Menu

Jaký cestovní notebook vybrat dle srovnání

Přečíst recenzi Orientační cena 50 000 Kč Přečíst recenzi Orientační cena 30 000 Kč Přečíst recenzi Orientační cena 11 000 Kč

U výběru notebooků vhodných ke každodennímu přenášení jsme se zaměřili primárně na rozměry, zpracování a výdrž baterie. Výkonnostní stránka společně s konektivitou je v tomto úzkém výběru až druhořadá, samozřejmě jsme ji však při výběru zohlednili. Podrobněji se na parametry, které můžete od kategorie očekávat, podíváme v článku Jak vybrat cestovní notebook.

Jedním ze stěžejních parametrů je samotná úhlopříčka displeje zařízení, která cestovních zařízení zastává velmi důležitou roli. Úhlopříčka displeje je totiž parametr, od kterého se odvíjí samotné rozměry a hmotnost zařízení. Obecně se dá předpokládat, že čím je notebook lehčí a tenčí, tím je vhodnější k častému nošení. Neméně důležité však v rámci mobility je i samotné zpracování, tedy to, z jakých materiálů je vyroben, jak kvalitní jsou jeho panty, klávesnice a touchpad.

To hlavní a subjektivní rozhodnutí vhodného poměru mobility a výkonu je samozřejmě už pak na vás a na vašich preferencích, nicméně doufáme, že náš výběr bude přínosný a pomůže vám tak nahlédnout do problematiky těchto zařízení. Pro lepší a všeobecný vhled do oblasti notebooků jsme si pro vás připravili také nákupního rádce Jak vybrat notebook.


Nejlepší cestovní notebooky dle srovnání

Cestovní notebooky

Varianta výběru
Název produktu
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

Top produkt

Cestovní notebooky

 • Konvertibilní konstrukce
 • NFC, e-SIM karta
 • Dlouhá výdrž baterie
 • Menší úložiště
 • Bez numerické klávesnice
 • Bez internetového konektoru

50 000 Kč

Zobrazit nabídkyKoupit na Alza.cz
1.

Vítěz cena/výkon

Cestovní notebooky

 • Zcela tichý provoz
 • Dva konektory Thunderbolt
 • Dlouhá výdrž baterie
 • Slabší integrovaná grafika
 • Menší operační paměť
 • Menší počet konektorů

30 000 Kč

Zobrazit nabídkyKoupit na Alza.cz
2.

Dostupné řešení

Cestovní notebooky

 • Rychlé SSD
 • Nechybí USB-C
 • Lze překlopit do podoby monitoru
 • Malé úložiště
 • Operační paměť pouze 4 GB
 • Starší verze Bluetooth

11 000 Kč

Zobrazit nabídkyKoupit na Alza.cz
3.

Dříve jsme doporučovali

Cestovní notebooky

 • Solidní výkon s ohledem k ceně
 • Výborná konektivita
 • Velmi nízká hmotnost
 • Malé úložiště
 • Operační paměť pouze 4 GB
 • Chrome OS

8 500 Kč

Zobrazit nabídkyKoupit na Alza.cz

Srovnání základních parametrů cestovních notebooků

Recenze Dell Latitude 9510 2V575 Dell Latitude 9510 2V575 Recenze Apple Macbook Air 2020 M1 256GB Apple Macbook Air 2020 M1 256GB Recenze Acer TravelMate B311 Acer TravelMate B311 Recenze Acer Chromebook 311 Acer Chromebook 311

Ocenění

Top produkt

Vítěz cena/výkon

Dostupné řešení

Dříve jsme doporučovali

Kategorie

Cestovní notebooky

Cestovní notebooky

Cestovní notebooky

Cestovní notebooky

Orientační cena

50 000 Kč

30 000 Kč

11 000 Kč

8 500 Kč

Operační systém

Windows

MacOS

Windows

Chrome OS

Velikost displeje (palce ")

