Menu

Recenze knihy Seznam pana Rosenbluma

Doporučujeme

200 Kč Orientační cena

Žánr a příběh

Návod na to, jak se stát Angličanem. Tak si židovský imigrant Jack Rosenblum vyloží příručku, která radí, jak se chovat v Anglii. Sám si do ní připisuje další a další poznámky a až fanaticky se snaží chovat přesně tak, jak by se choval pravý Angličan. Často si ovšem položky seznamu vyloží po svém a pro rodilé Angličany tak působí komicky až nevhodně. Román o rozdílech dvou kultur, které jsou geograficky poměrně blízké, ale jejich chápání je v skutečnosti velmi odlišné, nabízí hořkosladké okénko do života člověka vytrženého válkou z jeho vlastní země a rozhodnutého, stát se někým jiným.

Parametr Tento produkt
Autor

N. Solomons

Počet stran

320

Styl

Styl vyprávění příběhu pana Rosenbluma bychom mohli nazvat hřejivým. Možná je to i trochu proto, že autorka založila příběh částečně na osudu jejích prarodičů. Čtenář s panem Rosenblumem opravdu soucítí a kniha tak má vcelku hořkosladký nádech. Vyprávění má měkké, rozvláčné tempo. Není potřeba se knihou prokousávat, ale nečekejte ani příliš akční pasáže. Pro dodání autentičnosti autorka místy sahá po židovských nebo německých výrazech a slovních spojeních.

Naše hodnocení a závěr

Kniha Seznam pana Rosenbluma je psaná klasickým beletristickým jazykem a snadno se čte. Díky kratšímu rozsahu ji můžeme doporučit i méně zkušeným čtenářům. Ačkoliv se odehrává v době druhé světové války, nejde o klasickou válečnou literaturu a osud pana Rosenbluma by mohl zaujmout jakéhokoliv čtenáře, bez ohledu na věk a pohlaví. Kniha vyniká svým sociálně antropologickým rozměrem, díky hlavnímu motivu, kterým je střet kultur. Pokud se tedy zajímáte i o různé kultury, jejich zvyky a uvažování, mohla by vás tato kniha zaujmout.

200 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: Seznam pana Rosenbluma

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Seznam pana Rosenbluma

Seznam pana Rosenbluma

200 Kč Orientační cena