Jak vybrat odpuzovač koček
Odpuzovač koček pomůže udržet toulavé návštěvníky od vašeho pozemku. Hodí se ale i v případech, kdy vaše kočka značkuje místa, které by neměla. Na co se při výběru zaměřit, vám poradí tento článek:
- Proč koupit kvalitní odpuzovač koček – repelentem snadno zabráníte třeba škrábání křesla. Ultrazvukový plašič vám pomůže vypudit toulavé kočky z pozemku.
- Nevýhody odpuzovačů koček – spreje mohou zapáchat nejen kočkám, ale i lidem. Složitá může být i instalace plašiče na základě dosahu a úhlu působení.
- Druhy odpuzovačů koček – vybírat lze ze sprejů, které nastříkáte třeba na gauč nebo fasádu, a ultrazvukových, které slouží k ochraně většího venkovního území.
- Důležité parametry – při výběru se zaměřte na dosah či úhel záběru podle velikosti vašeho pozemku. Důležitá je také kolísavá frekvence signálu. Zvíře si na něj tak nezvykne.
- Oblíbené značky – při nákupu může být kritériem i známá značka. Plašiče vyrábí třeba Deramax, Weitech, AgroBio nebo Kemo.
- Ceny odpuzovačů koček – nejlevnější odpuzovače v podobě sprejů pořídíte do 300 Kč. Dražší ultrazvuková zařízení stojí více než 1 000 korun.
Proč koupit kvalitní odpuzovač koček
Odpuzovače koček lidé často kupují z těchto důvodů:
- Značkování a škrábání nábytku – kočky i koťata mohou nejen značkovat, ale také si brousit drápky o nábytek. Aplikací spreje můžete zamezit dalšímu ničení křesel a gaučů či nevzhledných skvrn od moči na fasádě.
- Už žádný zápach – postřikem či ultrazvukovým plašičem odradíte kočky od vstupu na pozemek. Zbavíte se značkování i zápachu moči. Některé spreje dokonce molekuly moči pohlcují. Získáte tak repelent i pohlcovač zápachu v jednom.
- Vypuzení nezvaných tuláků – pouliční kočky mohou obtěžovat hlasitým mrouskáním, výkaly či ničením věcí. Ultrazvukové signály plašiče by je měly odradit od vstupu na vaši zahradu.
Nevýhody odpuzovačů koček
Odpuzovače koček patří mezi specifické produkty, které mají i pár nevýhod:
- Nelze zaručit fungování – každé zvíře včetně koček má své specifické vlastnosti. Nelze tedy ani na základě výzkumů zaručit, že všem kočkám budou vadit prověřené vůně nebo ultrazvukové signály. Plašič nemusí vždy 100% fungovat.
- Složitější instalace – zařízení je třeba vhodně nastavit podle jeho dosahu a úhlu působení. Jen tak dosáhnete pokrytí co největší plochy. Instalace ale může být pro někoho složitá.
- Zápach spreje – postřiky mohou svým zápachem odpuzovat nejen kočky, ale také zákazníky. Nelibá vůně je problémem zejména při používání v bytě.
Druhy odpuzovačů koček
Při pořizování odpuzovače koček zpravidla vybíráte z těchto druhů:
- Spreje – využijete je v interiéru i exteriéru. Jednoduše postříkáte třeba křeslo, které kočka nesmí drápat.
- Ultrazvukové plašiče – mezi přístrojovými zařízeními si můžete vybírat mezi pevnými a přenosnými, které se vám vejdou do kapsy.
Odpuzovač koček ve spreji
Ultrazvukový plašič koček
Kapesní plašič koček
Spreje a granuláty
Spreje a granuláty proti kočkám fungují na principu pachové stopy. Obsahují látky, které kočkám nevoní, a zvířata by se tak měla dané oblasti vyhnout. Kočkám zpravidla vadí citrusy. Tudíž ve sprejích, zejména přírodních, najdete vonné esence z těchto rostlin a dále třeba z levandule (Zdroj: radaveterinare.cz). Sprej nastříkáte na objekt nebo oblast, kam nechcete, aby kočka vkročila. Zbavíte se tak nepříjemného značkování nebo drápání nábytku.
