Recenze Lenovo Legion 5 15IAH7H - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze Lenovo Legion 5 15IAH7H

Top cena-výkon v kategorii Herní notebooky

Klady

  • Hlavní roli hraje výkon
  • Konektivita je nadstandardní
  • Odolnější konstrukce

Zápory

  • Chlazení by mohlo být tišší
  • Chybí slot pro SD kartu
35 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon

Lenovo Legion 5 15IAH7H patří do velmi zdařilé řady herních notebooků určených pro náročnější hráče. Výrobce pro recenzované zařízení volil moderní procesor Intel Core i5 12500H se čtveřicí velkých a dalšími 8 malými jádry. Takt se přitom pohybuje na rozmezí 1,8–4,5 gigahertz. To většině uživatelů samo o sobě nic moc neřekne, přikládáme proto pro lepší představu výsledky testů procesoru v Cinebench R23. Jednojádrový výkon je v tomto případě na úrovni 1 697 bodů, mnohojádrový krásných 12 225 bodů. Procesor váš notebook proto nebude nikterak brzdit při hraní her a a bez problémů si poradí svižně i s profesionální prací.

Osazená grafická karta je Nvidia RTX 3060 a disponuje 6 GB grafické paměti. Její provedení umožňuje odebírat až 130 wattů, což v kombinaci s přepínačem MUX znamená, že si při hrách a grafickách úlohách povede obzvláště dobře. Konkurenční modely mívají stejný typ grafické karty s příkonem omezeným povětšinou na 95 wattů. Rozdíl mezi 130 a 95 wattovou variantou přitom ve hrách může znamenat 3–20 % výkonu. Grafická karta má dostatek síly, aby si poradila i s profesionální prací na úrovni začátečníků či studentů vysokých škol. Tak samo zvládne grafika náročnější grafickou práci a střih videí.

Operační pamět využívá modernější technologii DDR5, díky které se posunuly také takty. Osazených 16 GB paměti RAM pracuje na taktu 4 800 MHz, což je o 50 % více, než v předcházející generaci. V notebooku najdete také prostorné úložiště tvořené rychlým SSD NVMe diskem s kapacitou 1 000 GB. V případě potřeby můžete operační paměť i úložiště bez obtíží rozšířit. Notebook dle výrobce podporuje až 64 GB RAM, a to ve dvou modulech po 32 GB.

Parametr Tento produkt
Herní výkon

Novější herní tituly

Operační systém

Windows

Procesor

Intel Core i5 12500H

Počet velkých jader procesoru

4

Počet malých jader procesoru

8

Frekvence procesoru (GHz)

1,8 – 4,5

Výkon jedno jádro (Cinebench R23)

1 697

Výkon všechna jádra (Cinebench R23)

12 225

Typ grafické karty

Dedikovaná

Grafická karta

NVIDIA GeForce RTX 3060 (130 W + MUX switch)

Velikost grafické paměti (GB)

6

Výkon grafické karty

8 860

Typ operační paměti RAM

DDR5

Velikost operační paměti RAM (GB)

16

Frekvence operační paměti (MHz)

4800 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných disků (GB)

1 000

Konektivita

Konektivita modelu Lenovo Legion 5 je na překvapivě vysoké úrovni. V první řadě ale chválíme výrobce za osazení většího počtu konektorů na zadní stranu notebooku. Toto řešení se začalo používat hojněji teprve okolo roku 2020 a je velkým přínosem pro prostor na stole. Není totiž nezbytné, aby vám z obou stran notebooku trčely kabely. Na zádech tedy najdete zleva nejprve ethernetový konektor pro kabelové připojení k internetu či místní síti, dále pak moderní USB-C 3.2 Gen 2 s přenosovou rychlostí až 1 250 MB/s, HDMI, dvojici klasických USB-A 3.2 Gen 1 (přenos až 625 MB/s) a zdířku pro připojení nabíječky.

