Test 10 nejlepších naslouchátek 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších naslouchátek

Aktualizováno:
Říjen 2021

Zdravotní problémy se bohužel se stoupajícím věkem nevyhnou nikomu. Kromě pohybového aparátu jsou nejohroženější částí našeho těla smysly. Až donedávna byla ztráta sluchu, na rozdíl od zhoršení očí, neřešitelným problémem. S nástupem moderních naslouchátek se však mnohé změnilo k dobrému a postižení jedinci mohou žít jako dříve.

V současnosti již není problém kompenzovat i masivní hluchotu a zlepšit pacientovi alespoň částečně kvalitu života. Vzhledem k tomu, že se nabídka nabízených zařízení neustále rozšiřuje, začíná klesat i jejich pořizovací cena. Díky tomu si naslouchadlo mohou dovolit i méně movití zájemci.

Na potřebu zdravotních pomůcek samozřejmě nezapomínáme ani my. Abyste v případě obtíží měli výběr odpovídajícího sluchadla co nejjednodušší, sepsali jsme pro vás článek Jak vybrat naslouchátko. Měli byste v něm nelézt informace potřebné pro výběr k vaší plné spokojenosti.


Nejlepší naslouchátka dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat naslouchátko

Jelikož sluchadla patří mezi zdravotnické pomůcky s poměrně specifickou funkcí, neexistuje velké množství kritérií pro jejich správný výběr. Tím nejdůležitějším je bezesporu výběr správného typu a rozhodnutí mezi analogovou a digitální technologií.

Pro optimální funkčnost se vyplatí mít možnost nastavit počet kanálů a poslechovým pásem. Samozřejmostí by měl být i kvalitní směrový mikrofon. Vzhledem k tomu, že se pohybujeme v neustále se měnícím prostředí, je dobré mít k dispozici vícero poslechových programů.

Chybět nesmí ani poslední podkapitolka věnována cenám. Představíme vám, co od kterých modelů můžete očekávat, a jak vysoký finanční obnos za jejich pořízení zaplatíte.

Typ

Na počtu typů jednotlivých sluchadel obecně nepanuje shoda. Někteří odborníci rozlišují dva základní, jiní zase zmiňují celkem šest různých kategorií. Protože jsou podle nás rozdíly mezi jednotlivými produkty poměrně významné, rozhodli jsme se pro větší přehlednost rozčlenit náš přehled do pěti samostatných kategorií

  • Kapesní naslouchadla
  • Závěsná naslouchadla (BTE) a závěsná sluchadla s mikrofonem ve zvukovodu (RIC)
  • Zvukovodová sluchadla (ITE)
  • Kanálová sluchadla (CIC)
  • Kostní naslouchadla (BAHA)

Dovolíme si upozornit, že byste rozhodně měli nákup adekvátního naslouchadla zkonzultovat s odborníkem. Lékaři vzdělaní v oblasti ORL jsou schopni přesně určit příčinu ztráty sluchu a navrhnout vám optimální kompenzaci.

Kapesní naslouchadla

Nejjednoduššími zařízeními jsou kapesní naslouchadla. Skládají se z pouzdra a ušního závěsu, na němž je umístěn drobný reproduktor. Pouzdro, jímž se naslouchátko ovládá, nabývá rozměrů balíčku hracích karet. Obsahuje sadu ovládacích prvků, baterii a zesilovač zvuku.

Značnou výhodou je vynikající poměr mezi cenou a výkonem. Za relativně nízký finanční obnos dostanete přístroj schopný poskytnout výrazné zesílení zvuku, přičemž vestavná baterie vydrží po dobu mnoha let. Na druhé straně je nutné najít adekvátní místo pro umístění ne zrovna malého pouzdra.

Závěsná naslouchadla (BTE) a závěsná sluchadla s mikrofonem ve zvukovodu (RIC)

Závěsná sluchadlo jsou vhodná pro léčbu široké škály poruch sluchu. Poradí si s lehkou ztrátou stejně dobře jako s těžkou nedoslýchavostí. Jejich zavedení je vhodné zejména v případě, kdy úzký zvukovod znemožňuje ukrýt přístroj do útrob ucha.

Pouzdro, které se nachází za ušním boltcem obsahuje všechnu potřebnou elektroniku, ovládací prvky a baterii. Někdy může být jeho součástí i reproduktor. Z pouzdra vede tenká plastová trubička ústící až do ucha, jež vede zvuk z naslouchadla.

Modely s reproduktorem umístěným ve zvukovodu jsou výhodnější zejména z estetického hlediska. Reproduktor se totiž nachází přímo ve zvukovodu, takže není zapotřebí mu vyhrazovat místo v pouzdře. Je uložen v silikonu a nabývá tvar špuntu. Výsledkem je lepší vedení zvuku při současném výrazném zmenšení rozměru aparátu za ušním boltcem.

Zvukovodová sluchadla

Dražší, ale zároveň výrazně diskrétnější variantou jsou zvukovodová naslouchadla. Umístěna jsou ve vnějším zvukovodu a vyrábějí se podle tvaru ucha pacienta. Proto je jisté, že nikde nebude nic tlačit ani bolet. Uplatňují se u lehkých i těžkých sluchových ztrát.

Někteří při jejich použití mohou pociťovat problémy ve spojení s ventilací. Tu zajišťuje tenká trubička, jejíž funkcí je rovněž vyrovnání vnitřního tlaku. Bohužel může způsobovat tzv. zpětnou vazbu v podobě pískání nebo svištění. Objevuje se hlavně u těžkých poruch sluchu a nezřídka vede k nutnosti použití klasického závěsného naslouchátka.