Granuláty využijete na zahradě, sprej venku i doma. Obojí má ale drobné nevýhody. Pokud chcete ubránit svůj gauč před kočičími drápky tím, že ho nasprejujete, můžete čichat esence, které nevoní kočce ani vám. Venku je zase zrádné počasí. Pokud zaprší, hrozí, že déšť smyje odpuzovací vrstvu z plotu, zdi nebo rostlin. Při dlouhodobém deštivém nebo větrném počasí je nutné déšť aplikovat denně. V opačném případě stačí sprejovat 2–3× týdně. Záleží ale na výrobci.
Před první aplikací doporučujeme sprej vyzkoušet třeba na desce dřeva. Aktivní složky v preparátech totiž mohou reagovat s různými povrchy. Výsledkem by mohly být i nelibé fleky na plotu či fasádě. Spreje se navíc hodí spíše pro menší zahrady. U rozměrnějších objektů by byla spotřeba spreje příliš velká a tudíž i neekonomická. Tam se hodí spíše ultrazvukové plašiče.
Plašiče
Pokud se rozhodnete pořídit si plašič, setkáte se zejména se zařízeními, která fungují na principu ultrazvukových vln. Ty jsou pro člověka neslyšitelné, ale toulavým kočkám vadí a odeženou je. Zároveň se ale nemusíte bát, že byste zvíře trvale poškodili. Zvuk mu bude jen velmi nepříjemný a čtyřnohý tulák rychle uteče. Tento druh odpuzovačů se hodí na venkovní prostory. Zabraňují totiž přiblížení kočky k pozemku.
Mezi plašiči si lze vybírat mezi typy multifunkčními nebo vyloženě proti kočkám. Nejčastějšími kombinacemi bývají plašiče kun, koček a psů. Nicméně ultrazvukové vlny nemusí působit na všechny druhy. Můžete tak vyhnat kuny z auta, ale kočky už ne. Nevýhodou ale těchto zařízení je, že z dané oblasti vypudí i vašeho domácího mazlíčka. Myslete tedy na vhodné umístění, abyste vaši kočku neomezili. Rozhodně jej nainstalujte dále od kočičího kotce.
Vybírat si lze ze dvou typů podle aktuální situace:
- Pevný plašič – využijete jej, pokud vás trvale obtěžují toulavé kočky. Nainstalujete jej do míst, kde se kočky scházejí. Ultrazvukové vlny je od dalších návštěv odradí.
- Kapesní plašič – hodí se v případě nárazových kočičích návštěv, pokud vás třeba obtěžují kočky při letním grilování. Snadno jej kamkoli přemístíte, vleze se do kapsy. Nevýhodou je ale jeho slabší účinnost.
Druh odpuzovače |
Výhody |
Nevýhody |
Pro koho se hodí |
Spreje a granuláty |
Rychlé použití
Vhodné do interiéru
Mohou neutralizovat zápach |
Smyje je déšť
Zápach může vadit i lidem
Mohou zanechávat skvrny |
Pro uživatele, kteří chtějí ochránit spíše jednotlivé objekty. |
Ultrazvukové plašiče |
Ochrání větší území
Působí na vícero škůdců
Kapesní verze využijete kdekoli |
Nemusí působit na všechny kočky
Jsou dražší
Někdy je ultrazvuk slyšitelný i pro lidi |
Pro uživatele, kteří chtějí ochránit větší plochu. |
Důležité parametry
Při výběrů plašičů zvažte tyto parametry:
- Typ ultrazvukového působení – můžete vybírat mezi monotónním, který zní stejně, nebo kolísavým, u kterého měníte frekvenci. Kočka si tak na zvuk nezvykne.
- PIR čidlo – plašiče s PIR čidlem se zapnou, jakmile detekují pohyb. Šetří tedy energii.
- Úhel – vždy si zkontrolujte, pod jakým úhlem zařízení působí. Budete tak vědět, kam až plašič dosáhne.
