho cena. Záleží tedy na vás, co využijete a co od přístroje očekáváte. Zde najdete výčet těch nejčastějších:

 • Regulace páry – Možnost regulovat vycházející páru z napařovače oděvů. Hodí se především při žehlení oblečení s odlišným složením. Někdy je třeba přidat více páry, jindy je zase lepší ji ubrat. Regulací páry jsou obvykle vybaveny dražší modely, popřípadě ty stojanové.
 • Ekonomický režim – Režim ECO nebo také funkce automatického vypnutí. Přesně takhle by šel definovat proces vypnutí po delší době nečinnosti napařovače oděvů.
 • Napařování všemi směry – Napařovač oděvů je schopen vybrané svršky napařovat vertikálně i horizontálně. To přijde vhod třeba u košilí a jiných typů oděvů.
 • Funkce Anti Calc – Jestliže nebudete do napařovače oděvů lít pouze destilovanou vodu, pak se vystavujete riziku vzniku a usazování vodního kamene. Tento problém odstraní funkce Anti Calc. Funkce automatického čištění přispívající k delší životnosti výrobku a možnosti použití běžné kohoutkové vody.
 • Vonná krytka – U lepších stojanových napařovačů můžete narazit také na speciální vonnou krytku, kam se kape vůně libovolného typu. Ta potom provoní napařované oblečení.
 • Termostat – Tento prvek je vhodný pro regulaci teploty vycházející páry. Stejně jako u regulace páry i zde platí, že pro každé oblečení může být vhodná jiná teplota páry.

Kromě těchto funkcí se najde řada dalších. Navíc k napařovačům můžete mít také bohaté příslušenství, například různé nástavce nebo kartáče. S jejich pomocí snadněji odstraníte chlupy od zvířat, vlasy či žmolky.

 

Cena

Vzhledem k tomu, že na trhu lze zakoupit odlišné typy napařovačů oděvů, liší se i jejich pořizovací ceny. Ta se odráží na kvalitě zpracování, velikosti nádoby na vodu, příkonu a dalších parametrech, ale i výrobci.

Největší roli v pořizovací ceně hraje typ napařovače. Ruční patří k poměrně levným výrobkům. Naopak stojanové napařovače jsou mnohdy až desetkrát dražší.

Na trhu se nejčastěji setkáte s napařovači od firem Bosch, Philips, Miele, Clatronic, Singer, Eta, Domo a dalších. Pro představu jsme nastínili, v jakých cenových relacích se napařovače pohybují.

Cena do 1 000 Kč

Pokud nechcete do napařovače oděvů příliš investovat, vybírejte v této cenové kategorii. Ruční napařovače koupíte od 800 korun a jejich příkon se obvykle pohybuje kolem 1 200 W. Nádoba na vodu bývá menší a jde spíše o cestovní přístroje, které se hodí na napařování menších kousků oblečení.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

Pokud se rozhodnete pro tuto cenovou kategorii, budete mít již na výběr širokou nabídku ručních napařovačů s vyšším příkonem a větší nádobkou na vodu. Vybrat si budete moci i produkt od nějaké z renomovaných značek. Napařovače z této cenové kategorie mají také doplňkové funkce a další příslušenství.

Cena od 3 000 Kč do 10 000 Kč

Pokud se rozhodnete pro stojanový napařovač oděvů, pak se budete pohybovat v této cenové kategorii. Patří sem hlavně modely umožňující vertikální i horizontální napařování s příkonem 1 800 až 2 000 W. Jejich součástí bude velká nádoba na vodu kolem dvou litrů a těšit se můžete i z ergonomického a praktického tvaru.

Cena nad 10 000 Kč

Tuto cenovou kategorii zastupují především profesionální napařovací systémy, které své primární uplatnění najdou v komerční sféře nebo u hodně náročných zákazníků. Do běžné domácnosti jsou takto drahé napařovače spíše zbytečné.

