Menu

Recenze Lenovo Yoga 6 82UD001GCK

Nejlepší cena/výkon v kategorii Nejlepší notebooky do 30 tisíc

Klady

  • Dotykový displej s realistickými barvami
  • Solidní výdrž baterie
  • Výborná konektivita

Zápory

  • Nižší výkon v cenové hladině
  • Horší poměr ceny a výkonu
20 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon

Notebooky Lenovo Yoga spojuje dlouhodobě jedno, a to jejich plnění definice ultrabooku. Recenzovaný model Lenovo Yoga 6 82UD001GCK proto odpovídá všemu, co si pod pojmem ultrabook můžete představit. Procesor poskytuje dostatek výkonu pro kancelářskou práci i úpravu fotografií, konstrukce s 13,3 palců velkou obrazovkou je kompaktní, pevná i dobře přenosná.

Výrobce zvolil pro tento model procesor AMD Ryzen 5 5500U se šesti jádry. Pracuje přitom na rozpětí taktů 2,1–4,0 gigahertz. Procesor pochází z povedené řady, pyšní se solidní efektivitou práce s elektrickou energií, tedy i její úsporou. V testech Cinebench R23 obdržel procesor 1 173 bodů za jednojádrový a 7 057 za mnohojádrový výkon. V  dané cenové třídě se v době psaní této recenze (říjen 2022) jednalo více méně o průměr. Grafická karta je v tomto případě pouze integrovaná, jedná se o AMD Radeon RX Vega 7. Poradí si s prací ve 2D prostoru, jako je 2D grafika či úprava fotografií.

V útrobách najdete celkem 16 GB operační paměti RAM generace DDR4. Frekvence paměti je 4 266 MHz, což už samo o sobě napovídá, že se jedná o pevně zabudovanou paměť. Její výhodou je vyšší rychlost, nevýhodou pak absence možnosti jejího rozšíření. To ale u recenzovaného modelu nebude vadit, operační paměť 16 GB vystačí i náročným uživatelům. Úložiště je tvořeno rychlou pamětí typu SSD NVMe s celkovou kapacitou 512 GB. Disk lze v případě potřeby vyměnit za větší, na druhou stranu je tento prostor pro kancelářskou či základní grafickou práci zcela dostatečný.

Parametr Tento produkt
Operační systém

Windows

Procesor

AMD Ryzen 5 5500U

Počet velkých jader procesoru

6

Počet malých jader procesoru

0

Frekvence procesoru (GHz)

2,1 – 4,0

Výkon jedno jádro (Cinebench R23)

1 173

Výkon všechna jádra (Cinebench R23)

7 057

Typ grafické karty

Integrovaná

Grafická karta

AMD Radeon RX Vega 7 (Ryzen 4000)

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Výkon grafické karty

1 139

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

16

Frekvence operační paměti (MHz)

4 266

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných disků (GB)

512

Konektivita

Osazené konektory činí z modelu Lenovo Yoga 6 všestranné zařízení, které vás nezklame, ať už se rozhodnete připojit jakékoliv běžné příslušenství. Mezi klasickými porty po stranách notebooku nechybí dvojice velmi rychlých USB-A 3.2 Gen 2. Mimo toho je na pravé bočnici také dostupný vypínač a čtečka microSD karet.

Na levé straně objevíte dvojici USB-C zdířek, jedna z nich je generace 3.2 Gen 1 (přenos až 625 MB/s), druhá pak 3.2 Gen 2 (přenos až 1 250 MB/s). Pomalejší z konektorů slouží také pro nabíjení. Dále narazíte ještě na HDMI a port pro sluchátka. Bezdrátové připojení k internetu pracuje ve standardu Wi-Fi 6, neschází samozřejmě také Bluetooth 5.2. Webkamera má rozlišení 1 080p. Ve všech těchto parametrech je notebook vybaven nadstandardně.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

5.2

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

2

USB-C

2

Thunderbolt

0

Čtečka paměťových karet

Ano

3,5 Audio jack

Ano

Webkamera

1080p

Zpracování a výdrž

Převážná část recenzovaného zařízení je tvořena z kovu, konstrukce přitom působí velmi pevně a díky zaobleným rohům také elegantně. Obrazovku o úhlopříčce 13,3 palců tvoří IPS panel o rozlišení 1 920 x 1 200 pixelů. Ten je ale zajímavý nejen svým poměrem stran 16:10, který ocení zejména grafici a fotografové, ale také korektním zobrazením díky 100% pokrytí barevného gamutu sRGB.

Obrazovka ze sebe vyloudí jas až 300 nitů, což sice není žádný zázrak, ale ve srovnání s jinými modely o podobné ceně je to nadprůměr. V kombinaci s antireflexním povrchem obrazovky se jedná o zajímavý model na cesty. Panty umožňují konvertibilní využití – to znamená, že můžete displej notebooku přetočit na jeho záda a využívat jej jako tablet díky dotykové ploše obrazovky.

Výrobce slibuje až 13,5 hodiny výdrže. S temi určitě při běžném využití nepočítejte, ale i výdrž přes 9 hodin je opravdu solidní a postačí pro bezdrátový provoz po celý den. Konkurenční modely mají výrobcem uváděnou výdrž spíše okolo 11 hodin. Laptop má tloušťku pouze 17,5 milimetru a hmotnost 1,37 kilogramu.

