Menu

Recenze Apple MacBook Pro MLH12CZ/A

Již se neprodává Při nákupu v kategorii Notebooky nad 30 000 Kč

Datum doporučení: Říjen 2017

  • Slušný výkon, MacOS
  • Touchbar, celkově skvělé zpracování a malé rozměry
  • Chybí HDMI a čtečka paměťových karet
  • Vyšší pořizovací cena
45 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon a konektivita

MacBook Pro od společnosti Apple je jedna z dalších možností z kategorie skvělých zařízení s pořizovací cenou přesahující 40 000 Kč. Notebook nenabídne ani tak velký surový výkon, jako spíše funkčnost a propracovanost i v detailech. I když minimálně výpočetního výkonu nabízí taktéž spoustu. Jeho srdcem je proces Intel Core i5 s kódovým označením 6267U, jenž standardně pracuje na vysoké frekvenci 2,9 GHz a poradí si i s výpočetně náročnějšími aplikacemi. Pro lepší představu o výkonu procesoru poslouží náš výkonnostní test, kde procesor získal s docela dobrou rezervou 8 bodů z 10. Navíc systém MacOS, který v počítačích tohoto typu běží, je už tak velmi nenáročný a svižný, takže použitý procesor zajistí opravdu velmi výkonný notebook. U grafické karty tomu je obdobně, zde použitá grafická karta Intel Iris 550 nabízí poměrně slušný grafický výkon, jenž si opět můžete lépe představit ve výkonnostním testu, kde tato grafická karta získala taktéž 8 bodů z 10 maximálně možných. Notebook si tak poradí i s některými hrami a náročnějšími aplikacemi.

Kde však hodnocení tento model docela ztrácí, je paměť. Konkrétně paměť pevného disku činí pouhých 256 GB, což málokterému uživateli postačí. Pevnému disku tak alespoň zvedá hodnocení fakt, že jde o typ SSD, tedy bez mechanicky rotujících částic, který je velmi rychlý a energeticky nenáročný. Druhou pamětí je pak operační paměť, v tomto případě starší DDR3 s kapacitou 8 GB, což je dostatečná kapacita pro plynulý chod systému a více současně spuštěných aplikací.

Konektivita zařízení je poměrně prostá. Nechybí bezdrátové technologie typu WiFi či Bluetooth pro pohodlné připojení k internetu a ostatním zařízením v domácnosti a jinde. K dispozici je běžný kombinovaný 3,5 mm audio jack, který využijete při výstupu či vstupu zvuku do a z jiných zařízení. Poté konstrukce notebooku obsahuje 4 konektory Thunderbolt 3 / USB C, díky kterým k zařízení připojíte většinu užívaných periférií. Notebook ale neobsahuje HDMI ani běžně užívanou čtečku paměťových karet.

Zpracování a výdrž

Tento notebook se vám především odmění svým prvotřídním zpracováním. Jako konstrukční materiál je použit hliník, který zaručí pevnost konstrukce a tuhost pantů a opravdu vkusný a elegantní design zařízení. Notebook je při úhlopříčce 13,3“ palců velmi tenký a příjemně lehký. Hmotnost činí necelých 1,4 kg a tloušťka konstrukce pouhých 15 mm. Ke každodennímu nošení a častému cestování se tak počítač, vzhledem k jeho rozměrům, maximálně hodí.

Dalším neméně důležitým parametrem je výdrž zařízení na baterii, kterou udává výrobce. V tomto případě jde o 8 hodin výdrže na baterii, přičemž tato výdrž je myšlena spíše při kancelářské a nenáročnější práci. Dle našich osobních zkušenosti s tímto notebookem to lze splnit při minimálním jasu a nenáročné práci, jinak počítejte spíše s výdrží mezi 4-6 hodinami.

Zajímavosti je touchbar umístěný nad klávesnicí a nahrazující funkční klávesy. Prvky na něm se mění podle aplikace, kterou právě využíváte a na jeho používání jsme si brzy zvykli, nicméně není to z našeho pohledu nic, proč bychom notebook kupovali. Jedná se tedy spíše o stylové a příjemné zpestření notebooku.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce Hliník
Velikost displeje (palce ") 13,3
Maximální rozlišení displeje 2560 x 1600
Typ displeje IPS
Podsvícená klávesnice Ano
Udávaná výdrž (h) 8
Hmotnost (kg) 1,37
Tloušťka (mm) 14,9
Typ procesoru Intel Core i5
Grafická karta Intel Iris 550
Typ operační paměti RAM DDR3
Velikost operační paměti RAM (GB) 8
Typ pevného disku SSD
Kapacita pevných disků (GB) 256

Závěr

Na závěr tedy tento model můžeme pochválit, jelikož se jedná opravdu o povedený notebook, který překvapí především svou kvalitou a detaily i nemalým výpočetním výkonem. Ten v kombinaci s nenáročným operačním systémem MacOS působí velmi příjemně a většina lidí si funkčnost počítače hned oblíbí. Překvapí i touchbar nad klávesnicí, který ještě více usnadní práci s počítačem a systémem díky dotykové ploše mini displeje. Prvotřídní design je pak samozřejmostí. Nevýhodou může být snad jen menší kapacita pevného disku, která činí 256 GB, vyšší pořizovací cena a slabší konektivita. Pokud si však srovnáme všechna pozitiva a negativa zařízení, pak dostaneme model, který rozhodně stojí za uvážení. Zejména tento model ocení lidé, co mají rádi funkčnost, kvalitu a designové zpracování, kterým jsou notebooky Apple vyhlášené.

45 000 Kč Orientační cena

Další recenze

Recenze Apple MacBook Pro MLH12CZ/A

Apple MacBook Pro MLH12CZ/A

45 000 Kč Orientační cena