Pravá bočnice nabídne moderní a velice rychlý Thunderbolt 4 s podporou přenosu obrazu a k němu další USB-C 3.2 Gen 2. Naproti tomu na levé bočnici narazíte na klasické USB-A 3.1 Gen 2, které využijete nejčastěji pro připojení myši či klávesnice a kombinovaný Jack 3,5 mm pro připojení sluchátek s mikrofonem. Nechybí také speciální tlačítko pro blokování webkamery. Jediné je škoda, že místo jednoho či dvou USB konektorů neosadil výrobce raději také čtečku paměťových karet. Zatímco připojíte až 6 USB zařízení, pro SD kartu budete potřebovat adaptér.

Také v oblasti bezdrátové konektivity se má Lenovo Legion 5 čím pochlubit. V minulosti patřila tato řada v připojení k internetu spíše k těm pomalejším, nyní ale vývojáři osadili nejmodernější (říjen 2022) modul Wi-Fi 6E. Bezdrátové příslušenství můžete spárovat přes Bluetooth 5.1. Webkamera má na herní notebooky nadstandardní rozlišení 1 080p.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

5.1

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

3

USB-C

2

Thunderbolt

1

Čtečka paměťových karet

Ne

3,5 Audio jack

Ano

Webkamera

1080p

Zpracování a výdrž

Co se konstrukce týče, ta se v posledních letech poměrně zásadně změnila a z původně „rozvrzané“ řady notebooků se stala naopak jedna z kvalitnějších. Obrazovka má úhlopříčku 15,6 palce a je tvořena IPS panelem o rozlišení 2 560 x 1 440 pixelů. Maximální obnovovací frekvence 165 hertz více méně odpovídá osazené grafické kartě, přítomná je přitom také podpora technologie G-Sync. To znamená, že monitor komunikuje s grafickou kartou a upravuje obnovovací frekvenci podle snímkové frekvence, kterou karta dodává. Přeloženo a zjednodušeno – obraz se neseká.

Displej se může pochlubit matnou povrchovou úpravou a 100% pokrytím barevného prostoru sRGB. To je důležité zejména pro grafiky, kteří tvoří výstupy určené pro online svět (weby, prezentace fotografií atd.). I když se výrobce chlubí svítivostí monitoru 300 nitů, nepovažujte tuto hodnotu za nikterak nadstandardní. Naopak se jedná o zcela průměrnou svítivost, která je u herních notebooků typická. Konstrukce má tloušťku 24,1 milimetrů a hmotnost 2,4 kilogramu.

Parametr Tento produkt
Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

2 560 x 1 440

Technologie displeje

IPS

Obnovovací frekvence displeje

165

Povrch displeje

Matný

Svítivost displeje (NITS)

300

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ano

Rozšiřitelnost

Ano

Aktivní chlazení

Ano

Materiál konstrukce

Kov a plast

Tloušťka (mm)

24,1

Hmotnost (kg)

2,4

Nejedná se proto ani o nejtenčí, ani o nejlehčí herní notebook na trhu, odměnou je ale dobře fungující chlazení. Pokud budete využívat výkonnostní profil Balanced (Vyvážený), zařízení se bude chladit bez obtíží a nebude ani hlučné. Jestliže ale zvolíte profil Performance s preferencí výkonu, pro uchlazení horké grafiky se budou muset ventilátory roztočit do vysokých otáček a udělají v místnosti nemalý hluk.

Názory uživatelů a dalších expertů

V době psaní této recenze (říjen 2022) nebyly dostupné žádné recenze uživatelů, jednalo se totiž o poměrně nový model na trhu. Zaměříme se proto spíše na hodnocení zahraničních odborníků. Z jejich pohledu spočívají největší přednosti recenzovaného modelu ve vybavenosti po stránce kvality obrazovky a dostupných konektorů, ale také s ohledem na celkový výkon, který zaručují nejen procesor a grafická karta, ale také dobře navržené chlazení. Chválí též snadnou údržbu a rozšiřitelnost díky jednoduchému přístupu k základní desce notebooku.

