Recenze Lenovo IdeaPad 320 80XV00L0CK

Konečný verdikt:

Doporučujeme

Při nákupu v kategorii Notebooky do 15 000 Kč

Datum doporučení: Říjen 2018

Klady:

Nízká cena

SSD disk

Zápory:

Slabší baterie

9 400 Kč
orientační cena

Celkový výkon a konektivita

Model od značky Lenovo nabízí navzdory své nízké ceně poměrně slušné výkonové vlastnosti. Procesor AMD A6-9220 se dvěma jádry pracující na maximální frekvenci 2,9 GHz stačí na provoz základních aplikací a uskutečnění lehčích úkonů. Samozřejmě se nemůžete těšit na možnost provozování nejnovějších herních titulů, ale pro kancelářské úkoly by mohl notebook vystačit. Průměrná je samozřejmě i kvalita grafické karty AMD Radeon R5 Series, ta vám opět nenabídne skvělý výkon, ale pro nenáročné úkony, pro které je notebook určen vám vystačí.

Jako typ pevného disku zvolil výrobce SSD. Ty jsou obecně rychlejší než HDD disky, takže se můžete těšit na vysokou rychlost. Naopak zklame vás pravděpodobně jeho kapacita, která činí pouze 128 GB. Za standard lze pak považovat v této cenovce operační paměť 4 GB RAM. Výhodou je, že výrobce zvolil novější typ pamětí, tedy DDR4.

V ohledu konektivity hodnotíme kladně dostupnost dvou typů USB portů (USB 2.0 a 3.0). Bohužel absentuje nejnovější verze USB typu C. Naopak těšit se můžete na standard v podobně HDMI portu, 3,5 mm jacku, pro přenášení audia a také VGA konektor. Nechybí pak ani optická mechanika a čtečka paměťových karet. Připojení k síti zajistí funkce Wi-Fi a Bluetooth verze 4.1 umožní bezdrátový přenos dat.

Zpracování a výdrž

Notebook, má úhlopříčku 15,6 palců a šasi je vyrobené z plastu. Díky poměrně kvalitnímu zpracování obecně však působí relativně elegantně. Hmotnost notebooku pak dosahuje slušných 2,2 kilogramů, takže zařízení se jeví i jako relativně mobilní a snadno přenositelné, obecně lze konstatovat, že je tato hodnota průměrná.

Baterie notebooku by měla vydržet v provozu kolem 5 hodin na jedno nabití. Reálná výdrž se samozřejmě mění dle podmínek provozu, ale obecně je možné konstatovat, že si notebook v tomto ohledu nevede nejlépe.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce  Plast
Velikost displeje (palce ")  15,6
Udávaná výdrž (h)  5
Hmotnost (kg)  2,2
Tloušťka (mm)  22,9
Počet jader procesoru  2 jádra
Běžná rychlost procesoru (GHz)  2,5
Grafická karta  AMD Radeon R5 Series
Typ operační paměti RAM  DDR4
Velikost operační paměti RAM (GB)  4
Typ pevného disku  SSD
Kapacita pevných disků (GB)  128

Závěr

Notebook celkově hodnotíme kladně. Ačkoliv nenabídne výkon stačící pro provoz náročných multimédií, hodí se pro kancelářskou práci a méně náročné úkony. Slabou stránkou notebooku je menší kapacita jeho disku, a také slabší baterie. Naopak potěšila nás typologická volba SSD disku, který nabízí v této cenovce jistý nadstandard a také poměr ceny ku výkonu. Obecně je možné konstatovat, že je zařízení vhodné pro všechny, kdo poptávají kvalitu v nižší cenové třídě stačící pro základní úkony.