Srovnávací test a recenze
nejlepších navigací na motorku

Ukázka produktu ve srovnání navigací na motorku

Vyrazit z bodu A do bodu B jistě není ničím snadným, navíc když překonáváte dlouhé vzdálenosti. Dávno pryč jsou doby, kdy byste museli vytahovat papírovou mapu a dívat se, kudy máte jet. Současnost nabízí daleko modernější a praktičtější způsoby navigování.

Pokud vyjíždíte na výlety na motocyklu, měli byste investovat do navigace na motorku. Tu si bezpečně připevníte na řídítka a máte ji viditelně před sebou. Oproti běžným automobilovým navigacím se tyto výrobky liší především svou odolností, a to jak proti otřesům, pádu, tak nežádoucím povětrnostním podmínkám v podobě deště.

Jestliže chcete, aby vaše jízda na motocyklu měla jasně daný cíl, vyberte si vhodnou navigaci. Právě s touto volbou vám pomůže tento článek zaměřený na téma jak vybrat navigaci na motorku.


Nejlepší navigace na motorku dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze Navitel G550 Navitel G550 Navitel 3 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TomTom Rider 42 Lifetime TomTom Rider 42 Lifetime TomTom 8 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TomTom Rider 500 EU TomTom Rider 500 EU TomTom 9 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TomTom Rider 400 Europe Lifetime TomTom Rider 400 Europe Lifetime TomTom 10 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin Zümo 396S Lifetime Europe45 Garmin Zümo 396S Lifetime Europe45 Garmin 9 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TomTom Rider 500 Lifetime TomTom Rider 500 Lifetime TomTom 10 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin Zümo 345 Lifetime Europe20 Garmin Zümo 345 Lifetime Europe20 Garmin 9 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin Zümo 345 CE Lifetime Garmin Zümo 345 CE Lifetime Garmin 8 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TomTom Rider 550 TomTom Rider 550 TomTom 10 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin Zümo 595LM Lifetime Garmin Zümo 595LM Lifetime Garmin 15 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat navigaci na motorku

Na začátku zkusíme k tomuto tématu přistupovat trochu obecněji. A to tak, že si vysvětlíme hlavní rozdíly mezi motocyklovou navigací a použitím mobilního telefonu. To je totiž varianta, která napadne spoustu jezdců.

Hned poté se zaměříme na konkrétní věci související s navigací na motorku. Je to například velikost úhlopříčky displeje, potažmo rozlišení. Dále to bude téma týkající se mapových podkladů. Chybět nebude ani zmínka o hmotnosti tohoto výrobku.

Hodně důležitou součástí navigace jsou nabízené funkce zařízení, včetně dostupného příslušenství na trhu. Tohle všechno zakončíme základní prezentací pořizovacích cen.

Mobil vs. plnohodnotná navigace

Když se rozhodnete vyrazit na výlet nebo delší dovolenou na motorce, dáte nám jistě za pravdu, že bez kvalitních mapových podkladů, které budete mít hned na očích, to rozhodně nejde. V takové chvíli spoustu jezdců napadne jediná otázka. Mám si pořizovat navigaci na motorku, když mohu použít svůj chytrý mobilní telefon? Na ni vám pomohou odpovědět následující řádky.

Ano, mobilní telefon je hned po ruce a vlastní jej každý, takže z pohledu pořizovacích nákladů jde asi o to nejlevnější řešení. Do telefonu si můžete nahrát libovolné mapové podklady, ať už ty bezplatné, kterých je na trhu poměrně dost, tak ty placené. Dokonce zakoupíte i vhodné držáky na řídítka. Do nich můžete mobilní telefon připevnit a schovat před nevlídným počasím. Jenže, právě tady končí výhody mobilního telefonu určeného pro navigování na motocyklu. Při jízdě bude takové zařízení vystaveno značným nárazům. Zároveň nepočítejte s příjemným ovládáním, které hraje velice důležitou roli.

