Výběr vhodného zařízení pro časté přenášení by neměl být na chvíli a jeho volbu bychom rozhodně neměli podcenit. Měli bychom už předem vědět, co od notebooku zhruba očekáváme a znát své finanční možnosti. Samotný výběr je proto dost individuální, a tak se vás alespoň pokusíme navést na nějakou správnou cestu týkající se velmi mobilních notebooků vhodných k častému nošení do školy či práce.
- Uvažte, jak budete notebook na cestách využívat.
- Volte odpovídající velikost notebooku.
- Zohledněte výdrž baterie.
- Zaměřte se na hmotnost zařízení a jeho tloušťku.
- Věnujte pozornost materiálu konstrukce.
- Volte výkon, který potřebujete.
Specifika cestovních notebooků
Stěžejní parametry jsou samozřejmě velikost, hmotnost a zejména výdrž baterie. Zatímco v brašně může být půl kilogram navíc nepohodlný, o 3 hodiny kratší výdrž baterie může znamenat velmi omezené využití zařízení na cestách.
Displej
Úhlopříčka je u laptopů vhodných k cestování jeden z nejdůležitějších parametrů. Logicky platí, že čím větší úhlopříčka displeje je, tím roste i samotná velikost a hmotnost zařízení, a vlivem větší obrazovky také klesá výdrž baterie. Proto je vhodné volit úhlopříčky ideálně do 15,6“, přičemž pro mnoho uživatelů se jeví jako nejvhodnější alternativa 13,3“ displej. Větší notebooky než 13,3″ mohou být problematické už kvůli samotnému prostoru ve vlaku či v letadle.
Pro práci ve slunečném prostředí byste měli také zhodnotit svítivost displeje. Ta se značí jednotkou svítivosti s označením NITS. Vyšší číslo znamená vyšší svítivost. Ve světelném prostředí byste měli volit hodnotu minimálně 300 NITS a antireflexní či matný displej.
Výdrž na baterii
Výdrž na baterii je podstatně individuálnější záležitostí. Obecně ale doporučujeme pro tuto kategorii notebooků výdrž na baterii alespoň 7 hodin, jelikož výdrž udávaná výrobcem a skutečná výdrž se pak může až o čtvrtinu lišit. Také je důležité, jaké procesy na notebooku aktuálně pracují a jak notebook vytěžují, nicméně ideální kapacita je taková, s níž notebook vydrží 8 a více hodin, tedy celý pracovní den, bez zdroje elektrické energie.
Naprosto ideální volbou, která však nevychází vůbec levně, jsou MacBooky společnosti Apple s procesory vlastní produkce. Ty díky instrukční sadě ARM a technologii big.LITTLE umožňuje výrazně úspornější provoz a výdrž baterie by měla být běžně přes 16 hodin. S touto hodnotou jsou produkty společnosti Apple jasnou, nikoli však levnou volbou.
Materiál konstrukce
Je důležité se zaměřit na samotný materiál, ze kterého je vámi vybraný model vyhotoven. Příliš se nedoporučují plasty, a když už, tak alespoň tvrzené. Obecně nejvhodnější materiál je nejspíše hliník či slitiny hořčíku, které zaručí pevnost a odolnost notebooku.
Ověřte také, jak funguje pant displeje, jestli se při otřesech displej netřepe a jestli pant nevrže. Nejčastější poruchou po letech využití jsou právě poškozené panty.
Hmotnost
Hmotnost zařízení patří mezi parametry, které není dobré opomíjet. Těžší notebooky se vám na cestách pronesou. Podle nás je ideální hmotnost kolem 1,5 kilogramu a horní hranice, kterou by hmotnost takového notebooku neměla přesahovat, jsme pak stanovili na 1,9 kilogramy.
Výkon
Nad výkonem, který potřebujete, se pořádně zamyslete. Ve vlaku ani v letadle pravděpodobně nebudete mít možnost využívat náročných aplikací z důvodu nedostatku prostoru či pracovního stolu. Většinou tak přístroj na cestách využijete pouze pro nenáročné aplikace. Výkon volte zejména podle toho, jak budete notebook využívat mimo cestování.
Volte integrované grafické karty, protože ty dedikované (samostatné) čerpají energii z baterie výrazně rychleji.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.