Jak vybrat napařovač oděvů
Napařovač oděvů pomocí páry narovnává zmačkané oblečení a přijde vhod nejen na cestách. Před jeho výběrem byste si měli ujasnit, zda hledáte model pouze pro občasné žehlení jednotlivých kusů oblečení, nebo jím hodláte zcela nahradit klasickou žehličku. Zvažte, zda hledáte kompaktní přístroj na cesty nebo klidně větší, zato bytelný model na doma. Od toho se odvíjí typ napařovače i jeho pořizovací cena.
Dále si promyslete, na jaké materiály jej budete nejčastěji používat. Pokud očekáváte, že si váš budoucí napařovač poradí i se silnějšími druhy látek a textilií, pak se poohlížejte po modelech s příkonem nad 1 500 W. Důležitým parametrem je také parní výkon, který udává, v jakém množství pára z napařovače vychází – čím vyšší produkce páry, tím snazší žehlení.
Neopomeňte také objem nádobky na vodu. Nižší objem je typický pro ruční napařovače a vystačí pro žehlení jen pár kousků oblečení. Důležitá je i velikost a hmotnost přístroje a délka přívodního kabelu. Tato trojice parametrů totiž ovlivňuje manipulaci s napařovačem. V rámci vašeho rozpočtu poté vyberte několik modelů a přečtěte si recenze.
Jak vybrat napařovač oděvů stručně:
- Vyberte správný typ napařovače – ruční se hodí hlavně na cesty a rychlé žehlení několika málo kusů oblečení, stojanový využijete i na bytové textilie.
- Zvažte, co budete nejčastěji napařovat – jemnějším látkám stačí nižší množství páry, na domácí textil pak budete potřebovat páry daleko více.
- Jaké množství prádla budete nejčastěji napařovat – od toho se odvíjí manipulace se zařízením, jeho velikost a hmotnost.
- Zaměřte se na další funkce – ujasněte si, jestli chcete levnější základní produkt, nebo oceníte doplňkové funkce typické pro dražší přístroje.
- Inspirujte se ostatními uživateli – vsaďte na značky, jejichž výrobky patří mezi oblíbené, například Tefal, Philips, SteamOne nebo Eta.
- Stanovte si rozpočet – ceny za napařovačů se liší v závislosti na typu i parametrech.
Pokud stále nemáte jasno, podívejte se také na články o žehličkách prádla a parních generátorech.
Typ parního napařovače
Na trhu se můžete setkat se dvěma typy napařovačů, existují totiž ruční a stojanové. Každý má své výhody a nevýhody, záleží tedy, proč si chcete napařovač pořídit a co od něho očekáváte. Na jejich stručný přehled se podívejte do odrážek nebo tabulky, podrobněji si je popíšeme v odstavcích níže.
- Ruční napařovač oděvů – kompaktní přenosná varianta vhodná na cesty. Hodí se pro občasné použití, bývá levnější, ale má zpravidla nižší výkon.
- Stojanový napařovač oděvů – výkonnější varianta, hodí se na oděvy i bytové textilie či jako náhrada za žehličku. Bývá ale dražší a skrze prostorovou náročnost se nehodí na cestování.
Typ napařovače |
Výhody |
Nevýhody |
Ruční |
Přenosný
Nízká cena
Vhodný pro občasné použití a málo kusů oblečení |
Menší výkon
Menší objem nádoby |
Stojanový |
Vyšší výkon
Vhodný i na bytové textilie
Plnohodnotná náhrada za žehličku |
Vyšší cena
Velký a těžký |
Ruční napařovač oděvů
Hlavní výhodou tohoto typu je především jeho kompaktnost a nízká hmotnost. Díky tomu se s ním lépe manipuluje. Hodí se zejména na cesty, kde vám nahradí žehličku a zabere daleko méně místa. Často je využíván také v případě, že potřebujete rychle něco narovnat a jít, přičemž nahřívání žehličky či parního generátoru, rozkládání prkna a následné žehlení by bylo zbytečně zdržující.
Výhoda ručního napařovače tkví v tom, že s ním můžete rovnat oblečení přímo na ramínku. Většina modelů ale umožňuje jak vertikální, tak i horizontální napařování. Díky páře lze napařovač využívat i na jemné látky, které se pro klasickou žehličku příliš nehodí. Navíc je okamžitě připravený k používání. Příznivá je na rozdíl od stojanového modelu i jeho pořizovací cena, která obvykle nepřekročí tři tisíce korun.