- Druh napájení – existují plašiče napájené ze sítě, na baterie nebo solární, které ušetří peníze za vydanou energii.
- Dosah – důležitá je oblast, kam až plašič dosáhne. Zpravidla čím kratší dosah, tím větší účinnost.
- Odolnost – venkovní plašiče by měly být odolné vůči dešti, mrazu a horku, aby fungovaly nepřetržitě.
Typ ultrazvukového působení
Odpuzovače disponují monotónním nebo kolísavým ultrazvukem:
- Monotónní – levnější varianta, u které nelze měnit frekvenci ultrazvuku. Kočky si tak na ni mohou zvyknout a přestane jim vadit.
- Kolísavý – lze měnit frekvenci nebo intenzitu ultrazvuku, buď ručně nebo automaticky. Kočky si tak na plašič nezvyknou a budou se mu stále vyhýbat.
PIR čidlo
Odpuzovače, které obsahují PIR čidlo, se zapnou jen v případě, že v oblasti dosahu identifikují pohyb či aktivitu. Po zaznamenání pohybu jsou aktivní zhruba půl minuty. Výrazně tak šetří energii, což může být při celoročním používání důležitým faktorem. Nevýhodou je, že mají omezený dosah. Budete tak muset dobře naplánovat jejich umístění. Oproti plašičům bez PIR čidla jsou i méně výkonnější. Ty fungují totiž nepřetržitě, ale zpravidla se napájí ze sítě, což zhoršuje jejich mobilitu.
Úhel plašiče
Ultrazvukový odpuzovač vysílá vlny v podobě kuželu. Velmi tedy záleží, pod jakým úhlem signál vyzařuje. Bez tohoto údaje totiž nebudete vědět, kam až plašič dosáhne. Nejvyšší hodnotu mají plašiče s úhlem 180°, což se hodí pro venkovní použití. Odpuzovač pokryje široký kus pozemku. Narazíte ale i na modely s 90°, což pro větší zahrady nemusí být dostačující.
Druh napájení
Odpuzovače lze nabíjet ze sítě, bateriemi nebo přes solární systém:
- Napájení ze sítě – jedná se o výkonná zařízení, která působí nepřetržitě. Zpravidla u nich změníte i frekvenci ultrazvuku. Patří mezi nejúčinnější plašiče, jsou ale dražší.
- Napájení na baterie – používají se u variant s přerušovaným provozem nebo kapesních. Sice šetří energii, ovšem nejsou tak výkonné. Hodí se spíše pro menší oblasti.
- Solární napájení – ekologický způsob nabíjení využijete u variant, které se zabodávají do půdy. I zde je ale problematický výkon. Pokud plašič nenasbírá dost sluneční energie, nemusí správně fungovat.
Dosah
Dosah plašičů volte s ohledem na velikost chráněného území. Raději si proto oblast, kam kočky nesmí, změřte. Některé odpuzovače dokáží pokrýt plochu o rozměrech 200 m2, jiné mají účinnost jen pár metrů. U vysokých čísel pokrytí ale buďte obezřetní. Podle zkušeností jsou taková zařízení méně účinná. Při ochraně většího území pak můžete kolem pozemku rozmístit vícero odpuzovačů.
Oblíbené značky
Odpuzovače koček můžete vybírat i podle značky. Mezi nejznámější patří:
- AgroBio – česká značka z Opavy vyrábí spreje a granuláty, které odpuzují nežádoucí zvířata z pozemku. Přípravky můžete používat v interiérech i exteriérech. Najdete druhy vyrobené na přírodní bázi. Nemusíte se tak bát, že byste dýchali škodliviny.
- Deramax – česká firma vyvíjí elektronické plašiče na bázi ultrazvukového působení. Jsou určené pro kočky, kuny, psy a další zvěř. Seženete modely jak na baterie tak na nabíjení ze zdroje.
- Kemo – firma vyrábí ultrazvukové plašiče proti kočkám, kunám, myším a dalším zvířatům. Lze měnit intenzitu ultrazvuku, aby si zvířata nezvykla. Kemo nabízí i modely na ochranu motorových vozidel.
