Navigace je při cestách nejen velmi užitečnou pomůckou, často se dokonce jedná o nezbytnost. Díky ní můžete s klidem vyrazit na dovolenou, nebo třeba na delší vyjížďku a nemusíte předtím dlouho studovat vhodné trasy. Přístroj vše udělá za vás a na cestách vás povede.
Na trhu dnes existuje celá řada navigací, takže volba té nejvhodnější nemusí být úplně jednoduchá. V první řadě musíte vědět, podle čeho se vlastně řídit a na co se při výběru zaměřit. Právě k tomu slouží tento článek, kde se dozvíte o navigacích to nejdůležitější.
Zaměřili jsme se na speciální navigace pro motorky. Vedle toho vám ale sdělíme, jaké jsou rozdíly mezi navigacemi v mobilu, navigacemi do auta a právě těmi speciálními na dvoustopá motorová vozidla. Vysvětlíme si důležité parametry a pomůžeme vám s výběrem zařízení vhodného přímo pro vás.
Jak vybrat navigaci na motorku stručně:
- Vyberte si vhodný typ navigace. Existují mobilní navigace, navigace do auta a na motorku. Ačkoli lze na motocyklu využít i první dvě varianty, třetí řešení je vhodnější díky odolnosti proti rozmarům počasí i otřesům, stejně jako specializovaným funkcím i možnosti ovládání v rukavicích.
- Zohledněte velikost displeje a rozlišení. Navigace na motorku bývají menší. Úhlopříčka displeje se pohybuje kolem 4,3“. Roli ovšem hraje i rozlišení, jež nejčastěji bývá 480 × 272 px a 800 × 480 px. Platí, že čím vyšší hodnoty, tím jemnější zobrazení detailů.
- Soustřeďte se na mapy. Základem každé navigace jsou mapové podklady. Daná zařízení mohou obsahovat mapu České republiky, Evropy, ale také celého světa. Při pořízení si ovšem dejte pozor, aby měly doživotní aktualizaci zdarma.
- Zaměřte se na napájení a výdrž baterie. Výdrž na jedno nabití může u jednotlivých modelů činit 2 až 8 hodin. To ale nemusí hrát zase takovou roli, protože navigaci je možné připojit na zdroj napájení přímo na vašem motocyklu.
- Nepodceňujte hmotnost, funkce ani příslušenství. Při výběru se soustřeďte také na hmotnost (obvykle 200 až 400 gramů), jednotlivé funkce (3D zobrazení, Bluetooth, Wi-Fi, databáze radarů apod.) a příslušenství (např. praktický kšilt či kloubový držák).
Navigace nejen na motorku
Navigovat na cestách vás může hned několik zařízení. Mnoho uživatelů volí místo jednoúčelových navigací aplikace v mobilu. Jiní si myslí, že jim pro motocykl i automobil bude bohatě stačit autonavigace. Jenže tato zařízení nejsou totožná a existují mezi nimi podstatné rozdíly, na které se zaměříme na následujících řádcích.
Motocyklové navigace
Tyto zvláštní přístroje jsou navržené a uzpůsobené přímo pro jízdu na motorce. Proto se jedná o nejvhodnější variantu. Přístroje jsou odolné proti dešti, prachu, ale také vibracím a nárazům. Mají kompaktní rozměry a dají se ovládat i v rukavicích. U některých si můžete nastavit citlivost displeje na konkrétní typ rukavic – letní či zimní.
Často si lze také zvolit orientaci na šířku nebo na výšku. Přizpůsobené jsou rovněž funkce navigace. Mezi ty zvláštní patří například volba okružní trasy, výběr klikatosti cesty či stoupání. Tyto funkce jsou specializované pro motorkáře, kteří jezdí na motocyklu spíše pro zábavu než pro přesun mezi bodem A a B.
Navigace do auta
Navigace do auta se od těch na motorku liší zejména konstrukcí a nižší odolností. Jsou totiž větší, mají větší displej a citlivější ovládání. Nevydrží déšť ani větší otřesy. Na umístění na řídítka se tedy příliš nehodí. Pokud se o nich přesto chcete dozvědět více, věnovali jsme jim podrobný článek Jak vybrat GPS navigaci do auta.
Mobilní aplikace
Nejlevnější variantou jsou navigační aplikace do mobilu. Vybírat můžete z mnoha online i offline programů, které jsou zdarma, či za poplatek. Největší výhodou je právě cenová dostupnost, stejně jako skutečnost, že mobil máte vždy po ruce. Tím však výhody těchto navigací končí.
Na rozdíl od použití v autě, je to u motorek o něco složitější. Budete potřebovat vodotěsné pouzdro, které váš telefon ochrání před deštěm a dalšími vlivy. Takové pouzdro však snižuje komfort ovládání a viditelnost displeje. Vyřešit budete muset také napájení. Telefonu navíc příliš nesvědčí otřesy. Nehodí se tedy pro dlouhé vyjížďky, ale spíše pro krátké přejíždění.