Nevýhodou je naopak nižší příkon, kvůli kterému rovnání tkanin může trvat o něco déle než stojanovému typu napařovače. Vzhledem k tomu, že je velmi kompaktní, je nutné počítat také s menším objemem nádržky na vodu, kterou budete muset častěji doplňovat – najednou vyžehlíte zhruba 1–3 kousky oblečení.
Stojanový napařovač oděvů
Druhou verzí je napařovač oděvů se stojanem nebo též stojanový napařovač. Jde o speciální věšák s parním generátorem zabudovaným v jeho dolní části. Výjimkou dokonce nejsou ani modely s žehlicím prknem (deskou), které má zajistit oporu při žehlení a dosažení ještě lepšího výsledku.
Tento typ je výkonnější a je s ním možné napařovat nejen oblečení, ale také bytový textil. Za jeho výhody se dá považovat možnost žehlit více kusů oděvů či vrstev látek najednou, nastavení intenzity páry a efektivní odstranění záhybů. I přesto, že jsou stojanové napařovače konstrukčně náročnější a mívají větší objem nádobky na vodu, jsou to pohotové spotřebiče připravené k provozu do 1 minuty.
Hlavní nevýhodou stojanového napařovače oděvů je pak jeho větší velikost, která bude v domácnosti zabírat nějaké to místo, a také vyšší pořizovací cena. Oproti ručnímu napařovači je totiž přibližně třikrát dražší.
Ruční napařovač oděvů
Stojanový napařovač oděvů
Stojanový napařovač s deskou
Důležité parametry
U napařovačů oděvů je nutné zvážit několik důležitých parametrů, které ovlivňují výkon zařízení i jeho obsluhu.
- Příkon – vyšší hodnota příkonu znamená sice výkonnější přístroj, avšak zároveň i vyšší náklady na jeho provoz.
- Parní výkon – udává se v jednotkách gramů za minutu (g/min) a značí, jak dlouho a plynule bude pára z napařovače oděvů vystupovat a v jaké intenzitě.
- Materiál žehlicí plochy – existují napařovače s keramickou nebo nerezovou žehlicí plochou. Materiál zde ale nehraje takovou roli jako u žehličky, stěžejní je zde výstup páry.
- Tvar žehlicí plochy – levnější napařovače mívají obvykle zaoblenou žehlicí plochu, dražší pak mají tvar do špičky, se kterou se lépe dostanete do záhybů a snáze vyžehlíte složitější kusy oděvů.
- Objem nádoby na vodu – čím větší objem nádoby na vodu, tím snadnější obsluha (nebudete ji muset často doplňovat). Velký objem ale zároveň navyšuje hmotnost zařízení a ovlivňuje manipulaci.
- Hmotnost – důležitá je především u ručního napařovače, který obvykle váží okolo 1 kilogramu. Stojanové napařovače váží i 25 kg, ale pro snadnější transport mívají kolečka.
- Délka kabelu – ovlivňuje manipulaci s napařovačem oděvů, delší kabel poskytuje větší komfort.
- Design – na rozdíl od předchozích parametrů je v podstatě zanedbatelný, pokud budete napařovač schovávat do skříně.
Příkon
Jedním z nejdůležitějších parametrů tohoto typu produktu je příkon. Udává se ve wattech a obvykle jej najdete označený písmenem „W“. Tento údaj prozradí jednak velikost odběru elektrické energie při provozu, ale především pak výkon přístroje. Vyšší hodnota značí výkonnější přístroj, avšak zároveň i vyšší náklady na jeho provoz.
Příkon |
Vhodné pro |
Do 1 400 W |
Jemné textilní materiály a oděvy |
1 500 až 1 800 W |
Univerzální materiály |
Nad 1 800 W |
Bytový textil, hrubší materiály, více vrstev látek najednou |
Z výše uvedeného plyne, že výkonnější napařovače si poradí s jakoukoliv látkou. Kromě materiálů ale záleží také na tom, jestli chcete najednou napařovat pouze jednu vrstvu látky, nebo více. Doporučujeme proto rovnou sáhnout po přístroji s vyšším příkonem, se kterým budete připraveni i na náročnější žehlení.
Často se setkáte s napařovači, na kterých budete moci nastavit intenzitu páry. Čím vyšší intenzita bude, tím bude vyšší příkon, takže i vyšší spotřeba. Když výkon snížíte, bude přístroj brát méně energie a jeho provoz tak bude levnější. Pokud se tedy rozhodujete mezi více typy, vyberte ten, u kterého můžete nastavovat intenzitu. Díky tomu bude produkt univerzálnější a budete jej moci použít na všechny materiály.
