Menu

Recenze Asus ROG Strix SCAR 15 G533

v kategorii Herní notebooky

Klady

  • Extrémní výkon
  • Vysoká obnovovací frekvence
  • Jedna z nejvyšších konfigurací RTX 3080

Zápory

  • Vysoká cena
  • Rozlišení displeje by mohlo být vyšší
  • Chybí thunderbolt
66 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon

Model Asus ROG Strix SCAR 15 G533 patřil v době psaní této recenze (září 2021) mezi ty vůbec nejvýkonnější notebooky na trhu. Samozřejmě existují ještě o trochu výkonnější konfigurace, ale rozdíl mezi navýšením výkonu a ceny je pak již poměrně nevýhodný. Moderní osmijádrový procesor AMD Ryzen 9 5900HX s taktem 3,3 – 4,6 GHz je díky vysokému IPC skvělou volbou pro nejnáročnější hry, ale také profesionální programy.

Aby bylo možné notebook označit za herní, měl by disponovat samostatnou grafickou kartou. Označení Nvidia RTX 3080 nenechá nikoho na pochybách, že se v tomto případě jedná o stroj pro nejnáročnější hráče. Grafická karta disponuje 16 GB paměti. Jedná se o 130wattovou variantu, tedy jednu z nejvýkonnějších. Ve spojení s Ray Tracingem a podporou DLSS si tak notebook poradí i s těmi nejnovějšími herními peckami.

V dnešní době se stávají náročnější nejen profesionální programy, ale také hry. Z toho důvodu osadil výrobce notebook 32 GB operační paměti RAM pracující na frekvenci 3 200 MHz. S těmito hodnotami můžeme označit operační paměť za naprosto ideální. Více paměti běžný uživatel či hráč nevyužije. Kritiku si nezaslouží ani úložiště. To je tvořeno modulem SSD NVMe. Dohromady má uživatel k dispozici 1 000 GB rychlého úložiště.

Parametr Tento produkt
Herní výkon

Herní špička

Operační systém

Windows

Procesor

AMD Ryzen 9 5900HX

Frekvence procesoru (GHz)

3,3 – 4,6

Typ grafické karty

Dedikovaná

Grafická karta

NVIDIA GeForce RTX 3080 (130 W)

Velikost grafické paměti (GB)

16

Výkon grafické karty

12 500

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

32

Frekvence operační paměti (MHz)

3200 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných disků (GB)

1 000

Konektivita

V možnostech konektivity také žádné zásadní problémy nenajdeme. Notebook je vybaven trojicí klasických konektorů USB 3.2 (USB-A) a konektorem USB-C. Thunderbolt sice schází, ale v tomto případě by neměl mnoho využití. O přenos obrazu se stará HDMI a propojení s internetem umožní klasický ethernetový konektor. Čím je notebook poměrně zajímavý, je rozmístění konektorů. Jejich valná část se nachází za monitorem, nebudou tak zavazet na stole.

Na druhou stranu výrobce nepřidal čtečku paměťových karet, což je trochu škoda. Potěší moderní Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1. Trochu překvapivě volil Asus také webkameru s rozlišením 1080p. To lze i v této cenové relaci považovat za nadstandard.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

5.1

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

3

USB-C

1

Thunderbolt

0

Čtečka paměťových karet

Ne

3,5 Audio jack

Ano

Webkamera

1080p

Zpracování a výdrž

Klávesnice, obdobně jako u jiných herních notebooků, nezahrnuje numerickou část. Tu nahrazuje touchpad s číselníkem. RGB podsvícení je v tomto případě řešeno samostatně pro každé tlačítko, lze je tedy nastavit skutečně libovolně. Displej o úhlopříčce 15,6 palců využívá Full HD rozlišení (1 920 x 1 080 pixelů), v tomto ohledu není nikterak nadstandardní. Co už však za nadstandardní označit lze, je vysoká obnovovací frekvence 300 Hz. Tu ocení zejména náruživí hráči FPS titulů (CS:GO, Valorant, Fortnite a podobně).

Šasí této výkonné mašiny je tvořeno samozřejmě kovem a s ohledem na vysoký výkon výrobce raději nechal tělo širší, než aby se komponenty přehřívaly. Chlazení tvoří trojice masivních a trojice standardních heatpipes v kombinaci s výkonnými ventilátory. Chlazení funguje dostatečně dobře, aby nebyl výkon nijak zvláště limitován a povrch notebooku není horký na dotek. Na druhou stranu jsou ventilátory trochu hlučnější v plné zátěži.