Parametr Tento produkt
Velikost displeje (palce ")

13,3

Rozlišení displeje

1 920 x 1 200

Technologie displeje

IPS

Obnovovací frekvence displeje

60

Povrch displeje

Antireflexní

Dotykový displej

Ano

Překlopitelný displej

Ano

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ne

Podsvícená klávesnice

Ano

Rozšiřitelnost

Ano

Aktivní chlazení

Ano

Udávaná výdrž (h)

17

Materiál konstrukce

Kov a plast

Tloušťka (mm)

17,5

Hmotnost (kg)

1,37

Názory uživatelů a dalších expertů

Když jsme tuto recenzi sestavovali (říjen 2022), patřil tento notebook stále ještě spíše mezi novinky na trhu. Uživatelských recenzí tak bylo spíše poskrovnu. Ty, které jsme dohledali, zmiňovaly mezi klady zejména dobré konstrukční provedení, krásný displej či třeba příjemnou klávesnici a dobrou konektivitu. Negativy naopak uživatelé spíše odkazovali na méně kvalitní reproduktory. Tento trend se ale bohužel nese mezi většinou dostupných ultrabooků – jejich reproduktory dobré nebývají.

Zahraniční odborné recenze výrobce chválí zejména pro volbu procesoru, který nabídne poměrně vysoký mnohojádrový výkon při zachování nízké spotřeby energie. Oceňují ale také solidní výdrž baterie a 100% pokrytí barevného prostoru sRGB. Ten využijete, pokud tvoříte jakoukoli elektronickou grafiku (2D grafika, fotografie pro online prezentaci a podobně). Jako negativa označují absenci podpory PowerDelivery u druhého z USB-C konektorů, ale také chybějící funkci Windows Hello.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Výkonnostně je na tom notebook s ohledem na účel využití velice dobře, nejzajímavější je ale jeho konvertibilní dotyková obrazovka. Ta zobrazuje v gamutu sRGB barvy s vysokou přesností. Dlouhá výdrž baterie potěší na cestách i v běžném pracovním dni, stejně jako všestranná nabídka konektorů a slotů. Je až překvapivé, kolika ultrabookům schází dnes slot pro paměťovou kartu. Ta je přitom zcela základním vybavením každého fotografa. Je proto nasnadě ocenit, že je jím tento model vybaven.

Abychom Yogu pouze nechválili, v poměru ceny a výkonu jako takového najdeten a trhu i podstatně zajímavější modely, ač ne v takto kompaktním a všestranném balení. Nelíbí se nám také, že druhý z USB-C konektorů nepodporuje nabíjení. Při běžném užívání si na to rychle zvyknete, ale nemuset řešit, kam který kabel strkáte, by bylo opravdu přínosné.

Porovnání s alternativami

S ohledem na klesající cenu Macbooku Air M1 256 GB se právě ten nabízí jako nejzajímavější alternativa pro ty, kteří netrvají ani na jednom z operačních systémů. Výkon Macbooku Air je vyšší, stejně tak je delší výdrž jeho baterie. V prospěch zařízení společnosti Apple hovoří také kvalitnější klávesnice a jedny z nejlepších notebookových reproduktorů na trhu. Konstrukce má o něco tenčí rozměry a ušetří také na hmotnosti.

Na druhou stranu je tady ale celá řada parametrů, ve kterých zvítězí Lenovo Yoga. Předně se jedná o konvertibilní notebook s dotykovou obrazovkou, a to je něco, co zatím žádný model od společnosti Apple nenabízí. Stejně tak potěší podstatně lepší konektivita. K Macbooku Air M1 totiž připojíte pouze jeden externí monitor. Naproti tomu Lenovo Yoga 6 vás omezí daleko méně.

Když pomineme klasický konektor typu HDMI, obraz můžete přenášet také přes USB-C a stále tady zůstává i možnost dokoupit si další konvertory pro připojení do klasického USB-A portu. Teoreticky můžete u modelu Yoga 6 v budoucnu instalovat také větší úložiště, které je ale už v základu ve srovnání s Macbookem dvojnásobné. Stejná situace se odehrává při pohledu na operační paměť, ta je totiž rovněž dvojnásobná.

Závěrečné shrnutí

Lenovo Yoga 6 je patří do oblíbené řady, která tentokrát přinesla větší změny v designu i v koncepci. Konektivita je lepší než kdy dříve, stejně tak je konstrukce pevnější a stabilnější. Recenzovaný model můžeme doporučit všem, kdo hledají kvalitní ultrabook s Windowsem na cesty, a to i i grafikům či fotografům. U vybraných prodejců můžete v balení narazit také na aktivní stylus. Ten potěší pro tvorbu anotací, ale i práci s grafikou. Pokud hledáte v podobné cenové třídě zařízení pro střih 4K videí, zaměřte se spíše na Apple Macbook Air 2020 M1 256GB.

20 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Lenovo Yoga 6 82UD001GCK
Libor Minařík
Redaktor
Libor se v našem týmů redaktorů  zaměřuje hlavně na nové technologie. Počítačům a především notebookům se věnuje dlouhodobě již od doby svého studia. V kategorii notebooku do ceny 30 000 Kč vám lehce doporučí, které parametry a vlastnosti notebooků by vás měly zajímat proto, abyste si vybrali ten nejvhodnější. Kromě notebooků recenzuje i nositelnou elektroniku či chytré mobilní telefony.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lenovo Yoga 6 82UD001GCK

Lenovo Yoga 6 82UD001GCK

20 000 Kč Orientační cena