Parní výkon
Pro představu uvádíme přibližný výstup páry u obou používaných napařovačů.
- Ruční napařovač oděvů – má výstupní páru běžně v hodnotách cca 20 až 30 g/min.
- Stojanový napařovač oděvů – je na tom o něco lépe. Výstupní hodnoty jsou cca 30 až 45 g/min.
Jak ruční napařovač vlastně funguje? V přístroji se díky vysoké teplotě z vody tvoří pára, která vychází ven (Zdroj: Wikipedia). Pára vyrovná nežádoucí záhyby a textilie tím „vyžehlí“. Čím více páry vychází, tím je přístroj účinnější a žehlení je rychlejší.
Vycházející pára se udává v jednotkách gramů za minutu a značí se jako „g/min“. Parní výkon značí, jak dlouho a plynule bude pára z napařovače oděvů vystupovat a v jaké intenzitě. Čím vyšší hodnota, tím pochopitelně lépe, minimálně z hlediska snazšího, rychlejšího a efektivnějšího žehlení.
Materiál a tvar žehlicí plochy
Oproti napařovací žehličce zde na materiálu příliš nezáleží, protože se přímo netiskne k oděvu a stěžejní je zde spíše parní výkon. I přesto však máte na výběr z vícero materiálů, které mají své specifické vlastnosti.
- Keramická žehlicí plocha – někteří výrobci vybavují napařovače plochou z keramického materiálu, který je o něco šetrnější k oděvům zejména z jemných textilií.
- Nerezová žehlicí plocha – najdete ji u levnějších i prémiových napařovačů oděvů, vyznačuje se optimálním vedením tepla.
- Zaoblená žehlicí plocha – spíše u levnějších modelů, nejběžnější typ.
- Žehlicí plocha do špičky – usnadňuje žehlení v záhybech složitějších kusů oděvů, snáze vyžehlíte i detaily.
Žehlicí plocha napařovače může být navíc vyhřívaná, což pomáhá udržovat teplotu páry. Vyhřívaná plocha tak usnadňuje napařování.
Keramická žehlicí deska ve tvaru špičky
Nerezová žehlicí deska – zaoblená
Objem nádoby na vodu
Pro orientaci jsme níže sepsali přibližnou dobu provozu podle objemu nádoby.
- Objem 200 ml – napařovač vydrží v provozu cca 10 minut.
- Objem 2,5 l – vydrží v provozu cca 90 minut.
Jak už bylo řečeno, vycházející pára se tvoří z vody, která je v nádobce uvnitř napařovače. Tu je potřeba pravidelně dolévat. Čím větší nádoba bude, tím déle v ní voda vydrží a vy s napařovačem narovnáte více prádla. Nezáleží to ale pouze na objemu, roli zde hraje i výkon napařovače. Výkonnější modely mají sice větší spotřebu vody, ale vyprodukují více páry a oděv bude rychleji a kvalitněji narovnaný. Vy ale budete muset nádobu častěji dolévat.
Objem nádoby se u jednotlivých typů přístrojů liší. Orientačně můžete u ručního napařovače hledat nádobu s objemem 200 až 250 mililitrů, levnější výrobky ale mohou mít nádobky ještě menší. Naopak velké stojanové napařovače mívají nádobu přibližně desetkrát větší, tedy až okolo 2,5 litru.
V každém případě si dávejte pozor na to, aby byla nádržka na vodu vyjímatelná. Tato drobnost vám výrazně usnadní manipulaci a zabezpečí, že vodou nepolejete samotný přístroj ani právě napařovaný oděv. K dostání jsou pak také napařovače s adaptérem pro přišroubování vlastní pet lahve. Tuto vychytávku využijete například na cestách nebo dovolené.
Hmotnost
Při výběru ručního napařovače berte v potaz nejen hmotnost přístroje, ale také fakt, že budete muset naplnit ještě nádobku na vodu, která celkovou hmotnost o něco navýší. Je tak potřeba najít vhodný poměr mezi hmotností napařovače a velikostí objemu nádoby na vodu.
- Ruční napařovače – obvykle váží okolo 1 kilogramu, těžší modely se brzy pronesou.
- Stojanové napařovače – jejich hmotnost nemá problém přesáhnout i 7 kilogramů. Pro snazší transport ale tyto modely často mívají kolečka.
