Menu

Recenze Lenovo IdeaPad V310 80T300EHCK

Klady a zápory

  • Rychlý a úsporný procesor, 1 TB úložného prostoru
  • Dobrý poměr cena/výkon
  • Plastová konstrukce, jen 4 GB operační paměti
16 000 Kč Orientační cena

Zpracování, konstrukce a displej

Notebook od firmy Lenovo s označením V310-15IKB patří mezi ty průměrnější kousky. Je celý vyhotoven z plastu a jeho celkové zpracování působí spíše průměrným dojmem. Co se týče designu přístroje, jedná se o klasický notebook v dané cenové kategorii, který po vzhledové stránce ničím moc nezaujme, ale rozhodně se ani nemá za co stydět. Tento model navc disponuje více barevnými provedeními, takže máte kromě černého šasi na výběr ještě z červené, fialové či stříbrné barvy. A ačkoliv na něm nenajdete podsvícenou klávesnici, tak alespoň numerickým blokem se pochlubit může, což může být pro některé uživatele velkou výhodou. Další výhodou může být vestavěná webkamera či čtečka otisků prstů.

Displej notebooku je klasický, nedotykový, nepřeklopitelný. Nevyniká technologií IPS, tedy lepšími pozorovacími úhly, věrohodnějším podáním především černé barvy a ani nižší energetickou náročností. U displeje tedy oceňujeme alespoň Full HD rozlišení 1920 x 1080 obrazových bodů, které se však dá v současnosti označit již za docela standard vhodný například pro sledování filmů či hraní her. Ani lesklý povrch displeje příliš nenadchne. Při práci například na přímém slunci budete mít s tímto povrchem značně ztížené pracovní podmínky, jelikož uvidíte v displeji odraz vašeho okolí i při nejvyšším možném jasu displeje.

Mobilita a výdrž

Tento 15,3“ palcový model se se svými rozměry řadí spíše mezi průměr. Jeho tloušťka téměř 23 mm je o necelý 1,5 mm větší, než je průměr všech zatím námi testovaných produktů. I přesto je však poměrně lehký. Jeho hmotnost činí necelé 2 kg a tak spadá již do kategorie lehkých, dobře přenosných zařízení, které se po rozměrové stránce hodí ke každodennímu nošení. Ale stále se jedná o 15,3“ palcový notebook, je tedy poměrně velký a především plastový, takže je na každém, jestli ho i přes tyto parametry bude denně nosit do práce nebo do školy.

Udávanou výdrž má ale nižší, než je průměr námi dosud testovaných zařízení. I přesto se ale nejedná o zanedbatelnou výdrž, činí totiž 6 hodin. Pozor však na fakt, že udávaná a reálná výdrž se od sebe častokrát dost liší. Udávaná je totiž průměrně o 25% vyšší, než je reálná a také dost záleží na tom, jak s notebookem pracujete. Tedy je rozdíl, když na notebooku hrajete náročné hry nebo jen prohlížíte weby.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Plast

Velikost displeje (palce ")

15,3

Udávaná výdrž (h)

6

Hmotnost (kg)

1,9

Tloušťka (mm)

22,9

Grafická karta

Intel HD Graphics 620

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

4

Typ pevného disku

HDD

Kapacita pevných disků (GB)

1 000

Celkový výkon

Výkon stroje je mírně nadprůměrný. V notebooku najdete poslední, tedy 7. generaci procesoru Intel Core i3 se 2 jádry na frekvenci 2,4 GHz, která ovšem nedisponuje technologií Turbo Boost. Ten by v případě potřeby takt procesoru ještě zvýšil. Výkonnostní test procesoru pro tento notebook dopadl mírně nadprůměrně. Kromě hraní her by tedy zvládnul například i náročnější, nejčastěji renderovací či simulační, programy.

Výkon grafické karty je ovšem horší. V modelu je použita pouze integrovaná Intel HD Graphics 620, která se řadí mezi průměr. Nějaké hry si na ní zahrajete, ale nějaký zázraky nečekejte. Pokud vůbec zvládne hry vydané v roce 2017, tak spíše na malé detaily, při nichž nečekejte nějaké závratné počty FPS, tedy snímků za vteřinu. Totéž platí i u náročných grafických programů.

