Nejlepší notebooky se 
systémem Windows

Poslední aktualizace: 15.10. 2018

Vítěz porovnání

HP Omen 15-ce013 1VA45EA

Top produkt - Windows notebooky

Přečíst recenzi

Naše doporučení nejlepších Windows notebooků

Top produkt

Vítěz cena/výkon

Dostupná varianta

Doporučujeme:

HP Omen 15-ce013 1VA45EA

Doporučujeme:

Asus X705UV-GC197T

Doporučujeme:

Lenovo YOGA 530-14ARR

Orientační cena:
32 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
20 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
15 500 Kč

Přečíst recenzi

Notebooků s operačním systémem Windows je celá řada a model od modelu se mohou velmi lišit. Jejich výběr je tak individuální, podle preferencí každého z nás. Proto je dobré už před začátkem vybírání nového notebooku zhruba vědět, co od něj očekáváte, jelikož se v nepřeberném množství značek, modelů a různých variant modelů notebooků s operačním systémem Windows můžete snadno ztratit. 

Jelikož všechny tyto počítače budou mít stejný operační systém, ovládání počítače bude vždy zhruba stejné. Rozdíl mezi těmito zařízeními tak spočívá především v hardwarovém vybavení každého modelu. To určuje hlavně pořizovací cena zařízení nebo naopak hardware obsažený v notebooku dokáže vyšroubovat cenovku notebooku někdy i velmi vysoko. Například displej s přidanými technologiemi, jako je IPS, bude zvyšovat cenu notebooku, a tak se dá pokračovat přes podsvícenou klávesnici, procesor, grafickou kartu i pevný disk. To samé pak platí u zpracování notebooku, modely s plastovou konstrukcí jsou většinou levnější než ty hliníkové.

Je tak mnoho zařízení s mnoho parametry, ze kterých lze vybírat. Abychom vám pomohli výběr alespoň trošku zjednodušit, připravili jsme pro vás recenze zhruba těch nejvýraznějších zástupců modelů notebooků napříč zhruba všemi aktuálními značkami. 


Celý výběr Windows notebooků

Varianta výběru Vzhled Název produktu Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

Top produkt

Windows notebooky

HP Omen 15-ce013 1VA45EA

Přečíst recenzi

Extrémně vysoký výkon, herní design, Kombinace disků SSD a HDD přesahující 1 TB

Vysoká pořizovací cena, plastové provedení, Velké rozměry, slabší výdrž na baterii

32 000 Kč

1.

Vítěz cena/výkon

Windows notebooky

Asus X705UV-GC197T

Přečíst recenzi

Veliký displej, Kapacita disku

Vysoká spotřeba

20 000 Kč

2.

Dostupná varianta

Windows notebooky

Lenovo YOGA 530-14ARR

Přečíst recenzi

Konstrukční řešení

Menší kapacita disku

15 500 Kč

3.

Další na zvážení

Windows notebooky

Xiaomi Mi Air 12,5

Přečíst recenzi

Elegantní a zároveň kvalitní zpracování, Malé rozměry a vysoká výdrž na baterii

Mírně slabší a starší hardware, Menší úložná kapacita

18 000 Kč

4.

Další na zvážení

Windows notebooky

HP ProBook 450 Z2Y64ES

Přečíst recenzi

Vyšší výpočetní výkon, hliníkové provedení, Kombinace SSD a HDD s celkovou kapacitou přes 1 TB

Vyšší hmotnost a větší rozměry

20 000 Kč

5.

Další na zvážení

Windows notebooky

Dell Vostro 5568-8214

Přečíst recenzi

Kvalita provedení, Mobilita

Nízká kapacita pevného disku, Nižší výkon grafické karty

20 500 Kč

6.

Další na zvážení

Windows notebooky

Dell XPS 15 TN-9560-N2-713S

Přečíst recenzi

Zpracování, Vysoký výkon

Hodně vysoká cena

53 000 Kč

7.