Hmotnost je důležitá zejména u ručních napařovačů, které po celou dobu napařování držíte v ruce. Pokud je přístroj moc těžký, začnou vás z něho brzy bolet ruce a bude se s ním špatně manipulovat. U stojanového typu tento údaj už tak důležitý není, protože v ruce držíte pouze hlavici, jež je s nádobou na vodu propojená hadicí.
Délka kabelu
Tento parametr je často opomíjený, může hrát ale podstatnou roli při manipulaci s přístrojem.
- 1,5 metru – poměrně krátký přívodní kabel, spíše u ručních modelů pro napařování běžných oděvů.
- 3 metry – dostačující délka kabelu, která poskytne maximální komfort při napařování oděvů i bytových textilií.
S krátkým kabelem budete muset napařovat oděvy v blízkosti zásuvky, což lze ale na druhou stranu hravě vyřešit prodlužovačkou. Problém pak bývá především s napařováním záclon a závěsů či dlouhé večerní róby, na kterou může být krátký přívodní kabel nedostačující. V případě, že se rozhodujete mezi dvěma typy a jeden má výrazně delší kabel, pak doporučujeme vzít ten.
Design
Na rozdíl od jiných domácích spotřebičů je design napařovačů v podstatě zanedbatelný. Byť se jednotlivé modely od sebe liší barvou, materiálem konstrukce i velikostí, většinou nemá smysl se na vzhled vůbec ohlížet. Přihlédnout k designu ale můžete při výběru stojanového modelu, u něhož víte, že jej budete mít neustále na očích. Pokud budete napařovač schovávat do skříně, je vzhled skutečně to poslední, co byste měli řešit.
Ruční napařovače jsou kompaktní a hodí se na cesty
Funkce a doplňky
Níže najdete výčet těch nejčastějších funkcí a doplňků.
- Regulace páry – umožňuje regulovat vycházející páru podle typu oděvu (textilie), dražší modely nabízejí regulaci obvykle v několika stupních.
- Ekonomický režim – šetří náklady na provoz napařovače.
- Napařování všemi směry – vertikální a horizontální napařování je ideální při žehlení košil nebo jiných složitějších typů oděvů.
- Ionizace – ideální pro napařování jemných materiálů (bavlna a len).
- Funkce Anti Calc – předchází tvorbě vodního kamene a prodlužuje životnost zařízení.
- Vonná krytka – slouží pro přidání vůně a svěžesti do napařovaného oblečení.
- Termostat – reguluje teplotu vycházející páry, vhodné zejména pro jemné tkaniny.
- Další příslušenství – existují různá pouzdra pro snadnější transport, ramínka na zavěšení oděvů či kartáče na jemnější či hrubší materiály.
Napařovač oděvů je na první pohled velice jednoduché zařízení. Může však disponovat praktickými funkcemi, které přináší vyšší komfort při jeho používání. Čím více přídavných funkcí a doplňků napařovač má, tím může stoupnout jeho cena. Záleží tedy na vás, co využijete a co od přístroje očekáváte.
Regulace páry
Regulace páry představuje možnost regulovat vycházející páru z napařovače oděvů. Hodí se především při žehlení oblečení s odlišným složením, tedy při žehlení různých materiálů. Někdy je třeba přidat více páry, jindy je zase lepší ubrat. Regulací páry jsou obvykle vybaveny dražší modely, popřípadě ty stojanové.
Ekonomický režim
Režim ECO nebo také funkce automatického vypnutí pomáhá šetřit náklady za provoz napařovače. Přístroj se po delší době nečinnosti sám automaticky vypne. Dále pak neodebírá elektřinu a současně nehrozí nebezpečí přehřátí v době vaší nepřítomnosti.
Napařování všemi směry – vertikálně i horizontálně
Některé napařovače oděvů umí vybrané svršky napařovat vertikálně i horizontálně. To přijde vhod třeba u košilí a jiných typů oděvů. Je to šikovná funkce, díky které nemusíte pokaždé věšet oděv na ramínko.
Ionizace
Díky této funkci dokáže napařovač produkovat menší částečky páry, které tak snáze proniknou hluboko do vláken a záhybů. Ionizace je ideální funkcí pro časté napařování jemných materiálů, jako je bavlna a len.
Funkce Anti Calc
Jestliže nebudete do napařovače oděvů lít pouze destilovanou vodu, pak se vystavujete riziku vzniku a usazování vodního kamene. Tento problém však odstraní funkce Anti Calc. Funkce automatického čištění přispívající k delší životnosti výrobku a možnosti použití běžné kohoutkové vody zabrání tvorbě vodního kamene.