Celková hmotnost dosahuje 2,3 kilogramu, jedná se tedy o pořádného cvalíka, kterého pravděpodobně nebudete chtít přenášet z místa na místo každý den. Na druhou stranu se výrobce na konstrukci zaměřil poměrně důrazně a celkovou pevnost lze označit za velmi dobrou. Po stranách laptopu naleznete také velké množství průduchů určených pro efektivní chlazení. Notebook doporučujeme využívat na pevné stolní desce či chladicí podložce (postačí stojan).

Parametr Tento produkt
Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Obnovovací frekvence displeje

300

Povrch displeje

Matný

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ano

Rozšiřitelnost

Ano

Aktivní chlazení

Ano

Materiál konstrukce

Kov

Tloušťka (mm)

27,2

Hmotnost (kg)

2,3

Názory uživatelů a dalších expertů

Uživatelé si tento model pochvalují, přičemž pozitivní ohlasy směřují zejména k výkonu, líbivému hernímu designu a kvalitnímu zpracování. Kdybychom měli vypíchnout ty recenze, které jdou více do hloubky, část uživatelů si všimla specificky velmi kvalitně chlazených tlačítek W, A, S, D, které jsou určeny právě hráčům. Negativně byl označován snad jen displej, který trpí na lehký bleeding (nesouměrné podsvícení kolem okrajů).

Jiní odborníci zaměření na notebooky oceňují jak kvalitu provedení, tak také extrémní výkon ve srovnání s jinými zařízeními. Minusové body dostal tento model pro svou lehce horší konektivitu a méně kvalitní zvuk. Jedná se však většinou o porovnávání s multimediálními laptopy určenými pro tvůrce a ty jsou na tom s reproduktory vždy lépe než zařízení cílená na hráče.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Hlavní předností tohoto zařízení je jeho extrémní výkon. Zařízení se sice neřadí mezi levné, ale jeho cena je s ohledem k výkonu ještě stále rozumná. Poradí si nejen s nejnovějšími herními peckami, ale také se střihem videí, tvorbou vizualizací a prací ve 3D prostoru. Výhodou oproti jiným herním laptopům je také numerická klávesnice na touchpadu. Vysoká obnovovací frekvence bude doceněna zejména kompetitivními hráči.

Na druhou stranu notebook trochu strádá s ohledem na konektivitu (chybějící thunderbolt). S cenovkou vysoce přesahující pět desítek tisíc korun se také rozhodně nejedná o produkt pro každého. V této cenové relaci bychom očekávali vyšší rozlišení displeje. Ten má však úhlopříčku 15,6 palců a vyšší rozlišení by nemělo velké přínosy. Chlazení funguje sice dobře, ale v plné zátěži běží grafika jen na 115 wattech, zbytek energie plyne procesoru. Výkon je tak lehce limitován.

Závěrečné shrnutí

Asus ROG Strix SCAR 15 G533 je řada laptopů určená zejména náruživým hráčům s vysokými požadavky. Model G533QS skrývá ve svých útrobách vysoce výkonnou grafickou kartu Nvidia RTX 3080 (130 W) ve spojení s procesorem AMD Ryzen 9 5900HX. Tyto komponenty patřily v době psaní této recenze k těm vůbec nejvýkonnějším na trhu, a tak lze označit tento produkt za naprostou špičku.

Ač se to může zdát zvláštní, s ohledem na výkon se jedná o poměrně dostupnou variantu. Pokud však hledáte levnější model a nevyžadujete to nejlepší na trhu, zkuste se zaměřit na model Acer Nitro 5 NH.Q7QEC.005.

66 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Asus ROG Strix SCAR 15 G533
Libor Minařík
Redaktor
Libor se zaměřuje primárně na technická témata a v našem týmu se věnuje různým kategoriím notebooků. Proto vám poradí, podle čeho vybrat notebook, aby vyhovoval přesně vašim potřebám. Zjistíte, jaké jsou nejdůležitější parametry při volbě ideálního herního notebooku, který musí zvládnout nejnovější hry. Kromě herních notebooků patří mezi jeho témata také mobilní telefony nebo televize.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Asus ROG Strix SCAR 15 G533

Asus ROG Strix SCAR 15 G533

66 000 Kč Orientační cena