Recenze a test Lenovo ThinkPad T490 | Arecenze.cz
Menu

Recenze Lenovo ThinkPad T490

31,5 % Celkové hodnocení

v kategorii Mobilní telefony

55 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon a konektivita

Výkon zařízení Lenovo ThinkPad T490 je zajištěn prostřednictvím procesoru Intel Core i7 s nejvyšší možnou frekvencí až 4,6 GHz. Tomu sekunduje operační paměť typu DDR4 16 GB. Na první pohled je pak jasné, že toto spojení je zcela dostačující pro chod i těch nejnáročnějších aplikací s vysokými požadavky na výpočetní výkon. Podobně je na tom grafická karta s čipem NVIDIA GeForce MX250 a výkonem 2 GB, která by si měla poradit například i s novými herními tituly. Některé uživatelské recenze zmiňují občasné problémy s přehříváním notebooku a nedostatečným výkonem ventilátorů při maximálním zatížení, takže je nutné brát v potaz, že tato oblast by mohla být poněkud problematická.

Jako variantu pevného disku, zvolil výrobce rychlejší typ SSD s kapacitou 512 GB. Tato hodnota je opět nadprůměrná a stačí pro práci s běžným objemem dat. Navíc reakce disku jsou bezprostřední a práce s daty tak zůstává bezproblémová i v tomto ohledu.

Pokud se zaměříme na konektivitu, je nutné vyzdvihnout, že notebook disponuje vším, co je u běžně vybavených zařízení standardem. Nabídne vám tak možnost připojení prostřednictvím USB, včetně portu s vyšší rychlostí typu C. Příjemným pozitivem je také možnost napájení přes tento port. Nechybí ani možnost připojení k mobilním sítím 4G/LTE, bezdrátové síti Wi-Fi nebo kabelového LAN spojení.  Dostupný je též sluchátkový Jack 3,5 mm pro připojení externího audia.

Zpracování a výdrž

Konstrukce notebooku je utvořena kombinací plastu a kovu, a ačkoliv je samozřejmě design otázkou subjektivního vnímání, je možné konstatovat, že šasi je dostatečně kvalitní a odolné, ale zároveň relativně elegantní. Jedině pozitivně můžeme hodnotit také celkovou hmotnost zařízení, která dosahuje 1,46 kilogramů a notebook se tak bez problémů může řadit i do kategorie cestovních zařízení určených k časté manipulaci. V kombinaci s úhlopříčkou 14 palců se jedná o opravdu slušnou hodnotu.

Naopak relativním zklamáním je výdrž baterie. Výrobce uvádí až 16 hodin na jedno nabití, takže na notebook jsou v tomto ohledu právem kladena maximální očekávání. V realitě je však podle uživatelských recenzí nutné počítat spíše s podstatně nižším číslem, které se výrazně proměňuje dle způsobu využití.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Materiál konstrukce

Kov a plast

100 % Neuvedeno
Velikost displeje (palce ")

14,0

100 % Neuvedeno
Udávaná výdrž (h)

16

100 % Neuvedeno
Hmotnost (kg)

1,46

100 % Neuvedeno
Grafická karta

NVIDIA GeForce MX250

100 % Neuvedeno
Typ operační paměti RAM

DDR4

100 % Neuvedeno
Velikost operační paměti RAM (GB)

16

100 % Neuvedeno
Typ pevného disku

SSD SATA

100 % Neuvedeno
Kapacita pevných disků (GB)

512

100 % Neuvedeno

Závěr

Notebook Lenovo ThinkPad T490 je zařízením, které vám může nabídnout maximální komfort, pokud je vašim primárním požadavkem na kvalitu výkon. Má ale i další přednosti ztělesněné třeba kvalitní a lehkou konstrukcí nebo širokými možnostmi konektivity. Díky tomu je možné jeho využití pro různé účely od kancelářských prací až po cestování. Za jeho slabiny můžeme považovat vysokou pořizovací cenu, slabý výkon ventilátoru nebo třeba výdrž baterie, která není nikterak tragická, ale dle zkušeností uživatelů nedosahuje deklarovaných hodnot. Pokud hledáte zařízení s obecně podobným parametrovým vybavením od jiné značky, může být zajímavou alternativou například notebook Apple MacBook Pro 2019.

55 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Lenovo ThinkPad T490 | Hodnocení: 31,5 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub plní v našem týmu roli technicky zaměřeného redaktora. Kategorii mobilů se u nás věnuje řadu let. O mobily se zajímá i ve volném čase, neunikne mu proto žádná novinka. Protože je testování telefonů jeho doménou, osahal si už valnou většinu produktů na trhu. Díky tomu a předchozím zkušenostem s poloprofesionálním focením snadno pozná, jak dobře poslouží který smartphone při focení nebo jiném využití a své know-how vám ve svých recenzí může předat. Kromě mobilů a další elektroniky se zabývá také nářadím a další technikou.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lenovo ThinkPad T490

Lenovo ThinkPad T490

55 000 Kč Orientační cena