Nejlepší cestovní notebooky
a jejich recenze

Poslední aktualizace: 15.10. 2018

Vítěz porovnání

Apple MacBook Air MQD32CZ/A

Top produkt - cestovní notebooky

Přečíst recenzi

Naše doporučení nejlepších cestovních notebooků

Top produkt

Vítěz cena/výkon

Dostupné řešení

Doporučujeme:

Apple MacBook Air MQD32CZ/A

Doporučujeme:

Asus UX430UA-GV226T

Doporučujeme:

Acer Swift 3 NX.GXZEC.001

Orientační cena:
25 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
24 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
15 000 Kč

Přečíst recenzi

U výběru notebooků vhodných ke každodennímu přenášení jsme se zaměřili primárně na rozměry, zpracování a výdrž na baterii. Výkonnostní stránka společně s konektivitou je v tomto úzkém výběru až druhořadá. Zde jsme tak pro vás připravili úzký výběr 5 zástupců těch nejzajímavějších kousků, které splňují poměrně přísnější požadavky zpracování, výdrže, a především reálných rozměrů a parametrů.

Jedním ze stěžejních parametrů je samotná úhlopříčka displeje zařízení, která u netbooků, ultrabooků a jiných velice mobilních zařízení zastává velmi důležitou roli. Úhlopříčka displeje je totiž parametr, od kterého se odvíjí další neméně důležité rozměry notebooku, podle kterého dál soudíme, zdali notebook je či není vhodný k častému přenášení.

Od úhlopříčky se tak odvíjí hmotnost a tloušťka, které hrají neméně důležitou roli v rámci mobility zařízení. Obecně se dá tedy předpokládat, že čím je notebook lehčí a tenčí, tím je vhodnější k častému nošení. Neméně důležité však v rámci mobility je i samotné zpracování, tedy to, z jakých materiálů je vyroben, jak kvalitní jsou jeho panty, klávesnice a touchpad. Zvláštní postavení navíc zaujímá i výdrž na baterii.

Výběr je tedy úzký průřez zpracováním, rozměry a výdrží na baterii, kde jsme se snažili vybrat co nejlepší zástupce z kategorie top produktu, dostupného řešení, poměru ceny a výkonu a dvou dalších vhodných alternativ k těmto mobilním zařízením. Rozhodně je takových zařízení mnohem více, ale v nepřehledném trhu s notebooky se tyto produkty jeví jako velmi vhodné alternativy, které stojí alespoň za zvážení. To hlavní a subjektivní rozhodnutí je samozřejmě už pak na vás a na vašich preferencích a prioritách, nicméně doufáme, že tento výběr bude alespoň trochu přínosný a pomůže vám tak nahlédnout do problematiky těchto ryze mobilních zařízení.


Náš výběr nejlepších odolných mobilů

Varianta výběru Vzhled Název produktu Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

Top produkt

Cestovní notebooky

Apple MacBook Air MQD32CZ/A

Přečíst recenzi

Kvalita konstrukce, Výhodný pro kancelářskou práci

Nemožnost zásahů do hardware

25 000 Kč

1.

Vítěz cena/výkon

Cestovní notebooky

Asus UX430UA-GV226T

Přečíst recenzi

Elegantní a zároveň kvalitní zpracování, Dlouhá výdrž na baterii

Slabší grafická karta, Chybí IPS

24 000 Kč

2.

Dostupné řešení

Cestovní notebooky

Acer Swift 3 NX.GXZEC.001

Přečíst recenzi

Kvalita konstrukce, Dostatečný výkon

Vestavěná baterie

15 000 Kč

3.

Dříve jsme doporučovali

Cestovní notebooky

Lenovo YOGA 530-14ARR

Přečíst recenzi

Konstrukční řešení

Menší kapacita disku

15 500 Kč

4.

Dříve jsme doporučovali

Cestovní notebooky

Xiaomi Mi Air 12,5

Přečíst recenzi

Elegantní a zároveň kvalitní zpracování, Malé rozměry a vysoká výdrž na baterii

Mírně slabší a starší hardware, Menší úložná kapacita

18 000 Kč

5.

Dříve jsme doporučovali

Cestovní notebooky

HP Pavilion x360 13-u100 Y3U91EA

Přečíst recenzi

Pořizovací cena, výdrž na baterii, Menší rozměry, vysokokapacitní disk

Větší tloušťka zařízení vzhledem k rozměrům, Nižší výkon

13 000 Kč

6.

Dříve jsme doporučovali

Cestovní notebooky

Asus Zenbook UX430UA-GV004T

Přečíst recenzi

Nízká hmotnost, skladné rozměry, Vysoká výdrž na baterii, SSD

Vyšší cena produktu

25 000 Kč

7.