- Weitech – český výrobce nabízí ultrazvukové odpuzovače proti kočkám, hlodavcům, ale i hadům a ptactvu. Seženete i modely se solárním nabíjením, čímž ušetříte za energie. Některé fungují na PIR čidlo. To se aktivuje, jakmile se škůdce přiblíží.
Značka |
Specifika |
Cenová kategorie |
Které druhy nabízí |
AgroBio |
Obsahuje látky na přírodní bázi
Vhodný pro vnitřní i venkovní použití |
Nízká |
Spreje a granuláty |
Deramax |
Automatická změna frekvence ultrazvuku
Odolný vůči vodě i extrémním teplotám |
Střední až vyšší |
Ultrazvukové plašiče |
Kemo |
Nastavitelná frekvence ultrazvuku
Možnost připojení reproduktoru |
Střední |
Ultrazvukové plašiče |
Weitech |
Nabízí solární modely
Výstražné LED světlo
Až 7 frekvencí ultrazvuku |
Střední až vyšší |
Ultrazvukové plašiče |
Ceny odpuzovačů koček
Důležitým parametrem při nákupu je i cena. Ultrazvukové odpuzovače stojí okolo 1 000 korun:
- Do 300 Kč – v nejnižší cenové kategorii koupíte spreje a granuláty proti kočkám. Rozprašovače lze využít i v bytě. Granuláty se z praktického hlediska hodí spíše ven.
- 300–700 Kč – v tomto cenovém rozmezí seženete nejlevnější ultrazvukové plašiče. Kvalitní s vyšším dosahem a kolísavým působením, ale najdete spíše u horní hranice.
- nad 700 Kč – v nejvyšší cenové relaci pořídíte výkonnější ultrazvukové plašiče. Můžete počítat se solárním napájením nebo automatickým nastavením. Nemusíte se tak o nic starat.
Cena do 300 Kč
Nejnižší cenové rozpětí nabízí odpuzovače koček ve formě sprejů a granulátů. Je možné je používat venku na ochranu záhonů nebo jimi nastříkat plot. Uvnitř se zase hodí na ochranu gauče. Jsou sice velmi levné, ale v případě deště či větru se musí nástřik opakovat. Mohou také zanechávat skvrny, tudíž si sprejování nejprve vyzkoušejte nanečisto.
Cena 300–700 Kč
Střední cenové rozmezí nabízí nejlevnější ultrazvukové plašiče. Seženete jak pevné, které umístíte na zem, tak kapesní varianty. Zde si ovšem pohlídejte kvalitu. Výkonnější a odolnější modely se pohybují spíše na horní cenové hladině. I zde narazíte na zařízení s nastavitelnou frekvencí ultrazvuku nebo LED světlem.
Cena nad 700 Kč
Nejvyšší cenová kategorie nabízí ultrazvuková zařízení s funkcemi navíc. Za zhruba 1 000 korun se prodávají modely s automatickým nastavením. Mění třeba frekvenci ultrazvuku, tudíž se nemusíte o nic starat. Plašiče také bývají odolnější vůči nepříznivému počasí, což prodlužuje jejich životnost. Jsou tak určené spíše pro venkovní použití.
Cenová kategorie |
Co obvykle nabízí |
Co obvykle nenabízí |
Pro koho se hodí |
Do 300 Kč |
Spreje a granuláty |
Ultrazvukové plašiče |
Pro nenáročné uživatele |
300–700 Kč |
Základní ultrazvukové plašiče
Kapesní modely |
Spreje a granuláty
Výkonnější plašiče |
Pro středně náročné uživatele |
Nad 700 Kč |
Ultrazvukové plašiče s vícero funkcemi |
Spreje a granuláty |
Pro náročné uživatele |
Dobrý den, ráda bych ukončila nezvané návštěvy v podobě toulavých koček, na naši zahradu a proto sháním účinný odpuzovač. Uvažuji spíše nad ultrazvukovým modelem. Dokázala byste mi poradit, který je nejlepší? Z uživatelských recenzí jsem totiž zmatená. Děkuji.