Vonná krytka
U lepších stojanových napařovačů můžete narazit také na speciální vonnou krytku, kam se kape vůně libovolného typu. Ta potom provoní a osvěží napařované oblečení. Bez této funkce se ale můžete pohodlně obejít, na funkčnost výrobku nemá žádný vliv.
Termostat
Tento prvek je vhodný pro regulaci teploty vycházející páry. Stejně jako u regulace páry i zde platí, že pro každé oblečení a každý materiál může být vhodná jiná teplota páry. Termostat zajistí, aby vycházející pára nebyla příliš horká a nezničila oblečení. Citlivější kusy totiž mohou na přehřátí reagovat špatně. Naopak ale pozor na to, že s klesající teplotou klesá také účinnost eliminace virů a bakterií.
Příslušenství
Kromě funkcí se najde řada napařovačů, které v základní výbavě disponují i bohatým příslušenstvím. Může jít například o různé nástavce na puky nebo kartáče na jemnější či hrubší materiály. S jejich pomocí snadněji odstraníte například chlupy od zvířat či vlasy nebo nepěkné žmolky. V balení můžete často najít také ochranné rukavice či v případě ručních napařovačů pouzdro nebo vak pro snadnější transport a skladování.
Oblíbené značky
Inspirujte se výběru ostatními uživateli. Podívejte se, které značky v tomto segmentu patří mezi dlouhodobě oblíbené.
- Tefal – nabízí ruční i stojanové napařovače oděvů v různých cenových kategoriích. Výrobky mají atraktivní design a velmi dobré hodnoty hlavních parametrů.
- SteamOne – známá francouzská značka napařovačů oděvů, která se zaměřuje zejména na stojanové varianty. V portfoliu ale najdete i pár ručních napařovačů vhodných na cesty. Na trhu působí od roku 2010.
- Eta – česká značka, která nabízí i základní modely ručních napařovačů. Vyznačují se keramickými plochami, atraktivním designem a příznivou cenou.
- Philips – tato značka je u uživatelů velmi oblíbená, její produkty sklízí hromadu kladných uživatelských recenzí. Nabízí ruční i stojanové napařovače s nerezovými i keramickými deskami.
Na trhu se setkáte také s napařovači od firem Bosch, Miele, Clatronic, Singer, Domo a dalších.
Cena
Vzhledem k tomu, že lze na trhu zakoupit odlišné typy napařovačů oděvů, liší se i jejich pořizovací ceny. Ty se odráží na kvalitě zpracování, příkonu, parním výkonu, velikosti nádoby na vodu a dalších parametrech. Ruční napařovače patří k poměrně levným výrobkům. Naopak stojanové napařovače jsou mnohdy až desetkrát dražší. Pro bližší představu jsme níže nastínili, v jakých cenových relacích se napařovače pohybují.
Cena do 1 000 Kč
Pokud nechcete do napařovače oděvů příliš investovat, vybírejte v této cenové kategorii. Najdete zde ruční napařovače s cenovkou od 800 korun. Jejich příkon se obvykle pohybuje kolem 1 200 W a parní výkon okolo 20 g/min. Nádoba na vodu bývá menší a jde spíše o cestovní přístroje, které se hodí na napařování menších kousků oblečení nebo pro občasné využití. Pro nenáročné uživatele či v případě omezeného rozpočtu je to ideální volba.
Od 1 000 Kč do 3 000 Kč
Pokud se rozhodnete pro tuto cenovou kategorii, budete mít již na výběr širokou nabídku ručních napařovačů s vyšším příkonem, lepším parním výkonem a větší nádobkou na vodu. Vybrat si budete moci i produkt od nějaké z renomovaných značek. Napařovače z této cenové kategorie nabízí také doplňkové funkce a další příslušenství, mají tak širší záběr možností využití.
Od 3 000 Kč do 10 000 Kč
Pokud se rozhodnete pro stojanový napařovač oděvů, pak se budete pohybovat v této cenové kategorii. Patří sem hlavně modely umožňující vertikální i horizontální napařování s příkonem 1 800 až 2 000 W. Jejich součástí bude velká nádoba na vodu s objemem kolem dvou litrů a těšit se můžete i z ergonomického a praktického tvaru. Při výběru se můžete orientovat podle nabídky funkcí a doplňkového příslušenství, které vám usnadní obsluhu.
