Menu

Recenze Xiaomi Mi Air 12,5

v kategorii Ultrabooky

Klady

  • Elegantní a zároveň kvalitní zpracování
  • Malé rozměry a vysoká výdrž na baterii

Zápory

  • Mírně slabší a starší hardware
  • Menší úložná kapacita
18 000 Kč Orientační cena

Zpracování, výdrž a displej

Již při prvním kontaktu s notebookem od společnosti Xiaomi s označením Mi Air 12,5 se neubráníte srovnání s konkurencí Apple MacBook Air. Oba notebooky mají analogické názvy a oba modely jsou si více než podobné. Ačkoliv notebook Xiaomi se nabízí za mnohem příznivější pořizovací cenu zhruba 18 000 Kč, design a zpracování tohoto modelu je opravdu elegantní a kvalitní. Oceníte zejména hliníkové provedení, perfektně nastavenou tuhost pantů a velmi senzitivní touchpad s dvěma integrovanými tlačítky. Klávesnice nabízí podsvícení a samotné rozměry tohoto modelu jsou opravdu obdivuhodné. Hmotnost zařízení mírně přesahuje 1 kilogram a tloušťka zařízení se velmi vymyká necelými 13 mm, což je zhruba o 10 mm méně, než je průměr. Zbylé rozměry jsou pak adekvátní úhlopříčce 12,5“ palců. Notebook je tak opravdu dokonale vhodný na práci v terénu a časté přenášení, jelikož si díky jeho zanedbatelným rozměrům ani pomalu neuvědomíte, že ho s sebou máte.

Výdrž je taktéž obdobná jako u konkurence od Applu. Hodnota výdrže udávaná výrobcem činí velice nadprůměrných 11,5 hodiny při výpočetně nenáročných procesech. Reálná výdrž je však taktéž velmi slušná a rozhodně nadstandardní, i když díky nepsanému pravidlu bývá reálná výdrž zhruba o čtvrtinu nižší, než je právě udávaná. Také záleží na aktuální vytíženosti notebooku. Každopádně i tak je výdrž notebooku na baterii velmi nadprůměrná.

Displej není dotykový, ale jeho povrch je bohužel lesklý, což mírně znesnadňuje práci na přímém denním světle, kdy lze očekávat nežádoucí odlesky okolí. Samotný displej nabízí Full HD rozlišení 1920 x 1080, které je vhodné jak k práci, tak ke sledování filmů a zároveň disponuje IPS technologií, které poskytuje větší pozorovací úhly, nižší energetickou náročnost displeje a lepší podání především tmavých barev.

Celkový výkon a konektivita

Samotný výkon zařízení není zanedbatelný, avšak ani nijak zázračný. O výpočetní výkon se stará procesor Intel Core M3 s označením 6Y30, který si v našem výkonnostním testu odnáší těsně 6 bodů z 10 maximálně možných, a integrovaná grafická karta Intel HD Graphics s kódovým označením 515 si odnáší jen 4 body z 10 vzhledem k jejímu grafickému výkonu. O herní stroj se tedy rozhodně nejedná. Ani operační paměti typu DDR3 s kapacitou 4 GB tento fakt příliš nezvrátí a samotný pevný disk nabízí jen 128 GB volného prostoru. Po prvním zapnutí reálně kolem 90 GB, zbytek si totiž vezme operační systém Windows 10. Jednoznačným kladem je fakt, že se jedná o SSD, tedy o disk bez mechanicky pohyblivých částic, s vysokou rychlostí a žádnou hlučností.

Co se týče konektivity, tak je na tom toto zařízení lépe, než zařízení od Applu, s kterými se tento model tolik srovnává. K dispozici je klasické HDMI pro přenos obrazu a zvuku, USB verze 3.0 a typu C, které taktéž disponuje vysokými přenosovými rychlostmi a nelze zastrčit špatně. Dále je k dispozici 3,5 mm audio jack a standardní bezdrátové technologie WiFi a Bluetooth verze 4.1.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Hliník

Velikost displeje (palce ")

12,5

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Udávaná výdrž (h)

11,5

Hmotnost (kg)

1,07

Tloušťka (mm)

12,9

Grafická karta

Intel HD Graphics 515

Typ operační paměti RAM

DDR3

Velikost operační paměti RAM (GB)

4

Typ pevného disku

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

128

Závěr

Závěrem lze konstatovat, že se jedná o přinejmenším velmi kvalitní zařízení, které vás dostane především svým vkusným, elegantním a přesto velmi kvalitním zpracováním. Drobné rozměry tohoto zařízení až vyráží dech a dlouhá výdrž na baterii a kvalitní IPS displej tento fakt ještě podtrhují. Rozhodně se tak jedná o doporučitelný stroj pro široký záběr lidí, kteří dávají přednost zpracování a kvalitě a vhodné mobilitě, před reálným výkonem stroje. Na hraní a náročnější práci příliš doporučit nelze, ale pro méně výpočetně náročnou práci v terénu je to jedna z nejlepších alternativ na trhu.

18 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Xiaomi Mi Air 12,5
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým redaktorem našeho týmu. Ultrabooky a notebooky všeobecně patří mezi jeho nejstarší a nejvíce aktualizovaná témata. Protože se problematice věnuje i ve volném čase a sám na ultrabooku pracuje, snadno vám vysvětlí, jak tato typicky tenká zařízení vybírat. Kromě ultrabooků najdete jeho recenze také u tabletů, mobilů a celé řady jiné elektroniky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Xiaomi Mi Air 12,5

Xiaomi Mi Air 12,5

18 000 Kč Orientační cena