15,0

13,3

11,6

11,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

2 560 x 1 600

1 366 x 768

1 366 x 768

Technologie displeje

IPS

IPS

TN

IPS

Obnovovací frekvence displeje

60

60

60

60

Povrch displeje

Antireflexní

Lesklý

Matný

Matný

Dotykový displej

Ano

Ne

Ano

Ne

Překlopitelný displej

Ano

Ne

Ano

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Ne

Ne

Ne

Procesor

Intel Core i5 10310U

Apple M1

Intel Pentium N5030

Intel Celeron N4120

Počet jader procesoru

4 jádra

8 jader

4 jádra

4 jádra

Frekvence procesoru (GHz)

1,7 – 4,4

3.2

1,1 – 3,1

1,1 – 2,6

Jednojádrový výkon procesoru

2 379

Neuvedeno

1 325

1 128

Celkový výkon procesoru

6 962

Neuvedeno

2 670

2 509

Typ grafické karty

Integrovaná

Integrovaná

Integrovaná

Integrovaná

Grafická karta

Intel UHD Graphics 620

Apple M1 7 jader

Intel UHD Graphics 605

Intel UHD Graphics 600

Výkon grafické karty

888

Neuvedeno

366

336

Typ operační paměti RAM

DDR4

DDR4

DDR4

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

16

8

4

4

Frekvence operační paměti (MHz)

2133 MHz

4266 MHz

Neuvedeno

Neuvedeno

Typ pevného disku

SSD NVME

SSD NVME

SSD NVME

EMMC / FLASH

Kapacita pevných disků (GB)

256

256

128

64

HDMI

Ano

Ne

Ano

Ano

Ethernet

Ne

Ne

Ano

Ne

Bluetooth

5.0

5.0

4.0

5.0

WiFi

WiFi 6

WiFi 6

WiFi 5

WiFi 5

USB 2.0

0

0

0

0

USB 3.0

1

0

2

2

USB-C

0

0

1

2

Thunderbolt

2

2

0

0

Čtečka paměťových karet

Ano

Ne

Ano

Ano

3,5 Audio jack

Ano

Ano

Ano

Ano

Webkamera

720p

720p

Ano

Ano

Numerická klávesnice

Ne

Ne

Ne

Ne

Podsvícená klávesnice

Ano

Ano

Ne

Ne

Rozšiřitelnost

Ano

Ne

Ano

Ne

Aktivní chlazení

Ano

Ne

Ano

Ne

Udávaná výdrž (h)

18

15

12

10

Materiál konstrukce

Hliník

Hliník

Plast

Plast

Tloušťka (mm)

14

16,1

21

18

Hmotnost (kg)

1,40

1,29

1,4

1,1

Recenze nejlepších cestovních notebooků

Top produkt
Kategorie: Cestovní notebooky

Dell Latitude 9510 byl v době psaní této recenze (leden 2021) nejvyšším modelem řady Latitude určené pro firemní prostředí. Nabízí solidní výkon pro kancelářské aplikace, konferenční hovory i jednodušší grafickou práci. Hlavními benefity jsou však spíše velmi kompaktní rozměry, vyšší zabezpečení dat a extrémní výdrž baterie. Naopak negativa bychom hledali spíše v absenci numerické klávesnice. Také úložiště disponuje pouze 256 GB prostoru.


Dostupná varianta
Kategorie: Apple notebooky

Model MacBook Air 2020 s procesorem M1 a 7jádrovou integrovanou grafickou kartou nabízí řešení pro méně náročnou práci převážně kancelářského charakteru. Uplatnění nalezne také u často cestujících uživatelů, kteří jistě ocení kompaktní rozměry, nízkou hmotnost a dlouhou výdrž baterie. S pasivním chlazením je notebook navíc naprosto bezhlučný. Občasná grafická práce nebude žádný problém, pro profesionální využití může být výkon však nedostatečný. Osazeny jsou pouze dva obrazové/datové konektory s technologií Thunderbolt podporující jak napájení, tak také datový a obrazový přenos. Umožněno je připojit bez dokovací stanice pouze 1 externí monitor.