Na druhou stranu ale výrobci lehce vytýkají velký 300 wattový napájecí zdroj, který musíte nosit s sebou a hlučnější provoz při volbě režimu Výkonu (Performance). Chlazení sice komponenty zvládá, ale není dostatečně předimenzované, aby bylo zároveň i tiché. Komentují také špatnou kvalitu reproduktorů. Ta je ale špatná u většiny herních modelů.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

I když je notebook Legion 5 15IAH7H skutečně vydařeným kouskem, má i svá negativa. Primárně bychom ocenili, aby bylo chlazení účinnější. Nenechte se zmást, notebook se na stole zvládá uchladit bez obtíží, ale musí pro to vynaložit poměrně velkou snahu a generuje tak poměrně dost hluku. Pomoci sice může chladící podložka, ale lepší by bylo, kdyby si s tím poradil notebook lépe samostatně. Také nám na konstrukci schází čtečka SD karet, která by klidně mohla nahradit jeden či dva USB konektory.

Na druhou stranu je recenzovaný laptop ve své cenové hladině výkonnější než konkurence (říjen 2022) a tak je optimální variantou pro hráče s přesně definovaným rozpočtem. I když čtečka SD karet chybí a fotografové za to výrobce rozhodně nepochválí, hráčům scházet nebude a na ty se u tohoto modelu sází zejména. Konstrukce je z velké části kovová, spolehnout se tak můžete na delší životnost.

Porovnání s alternativami

K přímému srovnání se nabízí dražší model HP OMEN 16-c0001nc. Ten je vybaven výkonným procesorem AMD Ryzen 7 5800H. Ve srovnání s modelem Intel Core i5 12500H se ale dočkáte o něco slabšího výkonu. V tabulce si můžete porovnat teoretický výkon obou modelů, hodnoty jsou ale spíše orientační a mohou se lišit produkt od produktu.

Výkon (více je lépe) Lenovo Legion 5 15IAH7H HP Omen 16-c0001nc 53L86EA
Procesor (jednojádrový) 1 697 (100 %) 1 421 (84 %)
Procesor (mnohojádrový) 12 225 (100 %) 12 147 (99 %)
Grafická karta 8 860 (100 %) 10 130 (114 %)

Zásadní výhodou s oheldem na herní výkon je ale grafická karta RTX 3070 pracující s příkonem 115 wattů. Ta vám doručí o něco více snímků za sekundu než RTX 3060 (130W) při každé hře. Po ostatních stránkách jsou si notebooky podobné. Lenovo má ovšem lepší konektivitu, o něco lépe zpracovanou konstrukci a kvalitnější obrazovku.

Závěrečné shrnutí

Lenovo Legion 5 15IAH7H v konfiguraci s grafickou kartou Nvidia RTX 3060 (130 wattů a MUX switch) a procesorem Intel Core i5 12500H je relativně dostupným vysoce výkonným herním notebookem, který si bez obtíží poradí i s nejnovějšími herními tituly při rozlišení 1 080p ve vysokém grafickém nastavení. Konstrukce notebooku je kvalitní, chlazení pracuje dobře a i když je hlučné, nenechá vaši grafickou kartu, aby se přehřála a padl vám tak výkon.

Displej pracuje s obnovovací frekvencí 165 hertz, která je navíc variabilní. Obraz bude proto bez záškubů. Laptop plní ty nejnáročnější požadavky na konektivitu, chybí mu ale čtečka SD karet, není proto zcela ideální pro tvůrce. Jestliže hledáte ale prahnete po opravdu vysokém výkonu a rozpočet vás moc nelimituje, doporučujeme se podívat také na recenzi modelu ASUS ROG Strix SCAR 17 G733ZX.

35 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Lenovo Legion 5 15IAH7H
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub plní v naší redakci roli technického experta. Notebookům se u nás věnuje více než rok, problematikou počítačů se však zabýval již ještě před prací u nás. Když jej vidíte sledovat videa na YouTube, zpravidla se týkají nových procesorů, grafických karet a dalších komponentů. Sám se řadí mezi hráče, snadno vám tak doporučí optimální variantu notebooku na základě toho, jaký typ her chcete hrát. Kromě herních notebooků se věnuje například také recenzím her.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lenovo Legion 5 15IAH7H

Lenovo Legion 5 15IAH7H

35 000 Kč Orientační cena