Test 10 nejlepších navigací na motorku 2021 | Recenze & Jak vybrat |
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších navigací na motorku

Aktualizováno:
Červenec 2021
Autor:
Veronika Vyskočilová, Kamila Lorenzová

Projížďky na motorce jsou koníčkem mnoha mužů i žen. Abyste vždycky dorazili zdárně do cíle, bude se vám hodit speciální navigace na motorku. Ta nejen že vás dovede tam, kam potřebujete, ale naplánuje vám také okružní jízdu.

Dávno pryč jsou doby, kdy byste museli vytahovat papírovou mapu a dívat se, kudy máte jet. Současnost nabízí daleko modernější a praktičtější způsoby navigování.

Pokud vyjíždíte na výlety na motocyklu, měli byste investovat do navigace na motorku. Tu si bezpečně připevníte na řídítka a máte ji viditelně před sebou. Oproti běžným automobilovým navigacím se tyto výrobky liší především svou odolností, a to jak proti otřesům, pádu, tak povětrnostním podmínkám a prachu.

Jestliže chcete, aby vaše jízda na motocyklu měla jasně daný cíl, vyberte si vhodnou navigaci. Právě s touto volbou vám pomůže náš článek  Jak vybrat navigaci na motorku.


Nejlepší navigace na motorku dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Velikost displeje ('') Rozlišení displeje Mapové podkady Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze TomTom Rider 550
TomTom Rider 550 4,3 480 x 272 47 zemí 10 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Navitel G550
Navitel G550 4,3 480 x 272 47 zemí 3 500 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze TomTom Rider 500 EU
TomTom Rider 500 EU 4,3 480 x 272 19 zemí 9 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze TomTom Rider 550 Premium Pack
TomTom Rider 550 Premium Pack 4,3 480 × 272 45 zemí 12 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Garmin Zümo 396S Lifetime Europe45
Garmin Zümo 396S Lifetime Europe45 4,3 480 x 272 45 zemí 9 500 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze TomTom Rider 500 Europe Lifetime
TomTom Rider 500 Europe Lifetime 4,3 480 x 272 Evropa 11 000 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Garmin Zümo 595 Europe Lifetime
Garmin Zümo 595 Europe Lifetime 5 800 x 480 Evropa 15 000 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze TomTom Rider 500 Lifetime
TomTom Rider 500 Lifetime 4,3 480 x 272 24 zemí 11 500 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Garmin Zümo XT PRO Europe45
Garmin Zümo XT PRO Europe45 5,5 1280x720 Evropa 13 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze TomTom Rider 400 Europe Lifetime
TomTom Rider 400 Europe Lifetime 4,3 480 × 272 Evropa 11 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat navigaci na motorku

Navigace je při cestách nejen velmi užitečnou pomůckou, často dokonce nezbytností. Díky ní můžete s klidem vyrazit na dovolenou nebo třeba delší vyjížďku a nemusíte předtím dlouho studovat vhodné trasy. Přístroj vše udělá za vás a na cestách vás povede.

Na trhu jich je dnes celá řada a volba nemusí být úplně jednoduchá. V první řadě musíte hlavně vědět, podle čeho se vlastně řídit a na co se při výběru zaměřit. Právě k tomu slouží tento článek, kde se dozvíte o navigacích to nejdůležitější.

Zaměřili jsme se na speciální navigace pro motorky. Vedle toho vám ale povíme, jaké jsou rozdíly mezi navigacemi v mobilu, navigacemi do auta a těmi speciálními na motorku. Vysvětlíme důležité parametry a pomůžeme vám s výběrem zařízení vhodného přímo pro vás.

Navigovat na cestách vás může několik zařízení. Mnoho uživatelů volí místo jednoúčelových navigací aplikace v mobilu. Jiní si myslí, že jim pro motorku i auto bude bohatě stačit autonavigace. V čem je tedy ta motocyklová navigace vlastně speciální a liší se od ostatních nějak? To si povíme v této kapitole.

Motocyklové navigace

Tyto zvláštní přístroje jsou navržené a uzpůsobené přímo pro jízdu na motorce. Proto se jedná o nejvhodnější variantu. Přístroje jsou odolné proti dešti, prachu, ale také vibracím a nárazu. Mají kompaktní rozměry a dají se ovládat i v rukavicích. U některých si můžete nastavit citlivost displeje na konkrétní typ rukavic – letní nebo zimní.

Často můžete také zvolit orientaci na šířku nebo na výšku. Přizpůsobené jsou také funkce navigace. Mezi ty zvláštní patří například volba okružní trasy, výběr klikatosti cesty a stoupání. Tyto funkce jsou specializované pro motorkáře, kteří jezdí na motorce spíše pro zábavu, než pro přesun mezi bodem A a B.

Navigace do auta

Navigace do auta se od těch na motorku liší zejména konstrukcí a nižší odolností. Jsou větší, mají větší displej a citlivější ovládání. Nevydrží déšť ani větší otřesy. Na umístění na řídítka se tedy příliš nehodí. Věnovali jsme jim podrobný článek Jak vybrat GPS navigaci do auta.