Kanálová sluchadla

Na míru pacienta jsou vyrobena i kanálová sluchadla. Ta představují jeden z posledních výstřelků technologie a jedná se o nejmenší zařízení. Vkládají se poměrně hluboko do ušního kanálu, takže ten, kdo o daném handicapu neví, si jej vůbec nevšimne.

Jelikož je skořepina vyrobena na míru, není třeba se obávat, že by nošení naslouchátka bylo nepříjemné. Odvětrávání uložené v hloubce má za následek mnohem reálnější přenos zvuku. Ve většině případů můžete sluchadlo řídit prostřednictvím mobilního telefonu, protože skořepinu není možné dosáhnout prsty.

Kostní naslouchadla (BAHA)

Trpíte-li poruchou vzdušného vedení vzruchu nezbyde nic jiného než využít kostního implantátu. Na rozdíl od předcházejících pomocníků totiž zvuk přenáší pomocí vibrací. Ty rozkmitají tekutiny ve vnitřním uchu a vedou k utvoření odpovídajícího zvuku.

Při použití kostních naslouchadel se ovšem musíte připravit na náročnější operaci. Přístroj se ke kosti připevňuje za pomocí implantátu v podobě titanového šroubu. Ten se zasekává zhruba 3-4 mm do lebeční kosti.

Analog nebo digitál?

Druhou klíčovou otázku představuje volba mezi digitálními a analogovými systémy. Nejstarší technologii představuje nastavitelný analogový obvod. Jeho nastavení je plně v dikci foniatra, jenž přizpůsobí vnitřní obvody podle potřeb pacienta. Tento typ je nejméně flexibilní, a ne každému vyhovuje.

Jakousi zlatou střední cestou jsou programovatelné analogové výrobky. K jednoduchému jádru přidávají několik programovatelných elektrických obvodů. Díky tomu může foniatr využít daleko širší škálu nastavení přesně podle potřeb pacienta. Ten navíc dostane speciální ovladač, s nímž si může potřebné změny provést podle potřeby sám. Je tak zaručena výraznější flexibilita a svoboda v nastavení.

Vrcholem technologii jsou potom digitální přístroje. Jedná se o nejvíce flexibilní obvody, jež mohou být programovatelné zcela dle potřeby pacienta. Pomáhají úplně redukovat zpětnou vazbu, okolní šumy a automatický ovládají množství prostorových mikrofonů. Samozřejmostí je bezdrátové ovládání prostřednictvím ovladače nebo mobilní aplikace. Použitím digitálu dosáhnete nejvyšší možné kvality, jež se výrazně přibližuje fungování zdravé sluchové soustavy.

Počet kanálů a pásem

Významným kritériem je i rozdělení zvukových vjemů do jednotlivých pásem a kanálů. Hlásky totiž rozhodně nejsou v jednotné frekvenci. Některé z nich jsou položeny výše (S, T, P, F, D…), jiné zase frekvenčně nízko (A, E, I, O, U).

Základní vlastností ztráty sluchu je, že rozhodně není konzistentní. Mnohdy dojde pouze k omezení schopnosti slyšet zvuky o vysoké frekvenci, jindy zase neslyšíme nízko položené zvuky. Řešení těchto specifických problémů obvykle spočívá v nastavení většího množství kanálů podle toho, jak výrazná ztráta je. To by mělo být provedeno odborníkem přesně podle potřeb pacienta.

Čím výraznější je rozsah ztráty, tím více různých kanálů či pásem bude zapotřebí. Berte tento fakt v potaz při výběru odpovídající pomůcky. Rozhodně neplatí, že čím více kanálů máte, tím lépe. Jejich množství je pevně vázáno na velikost ztráty sluchu.

Směrový mikrofon

Vadí vám, když se nacházíte ve velké společnosti a přes mluvu ostatních neslyšíte, co říká člověk, k němuž stojíte čelem? Potom musíte využít služeb směrových mikrofonů. Ty napomáhají zvuk vycházející ze zdroje před vámi zesílit a ten za vámi naopak zeslabit.

Technologie se běžně uplatňuje u závěsných sluchadel, případně u přístrojů zvukovodových. Výhodou je, když můžete směrový mikrofon vypnout. V mnoha případech se totiž možnost slyšet zvuk ze všech směrů stejně vyplatí, například při domácím rozhovoru.

Počet poslechových programů

Váš lékař obvykle ještě předtím, než vám předá sluchadlo k užívání přednastaví pár programů. Ty můžete využít podle toho, jaké činnosti se v danou dobu věnujete. Plynule tedy můžete přecházet mezi poslechem hudby, relaxací u četby knihy či plně aktivizačním módem pro pracovní prostředí.

Cena

Na trhu naleznete jen několik základních druhů naslouchadel. Pokročilejší kanáloví nebo zvukovodní pomocníci se totiž vyrábějí výhradně v lékařských laboratořích na základě měření vašeho těla. Proto se cenové hladiny volně dostupných zařízení pohybují poměrně nízko:

Cena do 500 Kč

Za finanční obnos do 500 korun dostanete základní kapesní nebo závěsná naslouchadla. Ta se vyplatí zejména pokud máte jen mírnější ztrátu sluchu a příliš nehledíte na estetické hledisko. Přístroje obvykle nabízejí plynulou regulaci zvuku, avšak vzhledem k použití analogové technologie se příliš nečiní při eliminaci šumů a ruchů.

Cena nad 500 Kč

V kategorii nad 500 Kč se nacházejí digitální závěsná sluchadla. S jejich pomocí můžete mít celý provoz plně pod kontrolou a eliminovat všechny nežádoucí ruchy a šumy. Dražší výrobky využívají služeb mobilních aplikací, umožňující dálkovou kontrolu provozu.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 146 hlasů