Tyto zásadní faktory pokrývá navigace na motorku. Pevnost, odolnost, bytelnost a snadné ovládání. To vše v kombinaci s vynikajícími mapami a patřičnou mobilitou. Pokud to s cestováním na motorce myslíte opravdu vážně, nechte si svůj chytrý telefon na volání a k navigování využijte to správné zařízení.

Velikost displeje

Na počátku všeho vás čeká volba velikosti displeje. Uvědomit byste si měli, že navigaci potřebujete na motorku, nikoliv do automobilu. Proto hned v začátku zapomeňte na jakékoliv sedmipalcové displeje, které by vás při jízdě pouze obtěžovaly. Dnešní profesionální mapové podklady jsou uzpůsobeny malým displejům. Ty jsou pro motocykly daleko praktičtější.

Nejčastěji si budete vybírat mezi velikostními variantami 4,3“ až 5“. Větší zobrazovací plochu od navigace na motorku rozhodně neočekávejte. Ve své podstatě ani není třeba. Tyto parametry v palcích prezentují úhlopříčku o délce 10,92 cm až 12,7 cm.

U displeje nezapomínejte ještě na jeden zásadní parametr, a tím je jeho rozlišení. Vzhledem k omezenějším velikostem úhlopříčky narazíte nejčastěji na tyto varianty.

 • Rozlišení displeje 480×272 px
 • Rozlišení displeje 800×480 px

Zde platí jediné pravidlo. Čím větší rozlišení, tím jemnější zobrazení, a hlavně více informací na displeji.

Mapy

Pokud zakoupíte originální navigaci na motocykl, bude to s největší pravděpodobností od jednoho ze dvou předních výrobců. A těmi jsou TomTom a Garmin. Právě od této volby se bude odvíjet to, jaké mapové podklady obdržíte. V tomto směru si pohlídejte pouze dvě věci.

 • Zda obdržíte mapy pouze České republiky nebo také Evropy a případně dalších kontinentů světa.
 • Mapové podklady musí být spojeny s pravidelnými aktualizacemi. Obvykle jde o doživotní aktualizace v ceně navigace.

Spolehnout se můžete na to, že když si zakoupíte motocyklovou navigaci pouze s mapou České republiky, dokoupit si můžete i okolní státy. Mnohdy se však vyplatí investovat rovnou do rozšířeného mapového balíčku. Ten vyjde pochopitelně levněji.

Pokud patříte mezi jezdce, kteří svou jízdu nekončí jen na běžných silnicích, ale směřují také do terénu, můžete se poohlédnout po speciálních mapových podkladech. Ty vás pak budou navigovat i v odlehlejších místech.

Hmotnost

V závislosti na tom, kam si na motocyklu umístíte novou navigaci, pro vás může hrát důležitou roli také její hmotnost. Někdo ji bude situovat do středu řídítek, jinému zase bude vyhovovat spíše na straně. Hmotnost tohoto zařízení se pochopitelně odvíjí od celkové velikosti a do značné míry souvisí i s bytelností. Váha navigace na motorku se pohybuje od 240 do 400 gramů.

Funkce

Navigace na motorku je ve své podstatě hodně jednoduchým typem zařízení, které ovládáte snadno prostřednictvím dotykového displeje. I přesto u takového navigačního přístroje můžete ocenit několik integrovaných funkcí. Ty nejsou na první pohled viditelné, ve výsledku však mohou být přínosem.