Typ navigace | Výhody | Nevýhody |
Motocyklová | + Odolná vůči dešti
+ Vydrží otřesy + Specializované funkce + Ovládání v rukavicích |
– Vyšší pořizovací cena než v případě mobilní aplikace
– Menší displej |
Do auta | + Větší displej
+ Větší výběr modelů |
– Méně odolná
– Nevydrží otřesy |
Mobilní aplikace | + Zdarma
+ Stále aktuální + Velký výběr možností |
– Horší ovládání při jízdě
– Špatně se ovládá v rukavicích – Nízká odolnost |
Velikost displeje
Jako první budete při výběru řešit pravděpodobně velikost displeje. Ta je u navigací na motorky menší než u zařízení určených do aut. Na řídítkách totiž není tolik místa, jako na čelním skle. Úhlopříčka displeje se bude pohybovat kolem 4,3“, tedy asi 11 cm.
Nemusíte se bát, že by se vám na takto malém displeji navigace špatně ovládala. Mapové podklady jsou této velikosti přizpůsobené, stejně tak ovládání, které navíc zvládnete i v rukavicích.
Rozlišení
S velikostí displeje se pojí také jeho rozlišení. Čím je jeho hodnota vyšší, tím jemnější je vyobrazení údajů. Nejčastěji se setkáte se dvěma hodnotami:
- rozlišení displeje 480 × 272 px
- rozlišení displeje 800 × 480 px
Můžete se ovšem setkat i s výrazně větším rozlišením. U nejlepších produktů totiž někdy činí i 1280 × 720 pixelů.
Mapy
Mapové podklady jsou základ navigace. U jednotlivých výrobců a modelů se můžete setkat s několika různými variantami mapových balíčků. Ty se liší podle svého rozsahu na mapy:
- České republiky
- České republiky a vybraných zemí
- Evropy nebo dalších kontinentů světa
V případě zájmu si můžete mapy konkrétních států nebo světadílů dokoupit. Zvláštností map pro motorkáře je větší pokrytí i terénních cest a odlehlejších komunikací.
Bezplatná aktualizace
Kromě rozsahu potřebných map si dejte pozor, aby vaše navigace měla doživotní aktualizace zdarma. Tato služba se označuje jako LIFETIME. Mapy se totiž v průběhu let mění a co platilo před rokem, už dnes platit nemusí. Výrobci bohužel tuto informaci ne vždy u produktů uvádí, proto se před nákupem neobávejte zeptat, jak často a jakým způsobem dochází k aktualizacím nahraných map.
Dejte si také pozor na různé podmínky pro aktualizaci. Někteří výrobci například vyžadují registraci do jejich systému do 30 dnů od prvního použití a můžete narazit i na další specifika.
Napájení a výdrž baterie
Motocyklové navigace se nejčastěji připojují na zdroj napájení přímo na motorce. Většina z nich je také vybavena integrovanou baterií, na kterou dokážou fungovat i několik hodin. Výdrž na jedno nabití závisí na konkrétním modelu a pohybuje se v rozmezí 2 až 8 hodin. Záleží také na tom, jak máte nastavený displej a jakým způsobem GPS používáte.
Nejlepší řešení samozřejmě představuje připojení navigace na napájení. Nebudete se muset starat o stav baterie a neriskujete, že se vám během delších cest vybije. Zkontrolujte si, zda společně s navigací dostanete v balení také potřebné napájecí kabely. Ve většině případů to ale bývá samozřejmostí.
Hmotnost
V závislosti na tom, kam si na motocyklu umístíte novou navigaci, pro vás může hrát důležitou roli také hmotnost daného zařízení. Někdo ji bude situovat do středu řídítek, jinému zase bude vyhovovat spíše na straně. Hmotnost tohoto zařízení se pochopitelně odvíjí od celkové velikosti a do značné míry souvisí i s bytelností. Váha navigace na motorku se obvykle pohybuje od 200 do 400 gramů.
Odolnost
Výše už jsme naznačili, že navigace na motorku musí být odolná proti otřesům i vlivům prostředí. První údaj zjistíte především z recenzí, které se zaměřují i na kvalitu zpracování. O odolnosti proti vlivům prostředí nicméně vypovídá stupeň krytí (IP). Navigační zařízení pro motocykly obvykle disponují IPX7 či IP67, což značí naprostou odolnost proti vniknutí drobných předmětů i proti ponoření do vody.
Funkce
Používání navigace usnadňují přídavné funkce, kterými jsou jednotlivé modely vybaveny. Od bohatosti výbavy se odvíjí nejen jednoduchost používání, ale zejména cena.
- 3D zobrazení – navigace umožňující zobrazení vybraných lokalit v 3D modelu, který je daleko přehlednější. Obvykle se týká větších měst, kde se přehledné zobrazení hodí asi nejvíce.