Mobilní aplikace

Nejlevnější variantou jsou navigační aplikace do mobilu. Vybírat můžete z mnoha online i offline navigací, které jsou zdarma, či za poplatek. Největší výhodou je právě cenová dostupnost a to, že mobil máte vždy po ruce. Tím však výhody této navigace končí.

Na rozdíl od použití v autě, je to u motorek o něco složitější. Budete potřebovat vodotěsné pouzdro, které váš telefon ochrání před deštěm a dalšími vlivy. Takové pouzdro však snižuje komfort ovládání a viditelnost displeje. Vyřešit budete muset také napájení. Telefonu navíc příliš nesvědčí otřesy. Nehodí se tedy pro dlouhé vyjížďky, ale spíše pro krátké přejíždění.

Typ navigace Výhody Nevýhody
Motocyklová + Odolná vůči dešti

+ Vydrží otřesy

+ Specializované funkce

+ Ovládání v rukavicích

– Vyšší pořizovací cena než v případě mobilní aplikace

– Menší displej

Do auta + Větší displej

+ Větší výběr modelů

– Méně odolná

– Nevydrží otřesy

Mobilní aplikace + Zdarma

+ Stále aktuální

+ Velký výběr možností

– Horší ovládání při jízdě

– Špatně se ovládá v rukavicích

– Nízká odolnost

Velikost displeje

Jako první budete při výběru navigace řešit pravděpodobně velikost displeje. Ta je u navigací na motorky menší, než u navigací do aut. Na řídítkách totiž není tolik místa, jako na čelním skle. Úhlopříčka displeje se bude pohybovat kolem 4,3“, tedy asi 11 cm.

Nemusíte se bát, že by se vám na takto malém displeji navigace špatně ovládala. Mapové podklady jsou této velikosti přizpůsobené, stejně tak ovládání, které zvládnete i v rukavicích.

Rozlišení

S velikostí displeje se pojí také jeho rozlišení. Čím je jeho hodnota vyšší, tím jemnější je vyobrazení údajů. Nejčastěji se setkáte se dvěma hodnotami:

 • Rozlišení displeje 480×272 px
 • Rozlišení displeje 800×480 px

Mapy

Mapové podklady jsou základ navigace. U jednotlivých výrobců a modelů se můžete setkat s několika různými variantami mapových balíčků. Ty se liší podle svého rozsahu na mapy:

 • České republiky
 • České republiky a vybraných zemí
 • Evropy nebo dalších kontinentů
 • Světa.

V případě zájmu si můžete mapy konkrétních států nebo světadílů dokoupit. Zvláštností map pro motorkáře je větší pokrytí i terénních cest a odlehlejších komunikací.

Bezplatná aktualizace

Kromě rozsahu potřebných map si dejte pozor, aby vaše navigace měla doživotní aktualizace zdarma. Tato služba se označuje jako LIFETIME. Mapy se totiž v průběhu let mění a co platilo před rokem, už dnes platit nemusí. Výrobci bohužel tuhle informaci ne vždy u produktů uvádí, proto se před nákupem nebojte zeptat, jak často a jakým způsobem dochází k aktualizacím nahraných map.

Dejte si také pozor na různé podmínky pro aktualizaci. Někteří výrobci například vyžadují registraci do jejich systému do 30 dnů od prvního použití a podobně.

Napájení a výdrž baterie

Motocyklové navigace se nejčastěji připojují na zdroj napájení přímo na motorce. Většina z nich je také vybavena integrovanou baterií, na kterou dokáží fungovat i několik hodin. Výdrž na jedno nabití závisí na konkrétním modelu a pohybuje se v rozmezí 2-8 hodin. Záleží také na tom, jak máte nastavený jak displeje a jakým způsobem GPS používáte.

Nejlepší řešení samozřejmě představuje připojení navigace na napájení. Nebudete se muset starat o stav baterie a neriskujete, že se vám během delších cest vybije. Zkontrolujte si, zda společně s navigací dostanete v balení také potřebné napájecí kabely. Většinou to ale bývá samozřejmostí.

Hmotnost

V závislosti na tom, kam si na motocyklu umístíte novou navigaci, pro vás může hrát důležitou roli také její hmotnost. Někdo ji bude situovat do středu řídítek, jinému zase bude vyhovovat spíše na straně. Hmotnost tohoto zařízení se pochopitelně odvíjí od celkové velikosti a do značné míry souvisí i s bytelností. Váha navigace na motorku se pohybuje od 200 do 400 gramů.

Funkce

Používání navigace usnadňují přídavné funkce, kterými jsou jednotlivé modely vybaveny. Od bohatosti výbavy se odvíjí nejen jednoduchost používání, ale zejména cena.