 • 3D zobrazení – Navigace umožňující zobrazení vybraných lokalit v 3D modelu, který je daleko přehlednější. Obvykle se to týká větších měst, kde se to hodí asi nejvíce.
 • Asistent jízdních pruhů – Navigace na motorku vám jasně a viditelně ukazuje, do jakého jízdního pruhu se musíte na složitějších křižovatkách zařadit. Díky tomu máte jistotu, že se nevydáte špatným směrem.
 • Bluetooth – Bezdrátová technologie, díky které si s navigací propojíte například svůj mobilní telefon.
 • Wifi – Další z bezdrátových technologií. Navigaci můžete připojit třeba k domácí síti a prostřednictvím internetu zaktualizujete mapu nebo budete spravujete uložené body zájmu a jiná data.
 • Paměťová karta – Motocyklová navigace disponuje slotem pro vložení paměťové karty. Na té budete mít uložené například další mapové podklady, které se nevejdou do interní paměti navigace.
 • RDS-TMC – Tato funkce umožňuje navigaci přijímat dopravní informace a zobrazovat je následně na displeji. Je však pravdou, že větší rozšíření má především v zahraničí nežli v České republice.
 • QuickGPSfix – S pomocí této funkce dojde k rychlejšímu zaměření GPS navigace. Když potřebujete rychle vyrazit a nemáte čas čekat na zaměření všech potřebných satelitů, jistě takovou vymoženost oceníte.
 • Databáze radarů – Některé navigace na motorku obsahují i databázi častých radarů na silnicích. O nich budete při jízdě zavčasu informováni. Tuto databázi lze následně aktualizovat.
 • Parkovací asistent – Při jeho aktivování vás navigace v nejbližším okolí navede k parkovišti, kde můžete odstavit svůj motocykl.
 • Multimediální přehrávač – Vybrané navigace vám umožní kromě zobrazení mapových podkladů přehrávat také hudbu nebo video uložené v interní paměti, popřípadě na paměťové kartě.

Příslušenství

Samotná navigace není pochopitelně tím jediným, co můžete zakoupit. K dostání je řada nejrůznějších držáků podle modelu konkrétní navigace a toho, kam a jak chcete tento doplněk připevnit na svůj motocykl. Kromě držáků můžete narazit na libovolné doplňky.

 • Praktické kšilty na navigace, které vytváří stín a zlepšují viditelnost za jasného počasí.
 • Voděodolné obaly zabraňující proniknutí vody k navigaci.
 • Záložní napájecí moduly.
 • Držáky napájecích zdrojů a nejrůznější redukce na propojení s 12V zásuvkou na motocyklu.
 • Redukce na USB konektory.
 • Kloubové držáky pro lepší nastavení navigace.
 • Kabely a jim podobné.

Cena

Pokud máte zájem o kvalitní navigace na motocykly, váš výběr se na trhu poměrně zúží. Mezi profesionální a dlouhodobě prověřené značky v tomto směru patří především výrobci TomTom a Garmin. Narazit pochopitelně můžete i na některé menší, jakými jsou Becker a Navitel.

Cena do 4 000 Kč

Tuto cenovou kategorii považujte za minimální, pokud si chcete zakoupit navigaci na motorku. Pořizovací náklady těch nejlevnějších začínají na 3 500 Kč. Jde obvykle o značku Navitel, která je cenově dostupná. Pakliže toužíte po vyšší kvalitě zpracování, musíte si jednoduše připlatit.

Cena od 4 000 Kč do 10 000 Kč

V tomto cenovém rozpětí si na své přijde opravdu každý motorkář. Vybírat si můžete právě z osvědčené kvality Garmin a TomTom. Půjde o modely vybavené funkcemi Bluetooth, paměťovou kartou, RDS-TMC, ale také asistentem jízdních pruhů.

Cena od 10 000 Kč do 15 000 Kč

Ti náročnější si jistě připlatí. Pokud dáváte přednost maximální mechanické odolnosti, voděodolnosti a vyžadujete 3D zobrazení, všeho se vám dostane plnými doušky, včetně bohatých a pravidelně aktualizovaných mapových podkladů.

Cena nad 15 000 Kč

Pokud byste chtěli do navigace na motorku investovat více jak 15 000 Kč, můžete. Ty nejdražší modely mohou stát až 20 000 Kč a lze je považovat za plnohodnotně vybavené. Mají v podstatě všechny funkce zmíněné v tomto článku, disponují větším pěti palcovým displejem a pomohou vám do nejmenšího detailu naplánovat tu nejvhodnější trasu.