Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších napařovačů oděvů

Ukázka produktu ve srovnání napařovačů oděvů

Ne nadarmo se praví, že šaty dělají člověka. Pokud se tohoto pravidla držíte, jistě nám dáte za pravdu, že každodenní žehlení oblečení je poměrně namáhavou činností. V tomto případě však nemusíte pro krásu trpět. Jednoduše se k požadovanému výsledku dopracujte za pomoci vhodného nástroje.

Tím se stane napařovač oděvů. Ten přináší trvalý výstup páry, úsporu drahocenného času a je okamžitě připraven k použití. Docílení krásně vyžehleného oblečení teď bude daleko snazší než kdy předtím. Navíc tento produkt můžete použít v podstatě na jakékoliv svršky a zároveň se můžete těšit na poměrně snadnou obsluhu.

Jestliže se vám líbí možnosti napařovače oděvů, vyberte si ideální model na základě informací prezentovaných v tomto článku. Právě tento průvodce vás seznámí se všemi důležitými parametry a funkcemi těchto výrobků.


Nejlepší napařovače oděvů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Příkon (W) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Philips GC362/80
Philips GC362/80 Philips 1 300 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tefal DT 9100 E0
Tefal DT 9100 E0 Tefal 1 600 2 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Philips GC 363/30
Philips GC 363/30 Philips 1 300 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Steamone Dualys
Steamone Dualys Steamone 2 300 8 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Philips GC552/40 Comfort Touch
Philips GC552/40 Comfort Touch Philips 2 000 4 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tristar ST-8916
Tristar ST-8916 Tristar 1 200 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tefal DT 8150 E0
Tefal DT 8150 E0 Tefal 1 600 2 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tefal QT1020E0 IXEO
Tefal QT1020E0 IXEO Tefal 1 500 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SteamOne S-Nomad
SteamOne S-Nomad Steamone 1 600 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze ETA Victoria 0270 90000
ETA Victoria 0270 90000 Eta 1 200 1 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat napařovač oděvů

Před nákupem napařovače oděvů byste se měli zamyslet nad tím, jakému typu výrobku dáte přednost. Teprve poté můžete přistoupit k volbě konkrétního modelu na základě parametrů, jakými jsou příkon a výstupní pára. Ty patří bezpochyby k těm nejzásadnějším.

Dále vás bude zajímat objem nádoby na vodu, celková hmotnost napařovače oděvů a délka kabelu. Samostatnou kapitolu pak zaměříme na výčet dostupných funkcí rozšiřujících možnosti těchto výrobků. Chybět vám pochopitelně nebudou ani orientační pořizovací ceny.

Vedle podrobného pojetí tématu o napařovačích oděvů jsme samozřejmě nemohli opomenout také zpracování testu klasických žehliček na prádlo a také jejich výkonnějších příbuzných – parních generátorů.

Typ parního napařovače

Na trhu máte možnost zakoupit dva typy napařovačů oděvů. Každý z takových modelů má své výhody a nevýhody. Vybírat si můžete ze dvou variant.

Ruční napařovač oděvů

Tento výrobek je zaměřen především na celkovou kompaktnost a nízkou hmotnost. To přispívá k jeho snadné mobilitě. Ruční napařovač oděvů je proto využívaným cestovním doplňkem. Do ruky uchopíte napařovací jednotku a můžete s ní napařovat, respektive žehlit prádlo přímo na ramínku. Díky tomuto procesu velice rychle odstraníte jakékoliv záhyby na oblečení, a to včetně citlivějších látek, které byste za normálních okolností vůbec nežehlili.

Mezi největší přednosti ručního napařovače oděvů patří okamžitá připravenost. Zároveň se můžete těšit z toho, že prádlo bude svěží a bez jakýchkoliv zápachů. Nadšeni budete i z nižších pořizovacích nákladů, které se pohybují do 3 000 Kč.

Jediným omezujícím elementem se vám může stát trochu nižší příkon ruční varianty a kvůli malé konstrukci to bude i menší objem nádoby na vodu.

Stojanový napařovač oděvů

Druhou verzí je napařovač oděvů se stojanem. Jde o speciální věšák s parním generátorem zabudovaným v jeho dolní části. Výjimkou dokonce nejsou ani modely obsahující žehlící prkno pro dosažení ještě lepšího výsledku. Z tohoto napařovače oděvů rozhodně dostanete více potřebného výkonu, a tedy i výstupní páry. Díky tomu se nemusíte omezovat jenom na běžné oblečení, ale můžete se pustit i do napařování bytového textilu.