Vítěz cena/výkon
Kategorie: Notebooky do 15 000 Kč

Acer TravelMate B311 je malý notebook určený pro nenáročnou práci a multimediální zábavu na cestách. Výborně vyhoví také při požadavku na zařízení určené pro videohovory. Základní výkon nevyhoví náročnější práci, tím spíše ne hraní her. Naopak však umožňuje delší provoz na baterii a k dispozici tak máte až 12 hodin provozu. Reálná hodnota se však bude lišit podle konkrétního využití. Díky částečně konvertibilní konstrukci a dotykovému displeji nabízí zajímavé řešení pro jednoduché prezentace mezi čtyřma očima. Displej s technologií TN nedovede podáním barev konkurovat IPS panelům, nicméně nabízí lepší podání černé barvy. Pokud trváte na dotykovém a sklopném displeji, před koupí zkontrolujte, zda touto funkcí vybraný model disponuje. Recenzovaný přístroj je totiž nabízen v konvertibilní i pevné variantě.


Dostupná varianta
Kategorie: Notebooky do 15 000 Kč

Acer Chromebook 311 je určen pro nenáročné uživatele zaměřené na aplikace společnosti Google. Ať už se jedná o prohlížení internetu, využívání dokumentů Google či multimediální zábavu, vyhoví zařízení dobře. Provoz je s ohledem k parametrům až překvapivě svižný a systém jednoduchý k obsluze. Na druhou stranu neumožní instalaci většiny programů, které jsou určeny pro iOS nebo Windows. Plné možnosti jsou dostupné pouze po připojení k internetu. Výdrž baterie je dlouhá a hmotnost až překvapivě nízká.


Jak vybrat cestovní notebook

Výběr vhodného zařízení pro časté přenášení by neměl být na chvíli a jeho volbu bychom rozhodně neměli podcenit. Měli bychom už předem vědět, co od notebooku zhruba očekáváme a znát své finanční možnosti. Samotný výběr je proto dost individuální, a tak se vás alespoň pokusíme navést na nějakou správnou cestu týkající se velmi mobilních notebooků vhodných k častému nošení do školy či práce.

 • Uvažte, jak budete notebook na cestách využívat.
 • Volte odpovídající velikost notebooku.
 • Zohledněte výdrž baterie.
 • Zaměřte se na hmotnost zařízení a jeho tloušťku.
 • Věnujte pozornost materiálu konstrukce.
 • Volte výkon, který potřebujete.

Stěžejní parametry jsou samozřejmě velikost, hmotnost a zejména výdrž baterie. Zatímco v brašně může být půl kilogram navíc nepohodlný, o 3 hodiny kratší výdrž baterie může znamenat velmi omezené využití zařízení na cestách. Díky novému ARM procesoru M1 v zařízeních Apple je výdrž těchto notebooků přes 16 hodin, skvěle se tak pro cestovní účely hodí.

Displej

Úhlopříčka je u laptopů vhodných k cestování jeden z nejdůležitějších parametrů. Logicky platí, že čím větší úhlopříčka displeje je, tím roste i samotná velikost a hmotnost zařízení, a vlivem větší obrazovky také klesá výdrž baterie. Proto je vhodné volit úhlopříčky ideálně do 15,6“, přičemž pro mnoho uživatelů se jeví jako nejvhodnější alternativa 13,3“ displej. Větší notebooky než 13,3″ mohou být problematické už kvůli samotnému prostoru ve vlaku či v letadle.

Pro práci ve slunečném prostředí byste měli také zhodnotit svítivost displeje. Ta se značí jednotkou svítivosti s označením NITS. Vyšší číslo znamená vyšší svítivost. Ve světelném prostředí byste měli volit hodnotu minimálně 300 NITS a antireflexní či matný displej.

Výdrž na baterii

Výdrž na baterii je podstatně individuálnější záležitostí. Obecně ale doporučujeme pro tuto kategorii notebooků výdrž na baterii alespoň 7 hodin, jelikož výdrž udávaná výrobcem a skutečná výdrž se pak může až o čtvrtinu lišit. Také je důležité, jaké procesy na notebooku aktuálně pracují a jak notebook vytěžují, nicméně ideální kapacita je taková, s níž notebook vydrží 8 a více hodin, tedy celý pracovní den, bez zdroje elektrické energie.