Dříve jsme doporučovali

Cestovní notebooky

Dell Inspiron 13 TN-5368-N2-511S

Přečíst recenzi

Malé mobilní rozměry, Slušná výdrž na baterii

Plastová konstrukce, Méně kvalitní displej

17 000 Kč

8.

Dříve jsme doporučovali

Cestovní notebooky

Apple Macbook Air MMGF2CZ/A

Přečíst recenzi

Kvalitní zpracování, Vysoká výdrž na baterii

Nízká kapacita pevného disku, Zastaralý displej

25 000 Kč

Jak vybrat cestovní notebook

Výběr vhodného zařízení pro časté přenášení by neměl být na chvíli a jeho volbu bychom rozhodně neměli podcenit. Jedná se o poměrně dlouhodobou investici, kterou je potřeba pečlivě uvážit a rozhodnout. Měli bychom tedy už předem vědět, co od notebooku zhruba očekáváme a finanční možnosti, kterými disponujeme. Samotný výběr je proto dosti individuální, a tak se vás alespoň pokusíme navést na nějakou správnou cestu týkajících se velmi mobilních notebooků vhodných k častému nošení do školy či práce.


Na co se zaměřit

V prvé řadě je potřeba se zaměřit na samotnou velikost notebooku, to je především jeho úhlopříčka. Po té bychom neměli opomenout ani další podstatný parametr, čímž je samotná hmotnost zařízení a i jeho tloušťka, která jak s hmotností, tak s celkovou velikostí notebooku také velmi souvisí. Neméně podstatným sdělením by měla být i informace týkající se materiálu, jelikož plastové modely se k takovým účelům příliš k nehodí, a proto je lepší se jim, pokud možno, vyhnout a vybrat model vyhotovený z kvalitnějších materiálů, nejčastěji hliníku. Velmi důležitým parametrem je pak i samotná výdrž zařízení na baterii, kde by notebook měl vydržet ideálně kolem deseti hodin provozu.


Úhlopříčka a hmotnost

Úhlopříčka u notebooků vhodných k cestování je jeden z nejdůležitějších parametrů. Logicky platí, že čím větší úhlopříčka displeje je, tím roste i samotná velikost zařízení a tím notebook zabere i více místa v tašce a jinde. Proto je vhodné volit úhlopříčky ideálně do 15“ palců, přičemž pro mnoho uživatelů se jeví jako nejvhodnější alternativa 13,3“ palcový displej. Dále není dobré opomíjet ani hmotnost zařízení, jelikož těžší notebooky se vám na cestách pronesou. Dle nás je tak ideální hmotnost kolem 1,5 kilogramu a horní hranice, kterou by hmotnost takového notebooku neměla přesahovat, jsme pak stanovili na 2 kilogramy.


Tloušťka zařízení a materiál konstrukce

Dalšími neméně důležitými parametry u téhle kategorie notebooků je jejich tloušťka. V tomto ohledu se tak dají notebooky rozdělit do dvou kategorií na ultrabooky a běžné notebooky. Přičemž se dá jednoduše říct, že ty tenčí přístroje jsou většinou právě ultrabooky. Dle nás by pak takové zařízení, co si chce zachovat mobilní rozměry, nemělo přesahovat tloušťkou 20 mm, přičemž ideální stav se dá stanovit na 18 mm tloušťky zařízení. Je důležité se také zaměřit na samotný materiál, ze kterého je notebook vyhotoven. Příliš se tak nedoporučují plasty, a pokud plasty, tak alespoň tvrzené. Obecně nejvhodnější materiál je nejspíše hliník, který zaručí pevnost a tuhost notebooku a zároveň je i cenově dostupný.


Výdrž na baterii

Výdrž na baterii je podstatně více individuální záležitostí. Obecně ale doporučujeme pro tuto kategorii notebooků výdrž na baterii alespoň 7 hodin, jelikož výdrž udávaná výrobcem a skutečná výdrž se pak může až o čtvrtinu lišit. Také je důležité, jaké procesy na notebooku aktuálně pracují a jak notebook vytěžují, nicméně ideální kapacita je ta, při které notebook vydrží 8 a více hodin, tedy celý pracovní den bez zdroje elektrické energie.


Závěr

Výběr notebooku tak v této kategorii rozhodně doporučujeme nepodcenit a vybírat pečlivě a s rozumem. Zaměřit se na parametry, které jsou pro Vás důležité a ty ostatní také příliš nepodcenit, jelikož výběr takového notebooku není až tak častá událost a vybrat Vám nevyhovující model se může velmi nevyplatit, což se může zejména projevit po nějaké době používání a při enormnější vytíženosti notebooku.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Cestovní notebooky
Průměrné hodnocení 4.7 z 10 hlasů