Recenze a test Apple MacBook Pro MPXQ2CZ/A | Arecenze.cz
Menu

Recenze Apple MacBook Pro MPXQ2CZ/A

v kategorii Notebooky

Klady

  • MacOS, skvělé zpracování
  • Malé rozměry, vysoká výdrž na baterii

Zápory

  • Malá kapacita SSD, starší paměti RAM
  • Chybí HDMI a čtečka paměťových karet
35 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon a konektivita

Notebook s označením MacBook Pro od společnosti Apple je jedna z dalších variant výborných zařízení do cenového limitu 40 000 Kč. Za tuto již poměrně vysokou cenu vás čeká velmi vysoký výpočetní výkon, i přes to, že samotný operační systém MacOS je nenáročný a moc surového výkonu nepotřebuje. Nicméně počítač si zamilujete mimo jiné i právě a především díky jeho operačnímu systému a opravdu prvotřídnímu zpracování. Výpočetní výkon stroje zajišťuje procesor Intel Core i5 s označením 7360U, který by práci s notebookem rozhodně neměl zpomalovat při žádných běžných činnostech. Grafický čip s označením Intel Iris Plus 640 je o něco méně výkonný, nicméně pořád je jeho výkon slušný.

Kde však notebook poměrně ztrácí hodnocení je jeho paměť, nemyslíme operační, ale paměť pevných disků. V tomto případě jednoho pevného disku typu SSD, který je sice rychlý, tichý, energeticky nenáročný a bez mechanicky rotujících ploten, ovšem jeho velkou nevýhodou je bohužel jeho kapacita. Ta činí pouhých 128 GB a troufáme si tvrdit, že pro mnoho uživatelů je nedostatečná. Kapacita operační paměti činí sice standardních 8 GB, ovšem zde je zase použit starší typ pamětí DDR3.

Konektivita zařízení je pro zařízení značky Apple poměrně standardní a nelze ji příliš moho vytýkat. Konstrukce notebooku obsahuje od standardně používaných USB verze 3.0, i nejmodernější USB typu C, které podporuje ještě vyšší přenosové rychlosti a nelze zastrčit špatnou stranou. Krom toho však model nepodporuje běžně užívané HDMI a problém bude i s paměťovými kartami, jelikož modelu chybí i čtečka paměťových karet. K dispozici tak zbude alespoň Thunderbolt a 3,5 mm Audio jack, který poslouží i jako zdířka pro externí mikrofon.

Zpracování a výdrž

Kde se vám však tento model velmi odmění, je jeho prvotřídní zpracování. Konstrukčním materiálem je hliník, který zaručí pevnost konstrukce, tuhost pantů a opravdu vkusný a elegantní design zařízení. Notebook je zároveň velmi tenký, lehký a zároveň i poměrně malý, jeho úhlopříčka činí jen 13,3“ palců. Hmotnost pak necelých 1,4 kg a tloušťka konstrukce pouhých 15 mm. Ke každodennímu nošení a častému cestování se tak počítač hodí maximálně, vzhledem k rozměrům.

Dalším neméně důležitým parametrem je výdrž zařízení na baterii, kterou udává výrobce. Ta má u tohoto modelu činit 10 hodin a skutečně tomu tak i je, na rozdíl od jiných výrobců. Tato výdrž je myšlena spíše pro kancelářskou a méně náročnou práci. Notebook si tuto výdrž udrží až do určité hranice opotřebení, která odpovídá zhruba 1 000 cyklům, přičemž jeden cyklus je jedno nabití a vybití zařízení.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Hliník

Velikost displeje (palce ")

13,3

Rozlišení displeje

2 560 x 1 600

Technologie displeje

IPS

Podsvícená klávesnice

Ano

Udávaná výdrž (h)

8

Hmotnost (kg)

1,37

Tloušťka (mm)

15

Grafická karta

Intel Iris Plus 640

Typ operační paměti RAM

DDR3

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

Typ pevného disku

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

128

Závěr

Závěrem lze říci, že se jedná opravdu o povedený notebook, který překvapí především svou kvalitou a detaily. Zejména pak systém MacOS si většina lidí hned oblíbí. Kvalitní provedení a zpracování notebooku je taktéž velkou výhodou, která není až tak samozřejmá. Design stejně tak, kde však notebook poměrně ztrácí, tak je hardwarové vybavení, zejména pak kapacita pevného disku. Pokud si však srovnáme všechna pozitiva a negativa zařízení, mezi které může patřit i právě vysoká pořizovací cena, pak dostaneme model, který rozhodně stojí za uvážení. Ocení jej zejména lidé, co mají rádi funkčnost a kvalitu. Pokud však jdete hlavně po výkonu a kompatibilitě, pak jej spíše nedoporučujeme. Pokud vás zajímá výkonnější varianta tohoto macbooku, můžete rovnou přejít na jeho recenzi.

35 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Apple MacBook Pro MPXQ2CZ/A
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je vášnivý technický redaktor s mnohaletou zkušeností v recenzování elektroniky. Jeho geekovská povaha ho přirozeně přivádí k aktuálním trendům v oblasti notebooků a díky svému nadšení nenechává bez povšimnutí žádný zajímavý stroj. Jeho zájem o techniku ale nekončí u elektroniky - Jakub se u nás také věnuje srovnávání různých technických strojů a nářadí.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Apple MacBook Pro MPXQ2CZ/A

Apple MacBook Pro MPXQ2CZ/A

35 000 Kč Orientační cena