Menu

Recenze Lenovo IdeaPad Yoga 80M100SNCK

Klady

  • Pořizovací cena, drobné rozměry
  • Užití SSD

Zápory

  • Nízký výkon, velmi skromná paměť
  • Nízké rozlišení displeje
6 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon a konektivita

Společnost Lenovo představila další model s označením Yoga, tentokrát z kategorie velmi levných zařízení, který však vzhledem ke své pořizovací ceně příliš výkonu nenabídne. Instalovaný výkon zabezpečuje procesor Intel Celeron s označením N3060, který pochází z kategorie těch opravdu velmi málo výkonných procesorů. Dle našeho výkonnostního testu můžeme použitému procesoru připsat pouze 2 body z 10 maximálně možných. O mnoho lépe na tom není ani grafický čip Intel HD Graphics označený kódem 400, který taktéž získal pouhé 2 body v rámci výkonu. Notebook tak k náročnějším činnostem, než je práce s internetem a kancelářská práce opravdu nedoporučujeme. Zejména při hraní her je velmi nevhodný.

Neméně podstatnými parametry jsou pevné disky. U tohoto modelu konkrétně pak typ SSD s kapacitou pouhých 32 GB. Od této kapacity je dále potřeba odečíst místo, které zabírá systém a zůstane vám skutečně málo místa pro vaše data. Naštěstí tuto paměť můžete rozšířit paměťovou kartou, nicméně málokomu takováto kapacita bude stačit. Tento problém obecně řeší asi většina takto levných zařízení, takže bohužel ani u konkurence si příliš nepomůžete. Operační paměť pak zastupuje typ DDR3 s kapacitou 2 GB, což je dle nás v dnešní době také dost málo. Nicméně stále je nutné brát v potaz velmi nízkou pořizovací cenu zařízení, a tak na výběr v této cenové kategorii příliš nemáte.

S konektivitou už by ale problém být neměl. Je zastoupena klasickými porty, čímž jsou například USB a to ve verzích jak 2.0, od které najdete dva zástupce, tak i jeden port 3.0. Bohužel typ C zde zastoupen není. Dále notebook nabízí rozhraní LAN v podobě portu RJ-45 pro kabelové připojení k síti a samozřejmě bezdrátové technologie WiFi a Bluetooth v moderní verzi 4.0. K dispozici je i HDMI pro přenos obrazu a zvuku a samotný 3,5 mm audio jack pro přenos zvuku.

Zpracování a výdrž

Co se týče zpracování zařízení, jde o poměrně standardní provedení. Jako konstrukční materiál byl zvolen plast, což vzhledem k nízké ceně příliš nepřekvapí. Zároveň je však díky menším rozměrům konstrukce i tak pevná a tuhá a notebook je velmi vhodný ke každodennímu nošení a přenášení. Disponuje standardní tloušťkou a úhlopříčkou displeje 11,6“ palců. Jeho hmotnost nepřesahuje 1,5 kilogramu a tak jde i o poměrně lehké zařízení. Displej notebooku má dotykový panel a samotný konstrukce notebooku je překlopitelná a pohodlná k práci. Nicméně maximální rozlišení displeje je HD Ready, tedy 1366 x 768, což může být škoda.

Výdrž zařízení na baterii je poměrně standardní. Výrobce udává 5 hodin výdrže při normální zátěži. Reálná výdrž tedy bývá zhruba o čtvrtinu nižší, než udávají výrobci a také velmi záleží na aktuální vytíženosti notebooku. Nicméně při práci se zařízením pětihodinovou hranici výdrže příliš nepřesáhnete.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Plast

Velikost displeje (palce ")

11,6

Udávaná výdrž (h)

5

Hmotnost (kg)

1,39

Tloušťka (mm)

21,8

Grafická karta

Intel HD Graphics 400

Typ operační paměti RAM

DDR3

Velikost operační paměti RAM (GB)

2

Typ pevného disku

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

32

Závěr

Závěrem je tedy potřeba konstatovat, že ačkoliv jde o velmi levný model, na který se nemálo lidí bude dívat s předsudky a skrz prsty, tento model si to příliš nezaslouží, vzhledem k ceně nepřesahující 6000 Kč. Pokud tak potřebujete nějaké mobilní zařízení k nenáročné práci, která se vám například na tabletu či mobilním telefonu nechce dělat, tak tento model doporučit můžeme. Naopak, pokud potřebujete pracovat s náročnějšími programy a vyžadujete výkon a spolehlivost, je nutné hledat v mnohem vyšších cenových hladinách.

6 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Lenovo IdeaPad Yoga 80M100SNCK
Libor Minařík
Redaktor
Libor je redaktor se zaměřením na technická témata. Notebookům a chytrým zařízením se rád věnuje i ve svém volném čase a měl by vám tak snadno předat potřebné informace k tomu, který notebook v cenové hladině do 15 000 Kč je ten pravý pro vás. Ať už hledáte stroj na občasné domácí využití, základní kancelářskou práci nebo i na hraní jednoduchých her.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lenovo IdeaPad Yoga 80M100SNCK

Lenovo IdeaPad Yoga 80M100SNCK

6 000 Kč Orientační cena