 • 3D zobrazení – Navigace umožňující zobrazení vybraných lokalit v 3D modelu, který je daleko přehlednější. Obvykle se  týká větších měst, kde se přehledné zobrazení hodí asi nejvíce.
 • Asistent jízdních pruhů – Na displeji jasně uvidíte, do kterého pruhu je máte zařadit. To využijete zejména na složitějších křižovatkách, přijde vhod ale také při odbočování. Díky tomu máte jistotu, že se nevydáte špatným směrem.
 • Volba klikaté trasy – Motorkáři si rádi vychutnávají cestu po klikatých silnicích se stoupáním. Motorkářské navigace proto umožňují zvolit trasu tak klikatou, jak budete chtít.
 • Volba okružní jízdy – Navigace vám na zpáteční cestu vybere jinou trasu. Můžete se tak projíždět různými trasami a kochat se rozmanitou přírodou.
 • Kompatibilita s Google now a Siri  – Díky ovládání mobilního telefonu hlasem můžete za jízdy telefonovat nebo posílat zprávy z připojeného mobilního telefonu.
 • Bluetooth – Bezdrátová technologie, díky které si s navigací propojíte například svůj mobilní telefon. Využijete jej také na propojení s intercomem v přílbě. Hlasové pokyny v navigaci tak uslyšíte přímo v helmě a budete mít dokonalý přehled o průběhu cesty.
 • Wi-Fi – Další z bezdrátových technologií. Prostřednictvím internetu můžete stahovat aktualizace map přímo do zařízení. Přetahovat lze také body zájmu či ukládat naplánované trasy.
 • Paměťová karta – Do navigace můžete vložit kartu, na kterou se ukládají  mapové podklady a další data.
 • RDS-TMC – Tato funkce umožňuje navigaci přijímat dopravní informace vysílané pomocí radiových vln. Na základně těchto informací navigace upraví trasu. Tento systém ale v ČR příliš dobře nefunguje, v zahraničí jsou na tom podstatně lépe.
 • QuickGPSfix – S pomocí této funkce dojde k rychlejšímu zaměření GPS navigace. Když potřebujete rychle vyrazit a nemáte čas čekat na zaměření všech potřebných satelitů, jistě takovou funkci oceníte.
 • Databáze radarů – Některé navigace na motorku obsahují i databázi častých radarů na silnicích. O nich budete při jízdě zavčasu informováni. Tuto databázi lze následně aktualizovat.
 • Parkovací asistent – Při jeho aktivování vás navigace v nejbližším okolí navede k parkovišti, kde můžete odstavit svůj motocykl.
 • Multimediální přehrávač – Vybrané navigace vám umožní kromě zobrazení mapových podkladů přehrávat také hudbu nebo video uložené v interní paměti, popřípadě na paměťové kartě.

Příslušenství

K navigacím si můžete pořídit také další příslušenství, které vám usnadní její používání. Příslušenství pořizujte pokud možno od stejného výrobce, jako je značka vaší navigace. Jedině tak zaručíte kompatibilitu.

 • Praktické kšilty na navigace, které vytváří stín a zlepšují viditelnost za jasného počasí.
 • Držáky na řídítka, kterými se navigace upevňuje k motocyklu. Držák ale najdete také v základním balení s navigací.
 • Držáky do auta, s jejichž pomocí je možné používat navigaci nejen na motorce, ale i v autě.
 • Napájecí kabel s 12V zásuvkou do auta, se kterou budeme moci navigaci napájet.
 • Voděodolné obaly zabraňující proniknutí vody k navigaci.
 • Záložní napájecí moduly.
 • Redukce na USB konektory.
 • Kloubové držáky pro lepší nastavení navigace.
 • Napájecí kabely, konektory a další podobné pomůcky.

Cena

Pokud máte zájem o kvalitní navigace na motocykly, budete moci vybírat z poměrně omezeného sortimentu. Mezi profesionální a dlouhodobě prověřené značky v tomto směru patří především výrobci TomTom a Garmin. Narazit pochopitelně můžete i na některé menší, jakými jsou Becker a Navitel, které poskytují také kvalitní zboží.

Cena do 4 000 Kč

Pořizovací náklady těch nejlevnějších modelů začínají na 3 500 Kč. Jde obvykle o navigace značky Navitel, která je cenově dostupná. Tyto navigace mají omezenější nabídku funkcí a dalšího vybavení.

Cena od 4 000 do 10 000 Kč

V tomto cenovém rozpětí si na své přijde téměř každý motorkář. Vybírat si můžete právě z osvědčené kvality Garmin a TomTom. Půjde o modely vybavené funkcemi Bluetooth, paměťovou kartou, RDS-TMC, ale také asistentem jízdních pruhů či Wi-Fi připojením. Mapové podklady obvykle zahrnují kromě České republiky také Evropské státy a to s doživotní aktualizací.

Cena nad 10 000 Kč

Náročnější zákazníci si jistě rádi připlatí. V cenové kategorii nad 10 000 Kč najdete opravdu ty nejlepší navigace s plnou výbavou, doživotní aktualizací map a nejlepším zpracováním.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 34 hlasů