Naopak bonusem může být použití nejnovějšího typu operační paměti. U operační paměti, jinak řečeno paměti RAM je použita technologie DDR4 s frekvencí 2133 MHz, která je v dnešní době plně dostačující standard. Tato frekvence neboli odezva paměti, vám zajistí naprosto postačující chod systému. Kapacita je však nižší, pouze 4 GB.

Posledním výkonnostním parametrem je úložná paměť. Ta je naprosto dostačující pro velké množství uložených dat. Činí rovný 1 TB, ovšem daň za takto vysokou paměť je absence technologie SSD, tedy úložné paměti bez mechanicky pohyblivých částic, která je velice rychlá a úsporná. Zde použitá HDD technologie jsou klasické mechanicky rotující plotny, kvůli kterým je navíc disk častokrát slyšitelnější.

Konektivita

Kostra notebooku obsahuje klasické vestavěné porty, například HDMI pro připojení k monitorům a televizím, který mimo Full HD obrazu dokáže přenášet i zvuk, nebo starší VGA port, který slouží výhradně jen pro přenos obrazu do starších monitorů s touto technologií. Nechybí 3,5 mm audio jack pro připojení externího výstupního zařízení zvuku, čímž mohou být například sluchátka nebo reproduktory. Tento port je však v dnešní době takový standard, že jej mají až na výjimky snad všechna tyto zařízení. Jsou přítomny i oba běžně používané USB porty (2.0 a 3.0), díky kterým můžete propojit notebook s téměř všemi možnými externími zařízeními.

Dalším takovým klasicky používaným standardem je WiFi, tedy bezdrátové připojení k internetu a kdyby náhodou ještě někde nebyl tento signál, notebook může nabídnout i starší, kabelovou verzi pro připojení k internetu a to Ethernet zdířku. Nechybí ani další bezdrátová technologie Bluetooth v moderní verzi 4.0, kterou oceníte především při připojování k dalším Bluetooth zařízením v domácnosti. U modelu je k dispozici mimo jiné i standardní čtečka paměťových karet pro rychlou dostupnost k datům na vašich paměťových kartách například z mobilního telefonu či fotoaparátu. Možnou výhodou může být i přítomnost klasické optické mechaniky pro snadné pouštění obsahů CD či DVD disků.

Závěr

Závěrem je potřeba sdělit, že notebook je, i přes některé nedostatky, především co se týče zpracování, rozhodně doporučitelný pro širokou řadu běžných uživatelů hledajících slušný výkon za rozumnou cenu. Jeho hlavní nevýhodu vidíme v použití plastu, ze kterého je zkonstruován. Ne úplně malé rozměry pak znesnadňují každodenní přenos tohoto zařízení. Výhodou tak může být alespoň jeho poměrně malá hmotnost. Konstrukce ani displej nedisponuje žádným dotykovým panelem. Plusem může být čtečka otisku prstu, webkamera vestavěná do víka notebooku a především numerický blok pro pohodlné zadávání číslic.

Průměrný, ačkoliv ne slabý procesor a standardní grafická karta se dobře doplňují a spolu zvládnou i náročnější procesy. Co lze především ocenit, je kapacita pevného disku dosahující 1 TB úložného prostoru.

V součtu všech kladů a záporů tak vnímáme tento stroj jako průměrný, ovšem rozhodně ne špatný. Orientační cena činí kolem 18 500 Kč, což v konečném hodnocení zhruba odpovídá poměru cena/výkon. Možná bychom čekali o něco nižší cenu, ale u notebooků firmy Lenovo si mírně platíte i za značku. Je vhodný převážně na kancelářskou práci, ale nezalekne se i některých her. Celkově se tedy jedná o vhodný notebook pro celou řadu běžných uživatelů.

16 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Lenovo IdeaPad V310 80T300EHCK
Libor Minařík
Redaktor
Libor se v našem týmů redaktorů  zaměřuje hlavně na nové technologie. Počítačům a především notebookům se věnuje dlouhodobě již od doby svého studia. V kategorii notebooku do ceny 30 000 Kč vám lehce doporučí, které parametry a vlastnosti notebooků by vás měly zajímat proto, abyste si vybrali ten nejvhodnější. Kromě notebooků recenzuje i nositelnou elektroniku či chytré mobilní telefony.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lenovo IdeaPad V310 80T300EHCK

Lenovo IdeaPad V310 80T300EHCK

16 000 Kč Orientační cena