Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších navigací na motorku

Aktualizováno:
Červenec 2020
Autor:
Veronika Vyskočilová

Ukázka produktu ve srovnání navigací na motorku

Projížďky na motorce jsou koníčkem mnoha mužů i žen. Abyste vždycky dorazili zdárně do cíle, bude se vám hodit speciální navigace na motorku. Ta nejen že vás dovede tam, kam potřebujete, ale naplánuje vám také okružní jízdu.

Dávno pryč jsou doby, kdy byste museli vytahovat papírovou mapu a dívat se, kudy máte jet. Současnost nabízí daleko modernější a praktičtější způsoby navigování.

Pokud vyjíždíte na výlety na motocyklu, měli byste investovat do navigace na motorku. Tu si bezpečně připevníte na řídítka a máte ji viditelně před sebou. Oproti běžným automobilovým navigacím se tyto výrobky liší především svou odolností, a to jak proti otřesům, pádu, tak povětrnostním podmínkám a prachu.

Jestliže chcete, aby vaše jízda na motocyklu měla jasně daný cíl, vyberte si vhodnou navigaci. Právě s touto volbou vám pomůže náš článek  Jak vybrat navigaci na motorku.


Nejlepší navigace na motorku dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Velikost displeje ('') Rozlišení displeje Mapové podkady Orientační cena Aktuální cena
Recenze Navitel G550
Navitel G550 4,3 480 x 272 47 zemí 3 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TomTom Rider 500 EU
TomTom Rider 500 EU 4,3 480 x 272 19 zemí 10 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TomTom Rider 550 Premium Pack
TomTom Rider 550 Premium Pack 4,3 480 × 272 45 zemí 12 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin Zümo 396S Lifetime Europe45
Garmin Zümo 396S Lifetime Europe45 4,3 480 x 272 45 zemí 9 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TomTom Rider 550
TomTom Rider 550 4,3 480 x 272 47 zemí 10 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TomTom Rider 500 Europe Lifetime
TomTom Rider 500 Europe Lifetime 4,3 480 x 272 Evropa 10 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TomTom Rider 420
TomTom Rider 420 4,3 Neuvedeno Evropa 10 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TomTom Rider 500 Lifetime
TomTom Rider 500 Lifetime 4,3 480 x 272 24 zemí 11 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TomTom Rider 500 EU Lifetime
TomTom Rider 500 EU Lifetime 4,3 Neuvedeno Evropa 10 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Navitel G550 Lifetime
Navitel G550 Lifetime 4,3 480 × 272 48 zemí 3 500 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat navigaci na motorku

Navigace je při cestách nejen velmi užitečnou pomůckou, často dokonce nezbytností. Pokud se vydáte na dovolenou nebo delší vyjížďku, bude pro vás navigování pomocí zvláštního přístroje s displejem na vašich řídítkách určitě tou nejpohodlnější variantou.

Na výběr zvláštních navigací pro motorky se zaměříme v tomto článku. Povíme vám, jaké jsou rozdíly mezi navigacemi v mobilu, navigacemi do auta a těmi speciálními na motorku. Vysvětlíme důležité parametry a pomůžeme vám s výběrem zařízení vhodného přímo pro vás.

Navigování na cestách vás může několik zařízení. Mnoho uživatelů volí místo jednoúčelových navigací aplikace v mobilu. Někdo chce zase využít na motorce automobilové navigace. Abyste si mohli lépe rozmyslet, co je pro vás nejlepší, představíme vám v této kapitole všechny varianty.

Navigace na motorku

Tyto zvláštní přístroje jsou navržené a uzpůsobené přímo pro jízdu na motorce. Proto se jedná o nejvhodnější variantu. Přístroje jsou odolné proti dešti, prachu, ale také vibracím a nárazu. Mají kompaktní rozměry a dají se ovládat i v rukavicích. U některých si můžete nastavit citlivost displeje i na typ rukavic – letní nebo zimní. Díky tomu můžete pohodlně navigaci ovládat a nastavovat. Často můžete také zvolit orientaci na šířku nebo na výšku. Přizpůsobené jsou také funkce navigace. Mezi ty zvláštní patří například volba okružní trasy, výběr klikatosti cesty a stoupání. Tyto funkce jsou specializované pro motorkáře, kteří jezdí na motorce spíše pro zábavu, než pro přesun mezi bodem A a B. Těmto zařízením se bude věnovat tento článek.

