Recenze Apple MacBook Air MRE92CZ/A

Konečný verdikt:

Doporučujeme

Při nákupu v kategorii Notebooky nad 30 000 Kč

Datum doporučení: Únor 2019

Klady:

Nízká hmotnost

Kvalitní konstrukce

Zápory:

Menší kapacita pevného disku

DDR3 RAM

40 000 Kč
orientační cena

Celkový výkon a konektivita

Macbook Air je počítač, který cílí na zákazníky s požadavky na nekompromisní kvalitu. Procesor z řady Intel Core i5 s běžnou frekvencí 1,6 GHz a dvěma jádry zajišťuje bezproblémový chod systému i provozu náročnějších aplikací. Operační paměť nabídne 8 GB RAM. Slabinou je jistě fakt, že Apple zvolil typ paměti DDR3, které jsou pomalejší a u notebooků v podobné cenové kategorii už se běžně příliš neobjevují. Grafická karta Intel UHD Graphics 617 je pak na slušné úrovni a disponuje srovnatelnými parametry se zbytkem hardwaru.

Pevný disk je v tomto případě zastoupena typem SSD. Ten nabídne dostatečnou rychlost pro komfortně pohotovou práci se soubory a lze ho ohodnotit kladně. Bohužel jeho kapacita dosahuje pouze 256 GB, což by mohlo při práci s větším objemem dat znamenat problémy s nedostatkem volného místa. Tato hodnota je opět v konkurenci podobně drahých notebooků podprůměrná.

MacBook samozřejmě disponuje bezdrátovým připojením Wi-Fi, Bluetooth verzí 5.0 a dvěma porty pro připojení USB typu C. Nechybí také moderní port Thunderbolt, který slouží k přenosu dat a umožňuje například zapojení monitorů. Naopak tradičně absentuje optická mechanika.

Zpracování a výdrž

Notebook má displej s úhlopříčkou 13,3 palce. Jeho doménou je samozřejmě naprosto bezchybné konstrukční řešení, jak jsme u většiny notebooku od Apple zvyklí. Celokovové tělo působí velmi odolně, ale zároveň kompaktně a především elegantně. Tyto vlastnosti pak determinují také celkovou hmotnost, která čítá jen 1,25 kilogramu. Díky tomu je zařízení velmi snadno manipulovatelné a lze ho považovat za vhodné i pro cestování časté přesuny. V této oblasti je Macbook Air opravdu na špici pomyslného žebříčku srovnatelných zařízení.

Další silnou stránkou notebooku je velmi dlouhá uváděná výdrž. V běžném zatížení by měl podle Apple vydržet až velmi pozitivních 12 hodin na jedno nabití. I zde je možné konstatovat, že přístroj si vede v porovnání s konkurencí rozhodně nadprůměrně.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce  Kov
Velikost displeje (palce ")  13,3
Udávaná výdrž (h)  12
Hmotnost (kg)  1,25
Typ procesoru  Intel Core i5
Počet jader procesoru  2 jádra
Běžná rychlost procesoru (GHz)  1,6
Grafická karta  Intel UHD Graphics 617
Typ operační paměti RAM  DDR3
Velikost operační paměti RAM (GB)  8
Typ pevného disku  SSD
Kapacita pevných disků (GB)  256

Závěr

Macbook Air z roku 2018 je notebookem, který sice neoslní papírovým výkonem, ale nabízí dostačující hardwarové vybavení pro běžně náročné výpočetní úkony. Slabou stránkou je bohužel také vyšší cena. Naopak jeho největší doménou je rozhodně výdrž baterie a celková kvalita konstrukce, která se projevuje mimo jiné i ve velmi přijatelné hmotnosti. Díky tomu je notebook vhodný především pro pracovní využití, častou manipulaci a cestování. Pokud hledáte zařízení, které disponuje větším výkonem a podobnou flexibilitou, můžeme vám doporučit například Asus UX580GD-BO005R.