Mezi klady patří žehlení vícero prádla najednou, nastavení intenzity výstupní páry, ale i efektivnější odstraňování záhybů.

Jediné, co lze stojanovému napařovači oděvů vytknout, je snad trochu větší velikost zabírající v prostoru více místa. Také musíte počítat s trojnásobnými náklady oproti ruční verzi.

Příkon

Vzhledem k tomu, že jde o elektrické zařízení, bude důležitým parametrem příkon napařovače oděvů. Ten je běžně udáván ve wattech značených zkratkou „W“. Údaj prozrazující nejenom velikost odběru elektrické energie při provozu, ale také celkový výkon přístroje. Domoci se můžete odlišných hodnot.

Produkty s příkonem do 1 400 W vám poslouží spíše na jemnější textilní materiály. Za univerzální rozmezí lze považovat 1 500 W až 1 700 W. Pokud byste se však chtěli pustit i do napařování bytového textilu, raději si připlaťte za vyšší příkon kolem 2 000 W. S takovým výkonem máte jistotu, že si výrobek poradí i s hrubším ošacením a bude schopen napařovat několik vrstev najednou.

Z výše uvedeného tedy jasně vyplývá, že čím větší bude příkon napařovače oděvů, tím lépe bude žehlit všechny druhy látek, zbavovat je nejrůznějších záhybů a podobně.

Výstupní pára

Princip fungování napařovače oděvů je znám bezpochyby každému. Právě vycházející horká pára se stará o to, že dochází k vyžehlení oděvů a zbavení všech nežádoucích záhybů. Kvůli tomu byste měli přihlížet k výstupní páře, která je prezentována v jednotkách gram za minutu. Nejčastěji je to pod zkratkou „g/min“. Výstup páry značí, jak dlouho a plynuje bude pára vystupovat z napařovače oděvů a v jaké intenzitě. Čím vyšší hodnota, tím pochopitelně lépe, minimálně z hlediska snazšího, rychlejšího a efektivnějšího žehlení. Pro představu uvádíme přibližný výstup páry u obou používaných napařovačů.

  • Ruční napařovač oděvů má výstupní páru cca 20 až 30 g/min.
  • Stojanový napařovač oděvů má výstupní páru cca 30 až 45 g/min.

Objem nádoby na vodu

Každému je asi jasné, že vycházející pára z napařovače oděvů vzniká z vody. A tu je třeba do takového výrobku dolévat. Proto při nákupu konkrétního modelu neopomínejte ani na objem nádoby na vodu. Ten se pochopitelně liší u každého přístroje. Ruční napařovače oděvů mají objem kolem 200 až 250 mililitrů. Velké stojanové napařovače oděvů mohou mít objem klidně až 2,5 litru a více. Na spotřebu vody má pochopitelně vliv i samotný výkon. Čím je vyšší, tím bude voda ubývat rychleji. A pokud vás zajímá, jak dlouho vydrží takový napařovač oděvů s daným objemem nádoby na vodu, prozradí vám to následující řádky.

  • Objem nádoby na vodu 200 mililitrů vydrží v provozu cca 10 minut.
  • Objem nádoby na vodu 2,5 litru vydrží v provozu cca 90 minut.

Hmotnost

Hlavně u ručních napařovačů hraje poměrně významnou roli také celková hmotnost přístroje. Tu je třeba brát v potaz i po dolití vody, která váhu ještě navýší. Menší napařovače do ruky mohou mít hmotnost cca 1 kilogram, ty větší s větším objemem nádoby na vodu až 2 kilogramy. Zde je třeba najít ideální poměr mezi celkovou váhou a snadnou manipulovatelností. Je totiž pochopitelné, že s lehčím ručním napařovačem se vám bude pracovat snáze a nebude vás bolet ruka.

U stojanových napařovačů oděvů hmotnost nehraje příliš zásadní roli, protože nádoba s vodou je oddělená od samotného napařovače a stojí pevně na zemi.

