Menu

Recenze Apple MacBook Pro MLH12CZ/A

36,0 % Celkové hodnocení

v kategorii Nejlepší mobily roku 2024

45 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon a konektivita

MacBook Pro od společnosti Apple je jedna z dalších možností z kategorie skvělých zařízení s pořizovací cenou přesahující 40 000 Kč. Notebook nenabídne ani tak velký surový výkon, jako spíše funkčnost a propracovanost i v detailech. I když minimálně výpočetního výkonu nabízí taktéž spoustu. Jeho srdcem je proces Intel Core i5 s kódovým označením 6267U, jenž standardně pracuje na vysoké frekvenci 2,9 GHz a poradí si i s výpočetně náročnějšími aplikacemi. Pro lepší představu o výkonu procesoru poslouží náš výkonnostní test, kde procesor získal s docela dobrou rezervou 8 bodů z 10. Navíc systém MacOS, který v počítačích tohoto typu běží, je už tak velmi nenáročný a svižný, takže použitý procesor zajistí opravdu velmi výkonný notebook. U grafické karty tomu je obdobně, zde použitá grafická karta Intel Iris 550 nabízí poměrně slušný grafický výkon, jenž si opět můžete lépe představit ve výkonnostním testu, kde tato grafická karta získala taktéž 8 bodů z 10 maximálně možných. Notebook si tak poradí i s některými hrami a náročnějšími aplikacemi.

Kde však hodnocení tento model docela ztrácí, je paměť. Konkrétně paměť pevného disku činí pouhých 256 GB, což málokterému uživateli postačí. Pevnému disku tak alespoň zvedá hodnocení fakt, že jde o typ SSD, tedy bez mechanicky rotujících částic, který je velmi rychlý a energeticky nenáročný. Druhou pamětí je pak operační paměť, v tomto případě starší DDR3 s kapacitou 8 GB, což je dostatečná kapacita pro plynulý chod systému a více současně spuštěných aplikací.

Konektivita zařízení je poměrně prostá. Nechybí bezdrátové technologie typu WiFi či Bluetooth pro pohodlné připojení k internetu a ostatním zařízením v domácnosti a jinde. K dispozici je běžný kombinovaný 3,5 mm audio jack, který využijete při výstupu či vstupu zvuku do a z jiných zařízení. Poté konstrukce notebooku obsahuje 4 konektory Thunderbolt 3 / USB C, díky kterým k zařízení připojíte většinu užívaných periférií. Notebook ale neobsahuje HDMI ani běžně užívanou čtečku paměťových karet.

Zpracování a výdrž

Tento notebook se vám především odmění svým prvotřídním zpracováním. Jako konstrukční materiál je použit hliník, který zaručí pevnost konstrukce a tuhost pantů a opravdu vkusný a elegantní design zařízení. Notebook je při úhlopříčce 13,3“ palců velmi tenký a příjemně lehký. Hmotnost činí necelých 1,4 kg a tloušťka konstrukce pouhých 15 mm. Ke každodennímu nošení a častému cestování se tak počítač, vzhledem k jeho rozměrům, maximálně hodí.

Dalším neméně důležitým parametrem je výdrž zařízení na baterii, kterou udává výrobce. V tomto případě jde o 8 hodin výdrže na baterii, přičemž tato výdrž je myšlena spíše při kancelářské a nenáročnější práci. Dle našich osobních zkušenosti s tímto notebookem to lze splnit při minimálním jasu a nenáročné práci, jinak počítejte spíše s výdrží mezi 4-6 hodinami.

Zajímavosti je touchbar umístěný nad klávesnicí a nahrazující funkční klávesy. Prvky na něm se mění podle aplikace, kterou právě využíváte a na jeho používání jsme si brzy zvykli, nicméně není to z našeho pohledu nic, proč bychom notebook kupovali. Jedná se tedy spíše o stylové a příjemné zpestření notebooku.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Materiál konstrukce

Hliník

100 % Neuvedeno
Velikost displeje (palce ")

13,3

100 % Neuvedeno
Rozlišení displeje

2 560 x 1 600

100 % Neuvedeno
Technologie displeje

IPS

100 % Neuvedeno
Podsvícená klávesnice

Ano

100 % Neuvedeno
Udávaná výdrž (h)

8

100 % Neuvedeno
Hmotnost (kg)

1,37

100 % Neuvedeno
Tloušťka (mm)

14,9

100 % Neuvedeno
Grafická karta

Intel Iris 550

100 % Neuvedeno
Typ operační paměti RAM

DDR3

100 % Neuvedeno
Velikost operační paměti RAM (GB)

8

100 % Neuvedeno
Typ pevného disku

SSD SATA

100 % Neuvedeno
Kapacita pevných disků (GB)

256

100 % Neuvedeno

Závěr

Na závěr tedy tento model můžeme pochválit, jelikož se jedná opravdu o povedený notebook, který překvapí především svou kvalitou a detaily i nemalým výpočetním výkonem. Ten v kombinaci s nenáročným operačním systémem MacOS působí velmi příjemně a většina lidí si funkčnost počítače hned oblíbí. Překvapí i touchbar nad klávesnicí, který ještě více usnadní práci s počítačem a systémem díky dotykové ploše mini displeje. Prvotřídní design je pak samozřejmostí. Nevýhodou může být snad jen menší kapacita pevného disku, která činí 256 GB, vyšší pořizovací cena a slabší konektivita. Pokud si však srovnáme všechna pozitiva a negativa zařízení, pak dostaneme model, který rozhodně stojí za uvážení. Zejména tento model ocení lidé, co mají rádi funkčnost, kvalitu a designové zpracování, kterým jsou notebooky Apple vyhlášené.

45 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Apple MacBook Pro MLH12CZ/A | Hodnocení: 36,0 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub plní v našem týmu roli technicky zaměřeného redaktora. Kategorii mobilů se u nás věnuje řadu let. O mobily se zajímá i ve volném čase, neunikne mu proto žádná novinka. Protože je testování telefonů jeho doménou, osahal si už valnou většinu produktů na trhu. Díky tomu a předchozím zkušenostem s poloprofesionálním focením snadno pozná, jak dobře poslouží který smartphone při focení nebo jiném využití a své know-how vám ve svých recenzí může předat. Kromě mobilů a další elektroniky se zabývá také nářadím a další technikou.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Apple MacBook Pro MLH12CZ/A

Apple MacBook Pro MLH12CZ/A

45 000 Kč Orientační cena