Menu

Recenze Asus R541SA-DM464T

Klady

  • Nízká pořizovací cena
  • HDD s kapacitou 1 TB

Zápory

  • Méně kvalitní zpracování, nízký výkon
  • Poměrně neskladný
10 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon a konektivita

Velmi levný model od společnosti Asus i přes jeho nízkou cenu nabídne poměrně multimediální využití. Co se však týče samotného výkonu zařízení, ten je spíše podprůměrný. Ústředním výpočetním hardwarem je procesor Intel Pentium s kódovým označením N3710, který nějaký výpočetní výkon nabídne, ale hodí se spíše ke kancelářské práci. V našem výkonnostním testu si pro představu odnesl pouze 4 body z 10 maximálně možných. I grafická karta na tom není nejlépe, co se týče výkonu. Zastupuje ji integrovaný model Intel HD Graphics s označením 405. Ta v našem testu získala jen 2 body a tak doporučujeme opravdu spíše jen na výpočetně nenáročné činnosti

Dalšími parametry výkonu jsou pevné disky, v tomto případě jeden pevný disk typu HDD, který však nabízí nadprůměrně velkou kapacitu a dostatek prostoru pro velký objem dat. Kapacita HDD zde použitého činí 1 TB a uchovává dostatek místa pro spoustu multimediálních dat. Na tak levný model je to opravdu obdivuhodné. Nicméně kapacita operační paměti je spíše podprůměrná, zhruba na stejné úrovni, jako procesor s grafickou kartou a za nějakou dobu by již zkrátka nemusela stačit. Starší typ operační paměti DDR3 v kombinaci s menší kapacitou 4 GB tak považujeme za nedostatečny, ačkoliv vzhledem k ceně pochopitelny.

Konektivita zařízení je ale naopak velice slušná. V konstrukci notebook jsou zastoupeny všechny používané typy USB. Jmenovitě se jedná o verzi USB 2.0, dále modernější a rychlejší verzi 3.0 a nechybí ani verze USB C, což je u tak levného modelu opravdu překvapivé. Samozřejmě je pak pro přenos obrazu a zvuku k dispozici HDMI a Audio jack 3,5 mm, pro práci s multimediálními disky naleznete v konstrukci optickou mechaniku a čtečku standardně používaných karet. A neodmyslitelnou součástí notebooku je pak WiFi a Bluetooth verze 4.0.

Zpracování a výdrž

Jde o 15,6“ palcový notebook, který je vyroben z plastu, ovšem díky bílému provedení působí poměrně elegantně a vkusně. Vzhledem k plastovému provedení a velkým rozměrům tento notebooku spíše nedoporučujeme k častému přenášení a na cestování. Hmotnost kolem 3 kilogramů už je docela hraniční a tloušťka modelu činí také velmi nadprůměrnou hodnotu přes 25 mm.

Výdrž zařízení na baterii pak výrobce udává kolem 6 hodin. Tuto hodnotu je však potřeba brát s rezervou, jelikož reálná výdrž zařízení na baterii bývá až o čtvrtinu menší a také velmi záleží na aktuální vytíženosti zařízení a na procesech na něm prováděných. Každopádně při nenáročné kancelářské práci a setrvávání na internetu by se 6 hodinám výdrže dalo přiblížit.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Plast

Velikost displeje (palce ")

15,6

Udávaná výdrž (h)

6

Hmotnost (kg)

3

Tloušťka (mm)

25,4

Grafická karta

Intel HD Graphics 405

Typ operační paměti RAM

DDR3

Velikost operační paměti RAM (GB)

4

Typ pevného disku

HDD

Kapacita pevných disků (GB)

1 000

Závěr

Ačkoliv jde o velmi levný notebook, dokáže tento model nabídnout dobrý multimediální základ, který dokážete ocenit. Především se jedná o vysokokapacitní pevný disk. Naopak tento notebook příliš nedoporučujeme pro častější přemísťování, jelikož jeho větší rozměry k tomu příliš nevybízí. Samotný výpočetní výkon notebooku ocení asi málokdo, nicméně je úměrný jeho ceně a tak nemůžete od tohoto notebooku zkrátka čekat příliš moc.

10 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Asus R541SA-DM464T
Libor Minařík
Redaktor
Libor je redaktor se zaměřením na technická témata. Notebookům a chytrým zařízením se rád věnuje i ve svém volném čase a měl by vám tak snadno předat potřebné informace k tomu, který notebook v cenové hladině do 15 000 Kč je ten pravý pro vás. Ať už hledáte stroj na občasné domácí využití, základní kancelářskou práci nebo i na hraní jednoduchých her.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Asus R541SA-DM464T

Asus R541SA-DM464T

10 000 Kč Orientační cena