Recenze a test Lenovo Legion Y520-15IKB | Arecenze.cz
Menu

Recenze Lenovo Legion Y520-15IKB

v kategorii Herní notebooky

Klady

  • Velmi vysoký výkon a herní design
  • Kapacita HDD 1 TB

Zápory

  • Plastová konstrukce
  • Chybí SSD
23 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon

Tento notebook za poměrně rozumnou cenu od společnosti Lenovo s označením Legion Y520-15IKB zaručuje plně dostatečný výpočetní výkon, který zajišťuje procesor Intel Core i5 s označením 7300HQ poslední 7. generace. Ten v našem výkonnostním testu získal 10 bodů, což je maximum. Procesor operuje na 4 jádrech, která pracují na frekvenci 2,5 GHz a v případě potřeby je procesor připraven na přetaktování až na 3,5 GHz, což už je opravdu dostatečný výpočetní výkon. Procesor by si tak měl poradit s většinou i náročnějších výpočetních úkonů.

Obdobně na tom je, co se týče výkonu, i grafická karta NVIDIA GeForce s označením GTX 1050, která také spadá pod velmi výkonné komponenty. Tato grafická karta je navíc jedna z těch nejvýkonnějších, se kterými se u notebooků můžete setkat. Z našeho testu si tak odnáší, stejně jako procesor, maximální počet bodů, tedy 10 z 10 a zaručí plynulý chod i při graficky výpočetně náročnějších procesech, jako je například hraní her a práce s grafickými programy. Disponuje 4096 MB vlastní paměti. Aby bylo možné si její výkon lépe představit, tak je zhruba 4krát výkonnější, než běžná grafická karta v ne-herních noteboocích. Pokud tak chcete opravdu velký grafický výkon za docela rozumnou cenu, tak i tento model stojí jistě za zvážení a může být vhodnou alternativou.

Operační paměť je standardní, shodná s ostatními současnými modely notebooků, ale i přesto je kvalitní. Typem operační paměti je nejmodernější typ DDR4 s vysokou frekvencí 2400 MHz, což je naprosto vyhovující frekvence pro plynulý chod systému. Její samotná kapacita činí 8 GB, což se dá označit v současnost době za plně dostačující standard, který ještě nepotřebuje žádnou nástavbu.

Kapacita 1 TB pevného disku je nadprůměrná a poradí si i s velkým objemem dat. Typem pevného disku je HDD a jeho nevýhodou mohou být delší přístupové doby, je obecně pomalejší a energeticky náročnější než SSD a často bývá i hlučný. Odmění se vám však svou nebývale vysokou kapacitou, kterou notebook je schopen nabídnout za ne příliš vysokou cenu. Obecně však jeho menší rychlost může brzdit zbývající, velmi kvalitní komponenty.

Zpracování, konstrukce a displej

Notebook je elegantního černého a zároveň herního Legion provedení, které rozhodně dokáže zaujmout, ovšem všichni tento vzhled jistě neocení. Jde tak o spíš subjektivní pohled na věc každého jednotlivce, nicméně k jeho slušnému výkonu tento vzhled asi prostě patří. Nevýhodou však může být plastové zpracování, které může působit již méně kvalitním dojmem. Za zmínku pak jistě stojí červeně podsvícená klávesnice, která může být i praktickým bonusem pro jeho herní vzhled.

Displej je pak kvalitnějšího provedení. Především se dá zdůraznit IPS technologie displeje, která zaručí větší pozorovací úhly, menší energetickou náročnost a hlavně lepší podání barev, zejména pak černé a těch tmavších. Samotný displej disponuje Full HD rozlišením 1920 x 1080, které se dá označit za již naprostý standard, ale při úhlopříčce displeje 15,6“ palců je vhodný jak k hraní her, tak i ke sledování filmů. Jeho povrch je matný, takže při zhoršených světelných podmínkách například na přímém denním slunci na monitoru displeje neuvidíte nežádoucí odlesky okolí.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Plast

Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Podsvícená klávesnice

Ano

Grafická karta

NVIDIA GeForce GTX 1050

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

Typ pevného disku

HDD

Kapacita pevných disků (GB)

1 000

Mobilita a konektivita

Po rozměrové stránce je zařízení docela adekvátní úhlopříčce 15,6“ palců, co se však týče tloušťky zařízení, tak zde spadá notebook jíž do kategorie tlustších modelů. Nicméně jeho hmotnost dosahující necelého kilogramu a půl také příliš nepodporuje myšlenku nějaké častější mobility tohoto zařízení. Každopádně pořád se jedná o kategorii středně těžkých zařízení.

U výdrže zařízení na baterii výrobce udává kapacitu baterie, což nám však příliš neřekne. Dle nezávislých testů produkt zvládne fungovat bez zdroje elektrické energie a při nenáročné kancelářské práci nebo surfování na internetu zhruba 4 hodiny. To je poměrně optimální stav, kdy je baterie neopotřebovaná a takřka nová. Tento notebook tak příliš nepodporuje myšlenku práce v terénu bez zdroje elektrické energie, což se však dá docela očekávat vzhledem ke kategorii přístroje.

Konektivita zahrnuje většinu běžně užívaných portů, kdy notebooku nechybí HDMI pro přenos obrazu a zvuku ani z žádných USB portů. Je zde zastoupeno starší USB typu 2.0 i modernější typu 3.0, které nabízí větší přenosové rychlosti a dokonce zde nechybí ani USB typu C, které taktéž nabízí vysokorychlostní přenosy, nelze zastrčit špatnou stranou a jde přes něj i nabíjet. Mimo to má notebook k dispozici i běžné bezdrátové technologie Bluetooth a WiFi.

Závěr

Závěrem je potřeba sdělit, že jde o rozhodně skvělý případ poměru ceny a výkonu. Za docela rozumnou cenu totiž získáte velmi výkonný a herní stroj. Hardware modelu je opravdu velmi ocenitelný, především grafická karta v kombinaci s procesorem. Nicméně potěší i disk s kapacitou 1 TB, ačkoliv jde o klasické HDD. Produkt míří primárně na hráče a lze to vypozorovat u méně kvalitního zpracování, nicméně pokud preferujete vysoký výkon na úkor horší manipulace s notebookem a celkově většími rozměry, tak za tuto cenu jde o jednu z nejlepších možností. Rozhodně tak produkt doporučujeme.

23 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Lenovo Legion Y520-15IKB
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub plní v naší redakci roli technického experta. Notebookům se u nás věnuje více než rok, problematikou počítačů se však zabýval již ještě před prací u nás. Když jej vidíte sledovat videa na YouTube, zpravidla se týkají nových procesorů, grafických karet a dalších komponentů. Sám se řadí mezi hráče, snadno vám tak doporučí optimální variantu notebooku na základě toho, jaký typ her chcete hrát. Kromě herních notebooků se věnuje například také recenzím her.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lenovo Legion Y520-15IKB

Lenovo Legion Y520-15IKB

23 000 Kč Orientační cena