Menu

Recenze HP Pavilion x360 13-u100 Y3U91EA

Klady

  • Pořizovací cena, výdrž na baterii
  • Menší rozměry, vysokokapacitní disk

Zápory

  • Větší tloušťka zařízení vzhledem k rozměrům
  • Nižší výkon
13 000 Kč Orientační cena

Zpracování, výdrž a displej

Tento menší notebook HP Pavilion dokáže již na první pohled zaujmout drobnými rozměry spolu s úhlopříčkou 13,3“ palců. Bohužel je však, i přes menší rozměry, jeho tloušťka téměř 20 mm v kategorii mobilních notebooků mírně nadprůměrná. Hmotnost přesahující 1,5 kilogramu taktéž není až tak zanedbatelná, nicméně stále se jedná o dosti mobilní rozměry. Zpracování je plastové, což je vzhledem k nižší ceně kolem 13 000 Kč poměrně pochopitelné. Na vzhledu tato mírná nevýhoda nejde příliš poznat a notebook působí poměrně vkusným dojmem.

Výdrž notebooku na baterii je srovnatelná s jinými modely v této přenosné kategorii. Výrobcem udávaných 9 hodin není rozhodně málo a tato doba stáčí pokrýt téměř celý pracovní den provozu. Je však nutné dodat, že výdrž na baterii se též dost odvíjí od aktuální vytíženosti notebooku a většina notebooků má reálnou výdrž zhruba na 75% výdrže udávané výrobcem. I tak se však jedná o poměrně slušnou výdrž na baterii.

Displej zařízení je kvalitně zpracovaný. Povrch displeje je však bohužel lesklý, a tak při jasnějších světelných podmínkách uvidíte v displeji odlesky okolí. Displej je dotykový a plně překlopitelný, takže kromě povrchu docela nadstandardní. Rozlišení displeje činí 1920 x 1080, tedy Full HD a podporuje i IPS technologii, která slibuje větší pozorovací úhly, nižší energetickou náročnost a lepší podání barev.

Celkový výkon a konektivita

Výkon zařízení, který především zajišťuje procesor Intel Pentium N3710, je však slabší a podprůměrný. Pro lepší představu v našem výkonnostním testu získal jen 4 body z 10 maximálně možných. Příliš výpočetního výkonu tedy nenabízí, což za již zmiňovanou cenu ovšem lze docela pochopit. Ani grafická karta Intel HD Graphics s kódem 405 není příliš zázračná. Získala pouze 2 body a notebook se tak rozhodně nehodí na hry a ostatní výpočetně náročnější procesy. Operační paměť činí 4 GB, což je dle nás v dnešní době již docela málo a použité DDR3 paměti jsou v současnosti celkem zastaralé. Nevelký výkon tak alespoň nepřímo zachraňuje kapacita pevného disku, která je v této kategorii velice nadprůměrná. Činí 500 GB, takže do zařízení uložíte velké množství dat, avšak jedná se o typ HDD, který má delší přístupové doby, mechanicky rotující plotny a celkově je pomalejší, hlučnější, větší a energeticky náročnější na provoz.

V zařízení najdete většinu běžně užívaných portů. Od každého používaného USB portu, tedy USB C, USB 3.0 a USB 2.0, jednoho zástupce. Dále mu nechybí HDMI pro přenos obrazu i zvuku a klasický 3,5 mm audio jack konektor pro připojení sluchátek a jiných výstupních zařízení. Optická mechanika k dispozici není. Samozřejmostí jsou pak bezdrátové technologie WiFi a Bluetooth verze 4.0 a dokonce i port RJ-45 pro drátové připojení k sítím.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Plast

Velikost displeje (palce ")

13,3

Udávaná výdrž (h)

9

Hmotnost (kg)

1,66

Tloušťka (mm)

19,8

Grafická karta

Intel HD Graphics 405

Typ operační paměti RAM

DDR3

Velikost operační paměti RAM (GB)

4

Typ pevného disku

HDD

Kapacita pevných disků (GB)

500

Závěr

Závěrem je nutné dodat, že za rozumnou cenu 13 000 Kč dostanete dobrý mobilní notebook určený primárně k práci v terénu, avšak k nenáročné práci, jelikož notebook příliš výkonu nenabídne. Nelze říct, že se jedná o špatný notebook, je každopádně úměrný k ceně 13 000 Kč, vyloženě neurazí, ale nějaký zázrak také nelze očekávat. Jako cestovní zařízení je však plně dostatečný.

13 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: HP Pavilion x360 13-u100 Y3U91EA
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se věnuje v naší redakci zejména technologiím a elektronice. Notebooky patří mezi jeho nejrozsáhleji zpracovaná témata, problematice se totiž nevěnuje pouze v práci, ale také ve volném čase. V cenové relaci do 30 000 Kč vám doporučí to nejlepší, co je na trhu aktuálně k sehnání. Kromě notebooků najdete jeho recenze také u další elektroniky a elektrického nářadí, jako jsou například aku vrtačky, nebo štípače dříví.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze HP Pavilion x360 13-u100 Y3U91EA

HP Pavilion x360 13-u100 Y3U91EA

13 000 Kč Orientační cena