Správné používání

Rovnat prádlo s napařovačem je jednodušší než použití žehličky. Stáčí jej pouze pověsit na ramínko, naplnit nádobku vodou, zapojit přístroj a přejíždět jím po prádle. Vlákna se díky páře narovnají.

Dbejte na to, aby mezi napařovanou látkou a napařovačem nebyla žádná mezera. Pokud by tam totiž byla, efektivita napařování by se značně snížila. Vzhledem k tomu, že jde o páru, je toto používání bezpečné a není potřeba mít strach, že by se tím jemnější prádlo poničilo.

Pro dokonalý výsledek přinášíme čtyři zásady, kterých je dobré se držet:

 • Napařovač by se měl oděvu vždy dotýkat.
 • Oděv při napařování napínejte.
 • Límečky a manžety je dobré něčím podložit.
 • U stojanového napařovače je potřeba držet hadici rovně.

Napařování jemných materiálů

U jemných tkanin je obecně potřeba být opatrnější a zacházet s nimi šetrně. Nemusíte se ale bát, že by se napařováním vlákna jakkoliv poničila. Pára nezničí ani velmi jemné materiály a na rozdíl od žehlení se nemusíte bát, že by došlo k poškození vašeho oblečení.

Není tedy potřeba žádných speciálních postupů, je ale dobré nastavit nižší intenzitu páry.

Napařování silnějších materiálů

U silnějších materiálů je naopak vhodné využít nejsilnější intenzitu napařování. Ideální je napařovat s produktem, který má vyšší příkon.

Pokud víte, že budete napařovat například kabáty a bundy, pak je dobré koupit nástavec s kartáčem, který je vhodný právě na silnější materiály. Štětiny totiž umí otevřít vlákna, a pára tak lépe do oděvu pronikne.

Další výhodou kartáčového nástavce je i to, že odstraňuje žmolky a nečistoty.

Rozdíl mezi žehlením a napařováním

Žehlička a napařovač rovnají textilie. Oba tyto produkty ale fungují na trochu jiném principu.

Žehlička má kovovou desku, která se zahřeje, tou následně prádlo žehlíte. Vlákna se tak pod náporem tepla a váhy žehličky v podstatě lisují a zůstávají rovná.

Napařovač vydává páru a na oděvy nijak netlačí. Pára pak obalí jednotlivá vlákna vodou, a ta se díky tomu uvolní a narovnají. Napařování by tedy mělo být k textiliím šetrnější.

Často kladené otázky k napařovačům

Jak vybrat napařovač oděvů?

Při výběru je zásadní hlavně v jakých místech a na jaké tkaniny budete napařovač používat. Podle toho se můžete rozhodnout mezi kompaktnější cestovní variantou, nebo výkonnějším domácím modelem. Dále je dobré zaměřit se na příkon, intenzitu napařování nebo objem nádržky. Užitečné mohou být také doplňkové funkce.

Jaký je rozdíl mezi napařovačem a žehličkou?

Klasická žehlička vydává teplo a snaží se zafixovat vlákna do dané polohy. V dnešní době se na trhu ale setkáte spíše s napařovací žehličkou, která vydává páru. Funguje tedy na podobném principu jako napařovač. Ten vydává páru, která vlákno obalí a to se narovná.

Je vhodný i na jemné materiály?

Ano, napařovač je vhodný i na ty nejjemnější materiály. Není potřeba mít strach, že by se oděvy nějak poničily nebo spálily. Pokud napařujete jemné textilie, stačí použít nižší stupeň intenzity páry.

Jak funguje napařovač oděvů?

Napařovač proměňuje vodu na horkou páru. Ta vychází z přístroje a obaluje jednotlivá vlákna textilie. Pomačkaná vlákna se uvolní a narovnají. Napařovat oblečení můžete na ramínku, nepotřebujete k němu žádné žehlicí prkno nebo podložku. Spotřebič je ale nutné zapojit do elektřiny a tak k jeho použití potřebujete zásuvku.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.8 z 52 hlasů