Menu

Recenze HP 250 Z2Z08ES

Klady

  • Vysokokapacitní pevný disk
  • Slušný poměr cena/výkon

Zápory

  • Slabý procesor a grafická karta
  • HDD s rychlostí 5400 ot/min
8 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon a konektivita

Do naší kategorie velmi levných zařízení s pořizovací cenou nepřesahující 10 000 Kč spadá i tento model od společnosti HP s označením 250, který i přes svoji nízkou cenu nabízí poměrně slušnou výbavu. Nicméně procesor Intel Celeron s označením N3060 příliš pochválit nemůžeme. V našem výkonnostním testu získal pouhé 2 body z 10 maximálně možných a tak příliš výpočetního výkonu nenabídne. Obdobně je na tom i integrovaná grafická karta s označením Intel HD Graphics 400, která si, pro lepší představu o jejím výkonu, taktéž odnáší pouhé 2 body z 10. Tento model proto k výpočetně náročnějším operacím opravdu nedoporučujeme.

Co však pochválit můžeme, je kapacita pevného disku. Ta činí rovných 500 GB a notebook tak poskytne dostatek místa pro vaše data. Nicméně jde o typ HDD s 5400 ot/min, který je pomalejší, energeticky náročnější a hlučnější, jelikož v něm naleznete mechanicky rotující plotny. Operační pamětí je pak RAM DDR3 s kapacitou 4 GB, kterou již v dnešní době považujeme za zastaralou a kapacitně menší. Paměť tak doplňuje procesor a grafický čip zařízení podobně nízkými parametry.

Konektivita notebooku je ale lepší. Zahrnuje USB 2.0 stejně tak, jako modernější 3.0 pro připojení k externím zařízením. Nechybí kombinovaný konektor 3,5 mm audio jack jak k výstupu zvuku do sluchátek a podobných zařízení, tak i mikrofonu. Pro přenos obrazu a zvuku je dále k dispozici HDMI a pro samotný obraz i starší VGA. Síťové připojení zahrnuje kabelový port RJ-45 a bezdrátová WiFi. Notebook navíc podporuje i moderní Bluetooth verzi 4.2 a samozřejmě čtečku paměťových karet.

Zpracování a výdrž

Samotné zpracování notebooku tak oslnivé není. Jde o plastovou konstrukci, kterou rozhodně nedoporučujeme k častému přenášení. Notebook je velký a těžký. Při úhlopříčce 15,6“ palců jsou jeho rozměry opravdu nadprůměrné. Hmotnost dosahuje 2 kilogramů a tloušťka zařízení je o téměř půl centimetru více, než je průměr u našich ostatních zařízení. Chybí designové i funkční prvky, podsvícená klávesnice a další technické vychytávky. Rozlišení displeje 1366 x 768 pixelů, tedy HD Ready, je dnes již poměrně zastaralé. Výhodou ale může být matný povrch displeje zabraňující nežádoucím odleskům.

Výdrž zařízení na baterii je silně závislá na aktuální vytíženosti notebooku. Nicméně výrobce udává při standardní práci s počítačem výdrž kolem 5 hodin. Je však potřeba sdělit, že výdrž udávaná výrobcem se může až o pětinu lišit. I tak je však pětihodinová výdrž na baterii slušná na tak levné zařízení, a to oceňujeme.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Plast

Velikost displeje (palce ")

15,6

Udávaná výdrž (h)

5

Hmotnost (kg)

2

Tloušťka (mm)

24,4

Grafická karta

Intel HD Graphics 400

Typ operační paměti RAM

DDR3

Velikost operační paměti RAM (GB)

4

Typ pevného disku

HDD

Kapacita pevných disků (GB)

500

Závěr

Jste-li nenáročný uživatel, který potřebuje jen nějaký nástroj pro internetovou komunikaci se světem, a o moc více od notebooku nečekáte, pak pro vás bude tento model jistě vhodný. Na nějakou náročnější kancelářskou práci či hraní her však toto zařízení rozhodně doporučit nemůžeme, jelikož se jedná o velmi podprůměrný model, který zachraňuje alespoň jeho konektivita.

8 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: HP 250 Z2Z08ES
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub má v našem týmu na starosti primárně technicky zaměřená témata. Notebookům se věnuje v naší redakci od zahájení naší spolupráce a věnoval se jim i v minulosti. Snadno vám tak vysvětlí, proč se levné notebooky příliš nehodí k hraní her, ale kancelářské práci výborně vyhoví. Kromě přenosných počítačů najdete jeho recenze také u počítačových komponent, myší, klávesnic a celé řady další elektroniky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze HP 250 Z2Z08ES

HP 250 Z2Z08ES

8 000 Kč Orientační cena