Recenze a test Lenovo IdeaPad V130 81HL001KCK | Arecenze.cz
Menu

Recenze Lenovo IdeaPad V130 81HL001KCK

Klady

  • Dostatečný výkon za dobrou cenu
  • SSD disk

Zápory

  • Slabší výdrž baterie
  • Plastová konstrukce
8 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon a konektivita

Lenovo V130-15IGM patří mezi nejlevnější použitelné notebooky na trhu. Přesto však zachovává dobrý poměr ceny ku využitelnosti. O to svědčí například čtyřjádrový procesor, který běží na frekvenci 1,1 až 2,7 GHz. Dohromady s operační pamětí 4 GB RAM typu DDR4, vám tak notebook zprostředkuje výkon, který je dostatečný k naprosto bezproblémovému chodu systému a poradí si i s výpočetně náročnějšími úkony v podobě provozu náročnějších aplikací nebo her. Tato kombinace je doplněna grafickou kartou Intel UHD Graphics, která koresponduje se zmíněným výkonem a stačí k provozu běžných programů.

Výrobce zvolil jako variantu pevného disku typ SSD, ten se vyznačuje vyšší kvalitou a rychlostí, v podobné cenové kategorii ho lze rozhodně považovat za nadstandard. Naopak jeho kapacita 128 GB není příliš pozitivní hodnotou, při práci s velkým objemem dat mohla přinést problémy s nedostatkem volného prostoru.

Co se týče konektivity, nabídne vám notebook 2 porty USB pro propojení s multimediálními zařízeními, kterým sekunduje vstup HDMI. Nechybí ani možnost připojení k internetu pomocí kabelu LAN a nebo 3,5 mm sluchátkový Jack. Samozřejmostí je pak možnost připojení k bezdrátové síti Wi-Fi.

Zpracování a výdrž

Úhlopříčka displeje má 15,6 palců. Jako materiál těla zvolil výrobce plast, což je u levnějších notebooků běžná záležitost. Celkově však nepůsobí designově nijak lacině. Celková hmotnost díky použitému materiálu dosahuje hodnoty pouze 1,85 kg, což znamená, že se vám s notebookem bude dobře manipulovat.

Výdrž baterie notebooku by měla činit zhruba 6 hodin na jedno nabití. Samozřejmě se bude výrazně lišit podle způsobu a intenzity využití, ale obecně je možné konstatovat, že se jedná spíše o průměrnou hodnotu, která nikterak neoslní.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Plast

Velikost displeje (palce ")

15,6

Udávaná výdrž (h)

6

Hmotnost (kg)

1,85

Grafická karta

Intel UHD Graphics

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

4

Typ pevného disku

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

128

Závěr

Notebook Lenovo V130-15IGM je model nižší cenové kategorie. Za dobrou cenu vám však nabídne přijatelné parametry a dobrou využitelnost. Jeho hlavní doménou je výkon v poměru k pořizovací ceně nebo třeba zastoupení SSD disku. Naopak slabinou je kapacita disku, plastová konstrukce nebo baterie se slabší kapacitou. V souhrnu se tak jeví jako vhodný pro kancelářské účely nebo na cesty, při kterých budete mít přístup k elektrické zásuvce. Hledáte-li zařízení, které vám nabídne kvalitu vyšší třídy a nevadí vám připlatit si za pořizovací cenu, můžeme vám doporučit například HP ProBook 450 G5.

8 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Lenovo IdeaPad V130 81HL001KCK
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub má v našem týmu na starosti primárně technicky zaměřená témata. Notebookům se věnuje v naší redakci od zahájení naší spolupráce a věnoval se jim i v minulosti. Snadno vám tak vysvětlí, proč se levné notebooky příliš nehodí k hraní her, ale kancelářské práci výborně vyhoví. Kromě přenosných počítačů najdete jeho recenze také u počítačových komponent, myší, klávesnic a celé řady další elektroniky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lenovo IdeaPad V130 81HL001KCK

Lenovo IdeaPad V130 81HL001KCK

8 000 Kč Orientační cena