Recenze a test Asus GL502VS-FY255T | Arecenze.cz
Menu

Recenze Asus GL502VS-FY255T

v kategorii Herní notebooky

Klady a zápory

  • Velmi vysoký výkon, herní design
  • Vysokokapacitní SSD, slušné zpracování
  • Vysoká cena, velmi krátká výdrž na baterii
49 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon

Herní dělo od společnosti Asus, spadající do top produktů v dané kategorii, pochází ze série stvořené výhradně pro hráče počítačových her, které od tohoto modelu neodradí ani vysoká cenovka téměř 50 000 Kč. Za tuto cenu však dostanete prvotřídní výpočetní výkon v podání čtyřjádrového procesoru Intel Core i7 označeného kódem 7700HQ, který vám zaručí dostatek výkonu i při opravdu náročných procesech. Jeho výkon je tak vysoký, že si v zátěžovém testu odnáší maximální počet bodů a to i s velmi vysokou rezervou. Pracuje na taktu 2,8 GHz a v případě potřeby se zvládne přetaktovat až o další 1 GHz. Neměl by tak mít problém se snad žádným výpočetně náročnějším procesem, které se dají na notebooku provádět.

Grafická karta NVIDIA GeForce s označením GTX 1070 je na tom výkonnostně obdobně, jako již zmiňovaný procesor. Opět si v našem výkonnostním testu odnáší s opravdu velkou rezervou maximální počet bodů, tedy 10. Tato grafická karta je tak opravdu velmi výkonná, pro představu zhruba desetkrát tak výkonná, jako průměrná grafická karta v jiných běžnějších noteboocích. Neměl by být žádný problém na ní rozjet v současné době každou hru, na kterou si jen vzpomenete, alespoň ve slušné kvalitě. Má vlastní grafickou paměť 8 GB a v mobilních zařízeních typu notebooků se jedná o výjimečný počin užití tohoto modelu grafické karty.

Taktéž operační paměť skýtá ne úplně běžnou kapacitu 16 GB. Při této kapacitě tak notebook nebude mít problém pracovat plynule i při více procesech najednou. Tudíž kapacita operační paměti převyšuje většinu ostatních i herních zařízení. Typem paměti je nejmodernější DDR4 s plně dostačující frekvencí 2 133 MHz, což je naprosto uspokojivá rychlost, která zaručuje bezproblémovou plynulost systému

Pevným diskem je moderní typ SSD, který disponuje nebývale velkou kapacitou půl terabajtu neboli 512 GB, což je na SSD stále ještě hodně. Tento disk vám tak zaručí tichý, úsporný a především rychlý chod a naběhnutí systému.Vysoká kapacita se zase postará o dostatečný prostor pro vaše data. Disku tedy taktéž nemůžeme nic vytknout.

Zpracování a výdrž

Zpracování tohoto přístroje působí opravdu kvalitním a herním dojmem. Notebook se může pochlubit kovovou konstrukcí s netradiční herní vizáží, která už na první pohled dokáže zaujmout. Dojem z designu notebooku bývá spíše subjektivní záležitost, ovšem zde elegantní a zároveň herní provedení tohoto stroje probudí spíše pozitivní dojmy ve většině lidí. Vkusné černé provedení ještě umocňuje vhodně podsvícená klávesnice, která přidává jak na designu, tak i na praktičnosti stroje.

Nezklamal ani displej použitý v notebooku, ten je taktéž plně dostačující a kvalitní. Podporuje technologii IPS, tedy technologii větších pozorovacích úhlů, lepšího prokreslení barev, především černé a nižší energetické náročnosti. Displej se může pochlubit i LED panelem a antireflexní povrchovou úpravou, kterou zejména oceníte světlejším prostředí, jelikož nebudete na monitoru notebooku pozorovat tolik nežádoucích odlesků. Full HD rozlišení 1920 x 1080 je vhodné jak na práci s grafikou, koukání na filmy, tak i hraní her, které si na tomto displeji opravdu pěkně vychutnáte. Úhlopříčka je pak standardní, činí 15,6“ palců.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Kov

Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Podsvícená klávesnice

Ano

Grafická karta

NVIDIA GeForce GTX 1070

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

16

Typ pevného disku

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

512

Mobilita a konektivita

Velikost zhruba odpovídá ostatním modelům s úhlopříčkou 15,6“ palců a není tomu jinak ani u hmotnosti, ovšem je nutno dodat, že tento model svou tloušťkou přesahující 3 cm převyšuje dost slušně ostatní modely a tak na každodenní nošení úplně vhodný není. Nicméně, u tohoto modelu se spíše očekává, že bude ležet na stole jako alternativa ke klasickému stolní PC a nebude často přenášen.

Výdrž na baterii u takového herního modelu však neočekávejte příliš dlouhou. Bez adaptéru si hry opravdu moc dlouho nezahrajete. Pokud notebook budete využívat na běžné surfování po internetu a nenáročnou kancelářskou práci, tak vám zařízení vydrží pracovat kolem 3 hodin času, ovšem je potřeba dodat, že reálná hodnota času může být až o čtvrtinu nižší, než výrobce udává.

Konektivita přístroje pak odpovídá běžným standardům dnešní doby a v konstrukci zařízení tak najdete ty opravdu nejvíce užívané porty, kterými jsou například pro obraz HDMI a mini DisplayPort, 3 kusy USB 3.0 a jeden nejmodernější verze C, která je charakteristická tím, že podporuje opravdu vysoké přenosové rychlosti a nelze ji zastrčit špatnou stranou. Poté v notebooku naleznete bezdrátové technologie WiFi a Bluetooth verze 4.1 a zdířku pro kabelové připojení RJ-45 a klasický 3,5 mm Audio jack pro přenos hudby a zvuku ze zařízení. Tento model neobsahuje optickou mechaniku.

Závěr

Závěrem lze říci, že jde o velmi povedený model, který především zaujme hráče počítačových her vzhledem k jeho velmi výkonnému hardwaru. Tomu pak odpovídá i vysoká cena, kterou zvlášť zvedá ještě užití vysokokapacitního SSD, díky kterému nebude opravdu o rychlost a svižnost notebooku nouze. Na častější práci v terénu pak nedoporučujeme, v tomhle ohledu notebook i díky výkonnému hardwaru ztrácí a k častému přenášení příliš uzpůsoben není. Notebook však cílí primárně na hráče a tak se počítá spíše s variantou, že vám tenhle model bude spíše ležet doma na stole. Nicméně i přes vyšší cenu se jedná o model, který jistě stojí za to.

49 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Asus GL502VS-FY255T
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub plní v naší redakci roli technického experta. Notebookům se u nás věnuje více než rok, problematikou počítačů se však zabýval již ještě před prací u nás. Když jej vidíte sledovat videa na YouTube, zpravidla se týkají nových procesorů, grafických karet a dalších komponentů. Sám se řadí mezi hráče, snadno vám tak doporučí optimální variantu notebooku na základě toho, jaký typ her chcete hrát. Kromě herních notebooků se věnuje například také recenzím her.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Asus GL502VS-FY255T

Asus GL502VS-FY255T

49 000 Kč Orientační cena