Určeny pro nejméně náročné uživatele, nabízí levné notebooky primárně nízký výkon za velice přijatelný finanční obnos. Zařízení s cenou pod 10 000 Kč jsou tak vhodná spíše pro sledování videí, účast na online setkáních, nenáročné studijní účely či velice nenáročnou práci než pro cokoliv jiného. I v této kategorii však lze nalézt mezi produkty zajímavější varianty, ale také ty, kterým bude lepší se vyhnout
V kapitolách níže se zaměříme na to, podle čeho je dobré levný notebook vybírat. Specifikujeme si základní parametry a vysvětlíme si, co jednotlivé hodnoty znamenají. Samostatnou kapitolu pak věnujeme výrobcům, na které se doporučujeme zaměřit.
Popíšeme si například, jaký můžete očekávat procesor, rozlišení displeje či velikost notebooku. Pokud jste se ale ještě pro cenovou kategorii nerozhodli, doporučujeme navštívit našeho podrobného nákupního rádce Jak vybrat notebook.
- Podle čeho vybírat levný notebook? – Dávejte si pozor, abyste nekoupili zařízení se zastaralým procesorem a operační pamětí menší než 4 GB RAM.
- Pro koho jsou levné notebooky určené? – Svým charakterem nejlépe vyhoví nenáročným uživatelům s požadavky na prosté prohlížení internetu a přehrávání videí.
- Jaké parametry u levných notebooků můžete očekávat? – Očekávejte procesory nejnižších tříd, malou operační paměť, integrovanou grafickou kartu, plastové tělo a malé úložiště.
- Na jaké značky se zaměřit? – Zaměřte se na zavedené výrobce, jako je ASUS, Acer, Lenovo a HP.
Podle čeho vybírat notebook do 10 000 Kč
Obzvláště v nejnižších cenových hladinách je zásadní dávat si pozor na to, jak je dané zařízení vybaveno. Na rozdíl od dražších modelů totiž reálně hrozí, že koupíte notebook, který se vám bude zasekávat i při těch nejsnadnějších operacích. Rozhodujte se podle toho, jakým procesorem je vybraný model osazen. Vybrané zařízení by rovněž nemělo mít méně než 4 GB RAM.
Do výběru vstupuje volba operačního systému. Na rozdíl od tradičního Windowsu může vaše nároky naplnit například OS Chrome. Systém je značně omezenější, ale dovede pracovat svižně i s opravdu slabým procesorem. Celkově neklade na hardware příliš velké požadavky a jeho obsluha je velice snadná. Na druhou stranu jej ve značné míře limituje potřeba přístupu k internetu.
Co je ve vyšších cenových kategoriích samozřejmostí je v nižší hladině předmětem kompromisu. Bavíme se v tomto případě samozřejmě o úložišti. To tvoří v levných noteboocích takzvaná paměť Flash, nebo taky eMMC. V podstatě se jedná o SD kartu připájenou na základní desku. Pokud máte možnost volby, zaměřte se vždy na SSD disk. Varianty jako Flash/eMMC jsou pomalejší.
Pro koho jsou vhodné notebooky do 10 000 Kč
Svým velice omezeným výkonem vybízejí levné notebooky k využití v domácnosti. Rozhodně se nejedná o nic, co byste měli používat při své pracovní činnosti. Dobře poslouží těm uživatelům, kteří na nich chtějí prostě jen přehrávat videa, nebo brouzdat po internetu.
Zklamou naopak ty, kteří by chtěli provozovat profesionální práci v kancelářských, či náročnějších programech. Notebooky do 10 000 Kč jsou pak samozřejmě zcela nevhodné pro hraní her. Na vině je absence samostatné grafické karty, nízký výkon té integrované a také celková konstrukce notebooku.
Specifika notebooků do 10 000 Kč
V levných modelech najdete nejčastěji procesory těch nejnižších tříd. V případě zařízení AMD se jedná o řady Athlon, Intel pak nabídne Celeron či Pentium. Zcela výjimečně můžete narazit, zejména v hodní cenové hranici, na nejslabší varianty Intel Core i3. V takovém případě neváhejte a notebook vybavený řadou Core upřednostněte.
Zařízení s Chrome OS mohou být vybavena jinými procesory. Standardem jsou všeobecně dvě výpočetní jádra, operační paměť o velikosti 4 GB a úložiště velké alespoň 64 GB. Pokud vybíráte mezi těmi opravdu nejlevnějšími laptopy, může být úložiště i menší. Pak se ale ujistěte, že lze úložiště rozšířit alespoň pomocí paměťové karty.
Cenová kategorie | Procesor | Grafická karta | Operační systém | Určení |
Do 10 000 Kč | MediaTek
AMD 3000e AMD Athlon Intel Celeron Intel Pentium Intel Core i3 |
Integrovaná | Windows
ChromeOS |
Internet
Videa |
Do 15 000 Kč | AMD Ryzen 3
Intel Core i3 Intel Core i5 |
Integrovaná
Dedikovaná |
Windows
OS Chrome |
Kancelář
Cestování |
Do 30 000 Kč | AMD Ryzen 5
Intel Core i5 Intel Core i7 Apple Silicon |
Integrovaná
Dedikovaná |
Windows
MacOS |
Cestování
Základní profesionální práce Hraní her |
Nad 30 000 Kč | AMD Ryzen 5
AMD Ryzen 7 AMD Ryzen 9 Intel Core i7 Intel Core i9 Apple Silicon |
Integrovaná Dedikovaná |
Windows
MacOS |
Profesionální práce
Náročné hraní her |
Provedení
Výrobci se snaží zákazníkům nabídnout zajímavá řešení. Mezi notebooky do 10 000 Kč tak lze narazit nejen na klasické laptopy, ale také na modely 2v1. Ty jsou typické odděleným displejem od klávesnice. Často se tak jedná spíše o tablet s Windowsem než plnohodnotný notebook. Poměrně často se setkáte také s konvertibilní konstrukcí.
Od konstrukce toho nelze příliš očekávat. Tělo je tvořeno, pokud pomineme šroubky, výhradně z plastu. Baterie většinou moc dlouho nabitá nevydrží a celkově notebook svou kvalitou neohromí. Na druhou stranu bývají tyto modely lehké a dobře se přenáší.
Displej
Oproti vyšším cenovkám se u levných notebooků stále najde celá řada takových, které nabízejí rozlišení nižší než FullHD (1080p). Pokud máte možnost si jen trochu připlatit, abyste na FullHD monitor dosáhli, rozhodně vám investici navíc doporučujeme. Co do technologií, standardem je IPS displej, běžně je ale k dostání také většinou o kousek horší TN panel.
Další parametry
Hodnotným doplňkem je například podpora nabíjení přes USB-C, tedy funkce Power Delivery. Díky ní nebudete muset s sebou nosit nabíječku na notebook a vystačíte si s tou od mobilu. V ohledu konektivity si ověřte také standardy dostupných USB portů. Vybraný model by měl disponovat alespoň jedním USB 3.0.
Ověřené značky
Během pandemie koronaviru si své místo vydobyly i dříve neznámé či neprověřené značky. V podstatě se tak dá říct, že ať už zvolíte jakéhokoliv výrobce, nesáhnete vedle. Kvalita provedení většinou odpovídá spíše ceně než tomu, který výrobce má na zařízení své logo. I přesto doporučujeme volit ideálně mezi známějšími producenty.
Mezi doporučené značky v této cenové hladině patří ASUS, Acer, Lenovo, HP.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.