Recenze a test MSI GL62M 7RD-202CZ | Arecenze.cz
Menu

Recenze MSI GL62M 7RD-202CZ

v kategorii Herní notebooky

Klady a zápory

  • Vysoký výkon a elegantní vzhled
  • Kvalitní provedení, poměr ceny a výkonu
  • Větší rozměry, menší výdrž na baterii
23 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon

Tento ne příliš drahý model od společnosti MSI se může pochlubit dosti solidním výpočetním výkonem. Ten zabezpečuje především procesor Intel Core i5 poslední 7. generace s označením 7300HQ, který v našem hodnocení výkonu získal maximální počet bodů, a to 10. Procesor obsahuje 4 jádra, která pracují na frekvenci 2,5 GHz a v případě potřeby je procesor připraven se přetaktovat až na takt 3,5 GHz, což je plně dostačující výkon. Výpočetní výkon procesoru by si tak měl poměrně snadno poradit i s většinou náročnějších procesů.

Podobně je na tom i grafická karta NVIDIA GeForce označená kódem GTX 1050, což je velmi výkonná grafika, jedna z vůbec nejvýkonnějších, s kterými se můžete u notebooků setkat. Opět si ze zátěžového testu odnáší maximální počet bodů, tedy 10 z 10, a nezaváhá ani při graficky náročnějších procesech, tedy například hraní her a náročnější práci s grafickými programy. Má 4096 MB vlastní paměti a pro představu je zhruba čtyřikrát výkonnější, než běžná grafická karta v běžných noteboocích. Pokud tak chcete opravdu velký grafický výkon a zároveň nechcete utrácet příliš moc peněz, toto je rozhodně jedna ze zajímavých a vhodných alternativ.

Operační paměť už je běžnější, podobná jako ty, s kterými se můžete setkat u běžných ne-herních modelů notebooků. I přesto je ale plně dostačující a kvalitní. Typem operační paměti je nejmodernější DDR4 s frekvencí 2400 MHz, což je plně dostačující frekvence pro svižný chod systému. Samotná kapacita operační paměti je pak 8 GB, to můžeme označit v současnosti za plně dostačující standard, který zatím nevyžaduje žádný update.

Kapacita 1 TB pevného disku typu HDD se dá rozhodně označit za nadprůměrnou a naprosto dostatečnou pro velké množství dat, které jste schopni do zařízení uložit. Nevýhodou může být použití disku HDD, který má delší přístupové doby, je obecně pomalejší a energeticky náročnější než SSD a může být i hlučný. Za to se vám však odmění svou nebývale vysokou kapacitou, kterou nabídne za ne příliš vysokou cenu. Obecně se však dá říct, že svým „výkonem“ brzdí zbylé hodně rychlé hardwarové komponenty.

Zpracování, konstrukce a displej

U zpracování můžeme ocenit elegantní černé provedení z herní série MSI označovanou jako MSI Gaming G Series, která už na první pohled dokáže zaujmout svým tmavým designem. Konstrukce je i přes poměrně rozumnou cenu velmi kvalitní, je potřeba zmínit hlavně hliníkové provedení, které ještě podtrhuje působivý vzhled zařízení. Podsvícená klávesnice tento dojem ještě umocňuje a zároveň ji oceníte při horších světelných podmínkách.

Displej je bohužel spíše průměrný, což zachraňuje alespoň technologie MSI Matrix Display, která využívá výkonu grafických karet a dovoluje k notebooku připojit další dva externí displeje zároveň přes klasické HDMI a mini DisplayPort s rozlišením do 3840 x 2160, tedy 4K rozlišením. Nicméně 15,6“ palcový displej je standardu Full HD (1920 x 1080), přičemž nedisponuje technologii IPS, která podporuje větší prokreslení barev, větší pozorovací úhly a nižší energetickou náročnost. Displej je tak klasický TN s matným povrchem, který vás alespoň ušetří nežádoucích odlesků.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Hliník

Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Podsvícená klávesnice

Ne

Grafická karta

NVIDIA GeForce GTX 1050

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

Typ pevného disku

HDD

Kapacita pevných disků (GB)

1 000

Mobilita a konektivita

Rozměry tohoto notebooku jsou adekvátní jeho úhlopříčce 15,6“ palců. Hmotnost mírně přesahuje 2 kilogramy, což je ještě poměrně standardní hmotnost, ovšem tloušťka zařízení téměř 3 cm už tak běžná není a řadí tak notebook do rozměrných zařízení, která na každodenní přenášení a nošení do práce či školy dělaná úplně nejsou.

Výdrž na baterii při běžných, ne příliš náročných procesech, očekávejte mezi 3 – 4 hodinami, přičemž u takových herních modelů výrobce udává spíše kapacitu baterie, jelikož výdrž na baterii je dost individuální vzhledem k aktuální činnosti. Na hraní her bez zdroje elektrické energie můžete rovnou zapomenout a notebook se hodí při práci na baterii spíše jen na surfování po internetu a lehčí kancelářské činnosti.

V notebooku najdete většinu užívaných portů a dobře známé bezdrátové technologie. Jmenovitě HDMI a mini DisplayPort pro přenos obrazu a všechny používané zástupce USB rozhraní. Od verze 2.0, po modernější 3.0 s mnohem vyššími rychlostmi přenosu až po USB typu C, které oceníte při vysokorychlostních přenosech dat a nelze zastrčit špatnou stranou. Bezdrátovou samozřejmostí je WiFi a Bluetooth, které je zde užité ve verzi 4.2.

Závěr

Jedná se o stylový a elegantní model od společnosti MSI, který by vás neměl zklamat ani při náročnějších výpočetních operacích. Notebook je po hardwarové stránce skvěle vybavený a uspokojí i vysoké požadavky hráčů počítačových her. Vyzdvihnout je potřeba kvalitní hliníkové provedení a podsvícenou klávesnici, která je u tohoto modelu vyšperkována téměř k dokonalosti. K častému nošení tento model uzpůsoben není, ale co tento model ztrácí na mobilitě, dohání parádním zpracováním a nekompromisním výkonem.

23 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: MSI GL62M 7RD-202CZ
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub plní v naší redakci roli technického experta. Notebookům se u nás věnuje více než rok, problematikou počítačů se však zabýval již ještě před prací u nás. Když jej vidíte sledovat videa na YouTube, zpravidla se týkají nových procesorů, grafických karet a dalších komponentů. Sám se řadí mezi hráče, snadno vám tak doporučí optimální variantu notebooku na základě toho, jaký typ her chcete hrát. Kromě herních notebooků se věnuje například také recenzím her.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze MSI GL62M 7RD-202CZ

MSI GL62M 7RD-202CZ

23 000 Kč Orientační cena