Navigace do auta

Navigace do auta se od těch na motorku liší zejména konstrukcí. Jsou větší, mají větší displej a citlivější ovládání. Nejsou také tak odolné. Na umístění na řídítka se tedy příliš nehodí. Věnovali jsme jim podrobný článek Jak vybrat GPS navigaci do auta.

Mobilní aplikace

Nejlevnější variantou jsou navigační aplikace do mobilu. Vybírat můžete z mnoha online i offline navigací, které jsou zdarma, či za poplatek. Největší výhodou je právě cenová dostupnost a to, že mobil máte vždy po ruce. Tím však výhody této navigace končí. Na rozdíl od použití v autě, je to u motorek o něco složitější. Budete potřebovat vodotěsné pouzdro, které váš telefon ochrání před deštěm a dalšími vlivy. Takové pouzdro však snižuje komfort ovládání a také viditelnost displeje. Vyřešit budete muset také napájení. Telefonu navíc příliš nesvědčí otřesy. Nehodí se tedy pro dlouhé vyjížďky, ale spíše pro krátké přejíždění.

Velikost displeje

Jako první budete při výběru navigace řešit pravděpodobně velikost displeje. Ta je u navigací na motorky menší, než u navigací do aut. Na řídítkách totiž není tolik místa, jako na čelním skle. Úhlopříčka displeje se bude pohybovat kolem 4,3“, tedy asi 11 cm.

Nemusíte se bát, že by se vám na takto malém displeji navigace špatně ovládala. Mapové podklady jsou této velikosti přizpůsobené, stejně tak ovládání, které zvládnete i v rukavicích.

S velikostí displeje se pojí také jeho rozlišení. Čím je jeho hodnota vyšší, tím jemnější je vyobrazení údajů. Nejčastěji se setkáte se dvěma hodnotami:

 • Rozlišení displeje 480×272 px
 • Rozlišení displeje 800×480 px

Mapy

Mapové podklady jsou základ navigace. U jednotlivých výrobců a modelů se můžete setkat s několika různými variantami mapových balíčků. Ty se liší podle svého rozsahu na mapy:

 • České republiky
 • České republiky a vybraných zemí
 • Evropy nebo dalších kontinentů
 • světa.

V případě zájmu si můžete mapy konkrétních států nebo světadílů dokoupit. Rozsah není ale to jediné, co by vás o mapovém balíčku zajímat. Důležitá je také jejich aktualizace. Ta může být zajištěná buď na určitou dobu (například 5 let), obvykle se ale setkáte s doživotní aktualizací. Mapy si tak můžete pravidelně aktualizovat podle libosti.

Zvláštností map pro motorkáře je větší pokrytí i terénních cest a odlehlejších komunikací.

Hmotnost

V závislosti na tom, kam si na motocyklu umístíte novou navigaci, pro vás může hrát důležitou roli také její hmotnost. Někdo ji bude situovat do středu řídítek, jinému zase bude vyhovovat spíše na straně. Hmotnost tohoto zařízení se pochopitelně odvíjí od celkové velikosti a do značné míry souvisí i s bytelností. Váha navigace na motorku se pohybuje od 200 do 400 gramů.

Funkce

Používání navigace usnadňují přídavné funkce, kterými jsou jednotlivé modely vybaveny. Od bohatosti výbavy se odvíjí nejen jednoduchost používání, ale zejména cena.