Další na zvážení

Windows notebooky

ASUS F556UQ-DM948T

Přečíst recenzi

Nadprůměrný výkon, Hliníkové zpracování

Nižší kapacita pevného disku, Větší rozměry

17 000 Kč

Jak vybrat Windows notebook

Nákup Windows notebooku je spojen s jedním hlavním požadavkem. Na vámi pořizovaném zařízení musí být operační systém Microsoft Windows. Dnes máte možnost zakoupit notebooky také bez operačního systému, popřípadě s tím alternativním, jako je Mac OS nebo Linux. Takové produkty vás však při výběru nebudou zajímat.

Co se týče technických parametrů, jejich volba je obdobná, jako u klasického notebooku. V tomto směru můžete čerpat z obecných informací z článku „Jak vybrat notebook“. My se nyní zaměříme spíše na to, čím se liší jednotlivé verze operačního systému Windows.


Operační systém společnosti Microsoft

Windows notebook je prodáván s nainstalovaným operačním systémem od společnosti Microsoft. Ten je na českém trhu jeden z nejrozšířenějších. Pod samotnou obchodní značkou Windows si můžete představit grafické rozhraní, ve kterém pohodlně, přehledně a rychle ovládáte notebook a využíváte jej k nejrůznějším výpočetním operacím.

Při nákupu Windows notebooku se setkáte hned s několika odlišnými verzemi tohoto operačního systému.

Windows 7

Operační systém Windows 7 byl vydán v roce 2009 a při nahlédnutí do současné produktové nabídky Windows notebooků na něj ještě stále narazíte. Tento operační systém našel své pevné místo nejenom v domácím, ale také v komerčním prostředí. Jeho rozšířená podpora bude ukončena 14. ledna 2020. Do té doby budou neustále vydávány bezpečnostní záplaty.

Nákup Windows notebooku s touto verzí operačního systému se bude vázat k poslední dostupné aktualizaci Service Pack 1.

Windows 8

Operační systém vydaný v roce 2012. Jeho podpora končí 10. ledna 2023. Aktuálně jej zakoupíte s aktualizací Windows 8.1. Od předchozí verze operačního systému Windows 7 se liší především grafickým rozhraním. To je založeno na dlaždicovém provedení. Při jeho uvedení na trh byl tento model nazýván jako Metro, později se mu začalo říkat Modern UI.

Tato verze operačního systému nachází své pevné místo hlavně v domácnostech. Ve firemní oblasti se úplně neosvědčila. Je to do jisté míry způsobeno tím, že systém působí „multimediálním“ dojmem.

Windows 10

Při nákupu Windows notebooku narazíte nejčastěji na tuto verzi systému. Windows 10 je takovým spojením předchozích verzí Windows 7 a Windows 8. Jeho vydání proběhlo v roce 2015 a následná aktualizace Windows 10.1 o rok později. Všem uživatelům tohoto operačního systému je společností Microsoft přislíbena rozšířená podpora minimálně do 14. října 2025.

Operační systém Windows 10 pojí přehledné uživatelské rozhraní se systémem dlaždic. To vybízí k používání dotykových displejů, kde lze systém velice jednoduše a rychle ovládat. Nejnovější verze je vhodná pro domácí, ale také firemní segment.


Windows notebook domů i do práce

Při nákupu Windows notebooku si pohlídejte nejenom označení předinstalované verze operačního systému, ale i druhotné označení. Setkat se můžete se dvěma odlišnými výrazy - Home, Pro.

Překlad slova „Home“ je výstižný. Windows Home v libovolné verzi je určen pro domácnost. Výraz „Pro“ je naopak zkratkou slova Professional. Toto vydání operačního systému je obohaceno o řadu nadstandardních funkcí, které jsou primárně vhodné do komerčního čili firemního prostředí. Je to například ochrana informací Windows, přiřazený přístup, zásady skupin, sdílená konfigurace počítače, připojení k doméně, vzdálená plocha, Internet Explorer v režimu podnikové sítě a mnohé další.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Notebooky Windows
Průměrné hodnocení 4.7 z 9 hlasů