- Asistent jízdních pruhů – na displeji jasně uvidíte, do kterého pruhu se máte zařadit. To využijete zejména na složitějších křižovatkách, takový asistent nicméně přijde vhod také při odbočování. Díky němu budete mít jistotu, že se nevydáte špatným směrem.
- Volba klikaté trasy – motocyklisté si rádi vychutnávají cestu po klikatých silnicích se stoupáním. Motorkářské navigace proto umožňují zvolit trasu tak klikatou, jak budete chtít.
- Volba okružní jízdy – navigace vám na zpáteční cestu vybere jinou trasu. Můžete se tak projíždět různými cestami a kochat se rozmanitými scenériemi.
- Kompatibilita s Google now a Siri – díky ovládání mobilního telefonu hlasem můžete za jízdy telefonovat nebo posílat zprávy z připojeného smartphonu.
- Bluetooth – bezdrátová technologie, díky které si s navigací propojíte například svůj mobilní telefon. Využijete ji také na propojení s intercomem v přilbě. Hlasové pokyny v navigaci tak uslyšíte přímo v helmě a budete mít dokonalý přehled o průběhu cesty.
- Wi-Fi – další z bezdrátových technologií. Prostřednictvím internetu můžete stahovat aktualizace map přímo do zařízení. Přetahovat lze také body zájmu či ukládat naplánované trasy.
- Paměťová karta – do navigace můžete vložit kartu, na kterou se ukládají mapové podklady a další data.
- RDS-TMC – tato funkce umožňuje navigaci přijímat dopravní informace vysílané pomocí radiových vln. Na základě těchto informací následně upraví trasu. Tento systém ale v ČR příliš dobře nefunguje, v zahraničí jsou na tom podstatně lépe.
- QuickGPSfix – s pomocí této funkce dojde k rychlejšímu zaměření GPS navigace. Když potřebujete rychle vyrazit a nemáte čas čekat na zaměření všech potřebných satelitů, jistě takovou funkci oceníte.
- Databáze radarů – některé navigace na motorku obsahují i databázi častých radarů na silnicích. O nich budete při jízdě zavčasu informováni. Tuto databázi lze navíc průběžně aktualizovat.
- Parkovací asistent – při jeho aktivování vás navigace v nejbližším okolí navede k parkovišti, kde můžete odstavit svůj motocykl.
- Multimediální přehrávač – vybrané navigace vám umožní kromě zobrazení mapových podkladů přehrávat také hudbu nebo video uložené v interní paměti, popřípadě na paměťové kartě.
Příslušenství
K navigacím si můžete pořídit také další příslušenství, které vám usnadní její používání. Příslušenství pořizujte pokud možno od stejného výrobce, jako je značka vašeho zařízení. Jedině tak bude zaručena kompatibilita.
- Praktické kšilty na navigace, které vytváří stín a zlepšují viditelnost za jasného počasí.
- Držáky na řídítka, kterými se navigace upevňuje k motocyklu. Držák ale obvykle najdete také v základním balení.
- Držáky do auta, s jejichž pomocí je možné používat navigaci nejen na motorce, ale i v automobilu.
- Napájecí kabel s 12V zásuvkou do auta, se kterou budeme moci navigaci napájet.
- Voděodolné obaly zabraňující proniknutí vody k navigaci.
- Záložní napájecí moduly.
- Redukce na USB konektory.
- Kloubové držáky pro lepší nastavení navigace.
- Napájecí kabely, konektory a další podobné pomůcky.
Cena
Pokud máte zájem o kvalitní navigace na motocykly, budete moci vybírat z poměrně omezeného sortimentu. Mezi profesionální a dlouhodobě prověřené značky v tomto směru patří především výrobci TomTom a Garmin. Narazit pochopitelně můžete i na některé menší, jakými jsou Becker a Navitel, jež poskytují také kvalitní zboží.
Cena do 4 000 Kč
Pořizovací náklady nejlevnějších modelů začínají na 3 500 Kč. Jde obvykle o navigace značky Navitel, která je cenově dostupná. Tato zařízení mají omezenější nabídku funkcí a dalšího vybavení.
Cena od 4 000 do 10 000 Kč
V tomto cenovém rozpětí si na své přijde téměř každý motorkář. Vybírat si můžete právě z osvědčené kvality Garmin a TomTom. Půjde o modely vybavené funkcemi Bluetooth, paměťovou kartou, RDS-TMC, ale také asistentem jízdních pruhů či Wi-Fi připojením. Mapové podklady obvykle zahrnují kromě České republiky také evropské státy, a to s doživotní aktualizací.
Cena nad 10 000 Kč
Náročnější zákazníci si jistě rádi připlatí. V cenové kategorii nad 10 000 Kč najdete opravdu nejlepší navigace na trhu, které disponují plnou výbavou, doživotní aktualizací map a nejkvalitnějším zpracováním.