 • 3D zobrazení – Navigace umožňující zobrazení vybraných lokalit v 3D modelu, který je daleko přehlednější. Obvykle se  týká větších měst, kde se přehledné zobrazení hodí asi nejvíce.
 • Asistent jízdních pruhů – Na displeji jasně uvidíte, do kterého pruhu je máte zařadit. To využijete zejména na složitějších křižovatkách, přijde vhod ale také při odbočování. Díky tomu máte jistotu, že se nevydáte špatným směrem.
 • Volba klikaté trasy – Motorkáři si rádi vychutnávají cestu po klikatých silnicích se stoupáním. Motorkářské navigace proto umožňují zvolit trasu tak klikatou, jak budete chtít.
 • Volba okružní jízdy – Navigace vám na zpáteční cestu vybere jinou trasu. Můžete se tak projíždět různými trasami a kochat se rozmanitou přírodou.
 • Kompatibilita s Google now a Siri  – Díky ovládání mobilního telefonu hlasem můžete za jízdy telefonovat nebo posílat zprávy z připojeného mobilního telefonu.
 • Bluetooth – Bezdrátová technologie, díky které si s navigací propojíte například svůj mobilní telefon. Využijete jej také na propojení s intercomem v přílbě. Hlasové pokyny v navigaci tak uslyšíte přímo v helmě a budete mít dokonalý přehled o průběhu cesty.
 • Wi-Fi – Další z bezdrátových technologií. Prostřednictvím internetu můžete stahovat aktualizace map přímo do zařízení. Přetahovat lze také body zájmu či ukládat naplánované trasy.
 • Paměťová karta – Do navigace můžete vložit kartu, na kterou se ukládají  mapové podklady a další data.
 • RDS-TMC – Tato funkce umožňuje navigaci přijímat dopravní informace vysílané pomocí radiových vln. Na základně těchto informací navigace upraví trasu. Tento systém ale v ČR příliš dobře nefunguje, v zahraničí jsou na tom podstatně lépe.
 • QuickGPSfix – S pomocí této funkce dojde k rychlejšímu zaměření GPS navigace. Když potřebujete rychle vyrazit a nemáte čas čekat na zaměření všech potřebných satelitů, jistě takovou funkci oceníte.
 • Databáze radarů – Některé navigace na motorku obsahují i databázi častých radarů na silnicích. O nich budete při jízdě zavčasu informováni. Tuto databázi lze následně aktualizovat.
 • Parkovací asistent – Při jeho aktivování vás navigace v nejbližším okolí navede k parkovišti, kde můžete odstavit svůj motocykl.
 • Multimediální přehrávač – Vybrané navigace vám umožní kromě zobrazení mapových podkladů přehrávat také hudbu nebo video uložené v interní paměti, popřípadě na paměťové kartě.

Příslušenství

K navigacím si můžete pořídit také další příslušenství, které vám usnadní její používání. Příslušenství pořizujte pokud možno od stejného výrobce, jako je značka vaší navigace. Jedině tak zaručíte kompatibilitu.

 • Praktické kšilty na navigace, které vytváří stín a zlepšují viditelnost za jasného počasí.
 • Držáky na řidítka, kterými se navigace upevňuje k motocyklu. Držák ale najdete také v základním balení s navigací.
 • Držáky do auta, s jejichž pomocí je možné používat navigaci nejen na motorce, ale i v autě.
 • Napájecí kabel s 12V zásuvkou do auta, se kterou budeme moci navigaci napájet.
 • Voděodolné obaly zabraňující proniknutí vody k navigaci.
 • Záložní napájecí moduly.
 • Redukce na USB konektory.
 • Kloubové držáky pro lepší nastavení navigace.
 • Napájecí kabely, konektory a další podobné pomůcky.

Cena

Pokud máte zájem o kvalitní navigace na motocykly, budete moci vybírat z poměrně omezeného sortimentu. Mezi profesionální a dlouhodobě prověřené značky v tomto směru patří především výrobci TomTom a Garmin. Narazit pochopitelně můžete i na některé menší, jakými jsou Becker a Navitel, které poskytují také kvalitní zboží.

Cena do 4 000 Kč

Pořizovací náklady těch nejlevnějších modelů začínají na 3 500 Kč. Jde obvykle o navigace značky Navitel, která je cenově dostupná. Tyto navigace mají omezenější nabídku funkcí a dalšího vybavení.

Cena od 4 000 do 10 000 Kč

V tomto cenovém rozpětí si na své přijde téměř každý motorkář. Vybírat si můžete právě z osvědčené kvality Garmin a TomTom. Půjde o modely vybavené funkcemi Bluetooth, paměťovou kartou, RDS-TMC, ale také asistentem jízdních pruhů či Wi-Fi připojením. Mapové podklady obvykle zahrnují kromě České republiky také Evropské státy a to s doživotní aktualizací.

Cena nad 10 000 Kč

Náročnější zákazníci si jistě rádi připlatí. V cenové kategorii nad 10 000 Kč najdete opravdu ty nejlepší navigace s plnou výbavou, doživotní aktualizací map a nejlepším zpracováním.