Nad 10 000 Kč
Tuto cenovou kategorii zastupují především profesionální napařovací systémy, které své primární uplatnění najdou v komerční sféře nebo u hodně náročných zákazníků. Do běžné domácnosti jsou takto drahé napařovače spíše zbytečné.
Zásady správného používání
Rovnat prádlo s napařovačem je jednodušší než použití žehličky. Stáčí jej pouze pověsit na ramínko, naplnit nádobku vodou, zapojit přístroj do zásuvky a přejíždět jím po prádle. Vlákna se díky páře narovnají. Dbejte však na to, aby mezi napařovanou látkou a napařovačem nebyla žádná mezera. Pokud by tam totiž byla, efektivita napařování by se značně snížila.
Vzhledem k tomu, že jde o páru, je toto používání bezpečné a není potřeba mít strach, že by se tím jemnější prádlo poničilo. Pro dokonalý výsledek přinášíme čtyři zásady, kterých je dobré se držet:
- Napařovač by se měl oděvu vždy těsně dotýkat.
- Oděv při napařování napínejte a používejte ochranné rukavice.
- Límečky a manžety je dobré něčím podložit.
- U stojanového napařovače je potřeba držet hadici rovně.
Napařování jemných materiálů
U jemných tkanin je obecně potřeba být opatrnější a zacházet s nimi šetrně. Nemusíte se ale bát, že by se napařováním vlákna jakkoliv poničila. Pára nezničí ani velmi jemné materiály a na rozdíl od žehlení tak nemusíte mít obavy, že by došlo k poškození vašeho oblečení. Není potřeba žádných speciálních postupů, stačí správně nastavit intenzitu páry podle daného materiálu, případně vybrat produkt, který teplotu automaticky upraví za vás.
Napařování silnějších materiálů
U silnějších materiálů je naopak vhodné využít nejsilnější intenzitu napařování. Ideální je napařovat s produktem, který má vyšší příkon a silný parní výkon. Pokud víte, že budete napařovat například kabáty a bundy, pak je dobré koupit nástavec s kartáčem, který je vhodný právě na silnější materiály. Štětiny totiž umí otevřít vlákna, a pára tak lépe pronikne do oděvu. Další výhodou kartáčového nástavce je i to, že odstraňuje žmolky a nečistoty.
Použití ručního napařovače
Použití ručního napařovače na zavěšený oděv
Použití stojanového napařovače
Použití stojanového napařovače na zavěšený oděv
Údržba
Co se týče údržby napařovačů oděvů, nejvíce vás může potrápit vodní kámen. Nejlepším řešení proto je vybrat přístroj disponující funkcí automatického čištění a funkcí Anti Calc proti usazování vodního kamene. Takové modely mají většinou v manuálu uvedenou možnost používání kohoutkové vody. Pokud tomu tak není, doporučujeme používat destilovanou vodu a pravidelně čistit výparník od usazenin.
Bezpečnost
Při práci s napařovačem je stejně jako při běžném žehlení potřeba dodržovat jistá bezpečnostní opatření. Pracujete totiž s horkou párou, která může při kontaktu s pokožkou způsobit velmi bolestivé popáleniny. Jak jim předejít?
- Oděvy nikdy nenapařujte oblečené na vás či jiné osobě.
- Pro podepření a posouvání oblečení při napařování používejte rukavice, případně oděvy napařujte na podložce.
- Používejte ramínka, tyče a stojany výhradně určené pro napařování.
- Nikdy nedávejte ruku před napařovací hlavici a nesahejte na rozpálené trysky.
- Dbejte zvýšené opatrnosti i při vylévání nádoby na vodu, může být horká.
- Napařovač také nikdy nenechávejte nahřátý v dosahu dětí a domácích mazlíčků.
Rozdíl mezi žehlením a napařováním
Žehlička a napařovač rovnají textilie. Oba tyto produkty ale fungují na trochu jiném principu. Žehlička má kovovou desku, která se zahřeje a tou následně prádlo žehlíte. Vlákna se tak pod náporem tepla a váhy žehličky v podstatě lisují a zůstávají rovná. Naproti tomu napařovač vydává páru a na oděvy nijak netlačí. Pára pak obalí jednotlivá vlákna vodou, a ta se díky tomu uvolní a narovnají. Napařování by tedy mělo být k textiliím šetrnější.
Dobrý den, hledám ruční napařovač pro dceru, která si chce sama žehlit oblečení na praktickou výuku. Nerada ale používá žehličku a nechce se jí vytahovat žehlicí prkno… Poradíte mi prosím vhodný model do 1 000 Kč? Díky