Délka kabelu

Nakonec si necháme poslední technický parametr napařovače oděvů – délku kabelu. Ta je často opomíjena. Musíte si ale uvědomit, že s tímto výrobkem budete chtít napařovat i vzdálenější textilie a budete vyžadovat jistou flexibilitu. Třeba, když se pustíte do napařování záclon a závěsů. Současní výrobci napařovačů oděvů dodávají modely s délkou kabelu od 1,9 metru. Maximální hranice bývá kolem 3 metrů.

Funkce

Napařovač oděvů je na první pohled velice jednoduchým typem zařízení. Jeho výběr byste však neměli podstoupit pouze na základě výše uvedených parametrů nebo vzhledu. Zahleďte se do jednotlivých produktových nabídek a čerpejte informace o nabízených funkcích. Ty mohou dosahovat odlišných podob a svým způsobem rozšiřují možnosti použití napařovače oděvů. Zde je výčet těch nejpoužívanějších.

  • Regulace páry – Možnost regulovat vycházející páru z napařovače oděvů. Hodí se především při žehlení oblečení s odlišným složením. Někdy je třeba přidat více páry, jindy je zase lepší ji ubrat. Regulací páry jsou obvykle vybaveny dražší modely, popřípadě ty stojanové.
  • Ekonomický režim – Režim ECO nebo také funkce automatického vypnutí. Přesně takhle by šel definovat proces vypnutí po delší době nečinnosti napařovače oděvů.
  • Napařování všemi směry – Napařovač oděvů je schopen vybrané svršky napařovat vertikálně i horizontálně. To přijde vhod třeba u košilí a jiných typů oděvů.
  • Funkce Anti Calc – Jestliže nebudete do napařovače oděvů lít pouze destilovanou vodu, pak se vystavujete riziku vzniku a usazování vodního kamene. Tento problém odstraní funkce Anti Calc. Funkce automatického čištění přispívající k delší životnosti výrobku a možnosti použití běžné kohoutkové vody.
  • Vonná krytka – U lepších stojanových napařovačů můžete narazit také na speciální vonnou krytku, kam se kape vůně libovolného typu. Ta potom provoní vámi napařované oblečení.
  • Termostat – Tento prvek je vhodný pro regulaci teploty vycházející páry. Stejně jako u regulace páry i zde platí, že pro každé oblečení může být vhodná jiná teplota páry.

Kromě výše prezentovaných funkcí se můžete setkat i s bohatým příslušenstvím pro napařovače oděvů, které je tvořeno především nástavci a kartáči. S jejich pomocí odstraníte nežádoucí chlupy od zvířat nebo se zbavíte nevzhledných žmolků.

Cena

Vzhledem k tomu, že na trhu lze zakoupit odlišné typy napařovačů oděvů, liší se i jejich pořizovací ceny. O mnohém vypovídá také to, jakému výrobci dáte přednost. Mezi dlouhodobě prověřené patří například Bosch, Philips, Miele, Clatronic, Singer, Eta, Domo a další. Výsledná cena se potom odvíjí od typu napařovače, výkonu a jeho celkové výbavy.

Cena do 1 000 Kč

Pokud vás láká pořízení napařovače oděvů, ale nejste si jisti, jak něco podobného funguje, můžete investovat do těch nejlevnějších modelů na zkoušku. Jejich cena začíná na 800 Kč. Jde pochopitelně o ruční napařovače s příkonem okolo 1 200 W a velice malou nádobou na vodu. Spíše takové cestovní verze pro nenáročné zákazníky.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

V tomto případě se vám dostane výběru z pestré produktové nabídky ručních napařovačů oděvů. Kvalitní značky s příkonem kolem 1 500 W, které mají originální vzhled, nízkou hmotnost a větší nádrž na vodu. Pyšnit se mohou například praktickým háčkem pro zavěšení a připraveností přístroje během 30 sekund.

Cena od 3 000 Kč do 10 000 Kč

Jestliže to myslíte s napařováním oblečení skutečně vážně, nebojte se investovat do stojanových napařovačů oděvů. Modely umožňující vertikální i horizontální napařování s příkonem 1 800 až 2 000 W. Jejich součástí bude velká nádoba na vodu kolem dvou litrů a těšit se můžete i z ergonomického a praktického tvaru.

Cena nad 10 000 Kč

Tuto cenovou kategorii zastupují především profesionální napařovací systémy, které své primární uplatnění najdou v komerční sféře nebo u hodně náročných zákazníků. Tlak až čtyři bary, patentované systémy a cena přesahující až 40 000 Kč.