Naprosto ideální volbou, která však nevychází vůbec levně, jsou MacBooky společnosti Apple s procesorem M1. Ten díky instrukční sadě ARM a technologii big.LITTLE umožňuje výrazně úspornější provoz a výdrž baterie by měla být přes 16 hodin. S touto hodnotou jsou produkty společnosti Apple jasnou, nikoli však levnou volbou.

Materiál konstrukce

Je důležité se zaměřit na samotný materiál, ze kterého je vámi vybraný model vyhotoven. Příliš se nedoporučují plasty, a když už, tak alespoň tvrzené. Obecně nejvhodnější materiál je nejspíše hliník či slitiny hořčíku, které zaručí pevnost a odolnost notebooku.

Ověřte také, jak funguje pant displeje, jestli se při otřesech displej netřepe a jestli pant nevrže. Nejčastější poruchou po letech využití jsou právě poškozené panty.

Hmotnost

Hmotnost zařízení patří mezi parametry, které není dobré opomíjet. Těžší notebooky se vám na cestách pronesou. Podle nás je ideální hmotnost kolem 1,5 kilogramu a horní hranice, kterou by hmotnost takového notebooku neměla přesahovat, jsme pak stanovili na 2 kilogramy.

Výkon

Nad výkonem, který potřebujete, se pořádně zamyslete. Ve vlaku ani v letadle pravděpodobně nebudete mít možnost využívat náročných aplikací z důvodu nedostatku prostoru či pracovního stolu. Většinou tak přístroj na cestách využijete pouze pro nenáročné aplikace. Výkon volte zejména podle toho, jak budete notebook využívat mimo cestování.

Volte integrované grafické karty, protože ty dedikované (samostatné) čerpají energii z baterie výrazně rychleji.

Často kladené otázky k cestovním notebookům

Jak a jaký vybrat cestovní notebook?

Zásadním parametrem pro výběr cestovního notebooku je jeho kompaktnost a výdrž baterie. Doporučujeme volit notebooky, které bez přívodu proudu vydrží okolo 10 a více hodin. Také hmotnost byste podcenit neměli, optimum se pohybuje okolo 1,5 kilogramů a méně. Velké úhlopříčky nebudou ve vlaku na klíně příliš pohodlné, sledujte tedy spíše ty menší. Nejlepší cestovní notebooky najdete v našem srovnání.

Jak vybrat cestovní notebook?

Nejpodstatnějšími parametry pro výběr cestovního notebooku je kombinace kompaktních rozměrů (okolo 13,3″), které umožní provoz i na sedadle ve vlaku, a přijatelné výdrže baterie. Ta by se měla pohybovat minimálně na úrovni 8 hodin, k dostání jsou však i modely s 18 hodinami provozu. Pokud chcete počítač využívat ve světelném prostředí, zohledněte svítivost displeje 300 NITS a více.

Jaký výkon by měl mít cestovní notebook?

Při výběru cestovního notebooku volte výkon podle toho, jak jej chcete využívat mimo cestování, protože na cestách vlivem omezeného prostoru na sedačce, ať už v letadle či ve vlaku, budete limitováni spíše na psaní textu a e-mailů. Volte integrované grafické karty, nebo v případě potřeby i dedikované, ale v systému Windows zakažte jejich provoz bez přístupu k nabíječce. Tím zásadně prodloužíte výdrž baterie.

Jaká by měla být konstrukce cestovního notebooku?

Plastová těla budou lehčí, kovová budou trvanlivější. Je tedy čistě na vašich preferencích, na kterou stranu mince dáte. Podstatnější je sledovat uživatelské recenze, nebo produkt vyzkoušet s ohledem na stabilitu pantu displeje. Displej by se totiž při jemných otřesech při jízdě vlakem neměl třepat. Zajímavá může být také varianta konvertibilního notebooku či zařízení 2v1, od kterého lze klávesnici oddělit a udělat z něj tak tablet.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na diskusní portál Zodpovíme.cz, kde odpovídá více odborníků.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.7 z 11 hlasů